Wüstenrot vypověděla starou smlouvu: přidělení cílové částky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod swisst 23. 10. 2015 04:43

agata321 píše:...Prislo mi rovnou "ukonceni smlouvy o stavebnim sporeni", zadna vypoved, vypovedni doba.
Jen "dovolujeme si vas informovat, ze jsme ucet ukoncili 30/9 a provedli vyplatu nasledujicim zpusobem: obdrzite sekovou poukazku CSOB"

Jde skutečně o smlouvu s Wüstenrotem? Ukončování smluv bez výpovědní lhůty zánikem smlouvy (tedy bez výpovědi) používá spíše Modrá pyramida - viz zde: http://diskuse.stavebky.cz/modra-pyrami ... r-t56.html

Navíc to vypadá, že je ve vašem případě nějaký problém s korespondencí. Píšete, že nedorazila poštovní poukázka, nicméně pravděpodobně se toho ztratilo víc. Stavební spořitely totiž předem posílají oznámení o tom, že smlouva bude ukončena, a v tomto oznámení dávají klientovi možnost nahlásit číslo účtu, na který mají být peníze převedeny. Tento dopis jste také měla dostat. Poštovní poukázka je pro spořitelny náhradní řešení které se používá když klient na toto první oznámení nereaguje.

Doporučuji
1. Vyjasnit, proč se vám ztrácí pošta. Pokud je na dopise, který jste dostala, uvedena správná adresa, pak je možné, že je nějaký problém buď na poště, nebo máte špatně ozačenou schránku, nebo vám ji někdo vybírá(?) Pokud je na dopise, který jste od spořitelny dostala uvedena špatná adresa (je tam překlep, chybí číslo domu apod), pak stačí stavební spořitelnu upozornit na změnu adresy.

2. Pokud jste tak neučinila, obracejte se přímo na centrálu stavební spořitelny, a to písemně, nebo alespoň mailem. Stavební spořitelny mívají na svých stránkách uvedené postupy pro reklamaci.

3. Pokud chcete postup stavební spořitelny zpochybnit a dosáhnout pokračování spoření, bude to zřejmě obtížné. V každém případě je ale potřeba nejprve ujasnit znění VOP a důvod ukončení smlouvy (viz příspěvek od Jardaxxl).
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tomáš petr 3. 11. 2015 03:44

to pavel 11
dobrý den, také jsme obdrželi s manželkou výpověď smlouvy o SS od Wustenrotu, na odmítnutí reagovali obyčejným dopisem, že trvají na ní, poslali složenku, kterou jsme si nenechali vyplatit a teď zřejmě nezbývá než podat žalobu o neplatnost výpovědi tak, jak jste učinil Vy a nakonec slavil úspěch, k čemu gratulujeme
škoda, že nedošlo k soudnímu jednání a rozsudku, který by pomohl mnoha dalším klientům
nejsme právníci a tak jsme Vás chtěli požádat, zda byste neporadil se sepsáním žaloby buď tady pro všechny nebo na náš mail tp1@email.cz
předem děkujeme
tomáš petr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod agata321 3. 11. 2015 19:28

Schranku oznacenou mam.
Jde o Wustenrot a smlouvu z 12/2003, neprisla mi nabidka na prideleni castky, jen na novou smlouvu za polovicni uhradu.
Ja myslim, ze se jim dobre hodi, ze mi poslali rovnou slozenku, bez vypovedi (podle nich, ja ji nemam). Tim mne teoreticky pripravili o moznost zvysit si urokovou miru z vkladu, kdyz si neberu uver.
Nedorucenou slozenku po mesici pry reklamovali, ceska posta ted ma 70 dni na vratku penez a pak pry budou vyplacet znova.
Volam na centralu, ale nikam to nevede.
agata321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mavab 12. 11. 2015 10:40

Dobrý den, také bych chtěla poprosit o radu. Smlouvu mám z prosince 2003. V roce 2013 jsem navýšila cílovou částku a následně mi přišla i nabídka přidělení cílové částky, na kterou jsem nereagovala. Výpověď mi přišla stejně jako ostatním, nejprve dopis s nabídkou nového spoření, potom výpověď s výpovědní lhůtou, během které jsem jim poslala nesouhlas s výpovědí. V odpovědi na tento dopis trvali na tom, že jsou v právu, uváděli jejich vysvětlení pojmu přidělení cílové částky. Už mi přišlo i ukončení smlouvy a složenky, které jsem si nenechala vyplatit. Po telefonu mi poradkyně, která mě měla na starosti, řekla, že jsem nesplnila podmínky smlouvy - že jsem si nevzala úvěr, takže proto je výpověď odůvodněná.
A nevadí zmíněné navýšení cílové částky? Nebo také jste měli cílovou částku navýšenou? Nyní se připravuji na podání žaloby, za jakoukoliv radu moc děkuji.
mavab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swisst 12. 11. 2015 11:44

Není povinností klienta čerpat úvěr. Slova poradkyně neberte příliš vážně. Právní zdůvodnění výpovědi, které Wüstenrot používá je téměř jistě jiné.

Z toho co píšete není zřejmé, zda nabídka přidělení byla na původní, nebo zvýšenou cílovou částku. Po změně cílové částky totiž dochází k opětovnému vyhodnocení podmínek pro přidělení a zvýšení cílové částky může způsobit neplatnost dříve provedeného přidělení (viz též článek o přidělení cílové částky). Stavební spořitelny také často podmiňují změnu cílové částky měnou smlouvy. Proto byste měla (nebo váš právník) smlouvu o změně cílové částky podrobně projít a ujistit se, kterými VOP se vaše smlouva řídí.

Je dobře, že máte dopis, kterým je vám nabízeno přidělení cílové částky. Pokud se totiž chystáte na soudní spor, bude to pravděpodobně pře o slovíčka. Rozhodující bude, zda byla vaše smlouva skutečně přidělena, nebo zda vám bylo přidělení pouze nabídnuto - a to by z dopisu mohlo být patrné.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jardaxxl 15. 11. 2015 03:46

Vidím, že stále se najde někdo, kdo se chce bránit soudně, jen neví jak na to. Mám tedy takovouto nabídku:

Vše důležité je v popisu na Aukru. Na Aukru jsem registrován téměř od jeho počátku a tedy ještě v době, kdy k ověřené registraci bylo nutné i ověření osobních dokladů, jsem tedy opravdu ověřená důvěryhodná osoba. Ještě jednou upozorňuji, že je důležité, kdy byla smlouva uzavřena a jaké VOP pro ni platí, toto je pro smlouvy dle VOP platné od 1.10.2002 do 25.1.2004.
Sám jsem tomu věnoval spoustu času a úsilí, takže je samozřejmé, že za vytvořený produkt prostě také něco chci. Cena je to myslím si přiměřená mé vložené práci a Vašemu možnému prospěchu. Samozřejmě, když někdo bude mít zájema a produkt zakoupí, poskytnu potřebné rady k podání i celému průběhu.
Jardaxxl
Jardaxxl
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel 11 17. 11. 2015 07:30

Tak vidím, že na tom, že Wüstenrot je banda křiváků, kteří chtějí ošidit své klienty se tady chce napakovat prodejem žalob někdo další. Když vyčkáte, poskytnu tady v průběhu několika dnů zcela zdarma vzor své žaloby (až mi vyjde čas, tak ji zbavím svých osobních dat a zde vložím), z níž měla právní kancelář Wüstenrotu solidně nahnáno. Hezky den a nekupujte zajíce v pytli, kydyž Vám mohu poskytnout jelena zdarma. Nemám rád, když se chce na neštěstí druhých někdo obohatit. Hezký den.
Pavel 11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 17. 11. 2015 07:44

No zatím to nikdo nezakoupil, měl to dát od koruny. :-)
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jardaxxl 17. 11. 2015 12:04

Pavel 11 píše:Tak vidím, že na tom, že Wüstenrot je banda křiváků, kteří chtějí ošidit své klienty se tady chce napakovat prodejem žalob někdo další. Když vyčkáte, poskytnu tady v průběhu několika dnů zcela zdarma vzor své žaloby (až mi vyjde čas, tak ji zbavím svých osobních dat a zde vložím), z níž měla právní kancelář Wüstenrotu solidně nahnáno. Hezky den a nekupujte zajíce v pytli, kydyž Vám mohu poskytnout jelena zdarma. Nemám rád, když se chce na neštěstí druhých někdo obohatit. Hezký den.

Proč takové nařčení....napakovat......
Ani ty jsi tu dříve konkrétní radu s žalobou nikomu neposkytl, nebyl jsi ochoten říci nic, kromě citátů, kvůli doložce o mlčenlivosti, která ale nejspíše stejně jako u mě hovoří jen o mlčenlivosti o obsahu dohody o narovnání.
Také jsem hledal všude možně......až mi nezbylo, než tomu věnovat hodně času a úsilí, nastudoval jsem si kompletně tuto problematiku a vypracoval tu žalobu a uspěl, stejně jako ty.
Z mé strany je to férová nabídka, nikomu to nenutím a každý má možnost si to koupit, nebo vypracovat sám, nebo zajít za právníkem, nebod třeba nakonec to získat zdarma od tebe.
Cenu jsem dal takovou i proto, že jsem předpokládal možný prodej max. jednoho či pár kopií (jestli vůbec) kdy to pak stejně někdo obratem bude volně šířit dále......
Ano, mohl jsem to dát i zdarma jako vzor na web se vzorem různých žalob, ale rozhodl jsem se takto.
Je také zajímavé, jaký má ta nabídka na Aukru počet zobrazení. Podle toho to tu čte hodně lidí, ale nevyjádří se téměř nikdo.
Téměř všichni jsou absolutně pasivní a jen čekají, až to někdo nějak vyřeší za ně, bohužel.
Jardaxxl
Jardaxxl
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wust 28. 11. 2015 11:27

Nemá smysl se s wustem dohadovat, vysvětlovat a dopisovat si s nimi. Dobře vědí, že jsou jejich výpovědi neoprávněné, ale je to hra na nervy! Je třeba zaslat jim rovnou výzvu, následovanou žalobou k soudu, a teprve pak budou ochotni se věcí vážně zabývat. Jejich obhajoba se točí kolem dvou věcí – přidělení (nepřidělení) cílové částky a § 582 starého obč. zákoníku, kdy tvrdí, že uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou, kterou mohou kdykoli vypovědět. Oba argumenty jsou nesmyl, a každý průměrně inteligentní člověk si dokáže sám napsat žalobu. Přitom je dobré upozornit na pár důležitých věcí – třeba že se nejedná o přidělení cílové částky, ale pouze o nabídku na přidělení, nebo jim připomenout § 55 starého občana... Pokud si budete stát na svém, dostane se vám příjemné odměny v podobě mimosoudního vyrovnaní. Do soudu nepůjdou, protože nechtějí riskovat, že by ho prohráli, a pravomocný rozsudek by se stal precedentem pro hromadné podávání žalob. Pokud vyplatí těch pár nespokojených bouřliváků, stále na tom vydělají, protože se jim náklady bohatě zaplatí zbytkem neoprávněně vypovězených smluv (a ošizených klientů).
Co se týče kýmsi zde zmiňované pojištění právní ochrany, tento druh spotřebitelských sporů bývá ve výlukách.
Neplaťte nikomu za vzor žaloby. Lidé by si měli v takovýchto případech pomáhat a nikoli na sobě parazitovat!
wust
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 11. 2015 08:05

wust:
Když už tak "chytře" radíte, dejte sem závazek, že těm lidem uhradíte soudní výlohy, až to kvůli vám u soudu prohrajou. A že to prohrajou, je naprosto jasné, protože žádný soudce při smyslech, nemůže prohlásit, že nějaká smlouva je nevypověditelná.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod wust 29. 11. 2015 11:46

To je zas pecka do diskuze… Každý se musí sám svobodně rozhodnout, jestli se bude soudit. Smlouvy mají svoje specifika i VOP, kterými se řídí. Jste-li toho názoru, že každá smlouva je vypověditelná, uzavírání jakýchkoli smluv je apriori nesmyslné, neboť všichni soudci při smyslech potvrdí vypověditelnost všech smluv!? Nejste náhodou agentem wustu? Vaše argumentace je velice podobná tomu, co jsem si s nimi zažíval několik měsíců. Zde diskutují lidé, kteří se nechtějí smířit s výpovědí. A vy k nim zcela jistě nepatříte.
Naposledy upravil wust dne 30. 11. 2015 09:59, celkově upraveno 1
wust
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 11. 2015 15:18

wust:
Ano, každý se může rozhodnout, jestli se bude soudit. Ale protože každý by měl mít alespoň špetku rozumu, bylo by vhodné, aby se v případě, že se chce soudit, obrátil na nějakého právníka, který zváží reálnou úspěšnost takové žaloby, a nenechal si poradit od nějakého neznámého anonyma v diskusi na finexpertu, který jen touží pomstít to, že mu vypověděli stavebko.
A ano, jsem toho názoru, že každá smlouva, by měla mít možnost nějakého ukončení, byť třeba se sankcemi. Zvláště pak smlouva na dobu neurčitou, která nezanikne sama o sobě uplynutím doby, ale nemusela by teoreticky zaniknout nikdy. Když k tomu přidáte argument, že ta smlouva je absolutně nevyvážená, protože jedna strana ji vypovědět může, zatímco druhá ne, myslím, že mé předjímání výsledku soudu není úplně od věci.
A pro vaši informaci, s Wüstenrotem mám společného jen to, že u nich máme 3% smlouvy o stavebku celá rodina, zatím tedy ve vázací lhůtě, takže po jejím skončení také očekávám výpovědi.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod lukas1107 29. 11. 2015 16:51

smlouva ma svoji dobu urcitou a to je cilova castka;-)
lukas1107
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jardaxxl 29. 11. 2015 17:57

S tou dobou určitou to právě není tak jisté.
U těchto starých smluv (i u jiných st.spořitelen) není ve VOP nijak specifikováno, že smlouva končí dospořením do cílové částky. Pouze se tam píše, že přespoření je nepřípustné atd.......ale nikde není psáno, že to zakládá důvod k ukončení smlouvy, naopak je tam jen určen způsob "automatického zvýšení" cílové částky a zaplacení poplatku. Ve VOP je to ošetřeno tak, že každý další vklad nad původní cílovou částku se bere jako nová cílová částka a je z něj strženo 1% jako "poplatek".
Čistě teoreticky by tyto smlouvy mohly pokračovat do nekonečna, protože ve VOP jsou definovány důvody možnosti vypovězení smlouvy ze strany st.spořitelny a je to téměř všude jen "neplacení vkladů".
Díky tomu, lze vlastně nahlížet na tyto smlouvy, jako na smlouvy na dobu neurčitou. Je to jen otázka výkladu. Bylo by zajímavé, jak by soud rozhodl. Bylo to i jediné, z čeho jsem měl obavy, kdyby k soudnímu řízení došlo.
Já jsem rád, že mám vše vyřízené a na soud nedošlo. Soudní rozhodnutí by bylo odvislé od toho, jak by soudce určil druh těchto smluv: na dobu určitou (dospoření do cílové částky) či dobu neurčitou (kdy je možné spořit teoreticky donekonečna, protože VOP neumožňují st.spořitelně smlouvu vypovědět, když bude klient stále spořit). Potom by se i na tyto staré smlouvy vztahoval "nový Občanský zákoník" (podle něj se posuzují i smlouvy uzavřené ještě za doby platnosti "starého OZ" jestliže se jedná o smlouvy na dobu neurčitou) a tam platí pro takovéto smlouvy toto: § 1999
(1) Zavazuje-li smlouva ujednaná na dobu neurčitou alespoň jednu stranu k nepřetržité nebo opakované činnosti, anebo zavazuje-li alespoň jednu stranu takovou činnost strpět, lze závazek zrušit ke konci kalendářního čtvrtletí výpovědí podanou alespoň tři měsíce předem.
Jak by soud rozhodl, absolutně nelze předvídat.
Je to poměrně zajímavá problematika a několik možných výkladů soudního rozhodnutí.
Ale u starých smluv, bez možnosti výpovědi smlouvy st.spořitelnou by se opravdu klidně mohli smlouvy posuzovat jako smlouvy na dobu neurčitou.
Zatím ale Wustenrot asi opravdu vždy vyřešil spor dohodou, o žádném soudním rozhodnutí nemám povědomí. I oni se obávají možného rozsudku ve prospěch klienta, které by jim znemožnilo dávat další výpovědi na tyto staré smlouvy.
Jardaxxl
Jardaxxl
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků