Investicia do zlata.

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod teh_noob 4. 3. 2009 17:17

Zdravim.
Mam v plane investovat do zlata. Nemam s tym vsak skusenosti a preto prosim o vsetky rady s tym spojene.

1] Kde kupit zlato ? (v banke?)
2] Ake zlato kupit?
3] Kde zlato uchovat? (tiez v banke?) Pocul som o nejakych banokvych depozitaroch kde sa to vraj da..
4] Ak kupim zlato v banke a nasledne si ho tam aj uschovam, je nejako chranene proti krachu banky, pripadne inym hrozbam ?
5] Ako je to s DPH, vztahuje sa na zlato ? Pri kupe, pri predaji ?
6] Ako ho potom nasledne v buducnosti odpredam a komu?
7] Co bysom mal este vediet ak sa chystam do takejto investicie.
8] Nejake uzitocne clanky k danej teme?
9] Ake mate s tymto skusenosti.

Predom diky kazdemu kto sa podeli o svoje skusenosti a rady.
teh_noob
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 18:12

myslím, že bys mohl upřesnit, jestli v CZ, SK, nebo jinde.
ad 1) pokud vím, banky zlato neprodávají. prodávají ho specialozované firmy
ad 2) investiční slitek samozřejmě
ad 5) v ČR je investiční zlato od DHP pokud vím osvobozeno
ad 6) jak prodáváš auto, mobil, nebo cokoliv jiného co máš?
ad 7) měl bys vědět, že cena investičního zlata nemá přímou vazbu na cenu zlata jako komodity a při nákupu je spíš předražené
ad 8 ) na finexpert.cz tuším jeden článek byl, zkus vyhledávání
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 3. 2009 18:58

ad 4) ano. To co je v soukromých bankovních trezorech není majetkem banky a tedy nepostupuje do konkurzní podstaty. Ovšem je tu jeden precedens kdy došlo k zabavení zlata v trezoru banky státem a to v USA za velké hospodářské krize, kdy presiden Roosewelt nechal zabavit veškeré zlato držené v soukromých bankovních trezorech).

ad 5) mělo by být osvobozeno od DPH v celé EU a to:
a) mince (pozor je rozdíl mezi mincí a medailí)
b) investiční slitky

ad 6) některé společnosti, které prodávají investiční zlato, tak ho zároveň i vykupují, ale např. pouze slitky těch společností, které prodávají
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 19:43

ad 6) za mnohem nižší cenu, než je prodávají samozřejmě...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 3. 2009 19:51

Kup si pamětní mince ČNB popř. jiné. Nemůžeš prodělat jen naletět nějakému podvodníkovi. Doma to zazdi do stěny (certifikát přilož), nikomu ani slovo a jsi v klidu.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 3. 2009 20:09

Fakt je, že pamětní mince ČNB mají jednu výhodu - vždy je možné je směnit za nominál (částku na nich vyraženou) na pobočce ČNB. Samozřejmě je to nevýhodné (prodávají se za výrazně vyšší cenu), nicméně tato možnost tu je.

Rodiče mají pár stříbrných mincí v hodnotě 20 a 25 Kčs, když budu chtít, ČNB mi vždycky tuhle hodnotu vyplatí (kdybych se náhodou zbláznil a chtěl je za tuhle cenu prodat :D ).

Bohužel aktuálně nelze mince ČNB koupit přímo od ČNB, ale pouze přes prostředníky. Prodávají se např. na některých pobočkách České spořitelny.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 20:13

no hlevně v podstatě nejde mince ČNB vůbec koupit, protože jsou vyprodány mnohem dříve, než je fyzicky vyrobí...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 4. 3. 2009 20:18

mikicz: Zrovna nedávno kdosi na Aukro.cz prodával asi čtvrtkila zlata a vycházelo to za dobrou cenu (tuším 140K). Koupil to původně snad v roce 2004, mj. tam dotyčný nabízel i hroudu stříbra :-) ale to podle mne není až tak zajímavé.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 4. 3. 2009 20:26

1) například na www.zlate-mince.cz
2) teoreticky by měl být vyhodnější investiční slitek než mince - ale v praxi to ne vždy platí - je dobré počítat
3) ano klidně v bance, pokud mají schránky k pronajmutí
4) pokud to budeš mít v bezpečnostní schránce v bance, tak by na to její krach neměl mít vliv - pokud ji někdo navíc nevytuneluje autogenem
5) iNVESTIČNÍ zlato osvobozeno
6) klidně i ve zlatnictví, numizmatice, některé bance, tamkde jsi ho koupil
7) na zlatu (fyzickém) je docela brutální spread
9) pokud ti jde jen o investici, bez problémů - pokud chceš přidat i "sběratelský bonus" tak jsou problémem opravdu minimální emise.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlaskac 4. 3. 2009 20:35

kdyz uz tu radite. Jak se dostava z 585/100 999/1000 ? Zatim jsem o tom nepremyslel (slevam 64g nebo 110g 585/1000).

Kdyz clovek najde slusny zdroj tak se zlomky v pohode za 300-320 czk/dvcetne toho ze se zkousi predemnou (chemie). Sperky s puncem se v pohode dostanou pod na 320-350 czk/g. Nehlede na to ze kdyby si chtel doma delat clovek slitky 24k tak jen ukrutne velike (tj malo likvidni) protoze kazdy gram ztrata ztraty pri zpracovavani je citelna ztrata. u 14k se tam nasype 32g a tech par stokorun v pripade akutnich problemu proste hodim za hlavu. vykupni cena za 14 je 280-300 czk takze clovek zas tak moc netrati a puncuju jen cast slitku kvuli papiru. Zbytek je nepuncovane protoze by si to nechal prezkoumat primo zlatnik za jedny penize (proc platit dvakrat).

Zlato se IMHO (nejsem neomylnej) hodi jen jako zajistovaci prostredek, investovat do fyzickeho zlata neni nijak ziskove a papir snese vsechno takze certifikat neuznavam.
mlaskac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 20:49

mlaskac: howgh. to co máš ty je "technické" zlato, kde spread (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou) není nijak tragický, nikdo ti nevnucuje "uměleckou" hodnotu a má slušnou likviditu, protožer se pořád používá k tisícům věcí. Jenže investiční zlato je už něco trochu jiného a nedej bože mince, kde poměr ceny zlata vs umělecká a sběratelská hodnota je i pod polovinou, to je obor, kterému bych se yhnul obloukem.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlaskac 4. 3. 2009 21:19

mikicz píše:mlaskac: howgh. to co máš ty je "technické" zlato, kde spread (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou) není nijak tragický, nikdo ti nevnucuje "uměleckou" hodnotu a má slušnou likviditu, protožer se pořád používá k tisícům věcí. Jenže investiční zlato je už něco trochu jiného a nedej bože mince, kde poměr ceny zlata vs umělecká a sběratelská hodnota je i pod polovinou, to je obor, kterému bych se yhnul obloukem.



No nevim jestli technicke ale zlatnika najdu vsude po svete. uz vidim jak nekde v tramtarii nekoho presvedcuju ze toto je INVESTNICNI ZLATO (24k) a se mi vysmeje. Vsak jsem psal, zlato mam jen jako pojistku. Nikdy jsem nenasetril pohromade vice nez na stavebnim sporeni protoze se nedalo snadno zrusit (dokonce jsem dal asi 20 tisic za cilovou castku uplne z vokna). Stejne tak zlato nejde smenit tak snadno takze je jako skutecna rezerva pro pripad napr totalniho zhrouceni ekonomiky. By me zajimalo co by banka delala kdyby tady zacala opravdu silne dopadat recese a musela mi drzet povine fix nebo by zkusila najit nejakou zaminku jak me donutit okamzite splatit.

nenapadlo me vzit si hypoteku v zimbabwe : :mrgreen:
mlaskac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 21:23

"technické" není možná správný termín, ale chápeš co tím myslím. záleží, jakou máš sazbu, ale myslím, že banka by to ustála celkem v klidu, protože ty peníze si někde půjčila mnohem výhodněji, než je dala tobě.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlaskac 4. 3. 2009 21:26

noa neni tady nejakej fyzik/chemik/technolog. Jak mam od sebe oddelit zlato od zbytku ve slitku? Prece nenecham zlato odparovat? Napadlo me ze kdyby to byl napr cin/stribro ze by opravdu antidestilaci mohli nechat odparit ten druhej kov. ale bojim se ze mi prdne zihaci miska a budu mit zlatej stul a ne slitek.
mlaskac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 3. 2009 21:42

jako že chceš ze slitiny udělat čisté zlato? no tak to nevím, tak moc jsem v chemii pozor nedával. investiční slitek by měl být čisté zlato. aspoň to u něj píšou:
obsah drahých kovů: 999,9/1000 A
http://zlate-mince.cz/Numismatika.htm?http&&&zlate-mince.cz/ZZS_Zlate_Cihly.htm
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků