Výše nájmů vzhledem k výši platů v ČR

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2017 17:15

Včera večer byla v Událostech ČT docela zajímavá reportáž o výši nájmu vzhledem k výši platů. Česko v tomhle vychází hlavně ve srovnání se Západem dost špatně, naopak na východě - Polsko, Slovensko a Rumunsko - je to ještě horší.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... ni-v-najmu

U nás prý stojí průměrný nájem mimo centrum 80% průměrného čistého platu, v centru dokonce 101%, kdežto v Německu je to 51 a 67%?

Čím to je? Cenu určuje nabídka a poptávka, ale nezdá se mi, že by ve východní Evropě, kde je celkově nízká porodnost a plno lidí (ne tak z ČR, ale z PL, SK a RO určitě) se stěhuje na Západ, byl bytů nedostatek. Tak jakto, že nájemníci u nás jsou ochotni/schopni tolik platit?

Za poslední rok vzrostly platy o 4,5%, ale nové nájmy o 10%...
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 3. 2017 17:34

A co příspěvek na bydlení? Tam to stát dorovnává, aby to bylo max. 30 % příjmů, v Praze max. 35%. Samozřejmě vychází se z normativních nákladů na bydlení podle nařízení vlády.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 6. 3. 2017 17:59

Ono to bude mozna stejne jako s kvalitou jidla u nas.. proste pokud nechcete umrit hlady, musite nakupovat sizene veci v supermarketech. Kazdy proste nemuze jezdit na nakupy do Nemecka, nebo si vse vypestovat sam. Stejne tak pokud clovek nema na bydleni, muze jit akorat pod most a odsud uz se nedostane.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outlier 6. 3. 2017 22:19

Já nevím, to by znamenalo, že je u nás kartel majitelů. Ale je to skutečně tak? Spíš bych čekal, že tolik lidí si nakoupilo byt na investici, že bude v pronájmech spíš převis nabídky, ale asi to tak není.

Možná je u nás zákon moc liberální, v Německu se nájem meziročně může zvyšovat asi jen o inflaci.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outlier 27. 3. 2017 10:11

outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 3. 2017 16:15

outlier: Ten článek mi připadá jako vycucaný z prstu. Ne kvůli tomu, co se tam píše o bytech, ale kvůli té omáčce kolem. Co si pak myslet o zbytku článku?

Ve 30 letech, se solidním postavením manažera. poučený příběhem zkušenějších a starších kolegů (...) pod tíhou závazků a osmiciferných hypoték. A dál se dočteme, že frajer bydlí s kamarádem.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 27. 3. 2017 16:35

No to psal ripper6 ten článek. :mrgreen: Já jako jen obyčejný soudní asistent jsem pod tíhou (jen) sedmiciferné hypotéky. :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 8. 10. 2017 21:26

outlier píše:Já nevím, to by znamenalo, že je u nás kartel majitelů. Ale je to skutečně tak? Spíš bych čekal, že tolik lidí si nakoupilo byt na investici, že bude v pronájmech spíš převis nabídky, ale asi to tak není.

Možná je u nás zákon moc liberální, v Německu se nájem meziročně může zvyšovat asi jen o inflaci.


Je to skutečně zajímavý. Zrovna u toho bydlení bych si dokázal představit, že se projeví předpoklad, že za "možnost žít v bohatý zemi se draze platí".

Fakt tomu nerozumim, že německý nájemci si prostě nemůžou dovolit ten nájem pořádně nakouřit, zatímco čeští (a další východoevropští) ano.

A jelikož je to problém více exRVHP zemí, tak se to nedá svést jen na to, že v Praze trvá dlouho vyřídit stavební povolení.

Ale jak z toho ven? :hm
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxx777 9. 10. 2017 09:45

Další faktor je určitě větší migrace z vesnic do měst_vesnice (ne v okolí Prahy) jsou u nás systémově znehodnocené_nejsou služby a mladí zdrhaj o 106_z toho pak vychází spoustu opuštěných a levných venkovských domů a bytů a na druhé straně velká poptávka po bydlení ve městě. U fašíků očividně ty vesnice a malá města fungují lépe a lidi nezdrhaj_poptávku ve městě jim zvyšujou "jen" čmoudi. Jenže podpora vesnic, která by opravdu měla smysl je v tomto bordelstánu sci-fi, u nás to vždy končí jen politickými kydy nebo nesmyslným mrháním prostředků na hovadiny s "provizí" pro všechny zúčastněné... 8-S
xxx777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod czhunter 9. 10. 2017 11:47

A také špatná síť (byť levné) hromadné dopravy.

Kdo by potřeboval bydlet v Praze, kdyby se do centra dostal za 15 minut z Kladna, 25 z Kolína, 45 z Plzně, Ústí, Liberce, Pardubic ... a to v taktu max každých 15 minut ve dne,1h v noci.

Což jsou poměry čas/vzdálenost, kterou (byť za 2-3x vyšší cenu jízdenky) zahraniční železnice (v podobně zcela nenáročných geografických podmínkách, jako má okolí Prahy) dosahují.
U nás? 2x pomalejší, když jste na koridoru, 4-5x když mimo něj.

Když je dopravní síť příliš pomalá, tak prostě musí lidí žít blízko/v centru.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noxik 9. 10. 2017 13:09

fricoolinek2: Rekl bych, ze je to tim, ze v Nemecku normalne funguje konkurence, kdezto u nas je to akorat o tom, ze prvni zdrazi a ostatni brzy nasleduji. nevim jak v najmech, ale jinde to sleduji dost casto. A idealne se to predstavi jako zlepseni sluzeb. Snazit se s Cechama vytvaret kapitalismus je jako chtit po lidech ze stredoveku, aby staveli vesmirnou lod.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 9. 10. 2017 13:27

Mrusnok píše:No to psal ripper6 ten článek. :mrgreen: Já jako jen obyčejný soudní asistent jsem pod tíhou (jen) sedmiciferné hypotéky. :mrgreen:

Ten clanek je drsnej :D Ja ho nepsal a uz vubec bych nechodil takhle a neresil byty na hypo, ani ten kamos to nedelal. Pro informaci ja bydleni mam za 6500kc byt 2+kk mesicne plus to co projedu (plyn, elektro).
Koupit hypo v centru, tak to bych se asi poradne prohnul.

To spis odpovidalo na kamose, ten zije na Vinohradech, ma to jen pokojicek za 5500 mesicne, pada mu tam teda omitka na hlavu, je to stary a ma tam dalsi dva spolubydlici (ty kluci teda jezdej casto pryc vek tak 28-35 let).
Rikal jen, jo tak at me poradi, kde sezenu hypoteku abych platil podobne 5500 - 8000kc a aby to bylo centrum, ne nekde mimo a nebo ala Zabehlice + do toho naprat x dalsich tisic jen s rekonstrukci. Navic nevim jaky budou kde spolubydlici, pokud to jednou koupis, budou tam problemy tak tezko reknes hned papa tady me vadi. Neznam tam dobre lidi, nevis jaky to tam.

7500kc mesicne to je docela dost kdyz to ma asi nejakej pokojicek :-)

-- 9. 10. 2017 14:32 --

Jack111 píše:outlier: Ten článek mi připadá jako vycucaný z prstu. Ne kvůli tomu, co se tam píše o bytech, ale kvůli té omáčce kolem. Co si pak myslet o zbytku článku?

Ve 30 letech, se solidním postavením manažera. poučený příběhem zkušenějších a starších kolegů (...) pod tíhou závazků a osmiciferných hypoték. A dál se dočteme, že frajer bydlí s kamarádem.

Neco ale na tom pravdy je, je hezky ze maj vysokej plat, ale hromada tech lidi setrej hodne a utikaj z prace do prace aby vubec tech x let dali hypo!!! :shock:
To me vypravel prave ten kamos, maj kolem nej lidi hypo, deti, auto ale ze drsne setri a rekne mu ty se mas, moc jsi kam chces jet... to ja bych uz na to nemel a hrozne setri. Mu to sami kolegove rikaj.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 23. 10. 2017 15:48

https://www.immobilienscout24.de/Suche/ ... 5/-/70,00-

Ceny studených nájmů v Drážďanech za byt 70m2+ (jakožto příklad velkého městě poblíž našich hranic). Při svých platech dají za nájem pár korun. :-! Tak děláme ze sebe v Česku tady chuje?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Havers 23. 10. 2017 18:36

To víš, Východní Německo.
https://www.severoceskydenik.cz/kauzy/u ... zapad.html

V Mnichově to asi bude o jiných cenách. ;-)
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 25. 10. 2017 23:00

Už někdy v roce 2006 jsem na univerzitě slyšel o problému vylidněného vych.nemecka. půlka města prázdná většina odešla na západ. Už tenkrát se mluvilo o tom, že tam nikdo nechce bydlet, natož něco kupovat.
Jinak ještě větší problém je vylidněná venkovská Itálie.tam dávají na zálohu 5000 euro baráky za 1 euro a nikdo to nechce.jeste navíc to rekonstruovat.
audiobullys
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků