čmss stavebko

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod voltov 19. 5. 2014 18:54

ahoj, mám smlouvu o stavebku od 30.5. 2012 mám tam státní podporu můj příjem je jen ID za tento rok jsem tam nic neposlal a ani po dobu zbývajících let nebudu. Ten jejich poradce mi řekl, že pokud mám jen příjem důchod tak si úvěr vzít stejně nemůžu. Chci se tedy zeptat nebylo by lepší smlouvu vypovědět. Vím, že je poplatek 0,5 % z cílové částky a naspořená SP.Můžete mi někdo poradit co je výhodnější dík.
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 5. 2014 19:51

Spočítej si to sám, za tebe to nikdo ani udělat nemůže, když neuvádíš všechny údaje. Vypovězení nyní bude těch 0,5 % CČ + přijdeš o státní podporu (tzn. 0,5 * CČ Kč + y Kč), pokud počkáš do konce vázací lhůty, tak stejně zaplatíš každý rok cca. 300 Kč na poplatku za vedení účtu SS, ale nepřijdeš (možná - pokud nenastanou nějaké změny) o státní podporu (cca. 1200 Kč - y Kč)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 5. 2014 10:22

Pokud je tam státní podpora nad 2000, tak se vyplatí čekat do roku 2018. (ve smyslu že SP pokryje poplatky) Pokud do 2000, tak spíše zrušit. Zádrhel je i v tom nespoření, to by se možná spořitelně nemuselo líbit a stejně by to ukončila. Něco pokryjí sice úroky z vkladu, ale nečekám, že tam bude nějak hodně :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 13. 6. 2014 08:57

Pokud jste na smlouvu neposlal vůbec žádné peníze a chcete smlouvu ukončit, tak to není problém. Máte právo od smlouvy odstoupit do 2 měsíců od uzavření. Kdybyste od smlouvy neodstoupit a neposílal tam žádné peníze, tak vám stavební spořitelna smlouvu časem zruší sama, a nic po vás nebude vymáhat.

Pokud jste už nějaké peníze vložil
, tak je potřeba počítat s tím, že z těchto peněz si spořitelna strhne poplatek za uzavření (1 % CČ) a poplatek za vedení účtu (330 Kč). Pokud od smlouvy odstoupíte do 2 měsíců tak o tyto vklady přijdete (ČMSS je při odstoupení nevrací). Pokud smlouvu vypovíte po uplynutí dvouměsíční lhůty, je tam navíc onen sankční poplatek 0,5% CČ.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod voltov 16. 6. 2014 00:36

díky všem, smlouvu jsem ukončil
voltov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 31. 12. 2014 12:08

Teď jsem zjistil, že mi ČMSS od zítra snižuje úrok z 2% na 1.3%. Ve VOP ale nikde takovou možnost nevidím. Už jsem se na to díval dřív a zdálo se mi, že jediné co můžou provést je zvýšit roční poplatek, ale oni naopak snížili úrok. Nejspíš aniž by snížili i úrok z případného úvěru, o tom nikde nepíšou. Ve VOP je jen něco o odmítnutí cílové částky, ale já jsem od ČMSS žádnou komunikaci neobdržel. Máte na to někdo názor? Nějak nemám moc chuť se s nimi hádat, asi to hned vypovím, jen je mi líto, že z cílové částky ještě nemám naspořeno ani polovinu.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 31. 12. 2014 12:26

Pokud není výše úrokové sazby uvedena ve VOP, pak není co řešit.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 31. 12. 2014 13:30

Ve VOP není, ale ve smlouvě obě úrokové sazby jsou.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 1. 1. 2015 16:37

outlier píše:Teď jsem zjistil, že mi ČMSS od zítra snižuje úrok z 2% na 1.3%. Ve VOP ale nikde takovou možnost nevidím...

Možnost snížit úroky z vkladů mají stavební spořitelny danou zákonem, platí to pro smlouvy uzavřené v roce 2004 nebo později. Pokud stavební spořitelna chce tuto možnost využít, musí to mít ve VOP. ČMSS má takové ujednání ve VOP od roku 2004 (článek VII).
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod malejarda 1. 1. 2015 18:48

Tak to doufam, ze to tam RSTS nema.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 1. 1. 2015 19:24

malejarda píše:Tak to doufam, ze to tam RSTS nema.

Tuto možnost mají ve svých VOP všechny stavební spořitelny od roku 2004. RSTS snižuje úrokové sazby u těchto smluv na 1 %, klient je o tom informován písmně 2 měsíce předem.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod malejarda 1. 1. 2015 20:12

Blbost, mě RSTS nic nesnížila, mám stále 2% p.a.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 2. 1. 2015 10:51

Tak ale v tom clanku VII./4, na ktery se odkazuji, se mluvi jen o snizeni v souvislosti s odmitnutim prideleni cilove castky. Nejak jsem nazaregistroval, ze by mi opravdu byla pridelena. Jak uz jsem psal, asi to budu resit zrusenim, leden je na to idealni mesic, kdyztak si na konci pristiho roku nekde zalozim nove. Urok jen o malo vetsi nez na sporaku mi nestoji za nutnost v pripade potreby na penize cekat pres 3 mesice. Jen je mi lito, ze cilovou castku mam 500k a jeste nejsem ani na polovine a kdyz si zalozim nove, budu zase muset platit vstupni poplatek znovu. Ono to ale dnes stejne neni zadne terno. Na uver se to pri soucasnych sazbach nehodi. Co se tyce vynosnosti, tak kdyz si od 2000 podpory odectu 330, tak to dela uz jen 1670, navic je tam vstupni poplatek a penize dlouho blokovane.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 2. 1. 2015 18:09

Řekl bych, že na úvěr na rekonstrukci bytu se to hodí pořád...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 2. 1. 2015 20:26

outlier píše:Tak ale v tom clanku VII./4, na ktery se odkazuji, se mluvi jen o snizeni v souvislosti s odmitnutim prideleni cilove castky. Nejak jsem nazaregistroval, ze by mi opravdu byla pridelena...

Stavební spořitelna by měla sledovat, zda klient splnil podmínky pro přidělení a v okamžiku kdy jsou tyto podmínky splněny spořitelna pošle klientovi dopis kde nabídne přidělení a následně úvěr ze stavebního spoření. Pokud klient na dopis neodpoví, má se za to, že klient nemá (alespoď zatím) zájem o úvěr a smlouva pokračuje dál ve spoření. Nicméně právě tato nabídka je ze zákona (a dle VOP) jednou z podmínek pro to, aby spořitelna mohla změnit úrokovou sazbu.

outlier píše:...Jak uz jsem psal, asi to budu resit zrusenim, leden je na to idealni mesic, kdyztak si na konci pristiho roku nekde zalozim nove. Urok jen o malo vetsi nez na sporaku mi nestoji za nutnost v pripade potreby na penize cekat pres 3 mesice. Jen je mi lito, ze cilovou castku mam 500k a jeste nejsem ani na polovine a kdyz si zalozim nove, budu zase muset platit vstupni poplatek znovu...

Myslím že ponechat běžet starou smlouvu je výhodnější, než starou rušit a zakládat novou. Jednak zaplatíte znovu vstupní poplatek a navíc vám znovu poběží šestiletá vázací lhůta.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod outlier 2. 1. 2015 23:55

Uver ze stavebka se nekdy muze hodit, ale ja mam ve smlouve urok 4.7%, to ted neni moc atraktivni.

Ano, stara smlouva je lepsi, ale zase je na ni uz blokovano docela dost penez. Ja uplne nevylucuju, ze pokud se objevi zajimava nabidka, mohl bych tenhle nebo pristi rok chtit koupit byt a pak by je cekani 3-4 mesice celkem neprijemne. I kdyz se to asi da obejit uzavrenim nove smlouvy u stejne sporitelny, pak snad jsou penize ochotni vyplatit rychleji. Ale stejne je asi lepsi to uz ted vysypat, za letosek jeste podporu dostanu a pak muzu pristi rok v prosinci zalozit novou s cilovou castkou treba 150 tis., kde tedy poplatek bude 1500 pokud nebude v nejake akci.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 1. 2015 01:46

Fakt? Můžeš mně říct, kde dostaneš na rekonstrukci bytu lepší úrok?
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 3. 1. 2015 16:43

Tak od 200 tis. třeba https://www.unicreditbank.cz/web/obcane ... konstrukci , konkurence jistě nabízí podobné. A pod 200 tis. toho dneska moc nezrekonstruuješ.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 14. 4. 2015 14:12

Zajímalo by mne, jak to ty potvory počítají, mně snížili úrok rovnou na 0,8%. Snížení z 2% na 1,3% se dá přežít vzhledem k tomu, jak máš úročeny spořící účty s tím, že na stavebku máš ještě státní podporu.
dlouhy.dejw
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 14. 4. 2015 19:59

Já to taky nechápu... možná podle toho, kolik procent cílovky máš naspořeno? Jestli máš blízko konci, už z tebe nic nekouká, sníží víc, jestli ještě můžeš spořit dýl a třeba si i vzít úvěr, sníží míň. Už jsem dal výpověď, ale pořád mi tam svítí 1.3%. To není až tak špatný úrok, ale ty peníze jsou tam prostě blokované a čekat na ně 4 měsíce může být docela nepříjemné, když se třeba objeví nějaký zajímavý byt nebo auto ke koupi atd.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod 07Petr 21. 6. 2016 06:52

Českomoravská stavební spořitelna od července stanoví základní sazbu pro nové klienty na 0,5 procenta ročně. K ní po dobu šestiletého spoření nabídne možnost úrokového bonusu 0,5 procenta. Namísto současných 1,3 procenta se tak klienti dočkají úroku na vkladech maximálně jedno procento.

http://byznys.ihned.cz/c1-65340570-lisk ... a-vkladech
07Petr
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 21. 6. 2016 09:19

Tohle se vědělo už aspoň dva měsíce, ale oficiální je to až dnes. Zajímalo by mně, za jak dlouho sníží úrok nám, co už jsou po šestileté době. Momentélně mám 0,8 %, takže očekávám pokles taky na 0,5 %.
Dr.D
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 21. 6. 2016 10:37

A nevíte kolik budou nové sazby u úvěrů? Uvažuju, že bych si to stavebko založil, abych mohl v budoucnu čerpat úvěr na bytové potřeby... :hm
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod satinst 21. 6. 2016 12:15

Můžu se jen zeptat jak je to s úroky v 6ti leté vázací lhůtě? Mám SS 4tým rokem, zatím mám úrok 1,5% ale na konci roku po uplynutí 4 let by měl skočit na 2% dle podmínek za kterých jsem SS uzavíral a po 6ti letech myslím na 2,5%, příp. po 9ti až 3,15%. Nebo může spořitelna snížit úrok i mě? Díky
satinst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.D 21. 6. 2016 12:20

Ve vázací lhůtě nic měnit nemůže.
Dr.D
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 22. 6. 2016 08:52

satinst píše:Můžu se jen zeptat jak je to s úroky v 6ti leté vázací lhůtě? Mám SS 4tým rokem, zatím mám úrok 1,5% ale na konci roku po uplynutí 4 let by měl skočit na 2% dle podmínek za kterých jsem SS uzavíral a po 6ti letech myslím na 2,5%, příp. po 9ti až 3,15%. Nebo může spořitelna snížit úrok i mě? Díky

Pravděpodobně se jedná o nabídku "Pravidelné spoření", kdy ČMSS úročí vklady základní sazbou a po určité době se přidává úrokový bonus. Bonus je sjednaný ve smlouvě, s nejvyšší pravděpodobností je tam sjednán jako pevný, neměnný. Základní sazba (1,5%) se může změnit v souladu se zákonem nejdříve po šesti letech (plus musí být splněny podmínky pro přidělení). viz tady: http://www.stavebky.cz/urok-na-uctu-stavebniho-sporeni/

Takže asi se změní základní sazba, ale bonus by měl zůstat.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 4. 2017 19:35

Tak jsem juknul na mojeliska.cz a hele... 1.1.2017 sraženo 330,- Kč Předpis úhrady za vedení účtu, OK, to bylo vždycky... Jenže ona je tam stejná položka i s datem 1.4.2017 a částkou 22,50 Kč... Liška vychcaná zřejmě opět vyjebává s klienty.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 13. 4. 2017 19:39

Jasně, ČMSS zvedá poplatky, tak proporcionálně to dá zaplatit i těm, co již stavebko mají.
Lišák s klienty bude vjebávat je ve dvou případech:
- mají vázací dobu
- nechají se :-D
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 4. 2017 20:15

Už jsem napsal poradci Liebesmail se žádostí o vysvětlení a rovnou jsem ho upozornil, že pokud je to další zdražení, smlouvu okamžitě vypovídám bez ohledu na to, že přijdu o státní podporu a nějaké poplatky za předčasné zrušení.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 13. 4. 2017 20:30

vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 4. 2017 21:47

Díky za odkazy, mně Liška nic takového neavizovala. Jak se do lesa volá, až se ucho utrhne. Přijdu o podporu ze 12 kKč a nějakou pokutu za předčasné ukončení smlouvy, ale nebudu platit nějaké primitivy, kteří to na mne budou zkoušet další 4 roky.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 14. 4. 2017 05:21

Pokutička u Lišáka je 0,5% z CČ, minimálně 2000,-
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropino 19. 5. 2017 09:55

Tak další voj@b ze strany Lišky: V případě výpovědi a následném uzavření nové smlouvy pro zkrácení výplatní lhůty na 3 týdny toto neplatí, pokud je výpověď podaná plnou mocí a běží tak standardní 3měsíční lhůta. Interní předpis, o kterém jsem se dozvěděl, když jsem zjišťoval, kde se nacházejí peníze měsíc po výpovědi. Průšvih bude zřejmě ve slovech VOP "...stavební spořitelna může...".
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci
dropino
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 10. 7. 2017 15:28

Tomáš Marný píše:Už jsem napsal poradci Liebesmail se žádostí o vysvětlení a rovnou jsem ho upozornil, že pokud je to další zdražení, smlouvu okamžitě vypovídám bez ohledu na to, že přijdu o státní podporu a nějaké poplatky za předčasné zrušení.

Ten bude jen rád, za provize už dávno neručí a ještě ti vnutí nějaké lepší stavebko ...
blackwork
Diskutér