Laický dotaz - výhodnost koupě vlastního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 3. 1. 2018 15:55

jurass17, a kolik je podle tebe hodnota decilu odpovídající 80%? Moc se mi to nedaří najít, všude jen průměr a medián, ale pokud je průměr skoro 30 tis. a údajně nad průměr má cca třetina, tak odhaduji to bude minimálně 35 tis.

A dále co je podle tebe slušnější byt? Kolikrát ty nové betonové novostavby nejsou o nic lepší než paneláky a stará cihlová zástavba zas bývá ve všelijakém stavu, často bez výtahu nebo třeba památkově chráněno bez možnosti zateplit. Dále píšeš o RD, tak byt nebo RD?

Jinak o tom jak málo stačí aby člověk dosáhl na vlastní byt pokud opravdu chce si můžeš přečíst v příspěvcích uživatele Mrusnok.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod jurass17 3. 1. 2018 15:59

MarekVach: to tu skoro začíná jako ten vtip typu "Sejdou se 3 lidi..". Na co by si asi stěžoval chudák Bill Gates:

"To mi povídejte hoši, jaká to je bída na tom světě. Já mám daleko větší příjmy než vaše průměrná mzda v ČR, asi tak přibližně milionkrát, no a nemůžu si ani koupit malý státeček v severní Africe plných černošků pracujících na třtinových plantážích, protoze by me to znatelne zabolelo. Tak kde to žijem?"

-- 3. 1. 2018 16:05 --

xtonda: ja tech 80% jen odhadl vzhledem k 38k hrubeho, https://finexpert.e15.cz/distribuce-mez ... nez-prumer

Slusnejsi byt je pro me toto:

https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... 87cc84f258
https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... 95f91c942d

Hrozny byt je pro me toto:

https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... 95f91c942d
https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... 95f91c942d
https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... 95f91c942d

Vyhledavaci link: https://reality.idnes.cz/s/?st=2&f_kraj[]=8&f_okres8[]=73&f_s_aktualni=1&f_s_vlastnictvi[]=1&f_typ_nabidky[]=1&isa[]=1&lf[]=1&plocha_od=50&sort=3&page=9

Ono se na jednu stranu rika, ze v Ostrave jsou levne byty, ale jde o to, CO je to za byty. Jsou to prevazne obrovske panelaky na panelakovych sidlistich. V praze treba 2+1 zacina na 3200000,- ale jsou to peknejsi byty, peknejsi domy a v peknejsich zastavbach.
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 1. 2018 16:29

jurass17: Skoro jo no, já tím spíš směřoval k tomu, že když s takovým příjmem po vykonávání činnosti 10 let je to i tak pro tebe slušný zásah do financí, tak co ti, co mají mzdu průměrnou anebo třeba dokonce i podprůměrnou. Navíc jestli stoupnou (jakože stoupnou) úroky u hypoték, tak s průměrnou mzdou už se nezafinancuje ani hypotéka na garsonku v krajském městě. A pro ty s příjmy ještě nižšími bude problém už i s nájmem garsonky. Takže buď

1) budou muset drasticky vzrůst mzdy, což se do jisté míry děje, jejich růst je nevídaný, ale máme tu problém, že to přebíjí právě ještě nevídanější růst těch cen nemovitostí
2) budou muset drasticky poklesnout ceny nemovitostí
3) bude muset drasticky zvýšit příspěvky na bydlení stát (což je pro mě nepředstavitelné, jak by probíhalo, protože zvýšením daní, by se akorát ještě víc lidí dostalo mezi potřebné...)

No ty ceny drží nahoře určitě spekulanti, jeden můj soused pronajímá po krajském městě asi 4 baráky a 6-7 bytů. Jestli takový člověk je v populaci 1 z 100, tak i tak to pořádně pokřivuje trh. Kdyby bydlení bylo čistě jenom bydlení a ne spekulace, případně investice, tak tu máme ceny tak poloviční. Zase na druhou stranu, jestli na nákup bytu v ČR je potřeba 11 průměrných ročních mezd (teď už možná i více), tak to určitě v tomhle ukazateli přebíjíme i ten západní svět. Tady prostě nejsou mzdy 100.000 jako v Německu, aby tu byly stejný ceny bydlení. Nevím, kdo by si za stejnou cenu koupil radši stejný byt v Praze, než v Berlíně. Jestli politický podnebí je dostatečný argument k tomu, aby odůvodnil stejně drahý bydlení při 3x nižších mzdách, tak já se s tím příliš neztotožňuju.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jurass17 3. 1. 2018 16:40

Tak ted ukazu, jak si predstavuju slusny byt, prosim, Hamburg, jen o neco vetsi rozlohou nez Praha, platy pocitam 3x vetsi:

https://www.engelvoelkers.com/en/search ... ageSize=18

Byty spolu s peknymi domy tam zacinaji na 5000000,-

Nevím, kde jsem to přirovnání vzal, když jsem z Ostravy, ale vyse uvedene povazuju za normalni bydleni pro lidi. To, co je tady ve mestech u nas, to je jak nějaký městský chlév.
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 1. 2018 16:47

Mně nepřijde, že by ty ceny byly vyšší, než v Praze. Já sice v Praze nežiju, ale když mi brácha říkal, že v Strašnicích by ta jejich maličká garsonka stála asi 3,5 mil, tak si neumím představit, co by stála taková 3+1 někdy poblíž centra Prahy. Pod těch 6,5 mil by to nešlo rozhodně a už vůbec ne v tom stavu, jako jsou tyhle byty/domy v Hamburgu. Nedávno jsem hledal, co by stály takový byty v USA a našel jsem třeba slušný 110 m2 byt v New Yorku v Brooklynu na naše v přepočtu asi za 8,5 mil korun. Tak to by možná mohla bejt taková klasická pražská cena na trošku lepší adrese, teď už možná i přeháním...
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xtonda 3. 1. 2018 16:51

jurass17, sice je to už starší statistika (2014), a řekněme že asi celkem souhlasím s odhadem, že 8. decil dneska padne někam mezi 35 a 40 tis. U toho prvního bytu píšou hypo od 6 500 Kč. Myslíš, že člověk s platem řekněme těch tvých 38 tis. nedosáhne na 7 tis. hypo?
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 1. 2018 16:53

To bude hypotéka na 30 let, při současných extrémně nízkých úrokových sazbách a v Mariánských Horách :-)
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jurass17 3. 1. 2018 17:16

xtonda píše:jurass17, sice je to už starší statistika (2014), a řekněme že asi celkem souhlasím s odhadem, že 8. decil dneska padne někam mezi 35 a 40 tis. U toho prvního bytu píšou hypo od 6 500 Kč. Myslíš, že člověk s platem řekněme těch tvých 38 tis. nedosáhne na 7 tis. hypo?


No tak na tu hypo dosahnu, jenze:

7k hypo
4k sluzby + fond oprav
4k jidlo
1k internet + mobil
1k e-cigareta

Rocni naklady
5k mesicnik
20k naklady na priblizovadlo, najezd 8k km rocne a 2.4,- Kc/km
10k dovolena nekde v Chrovatsku

Celkem mesicni naklady: 21000,-
Zbyde mi: 7000,-


Z tech 7k co mi zbyde musim jeste prinejmensim:

- udrzovat byt
- kupovat obleceni
- vytvaret si rezervu pro pripad, ze prijdu o prijmy

A pokud se stane, ze mi po fixaci zvysi uroky, a to muzou klidne az k 6%, tak razem budu platit klidne i o 3k vic za bydleni a to uz neutahnu. Muzu se uskrmnit, jenze budu mit sice super byt (a stejne to bude sunka v Marianskych Horach, mimochodem) a jinak budu zit jako nuzak, co neutahne ani bazarove auto.

Proto se tady ptám, jestli můžu počítat těch 1.8% roční zhodnocení bytu za 2000000,-, že jako alespoň inflace, protože to rázem je velký changegame, protože mi to v horizontu 10 let ušetří 3500,- Kč měsíčně, což je pro mě dost zásadní.
Naposledy upravil jurass17 dne 3. 1. 2018 17:28, celkově upraveno 2
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 1. 2018 17:23

jurass17:

A to nemáš ještě ani děti... Co jsem slyšel od chlapů hororový historky, tak by stačilo, kdyby ti soudkyně vystřihla z fiktivního příjmu výživný na 1 dítě 10.000 CZK / měsíčně a ten byt na hypotéku tě donutí ještě pod pohrůžkou exekuce prodat a můžeš se jít klouzat... Tady je to prostě ráj na zemi...

-- 3. 1. 2018 17:30 --

jurass17:

Za mě rozhodně nemůžeš. Zhodnocení o inflaci je tak průměrné očekávané zhodnocení. To by mohlo mít vypovídací hodnotu tak na 1000 letém horizontu :D

V reálném světě bych počítal s tím, že za 10 let může stát o 30 % méně, než nyní (70 % současné hodnoty) anebo třeba o 60 % více. Je to jenom takový nástřel, prostě abys počítal s tím, že pravděpodobnější varianta je, že to za min. stejné peníze prodáš, ale může se stát i to, že za to nedostaneš ani nominál. Počítat s tím rozhodně nelze a už vůbec ne v téhle situaci, kdy to cca 5 let nepřetržitě rostlo jako kráva.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 3. 1. 2018 18:05

Pocitat s tim opravdu nemuzes, je to spis loterie, s dejme tomu 70% sanci vyhrat vic nez jsi vsadil.
Jinak k tomu rozpoctu, muzu vedet, co znamena "5k mesicnik"? Plus priblizovadlo muze taky vyjit podstatne draz, kdyz stavajici auto zacne stavkovat a je treba do nej nasypat vic nez je jeho cena nebo koupit jine. Sluzby + opravy by ses sam mohl vejit do 3k s trochou stesti.
Vzhledem k tomu, ze realne ted mas 300 000 bych to videl spis na horsi byt plus rekonstrukci, pokud si ji umis udelat/pohlidat a zorganizovat sam. Do baraku bych se poustel az s nejakym milionem na ucte.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czhunter 3. 1. 2018 18:32

jurass17 píše:Řekněme, že z té částky 2000,- by byl fond oprav a nějaké věci okolo bytu a že tedy 3500,- Kč má ze mě RPG zisk. A v tom spousta lidí bydlí.

Kdybych platil za 2+1 čistý nájem 3,5K, tak se z toho bytu nehnu.
(pro představu, tady v Mladé Boleslavi jsou čisté nájmy za 2+1 9-10Kkč, a to tu mzdy rozhodně 3x vyšší nejsou - spíš tak 1,5-2x)

Až budeš mít ten vlastní dům, tak z tebe budou mít elektrárenské, plynárenské, vodovodní, revizní, sklářské, zahradnické, pokrývačské, kominické ... a kdovíjaké další firmy ... měsíčně zisk mnohem větší.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod elinor 3. 1. 2018 19:39

to Noxik: měsíčník je šalinkarta

to Jurass17: ty hrozné byty v Porubě u Školky a Podroužkova, jsou sice možná hnusné, ale jedna z nejlepších lokalit v Ostravě - co se týká bezpečnosti, nepřizpůsobivých, fakt se tu dobře bydlí - stačí pár kroků a jsi na konci Ostravy. Já bych na Hulváky nebo do Hrabové nešla, možná, kdyby ty byty byly za půlku. Tím nikomu nic nevnucuji, jen osobní pocit. Když jsem se rozhodovala, kde v Ostravě bydlet, tak jsem chtěla na západním nebo na jižním okraji kvůli převládajícím západním větrům.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jurass17 3. 1. 2018 20:07

A můžu se zeptat proč ne do Hrabové? Já to tam moc neznám, ale příjde mi to jako dobrá lokalita, blízko Nové a Staré Bělé, na okraji Ostravy

-- 3. 1. 2018 20:10 --

Jinak, já se zase spletl s tím zhodnocení bytu a inflací, nedošlo mi, že nemůžu počítat zhodnocení bytu o inflaci a potom říct "hele o kolik mě to sníží cenu za měsíc". Reálně je to asi tak, že pokud cena bytu poroste o inflaci, potom počítám zhodnocení bytu 0% a pokud prodám stejně, jako jsem koupil, potom zhodnocení je -1.8% Takže tímto na ten byt automaticky nemám :(
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elinor 3. 1. 2018 20:47

No, Hrabová je kousek od průmyslu - Kunčice - Mittal, Vratimov - byly tam uskladněny kaly z asanace lagun (a možná ještě jsou) a z jihu je Paskov s celulózkou. Na mne moc komínů. Chtěla jsem Porubu, Pustkovec nebo Bělský les. Taky asi záleží na dostupnosti do práce, abyste to neměl daleko. Já mám přímý autobus do Přívozu (práce) a zastávky busu u baráku i od práce cca 50 m. To bylo další hledisko výběru bytu, to poslední byl balkon na V, J nebo Z (kvůli kaktusům) - to se v prvním bytě povedlo, ale teď v druhém mám balkon na sever, ale v Porubě byty nejsou, takže když se objeví slušný ne v přízemí a pod střechou, nemůže si člověk moc vymýšlet a dlouho čekat.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod čulibrk 3. 1. 2018 21:47

Kup rovnou RD a budeš mít navždy po starostech a ještě ušetříš.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků