Hypotéka - konec fixace a volná hotovost

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Zakina 27. 1. 2017 00:29

Prosím o radu a názor, mám hypotéku do roku 2029, nyní mi končí fixace. Banka mi po jednání nabídla snížení úroku o 1% (na 1,99). Má smysl ještě smlouvat? Jinam se mi moc nechce, kvůli nákladům za přecházení, protože to by museli jít ještě o dost níž.
A druhá věc je, že mám volné peníze a pokud bych je využila na částečnou úhradu hypotéky, zkrátí se mi splatnost o 5 let a vzhledem k tomu, že fakt nechci platit až do důchodu je to lákavé. Nebo mám udělat částečnou úhradu až po sepsání nižšího úroku? Mám představu, že bych pak zase po 5 letech doplatila a mám za 7 let hotovo.
Zatím jsem nenarazila na nic co by mi zhodnocovalo volné prostředky natolik, aby to u mne vyvážilo to, že se chci zbavit dluhu. :-)
Zakina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mrusnok 27. 1. 2017 09:15

Já bych spíš uvažoval o nějaké offsetové hypotéce (např. Air Bank) sazba sice 2,09 % p.a., ale lze dát volné peníze na tzv. chytrou rezervu, snížit si úroky a mít peníze v případě potřeby k dispozici. Podle mě lepší varianta než nějaká předčasná splátka. Každej jsme ale jiného naturelu - pro mě je "hypotéka do důchodu" součástí mého finančního plánu, pro někoho jiného je to noční můra.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod treborit 27. 1. 2017 12:25

Splacet hypoteku je pri dnesnich urocich hloupost, kdyz si vezmete, ze vam stat navic skoro polovinu uroku vrati na danich, tak jsou to penize skoro zadarmo.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod zivan 27. 1. 2017 13:39

Offsetovou hypoteku Airbank mam a za me doporucuji. Uroky z podstatne mensi castky, kdyz nejsou penize na uctu, tak se splatka vezme z chytre rezervy a kdyby byly penize potreba, tak je staci vzit z chytre rezervy a neni potreba si treba pujcovat za nasobny urok.

U predchoziho SS jsem krome vyssiho uroku mel i ruzne poplatky za vedeni, za vypis...atd. Tohle u Airbank neni. Jen tedy prevedeni bylo narocnejsi, vklad na katastr se povedl az na treti pokus.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 27. 1. 2017 13:42

Kdž se vám jinam nechce, tak je to jenom na vás, jestli budete chtít smlouvat. Buď usmlouváte a nebo ne....
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 27. 1. 2017 13:48

treborit: jak je myslena ta pulka zpet na urocich? Vratka je snad 15 %, ne?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 1. 2017 13:56

Teď se úroky z hypoték trošku posunuly nahoru, takže 1,99 není špatné. Pokud stejnou úrokovou sazbu zachovají i při mimořádní splátce (někdy je nabízená úroková sazba vázána i na výši hypotéky a při nižší už tak výhodnou nedají) a nejsi schopen ty peníze využít nějak rozumněji (tedy s pro tebe přijatelným rizikem s vyšším zhodnocením než je cena hypotéky), tak bych do toho šel.

Ono záleží na i výši (přece jen při refinancování jsou nějaké fixní náklady, takže se nemusí vždy vyplatit i když je nižší úroková sazba). Velkou roli mohou také hrát další podmínky (povinné vedení účtu, nějaké stálé poplatky).

Každopádně "líná huba, holé neštěstí", můžeš se zkusit pozeptat i jinde, co ti nabídnou, pokud jsi schopen to zhodnotit,.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 1. 2017 14:04

Tak za dotaz u jiné banky nic nedáš (no, svůj volný čas, to je až-až), tak minimálně můžeš své bance předložit jinou nabídku, že se o to zajímáš a uvidíš, co bude, i když se ti nechce... No, ono mě se taky "nechtělo", ale stačil prakticky jeden telefonát a dala se "vyhádat" (no, nestálo to ani moc úsilí) relativně slušná sazba (dostal jsem se na 1,79 % p.a. při 3 leté fixaci - možná bych se dostal tehdy ještě níže, ale ani případné další 0,2 p.b. u jiné banky by mi nepokryly náklady na katastr v zaplacených úrocích).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 27. 1. 2017 14:18

Mohl by prosím někdo logicky vysvětlit, proč se při refinancování platí katastr dvakrát 1000 Kč za vklad a výmaz zástavního práva, ale nevyužije se institutu záměny zástavního práva podle ust. § 1385 a násl. NOZ?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod treborit 27. 1. 2017 20:36

jichaj píše:treborit: jak je myslena ta pulka zpet na urocich? Vratka je snad 15 %, ne?


Pravda 15% + alternativne 7%
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2017 12:09

Mrusnok: domnívám se, že to je chyba banky. Aspoň já vždy dostanu od banky separátně vyplněné (vytištěné) návrhy a banka to chce odděleně. Diskutovat s nimi nemá smysl, ono ani není s kým - přepážkový pracovník ani vedoucí obočky nejsou kompetentní, v dané věci není kompetentní ani úvěrový schvalovatel, a do právního oddělení tě nepustí (oni tě nepustí ani k tomu schvalovateli, ale k němu má dostup přepážkář), resp. to takto mají metodicky nastavené a daného postupu se drží. Nikdo nechce přijmout odpovědnost. Myslím, že spoustu věcí dělají banky nelogicky, ale s tím člověk nic nenadělá, když chce úvěr (refinancování).

Můžeš ale zkusit bance napsat dopis, třeba si ho i někdo přečte. Občas to zkouším, např. Fiu jsem poslal návrhy na změnu IB (vyprdli se na mě). A jednou se mi podařilo změnit ceník GE Money, ale to bylo tím, že v něm měli chybu, měli nejasnou formulaci u jedné položky, která se dala vykládat různě.
astrapa
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků