Zajištění proti růstu CZK

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 3. 7. 2010 22:46

Nemá někdo tip na zajištění dlouhodobých cizoměnových investic proti růstu CZK (tj. investice v EUR, popř. v USD, předpoklad postupného posilování CZK)?

Primárně hledám jednorázové zajištění řádově desítek tisíc EUR, s případným průběžným navyšováním zajištěné částky o jednotky tisíc EUR. Jsem ochoten nést riziko ztráty v případě poklesu CZK, ale nevadilo by mi se ho taky zbavit :-)

Zatim jsem našel:
  • Podílové fondy zajištěné do CZK. Výhody: není potřeba se o to starat. Nevýhody: dost vysoké poplatky (2-4% vstupní, 1,5-2% p.a.), netransparentnost nákladů (kolik se platí za zajištění) a struktury (prodělám na poklesu CZK?).
  • Retailový forex (např. Patria direct). Výhody: Transparentní, přijatelné náklady (<1%p.a). Nevýhody: Nutnost vložit aspoň 1000 EUR kapitálu (to není problém, ale lepší by bylo ten kapitál investovat), nutnost průběžně sledovat vývoj kurzu a případně navýšit vklad, ztráta při poklesu CZK.
  • Fio úvěr na měnu. Výhody: Není potřeba další zajištění, v případě poklesu CZK lze beze ztráty úvěr splatit a realizovat kurzový zisk (pokud neklesne hodnota investice). Nevýhody: hodně drahé (pro EUR 2.75% p.a. - to už vyjde levněji podílový fond), nutnost průběžně sledovat vývoj kurzu i investice a případně navýšit vklad,

Úplně ideální nástroj by asi byla nějaká dlouhodobá opce na kurz EUR/CZK - ale nepodařilo se mi najít nikoho, kdo by to (v tak malých objemech) nabízel. Nevíte o někom? Nebo nedokážete poradit dobrého forex brokera (musí umět CZK, spread mě moc nezajímá, rollover rates ano)?

Nebo je tu nějaká úplně jiná možnost, kterou jsem přehlédl?

Za všechny rady předem děkuji.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 7. 2010 17:00

Neznám. Ale v první řadě bych se porozhlédl na americkém trhu. Tam mají obchodníci slušnou konkurenci a ani ta koruna by nemusela znamenat problém.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 5. 7. 2010 16:13

Srovnej si poplatky Patrie a US forexoveho obchodnika, treba oanda.com
Muzes zajistit CZK/USD v minilotech (10000 USD), platis pouze spread cca 0,3 a pak urokovy swap (aktualne bys ho mel dostavat, pokud se uroky otoci, musis ho platit).

Pak jeste existuje moznost zajisteni forward nebo swap operacemi, ale tam je nevyhoda fixni doba kontraktu.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rajjo 25. 7. 2010 22:11

To fc70: Měnové opce na EUR/CZK lze nakoupit u českých bank (např. KB má myslím minimum 50 000 USD, resp. ekvivalent). Každopádně na dlouhodobý horizont je to téměř nereálné (nenajde-li se protistrana), na rok to možné je - v ČR se firmy zajišťují hlavně přes banky. I tak je to ale dost nákladné - opční prémie bývá dost vysoká - spočítejte si pravděpodobnou apreciaci koruny, k tomu bezpečnostní přirážku a nějaký zisk pro banku. Pro menší částky se často vyplatil EURový úvěr, obzvláště pro částky pravidelné (např. měsíční fakturace v EUR), kde je praktickým nákladem úrokový diferenciál. Řekl bych, že sám jste výčet svých možností shrnul přesně.
rajjo
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků