Koupě družstevního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod resolut 13. 2. 2016 14:33

Jenom pres web, že chci byt kontaktovan, v patek vecer jsem zadal a dnes jenom volali, ohledne upresneni uveru atd a domluvili jsme schuzku na pobocce KB. Z ČS se pak má ozvat zas jakesi specializovane oddeleni na hypoteky. Obě tedy říkali že je možno potom do roka převézt do OV.

K te RSTS se omlouvam, nedoslo mi, ze pisu Raiffeisen a nedodal jsem ze stavebni sporitelna.. az pak jsem si vsiml.
Jeste jsem poptal poradkyni ČMSS mailem od ktere jsem mel take nabidku na hypo. (ale na byt již v OV).
zde sazby
https://www.cmss.cz/uvery-na-bydleni/hypoteka-od-lisky

A jinak co myslíte tedy s tou RSTS? mělo by to tak jít...jak říkala? se sazbou 2,99% ? (je do 90% LTV)
Jinak bych se musel domluvit s majitelem aby to prevedl do OV a pripocetl si k cene dan, ktera pak bude treba 20 000,-?
coz mi prijde skoda, kdyz by byla tato moznost prevezt to az na me. Prevo do OV v tomto druzstvu stoji 3000,-. Coz je dost rozdil.
Díky :idea:
resolut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 2. 2016 08:55

Osobně bych to nedoporučoval. Nevím, kolik má žadatel příjem, ale už ta splátka spotřebitelského úvěru ve výši skoro 3 tisíce je dost brutální (jaká je celková výše úvěru)? K tomu vlastně 85 % hypotéka, která ani hypotékou není, protože byt je zatím v družstevním vlastnictví.
Žadatel by musel být velmi bonitní klient (což nejspíše není, když si bral spotřebitelský úvěr), aby za těchto podmínek ten skoro půl milion dostal. Úvěr do doby překlopení na klasickou hypotéku taky bude o něco dražší. Navíc co v případě, že se něco zasekne a družstvo byt do OV nepřevede? V tom lepším případě bude žadatel dál platit vyšší úrokovou sazbu, v tom horším může dojít i ke sesplatnění úvěru.

Pokud bych mohl já něco doporučit, tak nejdříve splatit ten spotřebitelský úvěr a to co nejrychleji. Pak vytvořit rezervu ve výši alespoň 20 % plánované hypotéky a teprve pak hledat nějaký vhodný objekt ke koupi. Za stávající situace mi to přijde jako zbytečně velký risk. Netvrdím, že to nemůže vyjít,ale já bych do toho tedy nešel.

Ještě je tu možnost stavebního spoření a překlenovacího úvěru, ale ten je jednak relativně drahý a také se nedává ihned, většinou tak po dvou letech.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod resolut 14. 2. 2016 10:47

Chci to na 30 let. U Uveru se sazbou 2,99% je splatka 2184,-.
V tomto byte vyjde najem + energie cca na 2700,-.
Prum. cisty prijem za posl. 12 mesicu 18500,- + cca 1000,- cest. náhrady.
Pardubicky kraj. Věk 27. Zamestnani na dobu neurcitou. Zamestnan od 03/2008. Porad mi pres 10000,- zbyva i se spotrebakem.
A jinak... ptam se prave na tu RSTS, jestli s ni ma nekdo zkusenosti?

-- 14. 2. 2016 10:52 --

V nejhorším bych musel vydrzet do cervence a byt koupit az prevedeny do OV. S tim ze bych se domluvil s majitelem a doplatil mu tech cca 17-20000 za dan z prodeje. Pote uz bych mel jiste, ze dostanu 510 000,- se sazbou 2,09% od UCB, kde mi to jiz odsouhlasili ze to projde v pohode!

-- 14. 2. 2016 11:13 --

http://www.spaudit.cz/dan-z-nabyti-nemo ... nabyvatel/ ??
resolut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bezrealitky.cz 3. 3. 2016 11:09

Dobrý den, co se týká financování koupě družstevních bytů, tak se způsob financování v posledních letech moc nezměnil a umí jej většina z bank na trhu. Přesto doporučuji na pomoc s vyřízením úvěru využít profesionálního poradce, který banky "oběhne" za Vás a předloží Vám tu nejvýhodnější nabídku.
Z vlastní zkušenosti doporučuji využít banku, která tento produkt dělá jako "standardní", protože jakékoliv čekání na schválení výjimky může celý obchod zhatit. Nejlépe jsou na tom největší banky v ČR (klasicky Hypoteční banka, KB atd.). Soustřeďte se na to hypotéku získat, teprve v druhé řadě na její výhodnost. Díky silné konkurenční nabídce můžete totiž při první fixaci (klidně po jednom roce) úvěr refinancovat a tam již bude dostatek času a hlavně můžete oslovit jakoukoliv banku. Refinancování je totiž standardní pro všechny :-) Pavel bezrealitky.cz
bezrealitky.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Millanoss 21. 3. 2017 23:35

Já bych především nedoporučoval družstevní byt, chápu že někoho okolnosti tlačí, ale osobní vlastnictví je osobní vlastnictví. Být členem družstva nese rizika a při tak velké investici jakou byt je risk je podstupovat.
Millanoss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jichaj 22. 3. 2017 08:17

??
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod x-bat 22. 3. 2017 09:42

Zdravím, potřeboval bych názor ostatních.
Mám možnost koupit družstevní byt 4+1 (dobře dispozičně řešený), panel (8 pater), zvýšené přízemí. Orientace V (dva pokoje) a Z (zbytek). Barák zateplen před 3 lety, zatepleny i stropy sklepů, takže by v bytě neměla být zima. Byt nemá žádný pokoj nad vchodem do domu. Směrem k chodbě výtahu (a zvýšenemu pohybu lidí) je kuchyň a přímo kuchyňská linka, tudíž by měl být eliminován hluk z chodby.
Byť je k přízemním bytům poměrně averze, u tohoto bytu mám pocit, že se ho většina problémů s přízemními byty netýká. Možnosti převodu do OV už mám zjištěné. Za výhodu považuji ještě to, že v dané oblasti jsou byty 4+1 opravdu raritou + výborná a rychlá dostupnost centra.

Přehlédnul jsem něco? Bude takový byt v budoucnu prodejný?

Ještě dodám, že jde o Brno. Pokud se někdo orientuje v cenách, tak můžete hodit i cenu za m2. Mám vyjeté reporty z 'cenovamapa', ale poslední data jsou půl roku staré a dle mě vůbec neodpovídají aktuálnímu stavu trhu. U jiného bytu jsem dával návrh na cenu, která byla asi o 15% nižší než nabídková (přesto vyšší než průměr reportu za poslední rok) - a byt byl prodán téměr za cenu nabídkovou.

Děkuji.
x-bat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikka1 22. 3. 2017 10:43

Asi to, že každý kolemjdoucí ti bude koukat do oken a že budeš žít za žaluziemi a mřížemi.
Prodejnost bude samozřejmě horší, ale to víš.
Od sklepů stejně zima bude, je to prostě rozdíl, jestli je pod tebou vytápěný byt nebo sklepy. Výhody plynou z nevýhod, bytů 4+1 nám tu komunisti moc nezanechali a ve vyšším patře by byl za zcela jinou cenu (pokud by tam byl, často jsou větší byty jen v tom přízemí).
Ale tak znám lidi, kteří volili větší byt v přízemí než menší výše a jsou spokojeni...
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod petison 18. 4. 2017 13:51

Zdravím.Má někdo zkušenosti s koupí družstevního bytu v Teplicích?Jaká jsou rizika? Jde o lokalitu ,kde nejsou problémový občané.Ceny bytů jsou tam nízké a téměř všechny byty jsou družstevní.V osobním vl.je jich minimum a jsou mnohem dražší.Fungují družstva v Teplicích dobře,nebo je to risk? Díky.
petison
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 18. 4. 2017 21:04

Najdi si stránky družstva a omrkni jejich podmínky (cena převodu, pronájmy a podobně).
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 18. 4. 2017 22:44

Zadluženost (ale to je problém i SVJ).
Obecně je problém ten, že vedení manipulativně navrhne investice a dav je schválí. Takže je třeba řešit, jak toto mají ve stanovách - jakou většinou schvalují, do jaké částky rozhoduje samo vedení atd.
Na justici si najdi účetní výkazy, hodně napoví.
A jak zmíněno výše, jsou i družstva, která zakazují pronájmy, která si nechají tučně zaplatit za převod, navíc nikdy nevíš, co jednou ten dav odhlasuje za blbosti...
Dobré je, když tam vedení samo bydlí.

A neboj, většina družstevních bytů je ok, ale je i dost bytů v OV se skutečně vysokými fondy oprav... tedy zeptej se na budoucí plány investic. U družstev se schvalují snáž...
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod petison 19. 4. 2017 15:18

Díky.Za převod si účtují co jsem zjišťoval 15000 Kč za byt 2+1.to je celkem dost.Mají to tak většina v Teplicích.Omrknu ty jejich stanovy.
petison
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 19. 4. 2017 17:11

Ano je to dost. Často je to zdarma. Taky se vyptej sousedů, hlavně okolních a těch, co mají nějakou funkci v tom družstvu.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod avathar 19. 4. 2017 17:36

Teplický BD jsou celkem vopruz.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod yamamoto 10. 7. 2017 20:00

zdar, dobře že je už založené téma. mám takový dotaz, protože jsem už pročetl pár webů, jak a na co si dát bacha u koupě družstevního bytu, nejsem si tak jistý, co je z toho fakt potřeba a co jsou jen žvásty, aby to lidi zmátlo a šli raději k realitce, co to udělá za ně. můžete to prosím někdo napsat jak pro hlupáka, co je třeba vše udělat, aby to proběhlo v pořádku? četl jsem třeba tento článek a příjde mi toho hodně, co bych měl chtít po 60 leté paní http://www.penize.cz/18284-koupe-nemovitosti-na-co-se-zamerit-pri-prohlidce

nicméně jak to děláte s platbou? jde mi o to, zda existuje nějaká smlouva, že dostanu byt a poté zaplatím a nebo musím platit jako první a doufat, že na mě byt potom přepíšou (to platí i naopak samozřejmě). Za notáře dávat pár tisíc se mi taky nechce. Jak tedy takové "výměny" probíhají? napadlo mě vzít tam notebook u podpisu potvrdit platbu "online". je třeba použitelný tento dokument? http://www.graflunds.cz/images/smlouvy/Financni-vyporadani-smlouva_lock.pdf

řeknu to na rovinu, jsem z toho v lese a je to tím, že se byt vyskytl náhodou a zítra musím dát vědět, zda ho beru a aní já ani prodejce neví, jak by jsme mohli postupovat, jen že stačí zajít na družstvo podepsat převod a vzít s sebou občanku.

díky
yamamoto
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků