ETF denominovaný v USD/EUR a reinvestice dividend

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod chodovson 24. 7. 2017 14:12

Zdravím, potřeboval bych si ujasnit pár věcí, tak budu rád za pomoc :-).

Zaprvé nechápu, jaký je vůbec rozdíl a jestli vůbec řešit v jaké měně je ETF, které si koupím, vedeno. Nebo proč někdo naříká, že nejsou na trhu ETF denominovaná v korunách.
Např. já jsem koupil iShares Core MSCI World UCITS ETF na Amsterdamské burze a je denominován v EUR. Ale i kdyby byl denominován v CZK nebo USD nebo čemkoli tak je to přeci uplně jedno. Když vlastním akcii podniku třeba z USA, která je tedy logicky vyjádřena v USD, tak pak přeci stejně dochází k přepočtu dle aktuálního kurzu. I kdybych měl ETF denominovaný v CZK, tak bude stejně závislý na kurzu. A když mám denominovaný v EUR, tak je to taky jedno, když se vždy přepočítává kurz USD -> EUR (který vidím v portfoliu) a -> CZK (když to chci vyplatit).
Nebo mi něco uniká a měl bych řešit v jaké měně je ETF vedeno?

A další věc je, že nechápu, jak probíhá to "reinvestování dividend" u tohoto ETF. To mi v den výplaty dividendy najednou vzroste hodnota portfolia o částku tý dividendy? A jak? To jako, že mi vzroste počet akcií toho ETF, které držím? A co když hodnota vyplacených dividend není přesně stejná jako hodnoty akcií toho ETF a tedy tam zůstane plonkových třeba 5€ navíc (protože logicky není možné koupit třeba 0,23 akcie)?

Jsou to možná hloupé dotazy pro letité investory, ale každý nějak začínal a raději se ptám, než pak s vlastním majetkem provést nějaký pr*ser.

Díky za odpovědi.
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wit.cz 24. 7. 2017 14:30

Dobré je koupit a pak zjišťovat.
Pokud ti nevadí, že posun kurzu ti během let může investici zničit, tak pak je opravdu jedno, v jaké měně je ETF.
Dividenda se reinvestuje a o tu částku se zvýší celková hodnota.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodovson 24. 7. 2017 14:36

Já jsem ho samozřejmě koupil jen za pár drobných abych se naučil, jak to vůbec funguje, nejsem blázen.
Jasně, že mi to vadí, ale zároveň nechci investovat v ČR, ale v rozvinutých zemích, tak co mi zbejvá, než kurzové riziko přijmout (nebo je snad jiná možnost?).
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 24. 7. 2017 14:51

Jeden titul může být obchodovaný v různých měnách, třeba se odkazuješ na:
chodovson píše:Např. já jsem koupil iShares Core MSCI World UCITS ETF na Amsterdamské burze a je denominován v EUR.

Toto ETF je obchodované třeba i v USD či GBP (obě měny na LSE): https://www.ishares.com/lu/individual/e ... individual (teda pokud myslíš tohle reinvestiční, ale tuším, že i distribuční třída je obchodována ve více měnách) - ano tohle je v podstatě jedno. Malý zádrhel může být v tom, že pokud v dané měně nemám příjmy, tak si musím cizí měnu nejprve koupit - a za to platím nějaký podíl ve spreadu (pak ještě můžou být drobné rozdíly mezi tím za kolik si kterou tu danou měnu můžu pořídit, ale to jsou už spíš jen detaily).

Ale pak je ještě druhý aspekt a to měnové zajištění, které už korunovým investorům vadit může - to "stejné" ETF (ETF na index MSCI World) existuje i plně měnově zajištěné (třeba do EUR: https://www.ishares.com/uk/individual/e ... individual), takže veškeré expozice do cenných papírů, které daný fond drží jsou měnově zajištěny do EUR, takže pohyb měnového páru (třeba USD/EUR) se na ceně ETF neprojeví. Ale neexistují ETF měnově zajištěné do CZK. Tohle je typicky nežádoucí u méně volatilních tříd aktiv, než akcie - zpravidla dluhopisy (ale třeba taky i REIT), u nichž jako investor pevný výnos, bez vlivu změny měnových párů...

Co se týče druhé části. ETF je "taky jen" fond, který typicky drží i nějakou hotovost. Ve chvíli, kdy je z držené akcie vyplacena dividenda, tak nějakým způsobem se objeví v té "hotovostní" části. Ta je pak reinvestována v souladu se statutem fondu.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 24. 7. 2017 15:00

A pro úplnost, v den (±… některý z nich) dividendy akcie v portfoliu poklesne hodnota akcie o vyplácenou dividendu (protože firma už ty peníze nemá) a majetek fondu se zvýší o vyplacenou hotovost, takže na ceně fondu by se výplata dividendy z držených akcií neměla projevit víceméně nijak. (Ledaže by dividendy vyplácené fondu byly daněny výrazně jinak než dividendy vyplácené většině trhu, ale to je nepravděpodobné.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 7. 2017 15:09

wit.cz píše:Pokud ti nevadí, že posun kurzu ti během let může investici zničit, tak pak je opravdu jedno, v jaké měně je ETF.

wit.cz,

To je jedno vždycky. Protože platí nemožnost trojstranné arbitráže. Jiná věc je měnové zajištění.

chodovson píše:jaký je vůbec rozdíl a jestli vůbec řešit v jaké měně je ETF, které si koupím, vedeno.

chodovson,

Je to přesně tak, jak to píšete. Denominace ETF nemá na kurzové riziko vliv. Kurzové riziko souvisí s denominací CP (ve Vašem případě akcií). Nedává smysl, aby bylo možné na trhu směnit třeba GBP za USD a pak za CZK, ale dostat víc korun, než kdybyste směnil GBP za EUR a pak za CZK.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod chodovson 24. 7. 2017 22:19

Pokud tedy chci pravidelně měsíčně investovat do tohoto ETF po dobu v řádu desetiletí, tak se nevyplatí přemýšlet o nějakém měnovém zajištění a mám to nechat jak to je?

Je podle Vás takovéto pravidelné kupování MSCI World indexu vhodná metoda "spoření" na stáří?
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 7. 2017 22:38

chodovson,

Ano, jako způsob spoření na stáří je to dobrá volba. Já osobně bych přidal ještě 2 ETF, ale Váš postup je taky ok. Hlavně držet nízko náklady, zejména TER.

Měnové zajištění může sloužit ke dvěma účelům: snížení volatility nebo zvýšení očekávaného výnosu. Akcie jsou podobně volatilní jako kurz a pokud bude kurz negativně korelovaný s výnosem akcií, tak měnové zajištění může volatilitu dokonce zvýšit. (Představte si to tak, že při negativní korelaci nastává propad akcií typicky ve chvíli, kdy posílí kurz a tím eliminuje onen propad - kdybyste kurzu zabránil hýbat se opačným směrem, tak musíte vstřebat celý propad akcií nezměkčený růstem kurzu.) Můj současný názor je, že měnové zajištění mírně snižuje volatilitu, ale nijak podstatně a nestojí to za řeč.

Očekávaný výnos je pak podle mého názoru totožný se zajištěním i bez něj, protože platí, že forwardový kurz je nevychýlený (unbiased) odhad očekávaného spotového kurzu. Velmi zjednodušeně řečeno: dnes sjednaný forwardový kurz = skutečný budoucí tržní kurz. V průměru tedy zajištěním nepřidáte žádný výnos, protože se v průměru trefíte do budoucího kurzu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 7. 2017 01:54

jednadva píše:Očekávaný výnos je pak podle mého názoru totožný se zajištěním i bez něj, protože platí, že forwardový kurz je nevychýlený (unbiased) odhad očekávaného spotového kurzu. Velmi zjednodušeně řečeno: dnes sjednaný forwardový kurz = skutečný budoucí tržní kurz. V průměru tedy zajištěním nepřidáte žádný výnos, protože se v průměru trefíte do budoucího kurzu.

jednadva,

Jinými slovy: to, co prodělám na posílení koruny, zaplatím za měnové zajištění. Podle mého názoru toto tvrzení neplatí nebo platí jen na velmi dlouhé období desítek let. Např. v letech 2001-2008 koruna posilovala vůči dolaru o 12,3% ročně a měnové zajištění stálo cca 2,5%. Za normálních podmínek stojí zajištění desetiny procenta.

Možná vás bude zajímat práce "Empirické ověření teorie forwardového kurzu"
http://www.ekonomie-management.cz/downl ... +kurzu.pdf
Podle odstavce 4.3: Nebyla potvrzena rovnost mezi forwardovým kurzem a očekávaným spotovým kurzem, dokonce ani nebyla potvrzena domněnka, že by existovala významná souvislost mezi forwardovým kurzem a budoucí hodnotou spotového kurzu.

jednadva píše:Hlavně držet nízko náklady, zejména TER.

Náklady nejsou důležité. Podstatný je čistý výnos. Některé fondy mají dlouhodobý výnos stejný jako srovnávací index, navíc jsou měnově zajištěné. Pravda, je jich jako šafránu.

Já to řeším metodou "halb und halb", tedy půl ETF a půl měnově zajištěný fond. Výnos je průměrný a měnové riziko je poloviční.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 7. 2017 08:47

mlsal,

mlsal píše:Např. v letech 2001-2008 koruna posilovala vůči dolaru o 12,3% ročně a měnové zajištění stálo cca 2,5%. Za normálních podmínek stojí zajištění desetiny procenta.

Kurz = náhodná veličina. Budoucí spotový se od forwardového bude téměř vždy lišit i za platnosti hypotézy o nestrannosti forwardového kurzu, pouze by v takovém případě byla střední hodnota odchylky nulová. Některé studie potvrzují, některé - jako ta Vaše - zamítají. Kupříkladu Vanguard se přiklání k platnosti hypotézy, tj. měnové zajištění podle něj v průměru neznamená vyšší výnos.

mlsal píše:Já to řeším metodou "halb und halb", tedy půl ETF a půl měnově zajištěný fond. Výnos je průměrný a měnové riziko je poloviční.

Proč měnově zajišťujete jen polovinu portfolia? Nebylo by pak lepší zajistit všechno?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 7. 2017 11:55

jednadva píše:Kupříkladu Vanguard se přiklání k platnosti hypotézy, tj. měnové zajištění podle něj v průměru neznamená vyšší výnos.

Není to dané tím, že Vanguard řešil především pohyb USD k hlavním měnám a my řešíme CZK jako měnu malé otevřené ekonomiky, která konverguje k EU? Nevím, jestli to má význam.

jednadva píše:Proč měnově zajišťujete jen polovinu portfolia? Nebylo by pak lepší zajistit všechno?

Já to mám dané historicky. V roce 2015 jsem zjednodušil své portfolio. Už žádná střední Evropa nebo komodity, apod. Teď mám zhruba 50% portfolia MSCI World a 10% MSCI EM, zbytek je konzervativní složka. No a z těch 50% dělá půl EUNL a půl měnově zajištěný fond. Do fondu měsíčně spořím. Původně jsem myslel, že budu postupně fond prodávat a kupovat ETF, pak jsem zjistil, že mi to vlastně vyhovuje.

Jak jsem psal, fond měl zatím dlouhodobě stejný výnos jako index, takže to není žádný šunt. V podstatě platí, že se výnosy průměrují a ztráta i zisk způsobené pohybem koruny jsou poloviční. A pokud chcete, tak nákladovost je také poloviční. Není to z mé hlavy, je to myšlenka z jedné knížky. Buď se nezajišťuje vůbec, nebo se zajišťuje zcela a nebo jen částečně.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 7. 2017 12:30

mlsal,

Na tomto grafu EUR/CZK si zvolte maximální období. A pak sám zvažte, co z toho plyne pro měnové zajištění např. USD/CZK, pokud by platilo, že Vanguard považuje zajištění páru USD/EUR za zbytečné.

Ještě zopakuji - výhodnost měnového zajištění je dána mj. volatilitou podkladového aktiva, volatilitou kurzu a jejich kovariancí (korelací). Za určitých podmínek (zejm. negativní korelace) může měnové zajištění zvyšovat korunovou volatilitu zahraniční investice.

-- 25. 7. 2017 13:34 --

mlsal píše:A pokud chcete, tak nákladovost je také poloviční.

Pokud je jedna nebo druhá strategie výhodnější, tak nechápu, proč neinvestujete jen do ní.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 7. 2017 16:07

jednadva píše:Pokud je jedna nebo druhá strategie výhodnější, tak nechápu, proč neinvestujete jen do ní.

Protože na rozdíl od různých analytiků a ekonomů, kteří tvrdí, že koruna bude posilovat, neumím předpovídat budoucnost. Nevím tedy, která strategie bude výhodnější.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 31. 7. 2017 08:04

mlsal,

Nemůžou být ale výhodnější obě současně. Jedna je horší než ta druhá. Pouze nevíte, která. Buď věříte, že měnové zajištění dává smysl, a pak nebudete investovat bez zajištění, nebo jste přesvědčen, že měnové zajištění smysl nedává, a pak není důvod investovat do měnově zajištěného fondu.

Kdybyste si chtěl přečíst ten dokument Vanguardu o měnovém zajištění, tady dávám odkaz.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 31. 7. 2017 12:33

jednadva, když nevím, která z nich je lepší, tak teoretizovat o tom, co bych dělal, kdybych to věděl, moc nepomůže, ne? Bral bych argument „tvrdím, že varianta X je výhodnější, a proto by všichni měli používat variantu X“, ale nemám dojem, že se tu vyslovujete tak jednoznačně.

Měnově zajišťovat polovinu je pak obyčejná diverzifikace; mám nějaká rizika (že zajištění reálně prodělá, že nezajištění reálně prodělá) a minimalizuji jeho dopad minimalizací expozice portfolia vůči těm rizikům. Nebo jedno riziko s dvěma dopady, jak chcete.
fc70
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků