Prodej bytu rada

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod osobne2 5. 10. 2016 20:02

No ne vsechny RK se tak chovaji, ale pokud obchod ztroskota vinou toho, kdo zaplatil zalohu, tak si tu zalohu opravnene ponechaji. Nejake naklady s tim totiz RK take maji.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 5. 10. 2016 20:37

No dat 20 tis zálohu při koupi nemovitosti za 2 mil mi nepřijde nepřiměřené. Jde o to taky prověřit, zde je zájem kupujícího míněn vážně. Lze sjednat, že při neposkytnutí úvěru se záloha vrátí.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 10. 2016 22:20

osobne2: Zaplacení nákladů se dá sjednat smluvně. Ono to funguje i obráceně. Pokud z obchodu sejde ze strany prodávajícího, tak pak dostávejte ty peníze zpátky + náklady? Nesmysl.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 5. 10. 2016 23:13

No překvapivě to není nesmysl, říká se tomu podle občanského zákoníku závdavek:


Závdavek
§ 1808
(1) Byl-li ujednán závdavek, vyžaduje se, aby byl odevzdán nejpozději při uzavření smlouvy. Závdavkem se potvrzuje uzavření smlouvy a strana, která jej dala, poskytuje jistotu, že dluh splní.
(2) Nesplní-li se dluh z příčiny na straně toho, kdo dal závdavek, může si druhá strana závdavek ponechat. Dala-li tato strana závdavek, má právo požadovat, aby jí buď bylo vydáno dvojnásobně tolik, anebo aby dlužník dluh splnil, nebo, není-li splnění dluhu již možné, náhradu škody.

§ 1809
Dala-li strana závdavek a bylo-li zároveň ujednáno právo odstoupit od smlouvy, aniž se zvlášť ujednalo odstupné, považuje se závdavek za odstupné. Odstoupí-li od smlouvy strana, která závdavek dala, ztrácí právo na jeho vrácení; odstoupí-li strana, která závdavek přijala, vydá druhé dvojnásobně tolik.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 10. 2016 10:12

Jednání kupující je podivné. Měli byste spolu uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, ona ať pošle zálohu.
V bance stejně dostane maximálně 95 % hypo + bude muset zaplatit 4 % daň z nabytí (předpokládám, že návrh na vklad podáte v listopadu).

Inev píše:Kupovat byt za 2 mil a nemít ani 10-20 tis. Kč na rezervaci? Můžeš požádat kupující, ať donese z banky příslib hypotéky na tuto výši. A riskovat 3 tis. vůči 2 mil? No, musíš se nějak rozhodnout. Jak píše osobně. Každý obchod nese svá rizika:-)

Které banky reálně vystavují dnes příslib?

bigboban píše:RK jsou kur-vy a maj to tak udělaný proto aby hned po podpisu rezervace měli svůj výdělek jistý. A je úplně jedno co se dál na obchodu nepovede oni už mají peníze v kapse a nikdy je už nevrátí.

Rezervační poplatek se dá vysoudit zpět, jelikož rezervační smlouvy, pokud stranou smlouvy není také prodávající, nejsou platné. Loni jsem to už absolvoval, podal žalobu, RK se nakonec sama ozvala, že mi poplatek vrátí, žalobu jsem stáhl.

Jack111 píše:osobne2: Zaplacení nákladů se dá sjednat smluvně. Ono to funguje i obráceně. Pokud z obchodu sejde ze strany prodávajícího, tak pak dostávejte ty peníze zpátky + náklady? Nesmysl.

Je to předsmluvní odpovědnost. Pokud z obchodu vycouvá prodávající, bude muset kupující uhradit její náklady (např. cenu za odhad, odměna právníkovi za právní prověrku nemovitosti apod.)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 10. 2016 11:06

bigboban píše:RK jsou kur-vy a maj to tak udělaný proto aby hned po podpisu rezervace měli svůj výdělek jistý. A je úplně jedno co se dál na obchodu nepovede oni už mají peníze v kapse a nikdy je už nevrátí.


astrapa:
Rezervační poplatek se dá vysoudit zpět, jelikož rezervační smlouvy, pokud stranou smlouvy není také prodávající, nejsou platné. Loni jsem to už absolvoval, podal žalobu, RK se nakonec sama ozvala, že mi poplatek vrátí, žalobu jsem stáhl.


Jo máte pravdu. To jsem nevěděl. Např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 31. května 2004, sp. zn. 33 Odo 330/2002. Zajímavé.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 10. 2016 11:20

Jo já kupoval přes RK 3 roky dozadu. Podepsal jsem rezervaci, dal 60 tisíc realitce. Kdybych se cuknul já a byt nekoupil prodělal jsem 60 tisíc. Kdyby RK nebo prodávající byt prodali někomu jinýmu tak mi "jen" (a kdoví jestli) vrátili těch 60 tisíc. Tedy prodávající stranu to naprosto nijak a k ničemu nezavazovalo. A ještě přišlo náně z RK divný že do toho reju. Jenže když jsem chtěl nakoupit jinou možnost jsem neměl. Naštěstí to dopadlo OK.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 10. 2016 11:39

Je to podivné, ale většina RK, až na vzácné výjimky, mají v neuvěřitelném nepořádku právní dokumentaci. Sepisují neplatné rezervační smlouvy, nebezpečné kupní smlouvy, setkávám se s tím, že stále používají staré varianty kupních smluv dle starého obč. zákoníku, jen je doplnili příslušnou větou, aby smlouva "prošla" katastrem. RK vůbec nereagovaly na NOZ, nezajišťují potvrzení o dluzích, obvykle ani nevědí o existenci § 1186 NOZ, jen málo RK ví o povinnostech vyplývajících ze zákona o hospodaření energií. Pokud kupujete nebo prodáváte nemovitost o hodnotě několika miliónů, opravdu je nezbytné zaangažovat vlastního advokáta, který není na dotyčnou RK napojen. Pokud obchod dopadne dobře, jakože asi ve většině případů dobře dopadne, tak se nic neděje a šptné smlouvy nikomu nevadí, ale v případě, že se nějaký problém objeví, dávají většinou od toho RK ruce pryč a protože nenesou žádnou odpovědnost, tak se k ní ani nehlásí. Sice se na ně také vztahuje § 2950 NOZ, ale ten se obtížně v praxi uplatňuje. Určité malé zlepšení snad přinese zákon o realitních zprostředkovatelích, který by mohl začít platit roku 2018, pokud projde parlamentem, což není vůbec jisté.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 10. 2016 12:12

Přesně tak. RK většinou v obchodě nemá větší riziko než těch pár hodin promarněných jejich člověkem. Kupní smlouvu jsme měli s prodávající prošpikovanou povinnostmi a především pokutami když strana A nebo B neudělá něco zaplatí XY korun. Ale realitka? Také pro ní povinnosti (udělá toto, podá na katastr toto, do termínu toho..) ALE!! bez jediného postihu. Tedy přesně jak bylo napsáno - pokud to jde ok jsou všichni spokojení, jak se něco podělá tak jediný kdo na tom určitě neprodělá je RK. V nejhorším případě se zdekuje, obchod zabalí, způsobené škody je nezajímají a jsou "na nule". Proto se jim často vyplatí jít i do pochybných obchodů protože vědí že oni na tom nic tratit nebudou..
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 10. 2016 13:01

Nikdy jsem nebyl v roli prodávajícího a proto celkem nechápu proč lidi prodávaj přes RK. Místo toho, aby si zaplatili kvalitního advokáta, tak raději platí celkem vysoké provize RK. Jako kupující člověk moc možností nemá, pokud se mu daná nemovitost líbí, tak se snaží jednat i s tou realitkou.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 10. 2016 13:24

Bohužel je to tak, jako kupující si nemohu vybírat, prakticky všechny nemovitosti jdou přes RK. Zatím se mi podařilo přímo koupit jen jeden byt, a to jsem měl opravdu velké štěstí, protože dotyčný měl vůči RK takovou averzi, že i mně si prověřoval v živnostenském rejstříku, jetli náhodou nejsem realitní makléř, kdybych byl, tak by mi prý byt neprodal :-) Takových lidí ale moc člověk nepotká, možná jednou za život :-)

Myslím, že lidi s tím nechtějí mít starosti. Podepíšou RK plnou moc, často jim i dají klíč a nic nechtějí vědět, zajímá je jen, kdy dostanou na účet peníze. Že měli podávat nějaké daňové přiznání je nezajímá, nevědí to, nebo když vědí, věří, že to za ně vyřídí RK. Kupní smlouvu nečtou, nebo si jí prohlídnou na poště ve frontě před CzechPointem, když se ověřují podpisy. Aspoň takové jsou moje zkušenosti.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod osobne2 6. 10. 2016 18:49

Kdyz prodavas sam, tak prvni kdo se ti ozve, jsou RK. To je jako kdyz das inzerat na prodej auta, ozvou se ti hned autobazary AAA , Auto Esa, apod.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 10. 11. 2016 19:01

A jak je nejlíp odradit, když mi volaj z RK? Říct, že jsem taky realiťák? :D
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 11. 2016 19:27

Jo, to je asi nejlepší :-)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PavHo22 1. 3. 2017 16:58

astrapa píše:Bohužel je to tak, jako kupující si nemohu vybírat, prakticky všechny nemovitosti jdou přes RK. Zatím se mi podařilo přímo koupit jen jeden byt, a to jsem měl opravdu velké štěstí, protože dotyčný měl vůči RK takovou averzi, že i mně si prověřoval v živnostenském rejstříku, jetli náhodou nejsem realitní makléř, kdybych byl, tak by mi prý byt neprodal :-) Takových lidí ale moc člověk nepotká, možná jednou za život :-)

Myslím, že lidi s tím nechtějí mít starosti. Podepíšou RK plnou moc, často jim i dají klíč a nic nechtějí vědět, zajímá je jen, kdy dostanou na účet peníze. Že měli podávat nějaké daňové přiznání je nezajímá, nevědí to, nebo když vědí, věří, že to za ně vyřídí RK. Kupní smlouvu nečtou, nebo si jí prohlídnou na poště ve frontě před CzechPointem, když se ověřují podpisy. Aspoň takové jsou moje zkušenosti.


Pohodlnost, ano to je jeden z mnoha důvodů proč jsem se rozhodl raději obětovat "pár korun" za provizi RK (při srovnání se starostma když si prodáváte sami). Trávit hodiny, dny a týdny tím, že budu zjišťovat co vše je potřeba zajisti, na nic nezapomenout a ještě to vše vyběhat je šílená představa. Samozřejmě s notnou dávkou trpělivosti a štěstím v kapse to možné je. Ale proč? Proč takto trávit čas? Neustále vidím stížnosti na RK, ale jsou opodstatněné? Proč si lidé jen stěžují a nedohodnou se raději s nějakou větší realitkou, která jim vše zařídí? Protože jsme češi jako poleno když příjde na šetření. Otázka zní: opravdu ušetříme? Troufám si říct, že ne. Já jsem se po zkušenosti s malou RK (raději nebudu zveřejńovat název, možná to byla jen chyba jejich makléře) obrátil na M&M Reality a můžu říct, že jsem udělal dobře. Vše šlo jako po másle! Tak nešetřete a obraťte se na odborníky :-). Pavel Holinka
PavHo22
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků