Třicátníci a hypotéka vs. nájem vs. důchody

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MilanFW 21. 5. 2018 14:17

Pěkný den všem,

přestože rozumím, že i každá rada ohledně bydlení a rodinných financí celkově je dneska drahá, rád bych se poradil:
s partnerkou pracujeme oba v Praze, je nám okolo třiceti, plánujeme díte a řešíme bydlení. Momentálně máme rozjeté úvahy o hypotéce a bydlení v domě/bytě ve středočeském kraji, strop jsme si dali 3,7 mil. (splátka hypotéky by nám spolkla cca 23% příjmů), tzn. najít něco v dobrém stavu je věcí štěstí a rychlých reakcí. Zatím nic nedopadlo, i u čerstvých inzerátů často volám pozdě a když už vyjde prohlídka, válčíme oba s psychologickým tlakem makléřů na co nejdřívější rozhodnutí. Lidi jsou střelci, schopni s úsměvem podepisovat rezervační smlouvy po půlhodinové prohlídce, aby jim to někdo nevyfoukl, zatímco já mám v tu chvíli před očima jen podmáčené sklepy domu. Ale k věci:
Právě proto, že nevím, jestli jsem vůbec schopný na tuhle loterii přistoupit, přemýšlím i jak řešit situaci jinak.

Mým největším argumentem pro hypotéku není ani tak vzletná touha něco vlastnit (ačkoliv přenechat jednou bydlení dětem by bylo rozhodně fajn), ale to, že nevím z čeho bychom platili v důchodu nájem.
Velkým proti argumentem je to, že nemáme velké rezervy a případná větší havárie na domu by byl problém. Taky logistika - každodenní dojíždění do města, auto by byla nutnost. A ačkoliv zmiňovaných 23% výdajů na hypotéku vypadá "v pohodě" teď, co když půjdou nahoru úrokové sazby a po skončení fixace a navíc s dítětem už bychom to přestali zvládat?

Ani jeden z nás netrvá na práci v Praze a bydlení tady nebo v okolí. Tady ale narážíme na to, že máme oba poměrně specializovanou práci (IT - programátor, lingvistka), takže naše cesta by vedla zase jen do velkého města, kde bychom obecně vzato levnější nemovitost spláceli nižším platem. Záleželo by samořejmě na situaci, uvažoval jsem i o možnosti naučit se dobře nějaké řemeslo a odejít společně na Moravu, odkud pocházíme.

Poslední možností je nechat situaci jak je, zůstat tady, v nájmu, po narození dítěte se přestěhovat do většího a pak šetřit, jen co se s dítětem dá a doufat, že na nás nějaký důchod za čtyřicet let zbyde.

Řešil jste někdo podobnou situaci třeba právě jinak než stůj co stůj hypotékou?

Díky za názory,
Milan
MilanFW
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 21. 5. 2018 15:01

Když máte ve dvou slušná zaměstnání a příjmy, tak byste měli mít taky dost velké přebytky a ty odkládat stranou. Když přebývá ročně přes 0,5 mega, tak za pár let máte už nějaký základ a to rozhodování je hned snadnější. Jestli přebytky nejsou, tak bych nejdřív řešil tohle.
V ostatním se musíte hlavně dohodnout, co chcete, jestli Prahu, město, vesnici, byt, barák. Když to budete vědět, tak za tím jít (mně by třeba starší barák zrovna nelákal). Dlouhodobé dojíždění je opruz s ohromnou ztrátou času a nákladů. I vzhledem k vaší práci bych spíš doporučil nějakou venkovskou lokalitu s dosažitelností města, kde je slušné životní prostředí a úroveň služeb, kvůli cenám bych vynechal Prahu, většinu Středočeského kraje.
Přesedlat z IT na řemeslo by byl asi dost zoufalý pokus s nejistým výsledkem, do toho bych se rozhodně nepouštěl. To tak maximálně v situaci, kdy bych nemohl obrazovku ani vidět.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 21. 5. 2018 15:01

.......
Naposledy upravil xls dne 21. 5. 2018 15:02, celkově upraveno 1
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod MilanFW 21. 5. 2018 15:52

Děkuju za reakci.
Snažím najít dobrý kompromis mezi výdaji, kvalitou bydlení a budoucností, protože myslím, že si nemůžeme dovolit na něčem v tomto lpět. Navíc nám žádná z těch variant nijak krajně nevadí.
Varianta vesnice s dosahem města nebo malé město se nám líbí, jako překážku vnímám vazbu IT na velká města. Když z toho vynechám Prahu, Brno a Ostravu, bavíme se o jednotkách volných míst s polovičním až dvoutřetinovým platem. Bavili jsme nadšeně o městech jako Olomouc nebo Turnov, ale vždycky to skončilo na tom, co bychom tam dělali za práci, jeden nebo druhý.
Pak tedy ještě varianta, co píšete, nechat to pár let být a šetřit a třeba to za tu dobu rozhodnou okolnosti sami - nemovitosti a úrok. sazby můžou být ještě výš a tak vlastní bydlení definitivně zavrhneme nebo bouchne hypoteční bublina (pokud tu něco takového opravdu je) a třeba z toho budeme těžit.
MilanFW
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 21. 5. 2018 18:25

Milane,
jako programátor v Praze byste měl měsíčně mít tak 40 tisíc čistého jen na to dát si je stranou (z Vašeho věku usuzuji, že nejste junior developer). Pokud to tak není, je čas si najít jinou práci - využijte hladovosti trhu. Pokud to tak je, pak byste měl mít rezervy dávno vytvořené - nebo je jejich vytvoření otázka krátkodobého asketizmu. Doporučuje se mít 6 měsíců výdajů jako zálohu. Je lepší to kalkulovat jako výdaje společné pro případ, že jeden z vás ztratí práci.

Dojíždění je opruz, hlavně autem. V busu si člověk alespoň může číst nebo poklimbávat, ale to v autě (zatím) nelze. Záleží na tom, jak je člověk nastaven, ale ta ztráta času (ať už to měl být čas pro sebe, pro koníčky, nebo pro rodinu) musí být něčím vyvážen (v případě práce v Praze to většinou budou ty peníze).

V otázce hypotéky se stavím na Vaši stranu - dle mého názoru naše generace od státu žádný důchod nedostaneme (a pokud ano, pak velice mizerný), takže je potřeba se zajistit na vlastní pěst. Riziko růstu úrokových sazeb by Vás nemělo zas až tak trápit, pokud vám splátka hypo sebere jen 23% čistých příjmů.

Sice to není nic moc město, ale doporučuji zkusit mrknout na Kladno - ty byty tam nejsou tak šílené, jako v Praze, a doba dojezdu je tak nějak přijatelná (samozřejmě pokud nepracujete na Černém Mostě).

Asi nemám konkrétní radu, spíš jen takové rozjímání. Třeba Vás to k něčemu přivede.
Hodně štěstí :)
eL Ká
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 21. 5. 2018 18:41

Nechci být nějaký škarohlíd, koupi vlastního bydlení Ti schvaluji, ale uvědom si ještě, že třeba za tři roky už partnerka (nebo pak už i manželka) může být s někým jiným, tak abys kalkuloval i s takovou možností. A nikdy není vhodné jít s penězi "úplně na krev", protože pokud se doma otáčí každá koruna, je vždy blíž k nějakému radikálnímu řešení v podobě rozchodu.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 5. 2018 18:43

A zcela realne, mate neco uz nasetrene nebo ne? Jak dlouho to vybirani uz trva?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DeLuky 21. 5. 2018 19:17

Sice to ve svem prispevku nezminujete ale predpokladam ze pracujete aktualne na HPP. Tudiz by mozna stalo za zvazeni jestli nezkusit prejit na ICO (neboli svarc). Ja osobne jako java developer jsem pred 2 lety na ICO presel a prijmy se mi zvysily cca dvojnasobne diky danove optimalizaci prostrednictvim vydajovych pausalu

Pri zadosti o hypoteky je vsak lepsi byt zamestnan na dobu neurcitou tudiz nastava otazka zda si hypo nevyridit nejdrive a az pote prejit na ICO nebo nejdrive neco nasetrit a pak se docasne zase nenechat zamestnat

Jako programator by take nemel byt problem sehnat projekt kde se da delat 100% (nebo alespon 80%) homeoffice
DeLuky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 5. 2018 21:12

MilanFW píše:Taky logistika - každodenní dojíždění do města, auto by byla nutnost.

Už jsi slyšel něco o PID? Zkus si spočítat náklady na dojíždění a čas autem a MHD třeba z Kolína nebo Kladna.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eL Ká 21. 5. 2018 21:53

DeLuky píše:Ja osobne jako java developer jsem pred 2 lety na ICO presel a prijmy se mi zvysily cca dvojnasobne diky danove optimalizaci prostrednictvim vydajovych pausalu


Vítej v roce 2018, kde strop je ubohý milion a většina profesionálů zakládá s.r.o. protože výdajový paušál se už nevyplatí :(

DeLuky píše:Jako programator by take nemel byt problem sehnat projekt kde se da delat 100% (nebo alespon 80%) homeoffice


Ale ne za ty TOP peníze. Vždycky to bude trade-off. Skvěle placená pozice bude většinou on-site a to z různých důvodů. Znám i firmy (obrovské a bohaté), které VPN prostě z bezpečnostních důvodů nedávají, ani s PKI kartou a bez korporátní sítě on-site si ani commit neuděláš.
eL Ká
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 21. 5. 2018 23:34

S IT je myslím možné najít práci kdekoliv anebo být zaměstnán v Praze, žít někde do cca 100 km a v práci se ukázat 1-2x týdně, jinak pracovat z domu. Mám ve svém okolí pár lidí, kteří to tak provozujou. Jedem má služební auto a do Prahy tak 2x týdně na pár hodin zajede, druhý je zaměstnán myslím někde v Praze nebo Brně, ten snad do práce jezdí párkrát do roka. Tohle je myslím nejlepší koncept, mít pražský peníze, užívat si klidu venkova a náklady jsou zanedbatelný. Nehledě na to, že i tady v okruhu pár kilometrů se dá dneska slušně placená práce najít.
Jinak pořídit si vlastní bydlení je v podstatě nutnost, pokud chce být člověk aspoň základně zajištěný.
Ještě jedna drobnost: v téhle situaci bych moc neřešil práci manželky. Dobře placenou práci potřebuješ hlavně ty, manželka stejně skončí doma s dítětem a nějakou práci si najde všude. Nemá cenu honit najedou 2 zajíce.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod octaviampi 22. 5. 2018 07:04

Najit dnes praci v IT mimo Prahu, za dobre penize, bez nutnosti otrockeho dojizdeni, to nebylo nikdy jednodussi.

Dite v Praze nic dobreho neceka, ceny bydleni jsou ted uplne mimo. I v mem okoli z ni rada lidi utika. Pokud mate jeste rodice, je to s ditetem a jejich blizkosti nekdy k nezaplaceni.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod DeLuky 22. 5. 2018 07:25

Souhlasim ze pokud clovek vyzaduje vyssi sazbu tak casto klient vyzaduje aby clovek byl osobne pritomen v kanclu. Ja to osobne takto mam ale nastesti to mam cca 15min autem takze me to nejak extra neomezuje.

Verim, ze pokud by sel pryc z Prahy, tak neco s alespon 80% homeoffice za 5k/MD proste nebude problem sehnat. U takto "male" sazby ty vydajove pausaly s jiz snizenym stropem na 1M jsou stale dost stedre a pokud predpokladam temer nulove naklady tak to pri fakturaci 11/12 mesicu dava nejakych 80k cisteho mesicne

Co se tyce manzelky tak netusim do jake miry se toto povolani da delat z domu. Zde by mozna stalo za zvazeni i mesta jako Hradec Kralove nebo Pardubice kde ceny nemovistosti jsou jeste nize a manzelka by jednou nemusela aspon kazdodenne dojizdet a travit zivot v kolonach
DeLuky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 22. 5. 2018 08:01

Jo, asi takhle.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod matlu 22. 5. 2018 13:55

eL Ká píše:Vítej v roce 2018, kde strop je ubohý milion a většina profesionálů zakládá s.r.o. protože výdajový paušál se už nevyplatí :(

Muzu se zeptat, jakou vyhodu by prumernemu IT prinesl prechod na s.r.o.? Moc se v tom neorientuji, ale vidim spis nevyhody, nemoznost uplatneni vydajoveho pausalu a vyssi administrativa.
matlu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DeLuky 23. 5. 2018 07:53

Mne s necelymi 2M prijmy rocne a v podstate nulovymi vydaji se teda sro urcite nevyplati

Narazil jsem na uzitecnou stranku: http://www.osvcnebosro.cz/ kde si kazdy OSVC muze overit zda se mu sro vyplati
DeLuky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fortress 6. 6. 2018 12:55

U OSVČ a manželky jí může snad i využít jako spolupracující osobu takže bych se toho limitu nebál.

Jinak to vidím jako xls. Nakonec se jako největší risk ukáže výběr partnerky. Tady přeju šťastnou ruku.
Superb L&K 2.0TSI 206kW & Mustang GT V8 ME 310(350)kW
fortress
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ab84 6. 6. 2018 19:38

Těch 600 tisíc výdajů lze snad použít jen u hlavní OSVČ. Nebo můžu použít dalších 600 i u spolupracující osoby?
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 6. 6. 2018 22:48

řešil jsem něco podobnýho, cca 8let v IT za pěkný plat, každej den sedět v kanclu u PC mě už přestávalo bavit(nevěděl jsem jak pohodlně sedět, bydlení v praze drahý, šance pořídit si něco bez velkýho dojíždění malá..) nastal konec projektu, a já se rozhodl opustit IT, jezdím jako strojvedoucí, odstěhoval jsem se z Prahy na Ústecko kde se už za 1mil dá bydlet(nic moc domy ale u Prahy by i tak stály 3 mil..), za 3mil jsou domy kde se stačí nastěhovat, většina věcí po rekonstrukci.. za plat Strojvedoucího se v Praze moc dobře nežije, ale mimo Prahu a Středočeský kraj je to nadprůměrný plat z kterého se tu žije pěkně.. v Praze jsem jezdil do práce skoro hodinu MHD, tady sednu na vlak v práci jsem za 20min.. vlaky nejsou přelidněný jako příměstské linky u Prahy.. určitě nelituju.. každopádně je dost těžký se rozhodnout.. není tu problém ani s uplatněním v IT.. plat cca 2/3 toho co v Praze.. ale životní náklady, restaurace, všechno je to znatelně levnější, takže by si člověk určitě nepohoršil.. žena je z Moravy - taky jsme o ní přemýšleli ale cenově je to tam dražší.. Homeworking alespoň část týdne, a klidně o kousek nižší plat určitě stojí za to.. peníze jsou a budou vždy, ale je potřeba i odpočívat, mít volno.. to je k nezaplacení.. :) život mimo Prahu je klidnější, pohodovější.. něco vypěstovat, projít se.. mít to do práce pár minut.
aaischa
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 7. 6. 2018 08:46

On si každý musí najít svou cestu, řešení, které mu vyhovuje. Tohle zní určitě rozumněji než si vzít nějakou horentní hypotéku v Praze nebo okolí a pak 30 let řešit, jak to splatit.

Ještě tady je ten moment, že když je člověk v klidným prostředí, v pohodě, není pod tlakem, tak se dá často najít i nějaký elegantní řešení, jak si i vydělat podstatně víc. Takže i když obvyklý plat je třeba 2/3, tak při troše štěstí a snahy se dá dostat na pražský průměr nebo i na jeho několikanásobek, a to i bez toho, aby musel člověk vstávat a někam se kodrcat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 4. 8. 2018 11:06

Nejsem v úplně stejné situaci, ale ani ne tak daleko od ní (věkově, bydlištěm a příjmem) ...
ty možnosti jsou pro všechny stejné, jen jsme s partnerkou koupi nemovitosti v Praze vyloučili hned - sice tam ona pracuje a já bych zřejmě mohl, tak Prahu ani jeden z nás nepovažuje za úžasné místo k životu a rozhodně bysme tam nechtěli vychovávat dítě (ale to plánujeme tak za 2-3 roky).

Nebudu popisovat celou evoluci rozhodování, ale nakonec jsme došli k tomu:
- nechat to pár let být (bydlet v nájmu)

Každá možnost má nějaké výhody a nevýhody.
Na koupi právě teď je nejhorší to, co zmiňuješ - ani ne to, že jsou teď byty a domy drahé (to je až druhý největší problém), ale že jich je málo. A velká část nekvalitních (lokace/stavba/dispozice/...) a mezi těmi nekvalitními možnostmi se máš pod tlakem makléřů rychle rozhodnout (pokud nemáš 10M v peněžence, pak si můžeš hned teď jiště vybrat i mezi kvalitními). A to je téměř jistota špatného rozhodnutí.

Samozřejmě i "nechat to být" má svá rizika.
Třeba budou nemovitosti ještě dražší a úroky vyšší a nabídka ještě menší.
Třeba přijde ekonomická deprese a přijdeme o práci (o to ale bude lepší tu hypotéku nemít - to je taky varianta, na kteru jsme si vlastně "vsadili" - že spíš dojde k poklesu ekonomiky, než k dalším 5 letem růstu).
Samozřejmě za ty roky jakoby "přijdeme" o +- 300 000 kč (které lidově řečeno "spláchneme do kanálu" = "zaplatíme za službu bydlení") ... ale to z hlediska dlouhých let do důchodu není zas tak významná částka. Nákup nekvalitní nemovitosti vyjde nakonec mnohem dráž.

A za ty 2-3 roky našetřit nějaké peníze (snad něco kolem 1M) a pak asi jít někam jako Plzeň, HK, Turnov, Kolín, ... kde pokud nedojde k brutálnímu zvýšení cen bysme mohli zvládnout 3+KK/3+1 s míň než 50 % hypo.
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 16. 8. 2018 09:03

Nedokážu si představit svůj život bez hypotéky. Jakej smysl by pak mělo vydělávat peníze?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod MilanFW 17. 8. 2018 12:19

Jelikož nemám rád, nejen na fórech, když chybí informace o tom "jak to celé dopadlo", vracím se, abych to napravil:
Že půjde o kompromis bylo jasné, nemáme na nekompromisní řešení. Takže bereme dům v malém městě, 35 min. busem na konečnou metra, přičemž přítelkyně na této konečné pracuje, pro ní je to výhra, protože bude v práci o polovinu rychleji než z pražského sídliště, kde jsme bydleli do teď. Já to budu mít cca hodinu a čtvrt do práce, přičemž zvažuju změnu zaměstnání jednak kvůli financím a taky zkusit protlačit jeden, když už ne dva, dny home officu v týdnu.
Cestování autem nejspíš zavrhnu, protože na okraj Prahy se dostanu busem stejně komfortně (zastávka busu minutu chůze od domu, jediná mezizastávka na cestě) a nejen v centru není kde zaparkovat.
Dům je zachovalý, dispozičně 4+1 120m2, něco co bychom si v Praze jako byt nemohli nikdy dovolit ani v nájmu, natož koupit.
Dost tam u obou zapracovala i touha rozloučit se aspoň částečně s Prahou a vychovávat dítě (na cestě) na klidným místě.
Takže tak. Doufám, že za ten diskomfort s cestováním to i tak bude stát za to. Ono už jen mít možnost vyrazit o víkendu na kteroukoliv stranu z města hned do přírody je super. Z Prahy než se člověk vůbec dostal, tak jsme radši šli po stopadesáté na Šárku a Vyšehrad.

Docela mě tu překvapily ty představy o programátorských příjmech - jako "dávat si 40 tis. měsíčně stranou nemůže být problém", 5000 Kč/MD apod. Možná se tu náhodou potkali ubersenioři, ale pořád platí, že programátorský průměr je nějakých 50 brutto.
MilanFW
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DeLuky 17. 8. 2018 13:04

Tech 50k na HPP(brutto) to bude mozna prumer mimo Prahu...v Praze za tak malo nesezenou ani juniorniho vyvojare - sam sem uz v roce 2013 nastupoval po VS za znatelne vice

Sam delam v Jave tak mam nejvetsi prehled o platech techto vyvojaru a dobry senior (5-10let praxe) nema problem si vydelat kolem tech 100k na HPP. V Pripade prace na ico kolem tech 150k...

Pro prehled priadavm i platovy pruzkum pro tento rok:
https://www.hays.cz/cs/groups/hays_comm ... 089824.pdf
DeLuky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MilanFW 17. 8. 2018 13:10

Takhle to možná funguje v případě senior javisty v korporátu, běžná česká firma takhle člověka nezaplatí. Otevřete si třeba jobs.cz, prgače PHP v Praze. Tam kde je plat uvedený je ten rozsah cca 35-50 tis. A neřekl bych, že ta poptávka po PHPkařích byla menší, stejně jako jejich potřebný znalosti a zodpovědnost.
MilanFW
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aaischa 18. 8. 2018 20:38

z mojí zkušenosti to vidím podobně cca 40-50 k je strop pro neseniorní ale leckdy i seniorní pozici ve velkých firmách ala O2, T-Mobile a další velký corp...

p.s. ta zodpovědnost je velmi subjektivní a sporná :) doktor má mnohem větší zodpovědnost a na takový peníze si nesáhne.. :) ale to jenom tak pro usmání...
aaischa
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků