Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 6. 2017 19:00

Výše úvěru ze stavebního spoření ale přece ≠ cílová částka. Tady účastnice zjevně měla uzavřené stavebko na nějakou CČ (dejme tomu 150 tisíc Kč) a vznikl ji nárok na přidělení CČ (= mohla čerpat úvěr), nicméně nepotřebovala až tak vysokou částku, tak CČ snížila, tož a rozdíl mezi sníženou CČ a naspořenou částkou bylo oněch 25000 Kč.

(Jinak splátka ve výši 1375 Kč je docela vysoká, už nevím jaké měla Buřinka tarify, ale když já splácel před pár lety, měl jsem nějaký, u něhož byla výše splátky stanovena na 0,73 % z CČ - pokud tohle platilo pro původní CČ, tak ta mohla být kolem 188 tisíc? :hm)
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod elinor 20. 6. 2017 19:45

Původní cílová částka byla 300 tis., snížila jsem ji na 250 tis., dostanu 250 tis. z toho je 21594 úvěr. Jak došli k měsíční splátce úvěru mi nevysvětlili. Podle mě tomu moc nerozuměli, pořád někam volali. Očekávala jsem splátku kolem 1000 na cca 2 roky. Teoreticky to můžu hned splatit, ale nevím, k čemu by to bylo dobré. Ale do konce roku bych to splatit mohla.
elinor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 6. 2017 20:02

Tak to by smysl dávalo... Výše splátky je "nějak" fixně stanovena poměrem k cílové částce nějakým relevantním dokumentem, buďto sazebníkem, nebo něčím popisující daný tarif - nevím, jak je to už u Buřinky a zpravidla se ta výše pohybuje kolem 0,5 % - 0,8 % z CČ... 1375 Kč je 0,55 % z 250 tisíc, tedy už snížené CČ, což je tak akorát. Sám bych se splácením nepospíchal, tohle jsou "levné" peníze...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 21. 6. 2017 09:37

Výše úvěru ze stavebního spoření je maximálně ve výši rozdílu mezi cílovou částkou a naspořenou částkou. Nic nenutí klienta snižovat cílovou částku, pokud chce čerpat úvěr nižší. Nicméně u většiny stavebních spořitelen je snížení cílové částky bezplatné, takže je to víceméně jedno.

Výše splátky úvěru ze stavebního spoření se odvozuje z výše cílové částky, u Buřinky je měsíční splátka minimálně 0,55 % cílové částky. Úvěr ze stavebního spoření je tedy možno splácet rychleji bez sankcí (výjimkou je Modrá pyramida, ta to nedovoluje).

Naopak pomalejší splácení je možno docílit snížením cílové částky (tady by to dávalo smysl).

Viz též http://www.stavebky.cz/uver-ze-stavebniho-sporeni/
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Firestone 14. 10. 2017 17:40

Zdravím všechny, rád bych se pozeptal na názory ohledně refinancování HÚ s blížící se dobou konce fixu. Láká mě nabídka fixu na 15 let za 2,59% oproti 10 letům za 2,29% (objem cca 1,8 mil. Kč). Úspora kolem 300 Kč/měsíc na splátce, ale nebude to přeci jen s těmi sazbami časem citelně horší a neporostou (=> otázka pro paní s křišťálovou koulí :)? 5 let fixu v dnešní době s očekávaným růstem mně přijde celkem špatná volba (i za cenu toho, že by byla sazba kolem 1,89%, tj. rozdíl kolem 600 Kč/měsíc oproti 2,59%). Co si o tom myslíte? Úskalí 15 letého fixu může být i v tom, že zbude celkem nízká částka kolem 800k která nebude pro banky atraktivní.

Dále bych se rád poptal, zdali má někdo zkušenosti s HÚ od Modré pyramidy. Zdali je to nějaká jednoduchá hypoška, anebo je to z překlenováku či jiným způsobem zamotanější než "jednoduché" hypotéky?
Díky za názory.
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swisst 14. 10. 2017 21:39

Modrá pyramida nabízí
1. Hypotéky Komerční banky (prodávané pro "matku" cross sellingem) a
2. Hypoúvěr - což je překlenovací úvěr + stavební spoření.

Hypoúvěr má nicméně mnoho vlastností hypotéky, je zde sjednána fixace úrokové sazby na 3 - 10 let, výhoda oproti hypotéce je v tom, že po skončení fixace nová sazba nepřekročí 6 %. Vypadá to sice trochu jako hypotéka, ale jinak je to stavební spoření s překlenovacím úvěrem, a celé je to poměrně složitým zůsobem "přiohnuté", aby to vypadalo jako hypotéka. Podrobněji je to popsáno v tomto článku o Hypoúvěru Modré pyramidy.
swisst
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků