Shure SE535 - tohle ze je to nej...?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Stereosenior 30. 6. 2018 19:01

Dobry den,

na uvod jen kratce predeslu, ze high-end hifi a zivemu zvuku (hrani) se venuji od nejranejsiho mladi a vlastnil jsem / slysel jsem uz spoustu sestav i z tech nejvyssich hifi kategorii... Ale vzdy a predevsim me bez ohledu na ohromeni statisicovymi sumami zajimalo jedine: prirozenost a realnost zvukoveho projevu vzhledem k zivym (akustickym) hudebnim nastrojum a vokalum.

Sluchatka stala delsi dobou pomerne na okraji meho zajmu, me obcasne sluchatkove potreby bohate naplnovaly vyborne Sennheiser HD 545 Reference (vetsina z Vas nemuze pamatovat) a HD650 s na zakazku delanym kabelem. Pozdeji jsem jeste pro cestovni ucely delsi dobu vlastnil Etymotic ER4-S a to uz v dobe, kdy ineary zde byly neco mimoradne exotickeho.

Nedavno se mne Etymoticy rozpadly (kvalita dilenskeho zpracovani na rozdil od zvuku nic moc) a tak jsem pocitil potrebu zakoupit si neco noveho, prenosneho a kvalitniho v teto kategorii, neco 'referencniho' a za jeste rozumne penize. Poprve v zivote jsem z duvodu velke casove vytizenosti objednal neco pouze na zaklade kladneho ohlasu hifi komunity a tisku bez osobniho poslechu a to ineary Shure SE535 Clear (z audigo.cz).A zaroven asi naposled....

Zvedavy i nateseny jsem obdrzena sluchatka strcil do sveho DAPu a..... uprimne, nestacim se divit. Tohle ze maji byt sluchatka za 10tis? Tohle ze ma na sobe atributy jako "cistota prednesu", "syrovost", "transparentnost", "mimoradna muzikalnost", "vernost", "to nejlepsi do 20 000Kč" ??? Panove, jsem uz dost stary na to, abych si mohl dovolit rikat pouze to, co si doopravdy myslim a co je v souladu s mym uchem a svedomim. To, co slysim u SE535, je predevsim zastrenost az pridusenost, zvyraznene, ale zabarvene stredni pasmo, o neutralite bych vubec nemluvil, vysky jsou dost potlacene a nejaka vzdusnost ci transparentnost projevu se absolutne nekona. Napadlo me samozrejme take, jestli nemam vadny kus a nejspis hodlam Audigo zkontaktovat s zadosti o kontrolu, i kdyz podle me 30lete praxe je pravdepodobnost neceho takove naprosto minimalni. Riziko "faku" bych u tohoto obchodnika asi take vyloucil. To, co slysim, bych realisticky ocenil max. na 1500-2000Kc. Dokonce moje prastare Porty Pro, pravda, po decentni uprave ekvalizerem, dokazi zahrat lepe (= prirozeneji, blize k realite). Ano, vim, co rikam, nejsem ani na drogach, ani neprovokuji a ani nejsem tak prestarly, abych musel pochybovat o svem usnim aparatu. Taky muzu potvrdit, ze napr. Etymoticy ER4-S hraji jednoznacne verneji a prirozeneji (nerikam libiveji nebo modne), krome deficitu na basech, ktery ale jde s dobrym EQ celkem přijatelne dorovnat. O naprosto jine kategorii poslechu u starickych Sennheiserech HD545 Reference a HD650 se uz ani nebudu rozepisovat. Snad jen, ze nekde jsem i cetl, ze Shure 535 prehraji i tyto modely, zde uz pak jen musim pochybovat o fyzickem nebo dusevnim zdravi autora.

Protoze ale v ramci pokory musim pripustit i variantu "nekde chybujiciho soudruha", rad bych se zeptal nekoho zkuseneho, pokud mozno audiofiremne nezainteresovaneho, idealne muzikanta, zda-li ma podobny nazor na Shure SE535...?

Dekuji.
Naposledy upravil Stereosenior dne 30. 6. 2018 23:13, celkově upraveno 2
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod hynpin 30. 6. 2018 22:16

DOcela chapu to rozcarovani.
Na podzim jsem v Audigu vybiral/porovnaval spunty do 6k, po tom co mi odesly Hifimany. Vybiral jsem mezi RHA T20, vseho od Mee Audio vcetne P1, vsechny VSONICy, Westony UM 10 PRO, tusim i Grado iGE a potom i mezi Shury az po SE535.
Zvykly jsem byl na svetly vzdusny charakter Hifimanu, nicmene protoze jsem se nejakou dobu tesil i z uzasneho podani studiovych shuru SRH-940, byl jsem zvedav jaky budou jejich ineary, doufal jsem ze budou alespon vzdalene pripominat charakter studiovek.
Dobre si vzpominam kdyz jsem je prvne strcil do usi. Jednim slovem otres. Vsechny ty Shury se mi tam zdaly zahuhlany az hanba. Nechtelo se mi tomu verit, stravil jsem tam u pultu dobrou hodinu a pul prehazovanim sluchatek, skladeb, zesileni..
Z vyberu to nakonec celkem suverene vyhraly GR07, ktery jsem si nakonec za trojku vzal a jeste jsem se smal, ze mi zbylo na dobry tri patky do hospody..
hynpin
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stereosenior 30. 6. 2018 23:02

Hynpin:

Dekuji Vam. A gratuluji k Vasemu pragmatickemu pristupu a nezmasirovanemu, internetem nevymytemu audiomozku. Vite, jak jsem psal, u reprodukce zvuku hledam jen max. realitu, vernost a prirozenost. Chapu, ze posluchac techna chce mit zdvih ve spodni casti spektra a u techto zanru, stejne tak u rocku apod. nejaka prirozenost a vernost nelze definovat apod. Ale i tak se mne zda, ze recenzenti Shuru 535 ci jejich nadseni majitele si snad sedi na usich - toto prece neni mozne! Nebo nikdo uz nevi, jak ma hrat klavir, cello, housle, smycce, trubka, jak zni jakostni zensky alt ci sopran? Nebo ma dnes uz business-recenzenska mafie takovou dominanci? Tato prumerna, mozna lehce nadprumerna inear sluchatka stavet jako prakticky nedostizny etalon tridy !?? Ano, i ja zazivam otres - zahuhlanost bych skutecne oznacil za dominantni zvukovou vlastnost tohoto vyrobku. Podobne jako napr. pretazene, neposlouchatelne vysky u nekterych Beyerdynamicu.

Mam doma jeste starickou Sansu Clip, s Rockboxem. I kdyz Kossy maji sve slabiny a urcite ani pro me nejsou zadna nedostizna modla, presto zde naprosto vazne tvrdim, ze tato plastova hracka s lehce ekvaliznutymi Kossy Porta Pro v prirozenosti, prostorovosti a trasnparentnosti strci do kapsy SE535 pripojene k cemukoliv. Jeste at vite, ze jen tak neplkam - zkousel jsem SE535 se stejne tragickym vysledkem i na tezce diskretnim sluchatkovem vystupu sveho McIntoshe MA6900, coz je osvedceny zesilovac za ctvrt mega.

Taky chci jasne deklarovat, ze me vyhrady nejsou k "temnejsimu" nebo chcete-li "tmavsimu" podani Shuru. Ostatne "tmavsi" podani maji i moje Senny HD545 a HD600, o nichz v podstate nemuzu rict nic oskliveho.

Shury jsem bohuzel koupil na firmu, tusim, ze tam neni moznost 14denniho vraceni bez udani duvodu, takze koncim s pocitem naprosto vyhozenych penez, coz se mne uz dlouho nestalo. TOTO opravdu poslouchat nebudu, i kdyby to vyhralo vsechny audioceny sveta.

Uzivejte GR07, i kdyz je neznam, mam silne tuseni, ze horsi nez SE535 opravdu nebudou.
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod akburt 1. 7. 2018 00:21

Urcite bych asi zkusil zárucní opravu s tím,ze zvuk dle mého názoru neodpovída cene a kategorii,kterou jsem si zaplatil.
Kdyz nic jiného,tak servis jednoznacne vyloucí moznost fejku.Shure delá snad kazdá garáz v Cíne.Takové kusy by se vsak do Audiga dostat nemely.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 1. 7. 2018 09:23

Také mě udivuje tvá zkušenost se špunty v této cenové kategorii. Sluchátek máme doma více druhů. Z těch lepších: AKG 701, Shure 940 a 1540 a dvoje Audiotechniky. Vše náhlavní provedení.
Vloni jsem si ze zvědavosti z Gearbestu objednal špunty KZ ZS5 + pletený kabel a letos KZ ZS10. Cena směšná, ale zvukem neuráží.
KZ 5 více zvýrazněná okrajová pásma, KZ 10 téměř vyrovnaný projev. Nejdůležitější je najít správné nástavce a dobře umístnit ve sluchovodu. Vyměnil jsem gumové nástavce za silikonové, dvojité a dají se poslouchat hodiny.
KZ 5 používám při práci na zahradě nebo na výletech, KZ 10 doma. Zdroj zvuku Honor 9 (výborný sluchátkový výstup bez šumu), doma pro lepší pocit přes USB Dac Audioquest Dragonfly Red.
Ještě poznámky k ergonomii: KZ 10 bez problému, KZ 5 doporučuji ze strany k uchu lehce zbrousit hrany jemným smirkem, třeba pilníkem na nehty.
Za ty peníze ..... :D
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod Stereosenior 1. 7. 2018 10:22

Dobry den, je potreba si uvedomit a chci zduraznit, ze me zklamani se Shury SE535 prameni predevsim z ocekavani neceho do ucha, co zvukem, cistotou a prirozenosti projevu atd. (viz vyse) je na referencni urovni, neboli jak psalo Audigo i jini "to nej do 20tis. Kc. Tohle je naproste zklamani, protoze zvukovym projevem, ani cenove hladine podle me tato sluchatka tomuto rozhodne neodpovidaji. Dovedu si predstavit, ze v cenove hladine cca 2000Kc nebudou tak spatna, jak to z meho zklamani vyzniva. Nikomu taky samozrejme nebudu brat ani se smat, pokud ma dojem, ze se535 poskytuji mimoradny, cisty a verny zvukovy zazitek. Respektuji takoveho majitele, ma pravo to slysel jinak, i kdyz jak vite mam diametralne odlisny poslechovy nazor. Uvedomuji si, ze je i dimateralne odlisny proti vetsine majitelu SE535, ale napsal bych, co jsem napsal, i kdyby to bylo 1000:1. Motivaci meho vstupu sem do fora bylo castecne ulevit si od sveho zklamani a hlavne podelit se o tuto zkusenost s pripadnymi zajemci o tyto ineary, tj. aby predevsim dali na osobni poslech bez manipulace, tj. srovnavam vyrobek A, B, C, D, nic min, nic vic. Kdyz pak nekdo jako kolega vyse ke svemu vlastnimu prekvapeni usetri hodne penez, melo to smysl. :-)

p.s. Mozna jeste zaapeluji na kazdeho: Srovnejte si zvuk HD650 se SE535... Pokud neslysite nic zasadniho, OK a mejte hezky den a spokojeny audiozivot. :-)
Naposledy upravil Stereosenior dne 1. 7. 2018 10:36, celkově upraveno 1
Stereosenior
Junior

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 1. 7. 2018 10:35

Je užitečný vnímat souvislosti. Trh IEM se vyvíjí neskutečně rychle a to co je honorováno dnes, bude haněno a nahrazeno zítra. Vzhledem k tomu, jak jsou tuty šurky dlouho na trhu je tedy očekávatelné, že je přehraje vagon výrazně lacinějších kousků. Myslím, že je na netu mrtě doporučení na současná kvalitní špuntová sluchátka a jen při prohledání AVmanie bude určitě možnost nalézt řadu kandidátů a dám ruku do ohně, že Shure mezi nima nebudou. Řídit se recenzema staršíma roku je u IEM nesmysl. Kupodivu právě renomovaný značky jako je Shure, Westone, JH už dávno ztratily glanc a drtí je řada jiných ať už více či méně známých firem.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 1. 7. 2018 10:57

Je to ako piše mrazikovo. Netreba sa tomu čudovať, je to prirodzene. Tie Shury su na trhu pomaly 10 rokov a v tej dobe veľa konkurencie naozaj nemali. Ale vyvoj a trh iem išiel posledne roky vyrazne, vyrazne dopredu a tie Shury su už davno za zenitom.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 1. 7. 2018 11:17

Já bych ale reklamoval.Shure je mega znacka a nemela by si dovolit zít ze své podstaty.Pokud se nemýlím,myslím,ze je v průbehu casu upgredovali.Je to uz pár let a nejsem netopýr,mel jsem tenkrát 530 a zvukove se mi zdáli OK.Nevím,jestli bych to o nich rekl i dnes.Jinak nedávno jsem koupil od Thomanna 535Ltd,a taky zádný zázrak za ty prachy.Dal jsem na nostalgii a tento model je upgredovaný,alespon to tvrdí v podpisu.Propadák to ale vyslovene není.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marpa11 1. 7. 2018 23:36

535 jsem neslysel, ale slysel jsem 425, a ty se mi libily.
Vadi mi vsak jejich cena. Jsou na trhu mraky let a vubec nereflektuji vyvoj. Kdyby byly ted za dvojku tak to chapu, ale drzet si ceny skoro z doby sve slavy mi prijde zcestne.

-- 2. 7. 2018 00:42 --

To Stereosenior: Ja mam Beyerdynamic T5p a sice jsou tam vysky vyssi, ale treba ja to mam rad. Hlavne na tom asi nepoustim neco, co by nezvladly :-)

Vsonic GR07 jsem mel a byla to skvela sluchatka. Jen mi praskla tak jsem zkusil hledat nova. Nakonec jsem nic kloudneho nenasel. Byt technicky jsou ve stejne cene lepsi sluchatka tak zvukove mi to nic nerikalo.
Marpa11
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 2. 7. 2018 02:28

Shure 535 tu jsou cca 6-7 let, ale od predchoziho modelu 530 (ktery tu je od 2006) se lisi dost malo. Za tech 12 let ale zustavaji stale na stejne cene, zatimco konkurence zene kupredu a ceny dobrych in-earu jdou nize a nize. 535 bych ted nedoporucil snad nikomu.

A uprimne, pokud nekdo pouzival leta ER-4S, jedinou rozumnou nahradou v soucasnem trhu je ER-4SR, predevsim pri nakupu na ceskem trhu.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DaemonXXII 2. 7. 2018 07:35

si pamätám ako som cca pred 5 rokmi chcel upgrade z GR07.... kúpil som 535-ky a vydržali u mňa mesiac, ten zvuk bol fakt dosť zlý za danú cenu už vtedy.
na cesty: Sony NW-ZX2, WM1A -> Dunu 2000, CA Jupiter, CA Andromeda

na doma: foobar2000 -> AudioGD NFB 11.32 -> Focal Spirit Classic, Oppo PM-3
DaemonXXII
Junior

Odeslat příspěvekod Rada25 2. 7. 2018 13:18

Tak jak pisi kolegove,doba radne pokrocila a jsou na tehu zajimavejsi kousky.jen me napadlo,ta pridusenost-neni dana nerozehranim? Zas tak zle a neposlouchatelne snad byt nemuzou.ikdyz ja ze spuntu od shure slysel jen se215.za mne tenkrat nicmoc.basovejsi a sussi projev me neoslovil.sly z domu.na cenu kolem 2,5tis ten zvuk neodpovidal.
Rada25
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 2. 7. 2018 14:43

... inak tá "pridusenosť" môže byť spôsobená aj nevhodnou kombináciou so zosilovačom ... treba si uvedomiť, že 535-ky majú dosť extrémny, až nekorektný priebeh impedancie ... v každom prípade po tých všetkých negatívach, čo som sa tu dočítal, ma tie 535-ky začali celkom zaujímať ... minimálne z technického hľadiska :lol:
https://www.innerfidelity.com/images/ShureSE535.pdf
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stereosenior 2. 7. 2018 16:30

Zdravim panove, predevsim: Volil jsem mozna az neprimerene ostra slova, ktera se zde v diskuzi maji tendenci pocitove vnimat jeste negativneji, nez bylo zamysleno. Vsechno, co jsem napsal, jsou relativne male, ale jasne atributy pro cvicene ucho muzikanta, pro jine posluchace ty rozdily nemusi byt vubec markantni.

Uz jsem trochu vychladl, zkusim to napsat lepe: Shure SE535 NEPOVAZUJI ZA SPATNA SLUCHATKA, to vubec ne, akorat ne zvukove uplne verna a cenove predrazena. TOT VSE.

Moje "trpke" hodnoceni pramenilo predevsim z meho, na higehdove reprosoustavy zvykleho ucha a velkeho ocekavani, tedy ocekavani prakticky +/- zvukove reference co se tyce cistoty, prirozenosti a realnosti projevu. Neco vernejsiho s pridanymi basy, neco smerem k HD650, neco lepsiho nez moje prastare Etymoticy ER4s (kde napr. ten bass bez EQ urcite chybi a maji i celkove trochu specificky zvukovy projev, o nejakem vnimani prostoru se neda moc hovorit atd.).... A to se proste nekona.

Nejsem s firmou Audigo nijak spjaty, nakupuji u nich poprve, ale musim je verejne maximalne pochvalit - s tak prikladnym pristupem k zakaznikovi (tj. i po prodeji :-) jsem se dlouho nesetkal. Vysli mne maximalne vstrict a po delsi diskuzi (na navstevu prodejny a testovaci porovnavani nemam cas) menim SE535 za...... Etymoticy ER4SR. Podle prodejce, ktery na me pusobil velice rozumne, ani dnes pry nic vernejsiho a neutralnejsiho v teto cenove kategorii nesezenu. Skoda jen tech basu, predpokladam, ze ani novy model nebude znit basoveji nez ten stary, ale pro me radsi takto, nez na stredech lehce zkresleny a (lehce) pridusene-krabicoidni zvuk. Nebo vite nekdo o sluchatkach do cca 10tis., ktera by byla vernejsi/pdobne verna i s basy? Sem s nimi, posloucham :-).

Jinak ten argument s vyvojem moc neberu, panove. To je typicky business argument. To, co znelo verne (rekneme cca 90% reality zvuku klaviru) pred 25 lety zni podobne dobre i dnes, samozrejme. Respektive ani 25 let "vyvoje" opravdu nezpusobilo to, ze by napr. prastare Senny HD545 Reference vedle nejnovejsich sluchatek najednou znely na 50% zvuku klaviru :-). Samozrejme nove materialy, vyzkum atd. drobne posuny u urcitych vyrobku zpusobuje, ale muj nazor podlozeny mymi zkusenostmi je takovy, ze daleko vetsi zmeny ve zvuku jsou spis v predstavach marketaku nez je realita. Spise jak pisete muzu uznat, ze vyvoj u jinych znacek inearu sel dal a to, co nabizi Shure SE535, se da dnes sehnat za daleko adekvatnejsi cenu. Ale konkretne v inearech se opravdu moc nevyznam, takze se k nim nemuzu moc vyjadrovat.

Na zaver dovolze jeste dotaz na Vas zkusene, kteri pochopili, co u zvuku hledam:

Chci si poridit kvalitni DAP, cena do cca 20litru. Za vyjimecnost mozna vic. Jde mi jen o zvuk a spolehlivost, na GUI, blutooth atd. kaslu. Chci to, co u sluchatek - neutralitu, syrovost projevu, co nejvetsi vernost u akustickych nastroju. Zadne vymysleni si na stredech, zadne neprirozene uhlazovani na vyskach, zadne duneni na basech. Jak je to dnes s prevodniky? Porad se Burr Brown k tomu, co pozaduji, blizi nejvice? Konkretni modely? Spis neco od Cowonu, nebo Astellu nebo iBassa...? Rad se necham nasmerovat :-)

Diky
Stereosenior
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků