Autorské poplatky

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod muf2muf 12. 1. 2016 09:43

Ahoj. U nás na vesnici přemýšlíme o takové minimalistické formě letního kina. Víceméně by šlo o projekci filmů pro hosty hospody, řekněme cca 20-30 diváků. Nemáte někdo zkušenost, jak to probíhá s autorskými poplatky? Stačí napsat distributorovi daného filmu v ČR (Bontonfilm, Bioscop atd.), sdělit jim, o jaký film jde, kolik bude diváků a na základě toho mi distributor určí poplatek za užití díla? Předpokládám, že není rozdíl, jestli bude divák platící nebo neplatící, protože jelikož to bude pro hosty hospody, budou považováni za nepřímo platící.
Možná se ptám dost naivně, nicméně teprve se tím začínám zabývat, takže nemám moc přehled. Hledal jsem na netu, ale nenašel jsem kloudnou informaci. Jen samé "BUBUBU, filmy nejsou zadarmo, BUBUBU!!!!". Kontakty na jednotlivé distribuční společnosti jsem si dohledal, ale nechci píchnout do vosího hnízda špatně formulovanou otázkou, proto se radší nejdřív ztrapním tady... :-)
muf2muf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 1. 2016 09:54

Tak předně ti majitel práv musí to promítání povolit. Není možné jen tak ohlásit promítání.
No a pak kromě majitele práv si někdy o svoje řeknou paraziti typu OSA a další, když to budeš pouštět na TV budeš muset platit i poplatek České televizi (z vlastnictví přijímače) a možná i Českému rozhlasu (je šířen prostřednictvím DVB-T, které ta TV umí přijímat).

Myslím, že nic nezkazíš, pokud normálně napíšeš distributorovi a požádáš ho o radu. Zapomeň ale na nějaké trháky, ty jsou rezervovány pro kina, často s minimální požadovanou cenou lístku - http://cdr.cz/clanek/bontonfilm-drti-ma ... -nepreziji
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muf2muf 12. 1. 2016 10:23

Díky za reakci.
Promítáno bude z PC prostřednictvím projektoru na plátno pověšené na stodole. S tím souvisí další poddotaz - bude distributor řešit původ kopie díla? Bude např. vyžadovat pořízení originální kopie na nosiči (nebo placené stažení, to je asi jedno - zkrátka prokazatelně legální formu nabytí filmu) nebo bude toto obsaženo v onom poplatku?
A ta OSA - co znamená, že si někdy řeknou? Od čeho se odvíjí jejich požadavek? Máš na mysli dabing v případě českého znění cizího filmu?
muf2muf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 1. 2016 10:38

Původ díla, podle mne, řešit budou. Minimálně proto, že majitel práv obvykle chce mít kontrolu nad tím, jak se s jeho dílem (nebo s dílem které zastupuje) nakládá. V různých zemích jsou např. vynechané různé scény, nechce, aby se k divákovi dostalo dílo v špatné kvalitě (čímž může být zkažen zážitek z filmu a divák pak od stejného autora další film chtít nebude), atd. Zkrátka může mu vadit, pokud bude v Evropě promítána americká verze a obráceně.

Je možné, že za dohodnutý poplatek dodá (zapůjčí) vlastní nosič s verzí filmu dle svých představ.

Ohledně OSA a dalších parazitů - většina veřejných produkcí se musí nahlašovat a následně přijdou orgáni těchto parazitů a budou chtít svůj desátek.

V podstatě máš dvě možnosti:
1) dělat to načerno a doufat, že tě nikdo nepráskne
2) dělat to oficiálně, ale pokud tě někdo nepodpoří, je to jasně prodělečný podnik.

Můžeš zkusit oslovit ty, kdo s tím už mají zkušenosti, třeba v Praze každé léto má letní kino zdarma dopravní podnik, zkus tam napsat, třeba budeš mít štěstí a budou se s tebou ochotni bavit.
Tady je další přehled letních kin v Praze - http://www.citybee.cz/aktuality/1003-20 ... tnich-kin/, třeba někdo z nich poradí.
Případně http://www.kinematograf.cz/

Určitě dej vědět, pokud se ti to podaří realizovat, jeslti to nebude daleko od Prahy, tak bych se přišel i podívat :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků