Rozpočítávanie energií v studentskom bydlení

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tonda Blanik 4. 11. 2016 10:13

Prenajímam byt výlučne študentom a chcel by som sa poradiť, ako postupovať pri účtovaní energií (a ostatných služieb spojených s užívaním bytu).

Jedna možnosť je uvádzať energie v zmluve oddelene ako zálohy - takto mám ale povinnosť robiť nájomníkom vyúčtovania. Toto riešenie je v praxi krajne nepraktické. Ľudia sa na byte často obmieňajú, výpočet dlžnej čiastky/preplatku je zložitý a neférový, nájomníci sa zdráhajú platiť nejakú faktúru, ktorá im príde pol roka po tom, čo z bytu odišli atď.

Druhá možnosť je uvádzať čiastku za energie spolu s nájmom v jednej sume (fix), potom si ale celú túto čiastku musím v evidencii zarátať do príjmov - a nie som si istý, či si potom legálne môžem zarátať do nákladov faktúry za energie od dodávateľov.

Chcem sa teda opýtať, či je druhá možnosť legálna, prípadne, ako sa to dá urobiť, aby sa mi zbytočne nezvyšoval obrat (prípadne základ dane) a súčasne aby nájomnici vedeli, že to, čo mesačne zaplatia, bude konečná čiastka.
Tonda Blanik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avathar 4. 11. 2016 22:46

Prečo nie? Náklady na udržení a zajištění příjmů jsou i energie, ne?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod powlcz 4. 11. 2016 23:09

co je to za nesmysl, penize za energie jsou penize najemniku, ne Vase. Musite preci zuctovat preplatky a nedoplatky, co vymejslite?
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 11. 2016 06:51

powlcz:
Takže když se ubytujete v hotelu, tak vám na konci dají vyúčtování energií?
Pokud chcete pronajímat, nic vám nebrání dát energie do ceny nájmu. Pak samozřejmě žádné vyúčtování neděláte, ale ani na jednu stranu. Takže nájemník si celou zimu topí přímotopem a vy se následně nedoplatíte.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 5. 11. 2016 13:17

My ve spolubydlení máme nájemní smlouvu na rok, energie máme zařízené na sebe, takže se musíme domluvit mezi sebou, jinak příští měsíc nemusíme svítit.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 5. 11. 2016 14:53

Tonda Blanik píše:Jedna možnosť je uvádzať energie v zmluve oddelene ako zálohy - takto mám ale povinnosť robiť nájomníkom vyúčtovania. Toto riešenie je v praxi krajne nepraktické. Ľudia sa na byte často obmieňajú, výpočet dlžnej čiastky/preplatku je zložitý a neférový, nájomníci sa zdráhajú platiť nejakú faktúru, ktorá im príde pol roka po tom, čo z bytu odišli atď.

Sazby za energie snad znáš, co ti brání dělat měsíčně odečty a účtovat jim skutečnou spotřebu hned, na vyúčtování od energetiky/vodárny/teplárny/plynárny nemusíš čekat.

Samozřejmě můžeš účtovat paušálem v rámci nájmu, to ale má nevýhodu, že můžou spotřebovat víc než je paušál, pokud dáš paušál vysoký budeš zase drahý.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod powlcz 6. 11. 2016 22:23

celý je to na hlavu a hotel je nastavený cenově tak, že nemusím ničím šetřit. Nesrovnatelné. A když jsem student, umím se uskromnit a ušetřit na energiích, paušál je hovadina
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 11. 2016 22:33

Nepochopil jsem, jak často se studenti v tom bytě obměňují, to jako každý měsíc? Předpokládal bych září - červen, na léto možná zmizí prváci, ale od druháku už často zůstávají i přes léto.
astrapa
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků