Výpověď nájmu na dobu určitou, který ještě nezačal

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mrusnok 20. 12. 2016 08:04

Myslíte si, že dneska někdo hraje na slušnost? Dost o tom pochybuju. Každej se stará hlavně o sebe.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 20. 12. 2016 08:11

Hlavně je třeba to řešit, protože pronajímatel má platnou smlouvu a klidně by se po roce mohla ve schránce objevit obsílečka od soudu s platebním rozkazem na 12 dlužných nájmů :-) Je tedy nutné smlouvu písemně ukončit.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 12. 2016 08:47

fremantle píše:Ale jak jde o dojení bonusů bank, to jde charakter stranou, co... :lol:


Je dost zásadní rozdíl mezi lží a využitím lákadel existujících s dost zřejmým účelem. Dojení bonusů není nic jiného než přistoupení na nabízenou hru. Tak jako se nemůže hypermarket divit, že lidi nakupují prakticky jen ve slevách.

Moje rada je řešit věc co nejdřív s majitelem a hrát rovinu. To je celé.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 12. 2016 17:22

Tak jak to Moniko dopadlo?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 29. 12. 2016 13:46

Taky jsem napnutej jak ksandy, jak tahle zapeklita situace dopadla :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 30. 12. 2016 08:37

nejspíš to chtěli ještě nějak vochcat, doufám že je majitel bytu zažaloval za nedodržení podmínek ve smlouvě a náhradu škody. Je to fajn mít nájemníky co jdou na internet hledat jak majitele ojebat - i když oni po něm v první řadě chtějí nějakou službu, kterou závazně objednají a která je jasně daná zákonem. A místo omluvy přicházejí lži a neosobní, vyhýbající se dopisy.

Ale třeba žijí jen šťastně až do smrti :love:
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 30. 12. 2016 10:28

Ale notak, vetsina najemniku je jednoduzsich a nic neresi, natoz nekoho ochcat, zaplacenou zalohu necha propadnout...

Ja tipnu ze jestli uz meli neco zaplaceno (kauci atp.), tak to nechali bejt... Kdyby pronajimateli vcas dali vedet aby si moh sehnat jine najemce, necha si rezervacni poplatek/prvni najem (sepis smlouvy neco stoji, cas) a jde od toho, najde si jineho najemnika jeste od toho mesice a asi nebude pozadovat 3 mesicni vypovedni lhutu, i kdyz by mozna teoreticky mohl, ale...

Jen pozor na to, nestaci odeslat vypoved, ale vypoved musi byt nejprve dorucena, aby mohla od pristiho mesice bezet implicitni vypovedni lhuta...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 12. 2016 11:35

Tak i v soukromáprávním doručení uplatníš fikci - 3 dny po odeslání, viz § 573 o.z.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 30. 12. 2016 12:09

To právě ne, ve hmotném právu žádná fikce doručení neplatí. Musí být najisto postaveno, že bylo doručeno. Ten § 573 stanoví domněnku doby dojití, ne domněnku doručení! Když budu mít v ruce podací lístek, tak prokážu jenom, že jsem odeslal, ale ne že bylo doručeno.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 30. 12. 2016 14:12

Proto je vhodne osetrit ve smlouve, ze po 10 dnech od odeslani se povazuje za doruceny :) najemce to stejne ignoruje a mysli si, ze kdyz 25. odesle vypoved, tak ze bezi nutne hned od 1. dalsiho mesice
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 12. 2016 16:24

vpe: Nájemce si myslí, že když do schránky hodí klíče a pošle SMS, že se odstěhoval, tak že skončila smlouva :-)

Mrusnok: Prosimtě, to mi vysvětli. Já fakt žil v domnění, že jde o soukromoprávní fikci doručení a považoval jsem § 573 za dispozitivní, tedy že ve smlouvě si můžu sjednat jinak. Jsi si jistý svým výkladem?

-- 30. 12. 2016 17:24 --

Jaký rozdíl je mezi dojitím a doručením?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Suky. 13. 1. 2017 08:09

outlier píše:Zajímavý, takže teď už je.Tak to děkuju za upozornění, dlouho jsem si nic nepronajímal.

§ 2229

Nájem ujednaný na dobu určitou může každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba.

Takže teď je si to tam třeba výslovně napsat, to je dobré vědět. Ten nový zákoník je pro nájemníka dost hrůza. Dost by mě ale zajímalo, jak by to řešil soud. Nájemník je slabší strana a majitel si může diktovat podmínky, takže pochybuju, že by ta nevypověditelnost prošla, pokud by o tom ve smlouvě nic nebylo.

To je obecný paragraf, konkrétní k pronájmu bytu je:
§ 2287
Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Omlouvám se za právní nedostatky, ale doufám, že i s NOZ platí zásada, že smlouva mi nemůže vzít zákonem stanovené práva, takže i když je ve smlouvě nemožnost předčasné výpovědi stále platí § 2287.

Nebo naopak podpisem smlouvy bych se toho práva vzdal?
Suky.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 13. 1. 2017 11:06

Nájemce bytu, stejně jako spotřebitel, je zákonem obdařený kretén a svých práv se vzdát nemůže, i kdyby vědomě chtěl a bylo to v jeho zájmu.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Hlava 13. 1. 2017 12:12

outlier píše:§ 2287
Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Souhlas, jen je v tomto případě rovněž 3 měsíční výpovědní lhůta, viz výkladové stanovisko KANCL
http://obcanskyzakonik.justice.cz/image ... sko_21.pdf

-- 13. 1. 2017 13:14 --

Mrusnok píše:To právě ne, ve hmotném právu žádná fikce doručení neplatí. Musí být najisto postaveno, že bylo doručeno. Ten § 573 stanoví domněnku doby dojití, ne domněnku doručení! Když budu mít v ruce podací lístek, tak prokážu jenom, že jsem odeslal, ale ne že bylo doručeno.

Proto je nutno si ve smlouvě stanovit fikci doručení po 10 dnech (stačí to opsat ze správního řádu) a pak vše posílat UX (uložit deset dní), SA (vložit do schránky), DE (elektronická dodejka)
Hlava
Nadšenec

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků