Dlouhodobé přespořování cílové částky u SS

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod uhell 14. 11. 2009 07:58

Tan článek už je ale 2 roky starý, možná některé ty stavební spořitelny svoji reakci na přespoření CC už změnili.
uhell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 14. 11. 2009 09:22

Ano změnily, jenže pro staré smlouvy platí původní VOP. Takže pokud v nich spořitelna nezakazovala přespoření (jako např. ČMMS), má smolíka a může jen vyhrožovat (jako RSTS) nebo slibovat...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 1. 2011 04:33

co je ČMMS? ČMSS? Podmínky ČMSS z roku 2000 nejsou na netu dostupné.

Když přespořím na rok 2011 vkladem pro st. příspěvek, dostanu úrokový bonus a státní příspěvek?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlaju 4. 3. 2013 23:09

Již několik let bezproblémově přespořuji bonusovou smlouvu o stavebním spoření u Modré pyramidy. Je to smlouva z roku 2000, kde jsou VOP napsány moc hezky ve prospěch klienta. Ustál jsem hodně tlaků ze strany spořitelny, tedy jejich poradců, abych smlouvu změnil (i díky tomuto fóru, které mi dodalo odvahu), teď jsem ale v koncích.
Přišel mi dopis, že si mám vybrat - buď přijmu jejich "akci" tj. dále nebudu mít bonus, nebo smlouvu mohu normálně vypovědět. Rozhodující je ale poslední věta dopisu, kterou nikdy dříve nepoužili, že pokud se do 5. dubna nerozhodnu pro jednu z jejich nabídek, ukončí mi smlouvu oni - prý dle příslušných ustanovení VOP. Nevím, jestli i toto je možno hodit za hlavu, když už je to písemně, nevím, jestli to je jen plané vyhrožování. VOP jsou dle mého názoru neprůstřelné, ale oni o výpovědi mluví tak sebejistě, nevím, jestli na něco nepřišli.
Mám 3 týdny na rozhodování, pokud mi smlouvu vypoví oni, přijdu o bonus (40 tisíc), pokud se zaleknu a smlouvu ukončím sám zbytečně, přijdu o možnost pěkné úschovy několika set tisíc na 4.5% účtu.
Prosím všechny, kdo k tomu něco vědí, o radu, VOP mohu citovat..
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 5. 3. 2013 08:01

S tím dopisem to je vážné. Telefonáty poradců se dali ignorovat, ale tohle ne. Šlo by sem hodit naskenovaný dopis (se začerněním osobních údajů) co ti poslali?

Pokud je v dopise nějaký kontakt, zkusil bych se na něj obrátit a celou věc si nechat vysvětlit. Především podle jakých bodů VOP ti hrozí vypovězení smlouvy se ztrátou nároku na bonus.

Mně zatím nic takového nepřišlo.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlaju 5. 3. 2013 09:50

Scan nemám, můžu časem pořídit, ale vypíšu to podstatné.
"...bylo dosaženo smluvně stanovené cílové částky, čímž došlo k naplnění účelu Vaší smlouvy..."
pak následuje nabídka,jejich podmínky jsou zde:
http://www.modrapyramida.cz/sazebniky/p ... vych-akci/
jde o "navýšení bunus" a "navýšení bonus s úvěrem", přičemž v dopise samozřejmě nejsou všechny podrobnosti, tedy ani ona maličkost, že od přijetí změny se ztrácí nárok na budoucí bonus. Ale jsou to o kus výhodnější podmínky, než byly u dřívějších akcí. To je ale jedno. Dál se píše:
"Pokud žádnou z těchto nabídek nevyužijete, můžete smlouvu ukončit a aktuální úrokové zvýhodnění bude připsáno na Váš účet stavebního spoření. Tato nabídka platí do 5.4.2013. V uvedené lhůtě nás prosím informujte o Vašem rozhodnutí prostřednictvím svého finančního poradce."
následuje kontakt na poradce a infolinka 222 824 770, na kterou jsem volal, poradce to nebral
"Po uplynutí uvedeného termínu přistoupíme z naší strany k ukončení smlouvy o stavebním spoření dle příslušných ustanovení Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření."
podepsán (scan) ředitel marketingu a obchodní ředitel

Na infolinku jsem se dovolal, je specielně pro přespořené smlouvy. Bylo mi řečeno,že tuším od prosince možná listopadu 2012 spořitelna změnila přístup k přespořování smluv a bude je vypovídat kvůli přespoření. Ve VOP totiž je formulace, že "Přespořování cílové částky není přípustné" a o to se budou opírat. Je to čl.9 odst. 7. Jenže za touto větou je pokračování:"..., v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku..."
Toto pokračování bodu podmínek se prý už nepoužije, prý spořitelna nikde nenapsala, jak dlouho to tak bude dělat. Zřejmě si zajistili svůj právní výklad, ve kterém to, že s něčím účastník výslovně souhlasí, neznamená závazek spořitelny takto to opravdu udělat. Něco na tom možná je, i když bych si dokázal představit i druhý právní výklad, který z uvedeného souvětí vyvodí, že jsme se na tom se spořitelnou opravdu dohodli. Buď tedy blufujou, nebo jsou schopní jít opravdu do sporu s tímto mírně vratkým ustanovením. To je to, co teď potřebuju zjistit.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 5. 3. 2013 10:12

Modrá Pyramida evidentně přitvrzuje v boji proti bonusovým smlouvám. Dříve to byly "výhodné" marketingové akce, kdy se za připsání bonusu a ztráty dalšího nároku na něj navyšovali cílové částky se slevou, ale s dobou vázání na 3 a 6 let.

Nyní natvrdo se rozhodli použít svůj výklad ustanovení VOP, ke kterému se v uplynulých 10 letech neodhodlali.

Podle mne to souvětí dává jasnou informaci o tom, že přespořování není přípustné a co se automaticky děje. Neboli když nastane A jdi na B. O tom, že přespořování povede rovnou k ukončení smlouvy tam není ani slovo. Žádné If A přeskoč B a jdi na C. Ten dovětek je až u novějších smluv.

Jestli tento dopis dostanu, zvažuji podání stížnosti k finančnímu arbitrovi. Tobě bych doporučoval to samé. Čím více žádostí tím lépe. Z jejich strany sviňárna je ta, že na to je jen jeden měsíc.

Ať nezávislý arbitr rozhodne, čí výklad je správný.

--Edit--

Tak nejdříve musím vyzvat MPSS k nápravě, neboli neuplatňování jejich nového výkladu. Pokud nevyhoví, pak tedy finanční arbitr. Během měsíce ti neodpoví, pak ti vypoví smlouvu se ztrátou bonusu a za půl roku ti FinArb řekne, že to je OK.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 5. 3. 2013 10:23

Pro spořky už jsou tihle "přátelští klienti" (spoří a neberou si úvěr) dnes málo výhodní, pže klesly úrokové sazby, takže přespořené smlouvy teď prý skutečně vypovídají. Mohou si stejné peníze půjčit levněji na mezibankovním trhu než od Tebe.

To že nevolají, netlačí, ale doporučeným dopisem píšou, že vypoví, vypadá vážně. Do hrobu si ty prachy taky nevezmeš. Jestli ti na základě přespoření můžou sebrat bonus, tak bych to vybral a koupil si něco hezkého :lol:
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 5. 3. 2013 10:24

Pohrozit jim arbitrem, právníkem, případně se soudit.

A pokud to nevyjde, tak zhodnocovat peníze jiným způsobem, stavební spoření je už de facto mrtvé, tohle jsou předsmrtné křeče stavebních spořitelen.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 5. 3. 2013 10:51

Zvláštní je, že úvěrové smĺouvy, kde jsou úroky více jak dvojnásobné proti dnešním hypotékám, jim evidentně nevadí, tam klientovi nenabízí, že mu ji ukončí a nabídnou mu novou, s polovičním úrokem.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlaju 5. 3. 2013 12:22

S arbitrem je to na dlouho, nějaká šance by tady byla, ale stěžovat si můžu teprve až mi dají tu výpověď. Do té doby je potřeba jen odhadnout, nakolik jde jen o zastrašování. Třeba pak výpověď ani nepodají, protože vědí, že by spor nevyhráli. Jenže teď je vhodná doba na tlačení, před nedávnem v médiích šly zprávy o výpovědích jiných spořitelen, z toho můžou také těžit. Je potřeba poradit se s nějakým právníkem o výkladu onoho pojmu, ale hlavně nějak zjistit, jestli už někomu takovou smlouvu vypověděli - a to nevím jak zjistit, jak to "zmedializovat". V těch třech týdnech budu pátrat, kolika lidem takto vyhrožují a jestli to dotáhli někdy do konce. Oni totiž tím vyhrožováním nic neriskují, může to být zoufalé gesto, díky kterému třeba stáhnou podíl těchto smluv na třetinu.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Joezbrna 5. 3. 2013 12:47

SS obvykle mají v podmínkách právo výpovědi přespořené smlouvy, pak bys s tím nic neudělal. Pročetl sis je pořádně?
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip893 5. 3. 2013 12:54

Ano pročetli. A celé je to o této větě:

VOP Bonusové:
Přespořování cílové částky není přípustné, v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku.

VOP Novější, nikoliv aktuální tam se to řeší ještě jinak:
Přespořování cílové částky není přípustné, a spořitelna má právu takovouto smlouvu vypovědět. V takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 5. 3. 2013 13:13

V té bonusové smlouvě nemá pojišťovna vůbec právo smlouvu vypovědět? To se mi nezdá...
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlaju 5. 3. 2013 13:18

Pokud se Vám podaří ve VOP najít možnost vypovědět přespořovanou smlouvu, řekněte. Tady jsou ony VOP: http://uloz.to/xbdFDPR/vop-mpss-bonusova-smluva-rar
My jsme ji tam nenašli. Pokud to chcete prostudovat, posílám níže seznam zajímavých bodů.
Výpis bodů, které vylučují vypovědět mi smlouvu kvůli činnosti, kterou jsem dělal (uvedena v závorce)

čl. 6 odst. 2 (vložil jsem opakovaně větší částku)
čl. 6 o. 4 (měsíční smluvený vklad jsem nevkládal, výzvu jsem ale stejně neobdržel, mimoř. vklady byly dostatečně vysoké)
čl. 7 o. 4 (podmínkou bonusu je má výpověď, nikoliv výpověď jejich, proto se bojím)
čl. 9 o. 7 (přespořuji, ale platím za to poplatek a nebráním se tomu)
čl. 10 o. 1 (podstatný bod. Spořitelny, které tento bod ve VOP neměly, před časem už začaly bonusové smlouvy vypovídat)
čl. 15 o. 1 (na přidělení CČ jsem nijak nereagoval, neměl by to být důvod k výpovědi)
čl. 31 (o změnách nic nevím, ale nejsem si jistý, myslím, že VOP vždy vycházely nové pro nové smlouvy a ministerstvo snad žádnou změnu starých VOP neřešilo, mohl jsme ale zprávu minout)
vlaju
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků