Stavební spoření - Blížím se cílové částce

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dssa 25. 4. 2017 13:17

Mám stavební spoření od Raiffeisen s úročením 2%, kam posílám peníze, ale blížím se cílové částce.
Asi bych to mohl zkusit řešit zvýšením cílové částky, ale předpokládám, že při té příležitosti by se spořitelna pokusila snížit úročení.

Mám ještě staré stavební spoření od Stavební spořitelny České spořitelny s úročením 2%, kde mám k cílové částce ještě dost prostoru. Zde nepobírám státní podporu ani tam neposílám žádné peníze.

Napadlo mne, že bych zrušil státní podporu u Raiffeisen a požadoval ji u České spořitelny.

Je to dobrá úvaha nebo mohu čekat, že mne některá ze spořitelen vypoví smlouvu?
dssa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 25. 4. 2017 16:16

Jestli jsi u té Buříny na začátku zadal "se státní podporou", stačí když ukončíš Raifku. Státní podpora se přednostně posílá na starší smlouvy, pokud není vyčerpána, pošle se i na mladší smlouvu. Možná tedy stačí přestat spořit na Raifku (i když vkladové úroky budou generovat nějakou státní podporu) a začít u Buřiny.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DrumSession 25. 4. 2017 17:15

Kup dům. Ceny jsou příznivé.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dssa 25. 4. 2017 20:09

Nejdřív byla Buřinka (od 1999)
Pak Raifka (od 2003) a tam jsem přehodil tu podporu.

Fakt to funguje tak, že když zruším státní podporu tak si najdou jiné mé spoření a tam to začnou posílat?

Já se spíš bojím, že když to začnu řešit, jestli hrozí, že si mne všimnou a vypoví smlouvu, ty 2% se jim asi moc nelíbí.

Na dům budu asi muset ještě chvilku šetřit. V Praze zas tak příznivé ceny nejsou. :-(
dssa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swisst 25. 4. 2017 20:23

dssa píše:Fakt to funguje tak, že když zruším státní podporu tak si najdou jiné mé spoření a tam to začnou posílat?

U každé smlouvy je vyjádření klienta, jestli žádá nebo nežádá na danou smlouvu o státní podporu. Tyto žádosti se pak sejdou na ministerstvu financí, které rozhodne.

Toto vyjádření je možno měnit, ale pozor! Změnou se zbavíte možnosti převádět nevyužitou naspořenou částku do dalších let. Pokud spoříte pravidelně (měsíčně, ročně), tak to nevadí. Pokud byste ale vyjádření změnil a vložil jednorázově např. 40.000 Kč (jako vklad na dva roky dopředu), započítá se jen v prvním roce 20.000 Kč a zbytek se nepřevede do dalších let. Podrobnosti viz tady http://www.stavebky.cz/vyse-statni-podp ... b-vypoctu/

dssa píše:Já se spíš bojím, že když to začnu řešit, jestli hrozí, že si mne všimnou a vypoví smlouvu, ty 2% se jim asi moc nelíbí.

Toho bych se nebál. Výpovědi se provádí automatizovaně tak, že počítač vybere smlouvy podle stanovených kriterií a těm pošle dopis. Vzhledem k tomu množství klientů není individuální přístup možný.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dssa 26. 4. 2017 13:16

Spořím jednou ročně, takže nemožnost převádět to do dalších let mne nevadí.
Zaběhnu na spořitelnu a zkusím změnit státní podporu.
Díky za rady.
dssa
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků