Koupě družstevního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 6. 5. 2008 05:27

Zajímá mě jak postupovat při koupi družstevního bytu,paní která jej prodává také neví.
Musí se udělat nějaký odhad? Nebo mo jej prodá? Když se podepisuje smlouva, můžem udělat svou smlouvu bez notáře, nebo je nutné aby tam notář byl.Jaké kroky je nutné udělat?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod ivok24 6. 5. 2008 09:38

ivok24
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 5. 2008 13:21

M2M: nejjednodušší je dojít na to družstvo, tam na to mají všechny postupy a formuláře připraveny.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 5. 2008 21:55

Nejjednodušší je sepsat smlouvu, že paní A převádí členství v družstvu (a s tím související právo k užívání bytu xy) na pana B, zajít na obecní úřad, tam si za 30 kč nechat potvrdit podpisy a dát družstvu na vědomí.
Žádný odhad být dělán nemusí, ve smlouvě nemusí (ale může) být uvedena částka, za kterou se "byt" převádí.
Já jsem takto byt kupoval, ale bylo to od známých, takže se s tím moc cavyky nedělaly.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 7. 5. 2008 09:29

A musí se dojít k advokátovi nebo nemusí, prostě dám jí peníze a převede se to na mě, stačí to? Je lepší mít kupní smlouvu toho družstevního bytu?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 5. 2008 12:48

a) přečti si § 227 a následující obchodního zákoníku
b) přečti si stanovy družstva
c) napiš lejstro, které obsahuje všechno co si žádá zákon a stanovy
d) dojdi na městský úřad
e) podepište to (s tím kdo ti členská práva převádí)
f) nechte si ověřit podpisy
g) nechte si ten převod schválit představenstvem družstva či členskou schůzí
h) zaplať mu peníze
i) stěhuj se
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 5. 2008 18:46

M2M: advokát být nemusí. Na družstevní byt ani nemůže být kupní smlouva. Ona totiž není jeho majitelkou (majitelem je družstvo). Nekupuješ byt, ale pouze členství v družstvu, tedy jde o "dohodu o převodu členských práv".
Rop: g) - dohoda se neschvaluje, dává se družstvu pouze na vědomí. Družstvo nemůže žádným způsobem zamezit převodu - je to speciální právní úprava, která se týká bytových družstev. U jiných, např. spotřebních (Včela, Jednota) toto není a záleží na stanovách družstva.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 5. 2008 21:46

Tady je moje smlouva, i když teď už je bezpředmětná, byt byl již převeden do osobního vlastnictví.
strana 1, strana 2 a strana 3
Naposledy upravil Rop dne 7. 5. 2008 22:21, celkově upraveno 1
Důvod: Scan smlouvy přesunut přímo na server finexpertu
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 9. 5. 2008 06:43

Děkuji, smlouvu o převodu jsem dostal na družstvu, mají na to svůj formulář a musíme na matriku.

Potřeboval bych ale sesmolit nějakou kupní smlouvu bytu, není někde nějaká již hotová. Nějaká jednoduchá, prostě ona prodává byt mě za tuto cenu, peníze převedem na účet ten a ten atd. Podpisy ověřené ne matrice
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2008 07:07

M2M: jenže jak už jsem psal, žádná kupní smlouva na byt být nemůže. Prodávající NENÍ VLASTNÍKEM BYTU! Vlastníkem bytu je totiž družstvo.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 9. 5. 2008 07:16

jasně rozumím, dostane peníze na černo.
Ještě se zeptám na byt mám právo a nemohou mě z něj vyhodit? Je asi lepší byt v osobním vlasnictví ale momentálně jinou možnost nemám.
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2008 07:26

M2M: ne, peníze načerno nedostane, jen je nedostane za byt ale za ono členství v družstvu se kterým je spojeno právo k užívání bytu. Jde o standardní legální transakci.
Na rozdíl od prodeje bytu v osobním vlastnictví ale částka, za kterou se členství převání nemusí (ale může) být ve smlouvě uvedena.

Byt v družstvu má svoje výhody i nevýhody. Např. je hůře postihnutelný exekucí - pokud v něm nemáš např. trvalé bydliště je pro exekutora téměř nezjistitelné, že jsi "majitelem bytu " v nějakém družstvu. Převod "bytu" není zatížen poplatky nebo daněmi.

V určitých případech může skutečně dojít ke zrušení členství v družstvu (a tím zániku práva k užívání bytu), musí to být se svolením soudu a to v případě, že "nájemník" porušuje pravidla k užívání bytu, neplatí řádně stanovené poplatky,... . Mezi ono porušování práv čistě teoreticky patří i pokud byt řádně neužívá - např. pokud ho pronajímá, družstvo by ho pak mohlo chtít pro nějakého svého nebydlícího člena i když ti už se dnes moc nevyskytují, myslím si ale, že v tomto případě by asi soud ke zrušení členství nesvolil i když teoreticky to možné je.
Pokud by došlo ke zrušení členství, družstvo by vyplatilo pouze členský vklad - který zejména ve starších družstvech je třeba jen několik desítek tisíc.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 9. 5. 2008 08:46

Členství v družstvu budu platit 11900Kč - je v tom členství a nějaké poplatky. A dotyčné osobě zaplatím několik set tisíc za to že to převede na mě.
Jde mi spíše o to jestli mámudělat nějakou smlouvu (né tedy kupní) ale třeba smlouva za přenechání členství v družstvu.
Chci se nějak krýt ale nevím jestli je to k něčemu. Udělal byste vy nějakou smlouvu?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2008 10:00

Ale vždyť to je ono - tak "smlouva za přenechání členství v družstu". Je celkem jedno jak to nazveme, jestli "smlouvou o převodu", "dohodou o převodu členských práv", ...
Ve smlouvě může a nemusí být uvedena částka za kterou se členství převádí (já jí tam nemám), i to má svá pro a proti. Co je družstvu do toho, za kolik jsem koupil byt, v případě cizího člověka je to asi lepší - pokud by např. někdy později chtěl převod zpochybnit např. tím, že úkon byl učiněn v tísni a za nápadně nevýhodných podmínek.
Jak už jsem psal, byt v družstvu má oproti bytu v osobním vlastnictví výhody a nevýhody. Pokud jde o případ 1 družstvo = 1 dům, je dle mého názoru výhodnější družstvo (snadnější správa, jednotliví nájemníci se v případě problémů (neplacení, "rušení soužití", ..) dají mnohem lépe "usměrnit" - pořád nad nimi visí hrozba vyloučení družstva, rychlejší, snadnější a levnější převod bytu, atd.).
Ale má i svoje nevýhody. Bez souhlasu družstva není možné udělat ani drobnou rekonstrukci (protože veškeré zařízení je v majetku družstva), bez souhlasu družstva není možné byt pronajímat, dalo by se to přirovnat k postavení nájemníka. Na družstevní byt je obtížnější získat úvěr / hypotéku, i když jsem se setkal i s takovými nabídkami, ale jsou méně výhodné než na byt v osobním vlastnictví. Družstevník ručí za hospodaření družstva celým svým vkladem a samozřejmě i tím bytem (protože ten je součástí majetku družstva).
Pokud jde ale o moloch typu LBD, který spravuje desítky i stovky domů, šel bych raději do osobního vlastnictví. V těchto mastodontech obvykle funguje tzv. křížové financování - všichni splácejí úvěř na rekonstrukci střechy domu ve kterém bydlí předseda, atd.
My jsme byli malé družstvo a myslím, že je to jen nevýhoda, že se byty rozdělily do osobního vlastnictví, bohužel většina družstevníků si to přála, tak se s tím nedalo nic dělat. Zatím to vypadá, že nám to přinese jen náklady. Třeba cca 3 dny poté, co došlo k převodu do osobního vlastnictví se už na jednom z bytů v katastru nemovitostí objevila exekuce!
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2008 14:48

M2M píše:Členství v družstvu budu platit 11900Kč - je v tom členství a nějaké poplatky.

Ta částka se mi nezdá, na členský vklad je to přecejen trochu málo, i ve starých družstvech to bylo mezi 20 a 50 000 Kč. Nestáváš se totiž novým členem družstva (stejně jako členství "starého" družstevníka nezaniká), pouze se převádí členství z jednoho na druhého. Některá družstva se snaží takto "vydírat" potenciální nové nabyvatele, ale nemají na to právo. Jak jsem psal, převod členství nepodléhá žádnému souhlasu družstva, pouze se dává na vědomí, takže družstvu bys neměl platit ani korunu. Beru, pokud by si účtovali nějaký drobný administrativní poplatek (max. pár stovek), ale 11 900 je fakt úlet. Já jsem neplatil nic.
Pokud chtějí takto vysokou sumu, měli by jí zdůvodnit a vyčíslit skutečné náklady a ne nějaké "paušály". Navíc to hovoří o tom, že to družstvo asi nebude zrovna nejlépe spravované, když si dovolí takovéto "kiksy".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků