Zacatek zivota

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Noxik 3. 5. 2006 19:29

Jen bych rad zadal pro ostatni takovy dotaz. Clovek pracujici prvni rok po skole(= bez predchozich uspor), schopny mesicne usetrit z platu 8 000 si chce co nejdrive v miste sveho bydliste koupit byt za asi 550 000 ANIZ by se zadluzil. Jakymi prostredky byste mu radili sporit?

Dekuji za zajimave navrhy. Dulezita je predevsim rychlost porizeni. Prosim bez navrhu typu najit lepe placenou praci apod, respektujte prosim zadane podminky.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 5. 2006 06:59

Nic není zadarmo.
Teoreticky nejvyšší výnosy jsou při investici do akcií, jenže "ty správné" se ukáží až "ex post". Je možné i přes fondy, kde podle minulých výnosů lze usuzovat na budoucí, ale čím vyšší je výnos, tím vyšší je riziko ztráty.
Takže něco "zaručeného" s vysokým výnosem není.
Jsou tedy dvě možnosti:
1. držet se při zdi, peníze dávat do banky
Tady nic nevyděláš, spíš proděláš (inflace) a naspoříš jen to, co vyděláš
2. riskovat
Záleží na tom, jak moc, dá se vydělat docela dost - i nějakých 30 % za rok, ale dá se taky docela dost prodělat.

Já vidím jako nejvýhodnější hypotéku - bydlíš okamžitě a peníze postupně splácíš (jenže tohle nechceš). Rozhodně leší řešení, než platit nájem a spořit. Pokud bydlíš u rodičů, má smysl chvíli spořit, záleží na tom, jak moc ti to vadí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarmila 4. 5. 2006 07:31

Krom toho můžete spořit, např. do stavebního spoření. Tam dáte (při optimální variantě) 20.000,- Kč ročně, tedy 1.670,- měsíčně. Pokud budete spořit na sebe, na rodiče a na jednoho mladšího sourozence, máte se státní podporou naspořeno za jeden cyklus. Možností je hodně, ale ke zvolení té správné neberte v úvahu, že jste na světě sám.
Jarmila
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 5. 2006 13:55

odpoved pro jarmilu: Pokud budete spořit na sebe, na rodiče a na jednoho mladšího sourozence, máte se státní podporou naspořeno za jeden cyklus. - tuhle vetu nechapu, ale jinak mi jde o to abych na to nasporil SAM, takze ostatni prvky nereste.

jinak dekuji za navrh
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarmila 4. 5. 2006 14:23

Nemyslela jsem, že Vám bude spořit NĚKDO. Myslela jsem to tak, že ten Někdo Vám jen "půjčí" své rodné číslo, protože třeba sám se státní podporou nespoří. To není totéž. Pokud máte třeba sestru na mateřské a její rodina nemá tolik peněz, aby si ukládala volné zdroje na stavební spoření, můžete spořit na ni a na její dítě, protože jen v tomto případě dostanete státní podporu. A v rodině proto, že cizí člověk by Vám ony peníze nemusel dát.
Jeden cyklus = povinná vázací doba ze zákona = 6 let. Bez dodržení této doby nedostanete státní podporu.
Max. výše státní podpory za 1 rok = 3.000,- Kč.

Jinak to záleží na Vašem vztahu k riziku.
Jak jsem kdesi četla, můžete sázet do Sportky (taky se dá vyhrát), pěstovat nebo pašovat drogy (je možný veliký zisk, ale hrozí i velká ztráta, popř. ztráta svobody).
Jistota + vysoké zhodnocení zhodnocení neexistuje. Vždycky je něco za něco, buď jedno nebo druhé.
Jarmila
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 5. 2006 16:00

pro jarmilu: obavam se zadny dusevne zdravy clovek jen tak nepujci rodne cislo.

riziko rozumne, ne zadny extrem. kdybych mel na to dat se na zlocineckou drahu, urcite nebudu delat zoufalce se sportkou nebo drogama. to uz se diskuze dostava nekam jinam.

me slo spis o jine navrhy nez je tradicni stavebko nebo podilove fondy. ale i tak dik.

HLAVNE: jde mi predevsim o to dosahnout toho SAM, BEZ CIZI POMOCI.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 4. 5. 2006 17:35

Noxík: Jarmila to myslí tak,že je běžné,že stavebko má celá rodina a třeba babička s dědečkem to mají jen na jméno a stejně si to pak vybere třeba vnuk,který tam dal ten vklad.
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 5. 2006 18:36

mares: ja jsem to pochopil, ale jde o to ze vsichni rozumni lide uz to stavebko maji a maji je pro sebe, jinak by jsme se stejne museli dohodnout na nejakem rozdeleni za zapujceni rodneho cisla
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 4. 5. 2006 18:50

Noxik píše:mares: ja jsem to pochopil, ale jde o to ze vsichni rozumni lide uz to stavebko maji a maji je pro sebe, jinak by jsme se stejne museli dohodnout na nejakem rozdeleni za zapujceni rodneho cisla

To byste se divil kolik lidí spoří na více smlouvách všech svých babiček, dědečků atd .... hlavně aby vytloukli státní podporu ze státu :lol:
přece jenom .... když ty prachy máte a chcete být relativne v klidu abyste o ne neprisel .... tak 3000 navíc se hodí vždycky ... :wink:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 5. 2006 18:52

rop: ja vam to verim, ale zasadni podminka je dopracovat se k tomu sam, bez prispeni dalsich osob. dostanu jeste nejaky zajimavy navrh:?
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 4. 5. 2006 18:59

Ja se pokladam za rozumneho a stavebko nemam :D

Jinak bych si to stavebko udelal, je to pomerne rozumny vynos za naprosto minimalni riziko - proste stabilizacni slozka portfolia.

Pokud nemate averzi k riziku, tak pak zbytek sypat do fondu, na tech cca sest let je mozno i trochu vic akciove slozky.

Jinak, pocitate s tim, ze za tu dobu cena bytu zrejme stoupne? (I kdyz byt za 550 tisic asi nebude v Praze, takze asi nijak zavratne...)
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod Noxik 4. 5. 2006 19:14

lemming: a co pouzivate misto stavebka?

no stoupnout muze, ale v mistni lokalite muze zase klesnout, neb se to nove byty jiz nejaky rok nestavi, tak proste nejsou.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 4. 5. 2006 20:31

Taky je možnost první rok šetřit ne běžný účet a zatím se vzdělávat v obchodování s akciema a sledovat to a pak za těch 8x12= 96 000 koupit tak 5 titulů, který si vytypuješ a poté přikupovat a prodávat a porát dokola (:
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 4. 5. 2006 20:31

WonDrak píše:Taky je možnost první rok šetřit ne běžný účet a zatím se vzdělávat v obchodování s akciema a sledovat to a pak za těch 8x12= 96 000 koupit tak 5 titulů, který si vytypuješ a poté přikupovat a prodávat a porát dokola (:v/quote]


pro úplnost dá se taky většina prodělat, ale to už si člověk musí zvážit sám, já se o to pokouším (:
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 4. 5. 2006 21:05

Noxik píše:lemming: a co pouzivate misto stavebka?


Hraju si s akciema (primo, ne pres fondy). Ale to chce mit na to chut, cas a taky povahu. Vetsina naroda kdyz da do neceho treba 100 tisic a za par tydnu z nich ma 90 tak zpanikari.

Popravde receno, stavebko ma manzelka a to je uz po vazebni dobe, tak ho nechavame. To je podle mne nejvetsi nevyhoda stavebka - date tam penize a po 6 let se k nim nedostanete, leda za _silne_ nevyhodnych podminek. Stavebko jsem mel, potreboval jsem penize a mel jsem je na tom stavebku a nemohl k nim, fakt blba situace :X

Noxik píše:no stoupnout muze, ale v mistni lokalite muze zase klesnout, neb se to nove byty jiz nejaky rok nestavi, tak proste nejsou.


To samozrejme zalezi na konkretni lokalite. Ale tech 550 tisic bude nejake male mesto, tam to asi fakt neporoste.
lemming
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků