Předschválená hypotéka

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod prasezlesa 5. 8. 2018 16:26

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na nějaké informace o tzv. předschválené hypotéce. Jsme teď s přítelkyní v situaci, kdy oba vyděláváme v Praze a chceme koupit byt v nějakém větším moravském městě. Příjmy máme i na Prahu slušné, mně zůstane stejná práce (pobočky firmy i na Moravě), přítelkyně si na Moravě snadno sežene obdobné místo, co má teď, máme už i nějaký základ, který by měl pomalu stačit na pokrytí 20% z ceny nemovitosti.
Ale z důvodu, že chceme, aby nám zůstala po koupení bytu, vybavení a zaplacení daně z nabytí nějaká slušná rezerva, chceme ještě chvíli počkat.

Bohužel situace je teď taková, že úrokové sazby se budou už jen zvedat a když si vezmu hypotéku třeba za čtvrt roku, můžu klidně na měsíční splátce zaplatit i o 1500 Kč víc, což už určitě něco znamená.

Zjistil jsem, že existuje možnost mít předschválenou hypotéku s tím, že se domluví i to, že budu mít dnešní úrokovou sazbu a že mám na sehnání konkrétní nemovitosti 12 měsíců.

Chci se tedy zeptat:

1) Opravdu jde úroková sazba takhle domluvit dopředu?
2) Kdy začnu hypotéku splácet? Poté, co seženu a koupím nemovitost a začnu ji čerpat?
3) Co když se, vzhledem k dnešnímu limitu hypoték do 80% ceny nemovitosti, stane, že si seženu levnější nemovitost, než jsem čekal? Ten rozdíl bance vrátím, aby mi zůstalo jen těch 80%?
4) Poradíte mi, prosím, nějaké banky, co tohle umožňují?

Předem mockrát děkuji.
prasezlesa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 6. 8. 2018 18:08

V krátkosti ANO ! Obvykle přes poradce lze získat lepší nabídku (mn. sleva) než přímo od banky. Mohu vřele doporučit pana Ch. http://www.finconsult.cz/kontakt/ vše jsme vyřídili po tlf. a mailu. I hloupé otázky i 2x to samé. Pak jsem se sešli akorát jednou na podpis. Doporučeno od mého kamaráda. Neplatil jsem nic, vše zahrnuto do hypo, nabídka byla nejlepší, co jsem sehnal. Další poradci třeba http://www.moneytree.cz/ nebo https://www.hypoasistent.cz/hypoteky ale asi najdeš i jiné. Ale čím více se budeš ptát na více místech, tím větší je to galimatiáš na info a většina se chce sejít (nejlepší jsou mladý jelita). Částka - je lepší si půjčit více (rezerva na vybavení i splácení), na delší dobu splácení, některé banky jsou ochotné do 65, jiné do 70, další lidumilové prý až do 77 let(?) Splácení - dle loňské novely lze každý rok mimořádně splatit až 25% z dlužné částky bez sankce (platí u hypo ne ú ze stsp), tj. pro rychlíky za 5 let hotovo, lze využít i míň nebo nic. Lze předjednat zahájení čerpání hypo o 12 někde až 24M. Drobný prblm je, že nemáš konkrétní nemo, ale předpokládám, že mimo Prahu by to neměl být problém, protože lze očekávat nižší rychlost růstu realit. Hypo lze předjednat, ale při nečerpání po 12 až 24M je to pak za pokutu, tož s tím je nutné počítat. Moc dlouho bych ale neotálel a začal shánět podrobné info apředjednal si podmínky dopředu s aktuálním nižším úročením, než ho většina bankovních institucí zvýší. A to bude asi brzy.
More o předpokládaném vývoji úročení: viewtopic.php?f=317&t=1276339&st=0&sk=t&sd=a
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 6. 8. 2018 20:16

Já bych spíš řekl, že když si berete hypotéku přes zprostředkovatele, tak hraje roli ne množstevní sleva, ale že musí banka v kalkulaci počítat s provizí pro toho zprostředkovatele, takže bez téhle provize ji tak nebolí jít níž. Chce to ale samozřejmě na banku(y) pořádně zatlačit, nejlépe pomocí konkurenční nabídky.

Dá se také předpokládat, že se zpřísněním podmínek pro poskytování úvěrů bude mít dost lidí problém získat hypotéku, a když se k tomu přidá rychlejší zpomalení ekonomiky, půjdou za rok-dva ceny o dost dolů, hlavně v regionech. Vy byste se získáním hypotéky asi problém mít neměli, takže tohle může být výhoda, která nějakou tu desetinu úroku navíc (a ještě jen po dobu první fixace) vykompenzuje a nebude hrozit žádná pokuta. Při zpomalení ekonomiky a poklesu objemu poskytovaných hypoték budou i banky pod pořádným tlakem, aby objem byznysu udržely, takže možná ani ten nárůst úroků nebude moc znatelný - to je nakonec vidět i na vývoji za poslední rok.
xls
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků