Jak na hypotéku (2 majitelé na polovic/osoby blízké)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tom brava 11. 2. 2017 11:26

Prosím o radu, 2 bratři fyzicky užívají (a vyhovuje jim to i do budoucna) větší byt v Os.vl. a tlačí na ně pronajímatel, že se chce bytu zbavit (prodat). Oni mají zájem byt odkoupit, mají vlastních cca těch 15% požadovaných na profinanc a zbytek hypotéka.

Pokud byt koupí na ideální polovinu, mohou vzít 2 hypotéky (u jedné banky a zastavit ty poloviny bytu a nazájem si směnečně ručit pro případ nesplácení)? Nebo kdyby to nešlo, jeden z bratrů by to koupil + vzal na sebe hypošku, projeví se na parametrech hypa (hlavně zkrácení délky, možná lepší ÚS) to, že by druhý bratr byl (spolu) ručitelem? Prostě varianty jak byt koupit vs. hypotéka vs. zástava, jak na to ideálně?

Děkuji za nastínění, jak to řešit. Dost to spěchá....
Naposledy upravil tom brava dne 11. 2. 2017 21:54, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 11. 2. 2017 13:15

proč si nevezmou jednu hypotéku společně/spoludlužníci?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 11. 2. 2017 18:01

takže mají byt koupit na polovinu (ideální) a žádat hypotéku společně? u manželů je to jasné - byt je jako jedna entita v bezp. vlastnictví, ale u osob blízkých a jejich podílového vlastnictví, jak se dělá hypo a zástava, fakt nevím...
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 11. 2. 2017 20:55

Byt mohou koupit v jakémkoliv poměru. A prostě budou spolu v jedné hypotéce jako spoludlužníci. Zástavní smlouvu nejspíše podepíše prodávající. Oba tu hypotéku budou mít v registrech. Na katastru budou vedeni dle toho jak se domluví na vlastnictví.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 2. 2017 21:40

Nemovitost bude zatížena zástavním právem ve prospěch banky jako celek, ale ideální spoluvlastnické podíly mohou být v jakékoliv velikosti.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Tielk 11. 2. 2017 23:03

Tak muze to koupit pres hypo i jeden a oba muzou byt vlastnici na pul.
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 12. 2. 2017 07:31

Zástavní právo bude jen pro jednu banku (bude jen jedna hypotéka), hypo může být na oba i jen na jednoho, poměrové vlastnictví může být libovolné.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 12. 2. 2017 18:10

Děkuji všem, takže pokud budou spoludlužníci u jedné hypotéky (=jedné zástavy) není problém. Problém pro banku je, když se hypem někdo snaží profinancovat (=zastavit) polovinu nemovitosti.

Jinak dostali úvodní nabídku HÚ 30let při ÚS 1,79% a fixu 5let od UCB.... na to ,že prošel jen s odřenýma ušima, myslím že ta sazba je super. Právě zkusí ještě zažádat o nabídku na 20 let pro 2 spoludlužníky.

Akorát se mi nezdá, že UCB vnucuje jejich ŽP (cenu měs. ještě nevím)...mají na to právo?

EDIT: tak jsem to našel, jyký vliv mají ty přivařené produkty na ÚS u UCB:
Úrokové sazby zahrnují slevy z úrokové sazby za:
jednorázové pojištění CARDIF - 0,50 %
aktivní využívání účtu v UCB - 0,50 %
aktivní využívání kreditní karty UCB - 0,10%
Naposledy upravil tom brava dne 13. 2. 2017 17:55, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 12. 2. 2017 20:40

to je u UCB klasika... úvěrové pojištění a kreditka
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 13. 2. 2017 07:37

To je tak, když je na prvním místě zcela nesmyslně úroková sazba.
Z odřených uší se stane pořádně sedřená kůže po celém těle, pokud to ve chvíli, kdy už je klient na prášky, schválí. :-)
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 13. 2. 2017 08:26

UCB má předražené pojištění. Taky jsem se málem nechal nachytat. Navíc to pojištění je jednorázovka jen po dobu fixace. Pokud se Váš zdravotní stav zhorší po konci fixace, tak už vás nemusí do toho pojistného programu znova zařadit. Vladimír Švorba o tom měl velmi pěkný článek na svém blogu. Pokud jde o hypoteční úvěr, tak já mám pozitivní zkušenost s mBank -jak jinak že ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 13. 2. 2017 16:46

kalkulačka mBank nabízí pro stejné parametry doba30/fix5let LTV 85% sazbu 2,4% a Spořka 2,2% (pozn: zajímavé , že tato sazba platí i při fixu na 10 let) ....z pohledu sazby fakt UCB nevypadá špatně.

Nechá se ve Spořce jednat při osobním jednání o snížení ÚS na 1,8-1,9%=aby se přiblížila k UCB ?
Naposledy upravil tom brava dne 14. 2. 2017 09:22, celkově upraveno 2
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 13. 2. 2017 18:31

Tak já myslím, že už Ti to tady ostatní napsali, UCB má předražené pojištění, které jak sám píšeš, navyšuje sazbu o 0,5 %, čili 2,29 (1,79 + 0,5 % za nesmyslné pojištění). Spořka sazby zvyšovala, takže myslím, že pod 2 % se dnes už nedostaneš.
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mrusnok 13. 2. 2017 18:47

tom brava píše:kalkulačka mBank nabízí pro stejné parametry doba30/fix5let LTV 85% sazbu 2,4% a Spořka 2,2% (pozn: zajímavé , že tato sazba platí i při fixu na 10 let) ....z pohledu sazby fakt UCB nevypadá špatně.

Nechá se jednat při osobním jednání o snížení ÚS (1,8-1,9?) ve Spořce?


mBank nabízí tříletou fixaci do 84 % LTV sazbu 1,79 % p.a. Jediná podmínka je obrat na mKontu 15.000 Kč měsíčně. ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 13. 2. 2017 19:04

řekl bych fix 3R je málo, minimum 5 let, optimum 7let...já bych preferoval=doporučoval (není to hypo pro mě, ale pro blízké v širčí rodině) co nejdelší fix, proto se ptám na tu Spořku....těch 10 let za sazbu, která tady už zase dlouho být nemusí....inflace se prosadí na delší dobu 8-10 let, a refinancovat za 5 let při vyšších sazbách?
Naposledy upravil tom brava dne 13. 2. 2017 19:36, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků