podvodny remelsnik - jak to vyresit právně?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Franz Josef 29. 4. 2018 00:43

zdravím,

snad je toto tema aspon trochu pribuzne tomu co se tu resi, ale uplne nevim kam se obratit a zde to tomu vypadalo nejbliz.

mame s pritelkyni nasledujici problem: v kostce jsem dal lakyrnikovi zalohu na proveden prace 20 000 plus 6 dveri z bytu (rekonstruujeme) a starozitny stul. za dva mesice od zadani tu byl trikrat i kdyz nekolikrat slibil ze to udela hned a uz je to domluveny s jeho lidma a podobne. uz jen odzadani prace to mel byt tyden co mel zacit a dodelat to. jedine co mam je papir na zalohu o vysi 15 000 (vic jsem u sebe nemel a tak jsem mu slibil ze mu tech zbylych 5000 - rekl si o 20 000 - dam nasledujici den na coz mi uz papir nedal i kdyz to slibil).

mohli by jste mi nekdo prosim poradit co s tim? jake paky na takoveho cloveka existuji? ja vim ze jsou podobne pripady v kterych jde o vic, ale na me je toto stale dost penez plus este dvere a stul, ktere by taky nebyly nejlevnejsi, kdybych to musel shanet. kde to resit... policie? pravnik? hospodarska komora?

dekuji,
F.
Franz Josef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod apryl 29. 4. 2018 05:34

No a smlouvu mate mezi sebou predpokladam jen ustni co? Pokud nejsou svedci, tak to nema cenu resit, nebot to bude jen tvrzeni proti tvrzeni, ty budes tvrdit, ze mel zakazku udelat do tydne, on bude tvrdit, ze do dvou let, atd. ...
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Franz Josef 29. 4. 2018 23:00

no papir na zalohu mam na 15 000... dalsich 5 jsem mu dal nasledujici den, na coz mi papir uz nedal i kdyz rikal ze ho donese. jinak pritelkyne byla parkrat pritomna a take kamarad truhlar poctivy clovek ktereho znam uz od mala tak jeho cest bych nezpochybnoval), ktery mi ho dohodil byl o vyvoji informovany a nekolikrat kvuli tomu s nim mluvil.

ale smejd byl opatrnej no. v smskach nerekl v podstate nic konkretniho... jen ustne vse potvrzoval jak "nabehne" a vsechno to udela.
Franz Josef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 29. 4. 2018 23:43

Napsal bych mu že jestli to do druhého dne nedoda napíšu jeho jméno na seznam podvodných firem na netu, pak bych po dni odeslal dopis s názvem Predzalobni vyzva, ať do 7 dnů vrátí peníze jinak tu částku po něm budeš soudně vymáhat a dle paragrafu 142 a) ho slušně upozornujes že se částka zvýší o soudní poplatky, úroky z prodlení a zastoupení advokata,
No a pak podáváš epr zaplatíš soudní poplatek 4 procenta z vymáhané částky , do 14 dnů mu přijde platební rozkaz.
Pokud se neodvolá - vymahas exekuce, pokud jo nastupuje soud.
Ideálně si o něm zjistit jestli má nemovitost. Stačí jméno a příjmení a kde v kraji zhruba by mohl pobyvat. Pokud to bude třeba Pepa Novák tak dle rodného čísla - přibližný věk a trvalyho pobytu by se určil z katastru.
Pokud bude člověk mekej, tak ti bude furt mazat med kolem huby a bude dodání oddalovat
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nikeid 30. 4. 2018 07:44

V momentě, kdy není písemná smlouva a ty máš doklad na složení zálohy, tak je ve špatné pozici spíše on. Ještě je taky důležité, co je na příjmovým dokladu napsaný? Je tam něco jako "záloha"? Pokud ano, pak bys neměl moc mít problém s vymáháním. Bude na něm prokázat, že vykonal práce odpovídající té záloze, tedy zálohu nějak zúčtovat, jinak se záloha musí vrátit. Tedy jak píše audiobullys. Poslat předžalobní výzvu, potom podat návrh na vydání elektron. platebního rozkazu (vzor na justice.cz). Pak mu přijde platební rozkaz, může podat odpor, pokud nepodá, tak je věc pravomocná, pokud podá, pak se bude konat soud s dokazováním.
Nikeid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 30. 4. 2018 13:44

Bohužel řemeslníci (hlavně ve stavebnictví) - zálohy nedávat. Mně nejdřív jeden stavař nakreslil po několika konzultacích návrh baráku, a byli jsem domluvený, že ho celý postaví na klíč. Dal jsem mu 20 tis. na zpracování projektu a vyřízení stavebního povolení a už jsem ho v životě neviděl. A to jeho otec dělal s mým přes 20 let, to už snad musí být diagnóza.

Další expert (na základě toho samého návrhu) stavěl. To už jsem si dával pozor, stejně se postupně zálohy a odvedená práce pořád rozjížděli, stavba nabírala drobné zpoždění. Když to bylo ve stavu, že vyinkasoval všechny zálohy a další nebyly pokryté prací, tak mu říkám, že má 2 možnosti. Buď odvede práce a dál potečou peníze peníze z hypotéky, nebo mu to můžu profinancovat na základě směnky ze své firmy a ten dluh se vyrovná po odvedení prací z hypotéky. Co udělal milý řemeslník? Podepsal směnku, vzal peníze, oznámil mi, že má důležitější práci než opravovat nedodělky a dodělat můj barák a že ho přece nebudu žalovat, koupil si auto a přestal komunikovat.
Pak už to mělo smutnou dohru: směnečný platební rozkaz, exekutor a peníze i s úroky po pár letech. Řemeslník: údajně přišel o byt, o přítelkyni a zaplatil nehorázné peníze exekutorovi.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod apryl 30. 4. 2018 14:06

To s tou smenkou bylo dobre, ovsem lze to udelat, jen pokud vis, ze ma majetek.
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 1. 5. 2018 00:10

jo, měl družstevní byt, ale exekuce je vždycky nejistá.

Z mé strany to tenkrát nebyla ani žádná spekulace, prostě návrh způsobu řešení v podstatě jeho finančních problémů, já své závazky plnil. To že má do téhle míry právní bezvědomí jsem opravdu netušil.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod ab84 1. 5. 2018 17:27

Je to šmejd, kterej Tě drží v šachu tím, že má dveře a stůl u sebe. Já měl v bytě truhláře, který sice vždy něco udělal, ale posléze zjistil, že určitou část musí udělat v dílně na lepší mašině a tím celou práci neúměrně prodlužoval a tím materiálem odneseným "mimo byt" mě defacto vydíral. Pomohlo jen to, že jsem ho nalákal na další práci a peníze, jakmile dokončí naslibované. A až v tom okamžiku jsem se s ním rozloučil.
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 9. 9. 2018 21:36

audiobullys píše:Napsal bych mu že jestli to do druhého dne nedoda napíšu jeho jméno na seznam podvodných firem na netu, pak bych po dni odeslal dopis s názvem Predzalobni vyzva, ať do 7 dnů vrátí peníze jinak tu částku po něm budeš soudně vymáhat a dle paragrafu 142 a) ho slušně upozornujes že se částka zvýší o soudní poplatky, úroky z prodlení a zastoupení advokata,
No a pak podáváš epr zaplatíš soudní poplatek 4 procenta z vymáhané částky , do 14 dnů mu přijde platební rozkaz.
Pokud se neodvolá - vymahas exekuce, pokud jo nastupuje soud.
Ideálně si o něm zjistit jestli má nemovitost. Stačí jméno a příjmení a kde v kraji zhruba by mohl pobyvat. Pokud to bude třeba Pepa Novák tak dle rodného čísla - přibližný věk a trvalyho pobytu by se určil z katastru.
Pokud bude člověk mekej, tak ti bude furt mazat med kolem huby a bude dodání oddalovat


Nejdriv at si necha podepsat kvitanci na ten doplatek. Pokud by se cukal, tak bych mu pohrozil TO pro podvod a hned by kvitanci podepsal. Az pak tzn. vzapeti po podepsani kvitance vyzva podle par. 142a o.s.r.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků