Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 17:39

mlsal,

Výnosy WORLD i EM jsou náhodné proměnné, takže EM mohlo za tu samou dobu skončit libovolně i za platnosti té mojí hypotézy o prospěšnosti přidání EM do ptf. To, že ACWI za totéž období dopadlo dejme tomu hůř než WORLD, samo o sobě ještě nic neznamená.

Kdybyste měl pravdu a byly by to "true" parametry rozdělení, tak by tam možná šlo udělat nějakou arbitráž short ACWI + long WORLD.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 18:22

Zkoušel jsem udělat optimalizaci portfolia World + EM (=minimalizace volatility portfolia při požadovaném výnosu) a EM mi to úplně vykoplo (nulový podíl). Je to dáno vysokou korelací složek (0,73).
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 18:44

mlsal,

Ty "empirické" parametry (tj. odměřený průměrný výnos + odměřený rozptyl, resp. směrodatná odchylka) nebudou úplně přesně odpovídat parametrům "teoretického" rozdělení: odměřené průměry (rozptyly) se nebudou přesně shodovat se středními výnosy (rozptyly) rozdělení. (Podobně kovariance.)

Je to zkrátka jedna realizace (nějakého) stochastického procesu a vy z ní usuzujete na to, že budoucí realizace musí být stejné jako tato. Podobně jako kdybyste si hodil třeba 10x dvěma kostkami a pak předpokládal, že odměřená volatilita a průměrná hodnota takového pokusu se nutně shoduje s (teoretickou) volatilitou a střední hodnotou takového pokusu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 19:48

jednadva,

Kdybych to chtěl nějak počítat, tak nic jiného než historické výnosy a volatilitu nemám. Chápu, že je to jen hrubý odhad budoucích výnosů a volatility. Když nic jiného, alespoň si udělám představu, jak by to portfolio mělo vypadat. Druhá možnost je jednoduše použít tržní portfolio. Kdo rozhodne, která metoda je lepší?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 20:09

mlsal,

V globálu máme v průměru každý před započtením poplatků stejný výnos jako tržní ptf.

Je možné, že nedržet akcie z EM je pro korunového investora dobrý nápad, ale je potřeba k tomu mít přesvědčivý důvod. Já ho zatím nemám, což samozřejmě neznamená, že takový důvod není, ale jednoduše ho zatím nevidím. Proto držím aproximované globální tržní akciové ptf. (Měnově nezajištěné.)

Dluhopisy mám měnově zajištěné, v penzijku. V akciích mám cca 30 % majetku. Možná časem přidám, možná uberu, kdo ví. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 21:18

jednadva,

Podívejte se na tangenciální portfolio pro amerického investora. Neamerické akcie byly vyřazeny z důvodu nízkého výnosu, vysoké volatility a vysoké korelace. Podobně i globální dluhopisy.

Když jsem spočítal tangenciální portfolio pro českého investora (World + EM, Sporobond), tak EM i Sporobond byly vyřazeny z podobných důvodů a zbyl jen World a spořák jako bezriziková investice.

Vše je to počítané z historických dat.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:02

mlsal,
mlsal píše:Vše je to počítané z historických dat.

Přesně o tom mluvím. Podívejte se na všechna desetiletá období: 2018-2008, 2017-2007, ... Které to desetileté období dává "správný" odhad vah?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:10

Jasně, liší se to v procentu. Ale pořád se tangenciální portfolio skládá jen z US akcií a US dluhopisů.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:11

Tak si třeba měnově zajistěte ty globální dluhopisy.

-- 11. 8. 2018 23:15 --

A zkuste jít dál do minulosti. Třeba 1994-2004, 1995-2005 atd.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:26

Máte pravdu. Vyplývá mi z toho, že pro každé období je potřeba mít jiné složení portfolia. Třeba teď není dobrá doba pro dluhopisy.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:32

Tak si zkuste zajistit ty globální dluhopisy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:45

Já jako "drobný" český investor neumím investovat do globálních dluhopisů zajištěných do koruny s výnosem 5,5% nebo 3,3% za poslední 3 roky. Mě zbývá leda ten Sporobond s výnosem 1% minus 0,75% náklady.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:09

Z toho ale neplyne, že by korunový investor neměl držet žádné akcie EM.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 23:22

Jak už jsem psal výše, vychází mi to z výpočtu. Pro tyto hodnoty a pro bezrizikovou sazbu 0,5% mi vychází 0% podíl EM
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:33

Podívejte se na graf "rolling correlations". Ani to vás neznervózňuje?
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků