vedlejší náklady k hypo, cena pojištění?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod goropes 15. 1. 2018 14:52

Zvažuji koupi RD na hypotéku a počítám náklady na hypo, provoz, údržbu.. apod.
Vše je celkem jasné, dá se dopočítat, odhadnout, odvodit, akorát cena pojištění nemovitosti mi tu vysí jako otazník, vždy jen info, že je to individuální.

Můžete mi prosím poradit, zda se dá někde cena pojištění přibližně spočítat?
Kolik to např. dělá u běžného RD k bydlení, na kraji Olomouce, plocha 200m2 ?

V nákladech počítám, že budu platit:
- splátku hypotéky,
- daň z převodu (jednorázově), dále daň z nemovitosti (ročně)
- elektřinu
- plyn (vytápění)
- vodné a stočné (stočné majitelka tvrdí, že je zaplaceno doživotně, že bych platil jen vodu. Je to možné?)
- poplatek za odvoz odpadů
- internet
- něco odkládat bokem na opravy a údržbu (jako fond oprav)
- pojištění nemovitosti

Je ještě nějaká položka, která by v rozpočtu měla být?
goropes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lexx 15. 1. 2018 15:22

Napadají mě spíš jen menší věci:

Odhad nemovitosti: 0 - 5000 Kč jednorázově
Návrh na vklad zástavního práva: 1000 Kč jednorázově
Návrh na vklad vlastnického práva: 1000 Kč jednorázově (nevím, jestli to jde udělat zároveň, tedy že by se platil jen 1 správní poplatek)

Nějaká rekonstrukce nebude? Pořízení nářadí/vybavení na zahradu/do dílny apod.?
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goropes 15. 1. 2018 15:46

díky!
O těchto jednorázových nákladech při převodu vím, ještě tam počítám i s nějakým nákladem pro právníka.

Rekonkstukce není třeba, s vybavením (jak zahrady/dílny, apod, tak samozřejmě domu (nábytek, spotřebiče) počítám jinde, to nemá co dělat s nemovitostí jako takovou.

Ale velkou neznámou je pro mne to pojištění, netuším ani řádově, kolik to tak stojí.
I by mne zajímal postup, jak se to zařizuje. Jestli to pojištění navhrne banka, která poskytuje hypotéku, nebo si můžu já sjednat pojištění sám, banka jen definuje parametry (co musí pojištění krýt, na jakou hodnotu, vinkulace ve prospěch banky..) - ale lze si takové pojištění domluvit individuálně a vyjednávat o ceně pojistného?
Vůbec nevím jak se toto obvykle dělá. A potřebuju nějakou, alespoň rámcovou částku pro výpočet.

A pak je mi záhadou to vodné a stočné.
Prý je stočné zaplaceno doživotně pro celou ulici (několik málo domů), z doby, kdy se stavěla kanalizace.
Znamená to, že když je v Olomouci nějaká cena vodného a stočného dohromady, že by se mne týkalo jen vodné? Jak to je, když bych měl vodu z vlastní studny? (ta je na pozemku taky), to se pak nic neplatí?
goropes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod brouter 15. 1. 2018 17:28

Kazda hypobanka ma sve podminky, co pozaduje minimalne, soucasne zalezi co budes chtit pojistit ty...muzes resit pojisteni domacnosti, domu, plotu, odpovednost spoluucast, ztratu zamestnani, trvale nasledky urazu, tedy urcit pojistku na dalku nelze...ta vychazi z techto veci a hodnoty nemovitosti, povodnove zony atd...stejnym zpusobem naklady za vodu je zbytecne pocitat, jelikoz naklady na ruzne opravy mohou byt podstatne vyssi...tedy pokud vis nejaky naklad za vodu zapocti ho cely a neres jestli to bude o 500 kc mesicne mene ci vice, nic totiz neni dozivotne a ceny se meni...lepsi je byt pozitivne prekvapen, nez negativne zaskocen...u domku je dulezite kolik toho zvladnes sam...a z tech nakladu mne napada jeste kominik, ale i ta cena je nepodstatna k celkovym nakladum...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paty07 17. 1. 2018 11:57

[quote="goropes"
- vodné a stočné (stočné majitelka tvrdí, že je zaplaceno doživotně, že bych platil jen vodu. Je to možné?)
[/quote]
Ano je to možné. U nás na dědině se platí jednorázový poplatek za připojení pozemku k obecní ČOVce. Stočné se pak už neplatí.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayD 17. 1. 2018 16:00

goropes:
banka jen definuje co musí pojištění minimálně obsahovat (co musí pojištění krýt, na jakou hodnotu, vinkulace ve prospěch banky..)....vy si ho pak můžete rozšířit dle potřeby

myslím, že pokud nemáte nějaký megabarák..tak byste se měl vejít do částky 5t ročně i s pojištěním odpovědnosti..ale spíše méně
jayD
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků