Je si možné vzít hypotéku na Slovensku v SK bance na nemovit

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod loret 25. 10. 2018 15:11

předpokládám, že roztřílite můj naivní názor na malé kousíčky :) ale potřebuji, aby mi to někdo z oboru vysvětlil. Za současného vývoje regulací ze strany ČNB (nemyslím monitoring ukazatelů DTI, DSTI...spís zvyšování PRIBOR 2T a tím nucené zdražovaní hypotečních sazeb na straně komerčních bank) mě napadlo, že by bylo mnohem výhodnější si vzít hypotéku např. na Slovensku. (tam jsou stále kolem 1,5 %)
Když pominu kurzové riziko (CZK/EUR), tak hypotéky na Slovensku jsou nyní v porovnání s ČR velmi levné. ECB stále drží základní sazby na technické nule...

1/ je možné si vzít na Slovensku hypotéku (vlastně jako cizinec, dokazování příjmů v ČR...) a hlavně nemovitost, která by šla do zástavy nebude na území Slovenské repbuliky, ale v ČR.
Hlavně banky jako ČSOB, Spořitelna, Fio apod., které dlouhodobě působí v obou zemích a mají zmáknuté právní prostředí obou zemí, dokáží přjmout zástavu ze sousední země?

2/ když ne na Slovensku, tak jiné země eurozóny? Neměcko, Rakousko?

jinými slovy existují banky, které akceptují do zástavy nemovitost v sousední EU zemi? Nebo dokonce existují nějaké vyšší předpisy (národních bank, EU), které takové hypotéky zakazují?

Našel jsem na internetu články, že je možné získat hypotéku na nemovist v ČR například v některých rakouských bankách... ale to dělali lidi kvůli obcházení registrů, to není není můj motiv.
loret
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 10. 2018 15:16

Bez ekonomického zájmu (pobyt, práce) si nemyslím. Mně v několika bankách nechtěli ani založit běžný účet.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod loret 25. 10. 2018 15:46

1/ a pokud by tam zájemce obhájil status cizince a uznali mu de facto příjmy ze zahraničí (z ČR), onen ekonomický zájem jak píšete...

myslíte, že jsou schopni poskytnou hypotéku v případě, že nekupujete nemovitost na území Slovenské republiky (budoucí zástavu) a ani nemáte žádnou další nemovitost na území SK, kterou by jste mohl do zástavy poskytnout?

2/ dokonce jsem našel články, že i banky v ČR poskytují nebo poskytovaly hypotéky v EUR? Zaznamenal jste někdo něco takového? to by asi bylo nepřípustné obcházení ČNB, že? :-)
loret
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 26. 10. 2018 11:00

jak to funguje v Čr - cizinec EU není problém , příjem ze zahraničí na český účet není problém, sem tam někdo uzná i příjem na zahraniční účet tak 1-2 banky z 10.

nemovitost do zástavy chtějí banky v ČR a je jedno jestli kupujete nemovitost v EU či jinde.

akorát je jedna banka z Rakouska na našem území působící, která neřeší zástavu v ČR. i úvěr může být v eurech pokud máte příjem v eurech. zástava může být jak na nemovitost na Slovensku tak i Rakousku i v ČR samozřejmě.

pokud to chcete na Slovensku tak byste musel být podle mě Slovák s příjmem ze zahraničí a kupovat si nemo v ČR kvůli sazbě. nebo nějaký pobyt či adresu s fakturami na Slovensku aspoň.

pokud ještě chcete levnější sazbu tak vím že ve Španělsku jde koupit nemovitost za 1,5 procenta, to stejný Itálie a Chorvatsko i na pronájem.

todle jedině řešit přes Slováka hypotéčního poradce, pokud to chcete fakt na českou nemovitost u slovenské banky. podle mě tam bude muset být nějaká vazba na slovenské území - pobyt, práce, faktury za služby apod.

případně to zkusit u týdle rakousky banky přímo v Bratislavě. fix 5 let sazba 0,82 procenta či 10 letý maj za 1,52 procenta
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 10. 11. 2018 10:48

Pro banku je problém, když je zastavená nemovitost v jiném státě. Banka potřebuje přístup do katastru nemovitostí, musí znát zákony příslušného státu pro vklad zástavního práva atd. Příprava právních dokumentů (smlouva o úvěru, zástavní smlouva, co a kde se musí hlídat v případě když dlužník nesplácí...) pro jeden stát znamená práci pro několik právníků. Tohle podstoupit pro jednoho klienta se bance prostě nevyplatí (pokud nejde o HODNĚ vysoký úvěr).

Kromě toho, zákon o spotřebitelském úvěru ve snaze chránit klienta ukládá bankám hodně povinností navíc, pokud jde o úvěr v jiné měně, než je příjem dlužníka. To také bankám neusnadňuje poskytování podobných úvěrů.
swisst
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků