Přepěťová ochrana - má to cenu?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MacPhenom 5. 5. 2014 15:05

Ahoj, chtěl bych si pořídit přepěťovou ochranu kterou bych dal místo prodlužky přes kterou mám připojenou TV, MMC, Zesilovač, Router atd.. moje otázka zní: Má to cenu? Četl jsem že například při úderu blesku to stejně nepomůže. A pokud to cenu má jakou značku zvolit? Narazil jsem na APC, Belkin, Eaton, Infosec, Emos, Supra Line.. Vlastním již jednu přepěťovku od APC a za ní mám připojený počítač, jako prodlužka funguje dobře, nicméně přepětí pravděpodobně nikdy nezažila takže jestli vážně umí něco navíc netuším. Má někdo nějaké zkušenosti?

Předem děkuji za odpovědi :-)
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 5. 2014 15:31

prepatova ochrana pozostava z jednej suciastky - z varistoru.Ak je varistor nadimenzovany napr. na 250V a toto alebo vyssie napatie sa dostane do zapojenia s varistorom,varistor znizi svoj odpor na minimalnu hodnotu a tym sposobi skrat.Tym padom vyhodi istic ci poistku v okruhu.To je cely sposob ochrany.

Má to cenu?

ma,pokial sa bojis,ze sa do siete dostane vyssie napatie ako uvadzane.Teoreticky si mozes nechtiac zariadenie pripojit aj do 380V,vtedy to vyznam ma.

Četl jsem že například při úderu blesku to stejně nepomůže.

nemusi,pretoze blesk v rychlosti odpali varistor (proste zhori) a istic ma tiez urcity cas vypnutia,takze prepatie ti prenikne do zariadenia.Zalezi na nahode,aky silny blesk,ake silne napatie...je tu vela moznosti

Má někdo nějaké zkušenosti?

pokial mas 3vodicovu sustavu (L,N,PE) a prudovy chranic a v zapojeni 3 varistory (L-N,L-PE,N-PE) tak v pripade burky je to velmi dobra ochrana a prudovy chranic mi vyhadzuje dost casto (pri velmi silnej burke vzdy)

-- 5. 5. 2014 15:33 --

MacPhenom píše:A pokud to cenu má jakou značku zvolit?

vies na tomto fore sa nachadzaju vyznavaci designu,moj nazor je taky ze by si si mal najprv nahliadnut do krabicky co v nej vlastne je,pretoze sa ti moze lahko stat ze kupis prepatovku za 50e a bude tam jeden varistor za 0,3e + 1ledka :potichu
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 5. 2014 16:07

Přepěťovka - je taková základní ochrana drahých el. přístrojů proti průniku blbýho napětí z el. zásuvky.
BLESK - jedinná 100%-ní ochrana je odpojení z el. sítě (a pak ještě případně hromosvod), protože se šíří rychlostí blesku... tj. je rychlejší než spínání jističe nebo s-pře-vy-pínač. Ostatní ochrany před bleskem (ať si kdo chce co chce říká) jsou spíše "prodejní" woodoo. Blesk nemá logiku.
OTÁZKOU je, proti čemu chceš chránit el. přístroje ? Tj. kde bydlíš a co lze v místě asi očekávat, např. když je na ústřednu v obci připojen nějaký opravdu veliký odběr, ale někdy stačí, jen když se zapne pračka nebo přechoďáky při zapnutí 40W lampičky - tak to v síti (TV) lupne...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 5. 2014 17:45

este som chcel dodat k tomu varistoru,ze pokial sa v sieti objavi impulzne napatie napr.500V,toto napatie sprevadza maly prud (napr.v case burky) - to znamena,ze varistor nadmerne napatie vyskratuje a kedze sa jedna o maly prud,istic ti nevyhodi - aj toto je dovod preco ma prepatova ochrana zmysel.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 5. 5. 2014 18:21

Má to cenu? Jednoznačně ne. Důvody:
  • Proti úderu blesku neochrání sebelepší ochrana.
  • Úspěšně se přepěťovka používá ve svářečkách, kde se dá očekávat, že nějakej blbec připojí místo 230V rovnou 400V. To ale přece doma nehrozí, ne?
  • Tvrzení, že je to "základní ochrana drahých spotřebičů" je nesmysl pocházející od výrobců těchto ochran a jak vidno, tak se ho mnozí laici chytli. Ovšem ještě nikde nikdy nepadlo odůvodnění proč by to měla být základní ochrana mimo toho, že to pomůže jejich výrobcům
Určitě nemá smysl do přepěťovky na síť vrážet víc jak pětikilo. Smysl má např. přepěťová ochrana na datovém vedení.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 5. 2014 18:30

Přepěťovka s varistorem má význam jen v objektu, do kterýho je přívod sítě 230/400V udělanej vzdušným vedením i na straně vn - to znamená klidně i na sídlišti, kde jsou paneláky napájený podzemním kabelem, ale z trafačky, ke který vede vzdušná linka s napětím 22 nebo 35kV. Pokud je celá přívodní strana uskutečněná podzemním vedením, nemá varistor žádnej valnej smysl - na takovej přívod nemá bouřka skoro žádnej vliv.

Ale pokud si někdo myslí, že mu nějakej varistor paralelně k přívodu pomůže v okamžiku, kdy přímo do objektu křápne blesk, tak se šeredně mejlí - ani objekt vybavenej schváleným a zkolaudovaným bleskosvodným systémem jímačů, svodičů a zemničů nezaručuje, že svodovej proud bleskovýho výboje pohybující se v řádu statisíců ampér nespáchá svýma dynamickýma a indukčníma účinkama i na odpojeným spotřebiči svou destruktivní práci.

Viděl jsem to na vlastní oči - panelák 8 podlaží, 2 vchody, celkem 40 partají, standardní bleskosvodnej systém, pospojovaný obvodový oplechování střechy i vnitřní konstrukce spojená posvařováním dole v základech uzemněná, "nakoupil" jedný letní podvečerní bouřky blesk přímo do střechy. Místo vniknutí výboje do stříšky na strojovně výtahu otavený, ve strojovně kabely vytrhaný z uložení, totálně zničenej výtahovej stroj (proražená izolace naindukovaným napětím), v baráku kabeláž vytrhaná z větší části ze stěn, elektronika nepřežila téměř žádná - dokonce i ta, která byla v momentě zásahu blesku do objektu vypnutá síťovým vypínačem, "odešla do křemíkovýho nebe". Zničení se vyhnulo pár tranzistoráčků na baterie a několik TV "odložených" do sklepních kójí.

Jinak všecko, co obsahovalo nějakou elektroniku včetně úsporek a podobných zařízení bylo "v čudu". Pojišťovna se dlouho cukala, ale nakonec odškodnění vyplatila - samozřejmě jen těm, co se nedali a vytrvali. Celková škoda na elektroinstalaci a vybavení bytů i baráku tenkrát byla okolo 3,5 mega v českých...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 5. 2014 18:47

prepatova ochrana čiže varistor by mal výrobca dávať do zariadení,ktoré umožňujú prepínat medzi 110 a 220V.Pokial nechtiac zvolí užívatel 110 a zapojí do 220,moze sa vyhnúť zničeniu zariadenia.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ico33 5. 5. 2014 18:49

ekkar -a myslis ,ze ani moja sietova lista gigawatt pf 2 to nedokaze ,,uhliadat´´ ?!

:-l
Ľudia ktorí lpia na svojich poučkách,sú na 100%neomylní pre samých seba,vyhýbaju sa novým veciam,ostanu VŽDY zakrpatení vo svojom vlastnom svete,nemaju nič iba prázdne slová,ktoré väčšinou končia rýpaním,závisťou,napádaním druhého,nevediac čo vlastne chcú
Ico33
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 5. 2014 19:05

tvoja lista obsahuje 3 varistory a 1 emi filter
http://bestaudio.pl/component/joomgalle ... mg&id=1497
http://bestaudio.pl/component/joomgalle ... mg&id=1496

-- 5. 5. 2014 19:10 --

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... pf-2-lc-2/
to stalo tolko ? OMFG you must be fkin kidden me :mrgreen:

-- 5. 5. 2014 19:13 --

dufam ze ich ma i Tyson - aspon zo tri za 100k :-P
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 5. 5. 2014 21:33

Děkuji za odpovědi. Zatím jsem z nich vyvodil že když bydlím v rodinném domku a elektrika do něj není přivedena vzduchem tak je přepěťovka asi zbytečná. Kdyby mi to stejně nedalo a nějakou jsem si pořídil tak tím na druhou stranu nic nezkazím ne?

Třeba takováhle obyčejná:
http://www.czc.cz/eaton-protection-stri ... s6uu3lpuk5

To co vevnitř obsahuje přikládám v příloze, mě tyhle věci nic neřikají.. zdá se mi to takové malinké :-D

Co třeba televizní anténa přes přepěťovku? Ale tam mě kromě blesku (který jak říkáte nezastaví nic) nenapadá kde by vzniklo přepětí..
Přílohy
obrazek.jpeg
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 5. 2014 22:08

Přepětí vznikne třeba při vypnutí výkonnějšího spotřebiče s induktivním charakterem = silnější elektromotor, nějakej napájecí transformátor vyššího výkonu atp. Napěťová špička je obecně tím vyšší, čím vyšší proud = větší výkon se v tom momentě přerušuje (viz platný fyzikální zákony). Takže pokud máš v baráčku nějakou svářečku nebo cirkulárku a podobnej stroj s motorem o výkonu vyšším než cca 1kW, tak tou přepěťovkou žádnou chybu neučuníš.

Proti přímýmu zásahu bleskem do objektu ale opravdu pomůže jedině umístění elektroniky někam na dno šachty několik desítek metrů pod zemskej povrch.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MacPhenom 5. 5. 2014 23:05

Cirkulárku máme.. a taky elektrické topení (jen když se nám nechce dávat uhlí do kotle, je to drahá sranda). Takže to nakonec k něčemu třeba bude :-)
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 6. 5. 2014 04:41

elektrické topení myslim nie je s induktivním charakterem :)
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ico33 6. 5. 2014 06:46

icotech852 píše:tvoja lista obsahuje 3 varistory a 1 emi filter
http://bestaudio.pl/component/joomgalle ... mg&id=1497
http://bestaudio.pl/component/joomgalle ... mg&id=1496

-- 5. 5. 2014 19:10 --

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... pf-2-lc-2/
to stalo tolko ? OMFG you must be fkin kidden me :mrgreen:

-- 5. 5. 2014 19:13 --

dufam ze ich ma i Tyson - aspon zo tri za 100k :-P


srandu si robi len ten ,kto nevyskusal, a nevie ,aky je pomer cena/zvuk v tej liste..., vsimol som si ,ze tu na avmaii, je vela odbornikov, (nemyslim to kriticky, ani ironicky) ,proste su tu ludia ,co sa tomu rozumia ,ludia z oboru, elektrikari ...., ALE moc ,alebo malokto tu pocul nieco lepsie..., myslim hight end -maximalne tu maju viacery senn hd 800-vky, no ale bedne ,sietove pracky, drahsie kable ,reprobedne....,tu ma malokto ,suhlasim- je to drahe ,ale ked ma clovek moznost tak skusa.., ja si teraz beriem z bazaru nordost tyr 1,5m rca.., pomer cena/vykon perfektny, mam ho za 20 000 kc ,som uz nejaky 3-4 majitel.., aj kable budem menit ,-celkovo -mam teraz od kabelguru a mozem povedat ,ze co som mal rca ultra kabelguru ,neni zle ale pri mojej zostave ma BRZDIL, mal som pozicany len o nieco drahsi Atohm Modul RCA ,a hned to bolo pocut.., jemno ,ale bolo.., a to ma iba 20% ,

http://audiodrom.cz/recenze/audio-zebrik.html

-a aj kable k reprobedniam chcem vyskusat -pozeral som po tyrovi ,len su neskutocne drahe (ale vyborne) ale taky frey nordost sa uz da, mozno nasporim na toho tyra speaker cable ,aby som nelutoval v buducnu.., dac idem tiez upgradovat,..

:mrgreen:
Ľudia ktorí lpia na svojich poučkách,sú na 100%neomylní pre samých seba,vyhýbaju sa novým veciam,ostanu VŽDY zakrpatení vo svojom vlastnom svete,nemaju nič iba prázdne slová,ktoré väčšinou končia rýpaním,závisťou,napádaním druhého,nevediac čo vlastne chcú
Ico33
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 6. 5. 2014 09:56

ja sa nehádam že ti to nezlepšilo zvuk,ja vravím že tie súčiastky stoja spolu 30e
Naposledy upravil icotech852 dne 6. 5. 2014 12:34, celkově upraveno 1
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků