Hypoteční banka - prodej bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Elwanelyn 24. 1. 2018 16:36

Dobrý den, umožňuje hypoteční banka prodej bytu na které je hypotéka? Popřípadě za jakých podmínek? Chybí doplatit 800k Kč.
"Do what you feel in your heart to be right - for you'll be criticized anyway. You'll be damned if you do, and damned if you don't."
Elwanelyn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod naeks 24. 1. 2018 16:59

Jo, pokud kupujici doplati tu hypoteku.
naeks
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Elwanelyn 24. 1. 2018 18:17

Aha, nemůžu právě najít v jejich podmínkách zda to nemůžu splatit s nějakou penalizací.
"Do what you feel in your heart to be right - for you'll be criticized anyway. You'll be damned if you do, and damned if you don't."
Elwanelyn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 24. 1. 2018 22:32

5 procent z jistiny za každej rok do konce fixace, ale pak jsou nový spotřebitelský úvěry, kde je pokuta max 50 tisíc, záleží ze kdy je smlouva.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod TrustNo1 25. 1. 2018 11:34

Elwanelyn: Řešil jsem podobnou věc s ČSOB, resp. Hypoteční bankou v 5/2016, když mi končila fixace hypotéky.

Za kažký předčasný rok splacení chtěli 5% z jistiny, jak píše audiobullys.

Byt jsem potřeboval prodat, ale kupce jsem v tu dobu ještě neměl. Vyřešil jsem refinancováním k Air Bank (bez poplatku, platil jsem jen katastru 1.000 Kč za vklad zástavní smlouvy) a hypotéku s ČSOB jsem tím tedy ukončil.

Následně jsem před koncem roku byt prodal, kupující vyplatil zbývající jistinu u Air Bank (vyčíslení mi poskytli ke konci daného měsíce asi 6 týdnů předem) a já opět jen zaplatil 1.000 Kč na katastru za výmaz zástavní smlouvy.

Jinak, pokud by to mělo zůstat jen u Hypoteční banky, by bylo potřeba, abyste se s kupujícím předem domluvili a jeho banka by musela úhradu provést přesně ke konci fixace hypotéky.

Nový zákon prý umožňuje každý rok zaplatit určitou část hypotéky bez poplatku, resp. celou jen za reálné náklady (něco jako procenta, kolik musí banka vynaložit na zajištění těchto prostředků pro konkrétní hypotéku v dlouhodobém horizontu). Platí to ale jen pro nové hypotéky, případně po účinnosti zákona nově fixované.

Doporučuji je kontaktovat s konkrétním dotazem - viz https://www.hypotecnibanka.cz/kontakty/, já jsem jim tehdy psal e-mailem na klient@hypotecnibanka.cz a celkem rychle a kvalifikovaně mi odpověděli.
TrustNo1
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků