Klesnou (kdy) ceny nemovitostí? (byty ve středních městech)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 31. 8. 2017 10:28

Jak je na tom v současnosti realitní trh? Ceny nemovitostí (myšleno v mém případě především byty cihla tak do 2,5 milionu ve městech s pár desítkami tisíc obyvatel (max tak 100 000) (NE PRAHA) ? Obecně se říká že ceny nemovitostí v posledním roce rekordně vyrostly a situace je neudržitelná? ČNB taky zpřísňuje podmínky poskytnutí hypoték. Dá se tedy čekat že tento rok a následující bude získat hypotéku o (dost?) těžší... Tím pádem by tento rok měl být vrcholem cen nemovitostí a v budoucnu by nemovitosti měli klesnout...?

(chápu že přesně to neví nikdo, nepište mi sem takové generické nesmysly prosím :-) ).
Ale zhruba- je má úvaha správná? Nebo je pravděpdobnější že následující 1-3 roky bude cena nemovitostí stagnovat a klesat spíše potom? Má cenu "počkat"?

(Uvažoval jsem o koupi ale pak jsem si to rozmyslel a mám v plánu rok "počkat" v nájmu. Nemovitost plánuju max za 2,5 milionu.)

Jak se podle vás bude vyvýjet cena nemovitostí v následujících 1-3 letech (a i déle) (NE PRAHA). Díky
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 31. 8. 2017 11:08

Kupuji se jako uchovatel hodnoty. Dokud nekdo nevyhlasi,ze je krize, neni duvod k poklesu.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 31. 8. 2017 11:13

Už i lidi mimo Prahu mají přebytek peněz, takže prostor pro pokles cen bytů v regionech nevidím.
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2017 11:45

Pokud bych si kupoval byt pro sebe, tak bych se spíš díval po něčem zajímavém, co se mi líbí a vyhovuje mým potřebám. Spekulovat za téhle situace na vývoj trhu se mi zdá zbytečné.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod nikko 31. 8. 2017 12:21

nody.nody píše:...Jak se podle vás bude vyvýjet cena nemovitostí v následujících 1-3 letech (a i déle) (NE PRAHA). Díky

Nyní je období ekonomické konjunktury, ceny bytů nepůjdou dolů, dokud nezačne recese. Myslím, že do 3 let cena bytů určitě neklesne.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod nody.nody 1. 9. 2017 09:58

No mě to přijde divné...

Četl jsem i v několika letácích a článcích od realitek (min. tam kde se dívám já (na dané regiony) že i realitky říkali že cena vzrostla moc rychle o velkou částa a že situace je neudržitelná... a pokud i realitky říkají že ceny spíše klesnou tak (což by neměli aby nepřicházeli o zakázky), tak to už je něco podle mě... (a předpokládal bych že je tedy nejvěšší čas na korekci)...?

Plus jak snad každý tady ví, ekonomika se chová cyklicky a posledn krize byla kdy? 2007-2008? V usa...? To je skoro 10 let a nejvyšší čas na další korekci... (byt pravda, k nám to minule dorazilo se zpožděním 1-2 rokou)... ALe pokud bude mít VELKE problémy např. euro nebo evropská unie tak by i v ČR byla ta krize hned a ne až s takovým zpožděním...

Předminulá krize byla 2001, potom 2007-2008 (po 6-7) letech, a teďka tu máme období 9-10 let od minulé krize a zatím stále nic... Takže by to měla přijít "každým dnem" :-)...

tak nevím no jestli koupit nebo jít tak na rok do nájmu... (já bych to taky nekupoval na vždy, ale tak na max 5 let a potom bych měl mít dost peněz na lepší byt/dům), takže bych to chtěl prodat.
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 9. 2017 12:30

Je to jednoduché. Pokud koupíš byt za 5 mega, tak ho nebudeš chtít prodat za 4. Raději si rok, dva počkáš. Takhle bude uvažovat většina.

Ohledně motivace realitek - těžko říct, mně teď spíše přijde, že je málo lidí ochotných nemovitosti prodat, prakticky vše, co se postaví, se prodá, takže pro ně by bylo výhodnější, kdyby lidi víc prodávali, třeba se je tak snaží namotivovat (prodejte nyní, cena už nahoru nepůjde a za rok, dva prodáte levněji).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků