Spoření pro dítě

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slapetka 2. 1. 2012 09:18

Dobrý den,
chtěl bych pro své dítě zařídit spořící účet. Mám cca 20 tis., kterých bych rád vložil na spoření. K tomu bych jednou či dvakrát do každý rok přidával několik tisíc. Doporučíte mi něco? Děkuji
[url=http://www.hanczen.cz]Tvorba webu Písek[/url], Strakonice a Tábor.
slapetka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 10:34

No klasicky sporici ucet, tam toho moc nevymyslis.

V kazdem pripade, slapetka, jestli mas nejaky uver ci hypoteku, tak by bylo vhodnejsi tyto penize pouzit na splaceni, nez tzv. "za levno sporit a draze si pujcovat".
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod slapetka 2. 1. 2012 11:13

A doporučíte mi přímo nějaký spořící účet?
Také mě napadlo založit si účet u Mbank, někde jsem četl, že dávají 3,5% úroky..
slapetka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 1. 2012 11:15

Tak tyhle úroky tam měli asitak před třemi lety. :-)
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 11:16

mBank a 3,5% uroky? To mozna tak pred 3mi lety proboha. Myslim si, ze si zvladl ses registrovat sem, tudiz internet pouzivat umis, takze si snad aktualni sazby muzes zjistit taky sam, ne?

Nehlede na fakt, ze vetsina moznosti sporeni se tu uz na foru resila a je to taktez lehce dohledatelne.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2012 14:24

S474N píše:No klasicky sporici ucet, tam toho moc nevymyslis.

V kazdem pripade, slapetka, jestli mas nejaky uver ci hypoteku, tak by bylo vhodnejsi tyto penize pouzit na splaceni, nez tzv. "za levno sporit a draze si pujcovat".

Presne tak. Poplatit vsechny dluhy a sporit. Docela zajimave zhodnoceni muze prinaset takova "domaci banka". Na oddelenem uctu (radeji na sve jmeno, nez na jmeno ditete) sporit. Kdyz budes potrebovat penize, tak si z nej pujcit a vratit i s obvyklymi uroky (videl bych to kolem 20 % p.a.).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 14:31

Obvykle uroky jsou 20% p.a.? Obvykle jako u HomeCreditu, kreditni karte nebo kde? :mrgreen: :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2012 14:35

Ano. beru obvykle uroky tam, kde se takoveto kratkodobe penize na (rozbila se pracka, lednicka,...) ovykle pujcuji. Tedy kontokorent, kreditka, splatkova spolecnost,...
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 14:37

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod myšpulín 2. 1. 2012 14:46

PatrikChrz píše:Docela zajimave zhodnoceni muze prinaset takova "domaci banka". Na oddelenem uctu (radeji na sve jmeno, nez na jmeno ditete) sporit. Kdyz budes potrebovat penize, tak si z nej pujcit a vratit i s obvyklymi uroky (videl bych to kolem 20 % p.a.).

Problém je, že dobrovolně málokdo bude takové úroky platit. :-)
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2012 15:08

ano, chce to disciplinu. Na druhou stranu ty uroky platis sam sobe, jde jen o prelevani penez z leve do prave kapsy, to muze rozhodovani trochu usnadnit.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 2. 1. 2012 15:28

S474N píše:PatrikChrz: koukam, ty bys rovnou mohl do te reklamy:
http://www.youtube.com/watch?v=94Uzd5GOkY0
http://www.youtube.com/watch?v=1OQH-c5RUNM

:mrgreen: :mrgreen:

No jejda, a on to není Patrik? Jsem si vždycky, když tu reklamu dávali v TV na Patrika vzpomněla, i ta podoba tam je docela velká :D .
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 15:39

PatrikChrz: no kdyz te tady tak ctu, tak doufam, ze nebude zadne tvoje dite :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2012 15:45

Na video se podivam, zatim jsem stale na Mauriciu a surfuji pres mobil, co youtube nezvladne.
No, sam si ho nevyrobim, takze asi nebude.
nevim ale co je na tom spatneho - sporit diteti a v pripade potreby si "od nej" pujcit a vratit mu to i se slusnym urokem
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 2. 1. 2012 15:48

Dobře děláš, dítě je jen drahá investice s nejistým výsledkem a u chlapa dvojnásob. Znáš to matka je vždy jistá, u otce je to ve hvězdách :D
Víc to radši komentovat nebudu :D
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2012 16:15

hyjeny... chtěl bych vidět někoho kdo si vlastní peníze "od dítěte" půjčí za 20% p.a. Viděl bych to maximálně na 12% aby se mi dobře počítalo 1% p.m. a i to bych se cukal...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 2. 1. 2012 16:24

Nj, nezapomeň, že to vyšlo mj. od Patrika, tak co tě na tom překvapuje :D
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Sante23 2. 1. 2012 21:35

S474N píše:No klasicky sporici ucet, tam toho moc nevymyslis.

To, ale jen v případě, že máš vytvořenu finanční rezervu. V opačném případě je lepší neumořovat dluh a vytvořit si finanční rezervu pro nenadálé případy, jako je například ztráta zaměstnání či pokles mzdy.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 21:40

Tak financni rezerva pred jakymkoliv uverem je snad samozrejmosti, ne?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Sante23 2. 1. 2012 21:48

Né pro každého. Mám pár známých s hypotékou přes mega a jedou od výplaty k výplatě bez jakékoliv rezervy. A takových dlužníků je většina.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2012 22:08

Sante23: co dela vetsina je mi naprosto ukradene. Me osobne zajima, co delam ja. :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Sante23 2. 1. 2012 22:13

Chováš se naprosto pragmaticky. :-) Ve světě financí to ani jinak nejde.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slapetka 3. 1. 2012 07:50

Konkrétně jaký spořící účet či bank.účet by jste mi doporučili (který je pro mě nejvýhodnější):

http://www.mesec.cz/sporeni/sporici-ucty/
http://www.mesec.cz/bankovni-ucty/osobni-ucty/

Momentálně mám cca 20 tis. s tím že bych jenou, dvakrát do roka přidával další peníze. Peníze jsou ve směs dary od prarodičů..
slapetka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 3. 1. 2012 08:54

Sante23: nejedna se jenom o svet financi. Clovek by se mel v prvni rade naucit starat zejmena sam o sebe. Ale chapu, ze pro nekoho je jednodussi hodnotit fotbal u piva, nez resit nejake dulezite veci.

Vcera jsem se o tom bavil se znamym a ten rikal, ze nejlepsi jsou ti, co resi 14 dni, jestli si koupit mobil za 1500 nebo za 1700 a kolik ma funkci. Ale kdyz jde o neco vetsiho (v tomto konkretnim pripade jsme resili vymenu oken v dome), tak to neresi a rovnou podepisou.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Sante23 3. 1. 2012 11:04

Někdo má holt problém rozpoznat co je opravdu důležité.

-- 3. 1. 2012 12:25 --

slapetka: Je tady vlákno přímo o spořících účtech tak si ho pročti. Dobré úročení má v současné době Zuno Bank a Air Bank. Spořící účty nabízejí i družstevní záložny. Ty jsou úročeny ještě lépe. Každá možnost má své pro a proti a rozhodnout se budeš muset sám.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xmart 4. 1. 2012 07:37

proč všichni doporučují spořící účty :?:

Když se chcete prospořovat k chudobě tak prosím, jen si spořte.

Já bych nakoupil stříbrné uncové mince a občas bych pak mrkl na cenu a při cenových propadech bych pak dokupoval další.

Když opravdu spořící účet, tak bych doporučoval u Fia, sice nemají tak vysoké úroky jako ostatní, ale jelikož mají bankovní licenci necelé 2 roky, budou mít nejvyšší rezervy ze všech bank v případě problémů. A ty mohou nastat dříve než se nadějeme viz. http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1977670/zacal-jiz-run-na-banky-v-evrope.html
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 4. 1. 2012 18:21

Já bych to viděl takhle:

1) V případě úvěrů opravdu raději splácet úvěr. Spotřebáky bez debaty, hypo spíše taky. Ale nejprve naspořit alespoň minimální rezervu, tak 50 tisíc je úplné min.

2) Spořit do více bank, sledovat akce. Současně asi nejlepší z poctivých jsou Zuno, Airbank (záruka z nejlepších 3 na trhu), Wustenrot.

3) Stavební spoření napsat na dítě. Hodí to státní podporu navíc aspoň na těch 6 let.

4) Semtam koupit nějakou stříbrnou minci (kombinace ceny kovu + sběratelská). Ceny nízké ne jak u zlata.

A na závěr něco co možná mělo být na začátku a nikdo to tu neporadil (ostudy!!):

Snížit náklady aby bylo co spořit. Změnit dodavatele elektriky, vybrat dobrý tarif na mobil, změnit banku na levnější, a dalo by se dodat milion dalších věcí, ale základní heslo je snížit náklady.

Uvedu malý příklad který snad všem otevře oči:

Máte 100 tisíc. Můžete je uložit na úrok 1,5% nebo 3%. S výběrem účtu zabijete půl dne plus založení účtu atd atd. Rozdíl hodí 1500 kaček.

Máte půl hodiny času - otevřete kalkulátor eru, spočtete dodavatele elektro, přes net vyplníte novou smlouvu a ročně takto naprosto bez práce získáte klidně pár tisíc.

Tak čemu je pak lepší věnovat půlhodinu? :-D
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod galan.marten 4. 1. 2012 18:59

S474N píše:Sante23: nejedna se jenom o svet financi. Clovek by se mel v prvni rade naucit starat zejmena sam o sebe. Ale chapu, ze pro nekoho je jednodussi hodnotit fotbal u piva, nez resit nejake dulezite veci.

Vcera jsem se o tom bavil se znamym a ten rikal, ze nejlepsi jsou ti, co resi 14 dni, jestli si koupit mobil za 1500 nebo za 1700 a kolik ma funkci. Ale kdyz jde o neco vetsiho (v tomto konkretnim pripade jsme resili vymenu oken v dome), tak to neresi a rovnou podepisou.

Na tom nic divnýho není. Obecně jsou lidi pohodlní až vyloženě leniví (ale říkají tomu konzervativnost), odmítají cokoli nového, protože by je to odvedlo ze známé a prověřené cesty. Doslova milují, když někdo něco vyřeší za ně.

Já jsem třeba radil klientce, co si jako občan platila paušál 1 200 Kč, aby přešla na voip. Výsledek byl ten, že raději zrušila svoje osobní pojištění.

-- 4. 1. 2012 19:02 --

bigboban píše: Tak čemu je pak lepší věnovat půlhodinu? :-D

To ale sděluješ na nesprávném místě, s tím musíš jít na web Blesku mezi ty paka. Nicméně s velkým úspěchem nepočítej.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod Acronix 6. 1. 2012 08:49

K uvedenému dotazu: 1.nejdůležitější je si ujasnit, na jakou dobu chci investovat, 2.jaký jsem investor-konzervativní, vyvážený, dynamický, agresivní, 3.jaké riziko jsem ochoten akceptovat, 4.ostatní aspekty, jako měnový, daňový, politický, poplatky, volatilita, sektorové investice, resp. cyklické a anticyklické, jakou požaduji likviditu, aj. 5. a pak mohu teprve uvažovat o tom, co chci, resp. potřebuji, není to totiž to samé. 6.určitě je ale důležité svou investici diverzifikovat, tj. rozložit mezi více instrumentů, osobně bych doporučoval minimálně tři až čtyři, avšak určitě bych se vyhnul nesmyslnému, např. investičnímu pojištění, i když pojištění pro případ úrazu, trvalým následkům úrazu, invaliditě, pojištění domácnosti, resp. nemovitosti, event. škodě na majetku či zdraví (s ohledem na děti) považuji za důležité. Poraďte se však minimálně se třemi - čtyřmi "profesionály," ať máte jasno a uděláte si obrázek o tom, co kdo doporučuje a že to nemusí zrovna pro Vás být vhodné a výhodné. PS: A nezapomeňte na staré heslo: "Nejlépe se investuje, když na ulici "teče" krev." To zaprvé, a zadruhé: Někdy není důležité to, co kdo říká, ale proč to říká, pozor na to! Hodně štěstí
Acronix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 6. 1. 2012 09:00

Ta posledni veta je nejdulezitejsi z celeho sdeleni, zejmena kdyz to clovek vidi v kontrastu s temi "financnim poradci" (pardon, prodejci). :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 1. 2012 09:09

Bla bla bla. Klasické "investiční kydy" s prominutím.. >:-(

V dnešní době, kdy hrozí krach/znárodnění/znehodnocení investic i v naprosto "jistých" produktech jako jsou např. státní dluhopisy, penzijní fondy apod. jsou nějaké poučky o diverzifikaci a riziku a investičním horizontu s prominutím k h... ehm ničemu.

Chcete investovat dítěti? Kupte mu byt nebo pozemek! Nebo chcete "investovatl" do budoucnosti rodiny? Investujte do současného bydlení aby se snížily náklady - doplatit hypo, koupit k domku solární ohřev, tepelné čerpadlo, vyvrtejte studnu. Každé snížení nákladů rodiny jako celku umožní vám jako rodičům (za nějakou dobu starým) za 18 let mnohem lépe podporovat vaše dítě třeba při studiu VŠ apod.

Suma sumárum - "poradci" vám budou vždy radit nějaké "produkty" a kydat o riziku a zhodnocení apod. Přitom rady co jsem napsal jsou zadarmo, víceméně bez rizika a tedy mnohem jistější. Třeba investice do solárního ohřevu je naprosto skvělá investice, kde se člověku vracejí desítky procent. Kdo vám tohle jinde dá?

P.S. Hrozně se mi líbil příklad od jednoho člověka co "investoval" s velkým "ziskem" tak, že za volné peníze koupil dřevo na topení co šlo další roky v ceně za pár let tak nahoru, že tím vlastně vydělal tolik jako v žádném jiném "produktu". A takových příkladů by šlo vymyslet...
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod Acronix 6. 1. 2012 09:59

Ano, souhlasím. A jen pro upřesnění, nikomu, zdůrazňuji nikomu nic nenutím. Je to o mylšení. Samozřejmě že každý člověk by měl začít od odbourání dluhů, špatných dluhů! Exituji i dobré, že? Dále řešením vlastního bydlení, atd. Jinými slovy, pokud bude mít svůj vlastní finanční plán s uvedením cílů, které chce a potřebuje dosáhnout, pak to bude pro něj mnohem snažší. Uvedené příklady jsou jistě zajímavé a pravděpodobně se tyto investice podařili. Je ale každý takový? Rozumí každý každé investici? A je chybou, že se investice rozloží, je chybou že se počítá se vstupními náklady, poplatky, inflací, časovým horizontem, rizikem? Před časem jsem byl osloven, abych investoval (do zaručené investice) do měkkých komodit, jindy do diamantů, nebo do nemovitosti. Pak zase do investičního pojištění, nebo do zlata, kdy cena bylo okolo 1.500,- USD za trojskou unci. Ať si kdo chce co chce říká, pravda je jen jedna - mít svůj hodně dobrý finanční a investiční plán s konkrétními cíly podle časových horizontů (krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý, počítat s ekonomickými cykly, a zvolit podle uedených aspektů tak, abych své penéze ochránil před inflací, měl je k uvedenému časovému horizontu k dispozici (likvidita) a pokud možno je zhodnotil. To, co příteli uvádíte, není pro každého. Nejprve své investici postavme základy - finanční plán, pak se zajistěme nedej bůh na špatné časy (řešení vl. bydlení, odbourání špatných dluhů + uvedená pojištění), a pak investujme, zhodnocujme, kumulujme majetek. A souhlasím s Vámi, že příležitostí je několik. Jenže investice nesmí - ad extremum - představovat včechny mé peníze, nesmí mne zajímat jen zisk, a musím té investici alespoň trochu rozumět. A určitě se mnou budete souhlasit, že i zaručené tipy byly v minulosti velkými propadáky, zklamáním, ztrátami celoživotních úspor, a uvrhnutím do téměř neřešitelných situací. A poslední věc - jinak se investují peníze mé, jinak druhých, jinak se investují peníze, bez kterých se neobejdu, jinak peníze, které nebudu pár let potřebovat, atd., atd. Ale nejcennější a nejdůleitější na celé této problematice je, že se o ní mluví, diskutuje, že se o ní někdo zajímá, a chce něco vědět a znát, resp., že to může někomu pomoci - a jak říkáte zdarma. I když existují ekonomové, analytici, atd., kteří tvrdí, že rady zdarma jsou ty nejdražší (nejhorší) - promiňte mi, prosím, mou upřímnost. Hezký den.
Acronix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joezbrna 6. 1. 2012 10:36

S tím dogmatem o nemovitostech bych byl opatrný.
Náklady vlastnictví domu či bytu nejsou úplně nula (údržba, amortizace, hledání a jednání s nájemníky, pojištění, riziko zničení není úplně nula, např. požárem), k tomu je to vlastnictví evidované státem, které je lákavým soustem pro různé typy daní (z vlastnictví, z převodu, z každého prdu). Jasně, dnes je to dobrý uchovatel hodnoty, a v některých případech i zhodnocení, ale nemusí to tak být vždy.
Pozemek je o kousek lepší, koupí téměř nahodilého pozemku nelze v dostatečně dlouhém období prodělat. Kus země, který vám nikdo nemůže sebrat. Něco jako uhelný důl :lol:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 1. 2012 10:56

Nájemníci - už tím se usvědčujete z toho že mě nechápete. Nemluvím o nemovitosti jako investici a zdroji zisku (pronájem) ale mluvím o investici jako zajištění nižších nákladů v budoucnu.

Kdo dnes postaví (dobře) barák má šanci že za 30 let v důchodu ještě nebude padat. A pokud přidá nějaké vychytávky co jsem popsal může se s náklady blížit nule mnohem víc, než někdo kdo bude v pronájmu, bude platit šíleně drahé teplo a vodu od teplárny a vodárny! :D

A mimochodem i ten kdo má starý dům může "investovat". Opět reálný příklad ze života:

Člověk A před 5 lety vzal hypo a za to opravil barák bydlí dneska v opraveném a třeba zatepleném domku a platí třeba 4% hypo. Tedy ty 4% se mu nejspíš ještě více vracejí v levnějším teple apod. Člověk B to neudělal a šetřil (investoval dle nějakého "poradce") asi moc nevydělal zato všechno kolem stavby šlo nahoru o desítky procent (materiál, DPH, práce).

Tedy člověk A proti člověku B kupodivu možná vydělal z peněz které ani neměl!! desítky procent za pár let.

No a teď si vemte stejný scénář ale bod "dnes-5 let" postavte do dneška a přemýšlejte - investovat nebo postavit/opravit baráček? Co je asi lepší? Kolik bude stát teplo/elektřina/voda za 10 let? Je lepší cpát prachy do pochybností jako fondy/akcie/zlato nebo je lepší zateplit barák a za 10 let platit 1/4 za teplo proti sousedům co mají zlaté cihličky?

P.S. Poradit někomu na dotaz "kam investovat" nějaké "produkty" umí s prominutím každý deb*l, ale najít pro konkrétního člověka příležitopsti kam nacpat peníze tak jak popisuji to už chce námahu, právě proto že to chce promyslet pro každého úplně jinak. Ale ať tak či tak, investování do nějakých jak říkám "produktů" je dobrý tak akorát pro Jágra který neví co s penězma a ne pro obyč člověka co se zeptá jak spořit pro dítě. Chápete?
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 6. 1. 2012 11:01

Člověk A se také může rozvést a o všechno stejně přijde. :-)
ultima__ratio
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 1. 2012 11:17

Myslím že když už se někdo rozvádí tak je fuk jestli bude dělit barák nebo zlaté cihly - ano u baráku je to trochu problém. Ale myslím že tohle už sem nepatří, mimochodem to co jsem psal může klidně platit i pro naprosto svobodného single člověka..
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 1. 2012 11:39

bigboban: obecne investice do baraku, zejmena tedy do snizeni nutnych nakladu na jeho chod (vytapeni, voda a energie) je nejlepsi investici, jakou clovek muze udelat. Vidim to ve svem okoli, kdy clovek s barakem uvali 50 tisic rocne jenom za plyn (vytapeni+ohrev vody). Kdyz si proti tomu clovek postavi jineho cloveka, ktery byl schopen zateplenim obvodoveho plaste, pudy a vymeny oken dosahnout platby nejakych 12 tisic rocne pri investici nejakych 350 tisic, tak i pri soucasnych cenach je ta navratovost doslova brutalne nizka. A dokonce i za cenu toho, ze by si na tohle mel pujcit. Vzdy jenom samotna uspora na energiich bude radove vyssi, nez platba za uver pujcky. A to nemluvim o tom, jak se ceny energii mezirocne zvedaji.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Acronix 6. 1. 2012 14:02

Tak předně - mícháme tu několik věcí dohromady. Přečtěte si, prosím, onen dotaz: investovat 20 tis. Kč pro dítě + nějaké jednorázové investice. Zadruhé: Investice do nemovitosti, jako cokoliv jiného, s sebou nese i jistá rizika - kde nemovitost kupuji, v jaké lokalitě, jak je zajímavá - žádaná, je-li u ní restaurace, hřiště, vodní tok, atd., resp. jeký je územní plán rozvoje obce - města, atp., aby investor nebyl nemile překvapený. Pomíjím nemovistost jako pasivum či aktivum. Samozřejmě, že hovořil-li jsem o řešení vlastího bydlení - koupě nemovitosti, resp. výhody a nevýhody nájmu a vl. bydlení, jsou s takovou nemovitostí spojeny i náklady na její vytápění a údržbu. A vpravdě, ušetřit se dá hodně. Budeme-li ale predikovat, že tazatel ohledně oněch 20 tis. má toto vyřešeno, pak mu tedy poradíte co? I s tou hypotékou máte pravdu, jde o tzv. dobrý dluh, záleží však na poplatcích, úrokových sazbách, době splatnosti, a především, co se za to pořizuje. Nemám rád pojem produkty, používejme raději investice. Myslíte si tedy, že investice jsou dobré pro Jágra? A uvědomujete si, že i investice do nemovitosti může být ztrátová - viz. nejen pasivum a aktivum. Že záleží třeba i na ekonomickém cyklu, kdy lze koupit lépe a kdy hůře? Jistě, ceny jdou nahoru (ať již s ohledem na inflaci či DPH), a právě proto ochrana investice před inflací je velice, velice důležitá. Umí s ní tedy "bojovat" každý? Správně říkáte, že každý investor je jiný a podle toho je nutné k tomu přistupovat. Nicméně uvádíte příklady z minulosti - investice do nemovitosti před krizí a následnou recesí byla dobrá? Investice do vytápění dřevem byla také dobrá? A co argument, že i cena dřeva stoupá, protože se všichni stádově vrhneme na vytápění dřevem a po čem je poptávka, to logicky zdražuje a ještě zdražovat bude. Připouštím, že cenově to vyjde velmi solidně, ale uvědomujeme si, že ne každou nemovitost lze takto vytápět? Držme se merita věci: Kam a jak investovat, abych neprodělal, abych byl ochráněn před inflací, abych vidělal a mohl kumulovat majetek, který chci jednou užívat a nebo jej předat dětem. Zkusme pár tipů. Bydlení a energie jsme vyřešili.
Acronix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bigboban 6. 1. 2012 14:11

Ale já už odpověděl na začátku ještě před tou "tématickou odbočkou".

Pokud má jen 20 tisíc volných a chce je tazatel někam ulít, ať je dá na spořící účet s úrokem 2-3%. Je to naprosto nejlepší poměr cena/výkon tedy zisk/riziko. Pokud je šance že bude mít 20 tisíc každý rok pak odpověď zní stavební spoření.

Dále není co radit, jakékoliv další "produkty" jsou naprosto k ničemu. Buď bude ještě horší zisk s kupodivu horším rizikem (podílové fondy dluhopisů apod) a nebo bude o něco lepší zisk s naprosto obrovským rizikem (akcie apod).

Dále podle mě v radách není kam pokračovat..
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod Acronix 6. 1. 2012 20:01

Milý příteli, i kdeže. Je vidět, že vaše know - how v oblasti investic je velmi nízké a já k tomu uvedu poslední poznámku, resp. tato fakta: 1. spořící účet s úrokem 2-3%??? Obrovská hloupost a omyl. Proč? Predikce Inflance je v totmo roce někde mezi 2,8 - 3,5%. A není nějaký poplatek za vedení takového účtu? Ale i kdyby nebyl, tak zisk se u takovéto investice daní, a to myslím 15%, takže budeme-li pracovat jen s inflací a daňovým aspektem, tak investor dosáhne čeho? Záporného zisku! 2. Stavební spoření (SS) pro dítě? Vy nevíte, že pakliže se investor ocitne v problémech a bude chtít SS zrušit, nebude moci, protože tak může učinit toliko soud, který rozhodne, zda důvod skončení SS je v zájmech dítěte. A pokud si investor vezme SS na sebe, jaké jsou poplatky? A co politický aspekt? Co když zasáhne stát a "zisk" zdaní nebo podmíní SS (abstrahuji od úvěru - řádný, nebo překlenovací - což je obrovský rozdíl, ale to určitě víte jaký ) tím, že ho bude moci "investor" čerpat toliko na bydlení či rekostrukci, jinak přijde o co? A co - i v tomto případě - inflace /znehodnocování peněz? Jaký je pak reálný zisk? 3. Mluvíte o fondech. Víte, jaké typy existují, jak se dělí, jaký je vstupní či výstupní či manařerský poplatek, co daňový aspekt, a zda a kdy se uplatňuje? A že jsou třeba i zajitěné fondy? Já nejsem zastáncem fondů, i když mi v minulosti (nikoliv však zajištěné) z 11.000,- Kč udělali 17.000,- Kč za rok a půl a tyto finanční prostředky jsem opětovně investoval, i když agresivně!!! Ale to právě souvisí s cyklickým vývojem ekonomiky, daňovým aspektem, "sektorovým" výběrem, atd., atd. Určitě z fondů občas hodně peněz odteče, ale někdy i přiteče. Kdo jde ale se stádem, prodělává, kdo ví, oč jde, kdo pochopil, co jsem dnes k tématu investice uvedl, ten ví co má udělat. Každopádně děkuji za názor a připomínky, bylo to poučné. Hodně štěstí.

-- 6. 1. 2012 21:10 --

A tvrdíte, že investice do akcií je obrovské riziko? Není to úplně tak pravda a je vidět, při vší úctě, že jste do nich nikdy neinvestoval. Koupit 380,- Kč za 79,- Kč je špatná investice, jde-li o kapitálově silnou společnost, s dobrým managentem, nízkým zadlužením, solidním P/E, pravidelným vyplácením dividend, s dobrým výrobkem, produktem, službou, částečnou nebo ideálně trvalou konkureční výhodou atd. atd.??? Tak zase někdy...
Acronix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 1. 2012 04:01

Priblizne pred rokem jsem na tohle tema psal clanek:
www.mesec.cz/clanky/jak-ochranit-sve-penize/
Urcite souhlasim s tim, ze dobrym zabezpecenim je snizeni zavislosti na okoli, tedy vlastni dum ve 100 % stavu s co nejnizsi spotrebou energii (a pripadne zasobou energii ve forme dreva, uhli nebo podzemniho tanku s propan-butanem), na skodu nebude i mala "privyroba" energie (at formou solarnich panelu nebo male vetrne elektrarny).
Urcite bych ale nesel do "hromadeni" nevyuzivanych nemovitosti prave z duvodu vysokych nakladu na udrzbu a ruznych dani, ktere se navic stabilne zvysuji. Takze investovat do nemovitosti, kterou uzivam, ano, ale nakupovat bezmyslenkovite domy a pozemky, aniz bych pro ne v dohledne dobe mel vyuziti ne.
Co se tyce ruznych financnich investic - bohuzel v mem okoli mam spise zpravy o tom, ze kdo si nechal poradit od financniho poradce, tak skoncil ve ztrate a je jedno, jestli investoval do fondu, nebo do rezervotvorneho pojisteni. Mam znameho, ktery ve fondech Pioneer prisel o nekolik set tisic. Od te doby se na investovani vykaslal a za volne penize se venuje svemu konicku - kupuje modely vlacku. Kazdy mesic do toho vrazi par set €.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod bigboban 7. 1. 2012 14:46

Acronix píše:Milý příteli, i kdeže. Je vidět, že vaše know - how v oblasti investic je velmi nízké

Víte houby jaké je moje hou-nou! Mimochodem odpovídám na původní dotaz, a na ten se ani jinak než spořícím účtem stavebním spořením poradit nedá. A pokud někdo tvrdí opak tak je to klasický "bouchač-produkťák-podvodník"

Acronix píše: 1. spořící účet s úrokem 2-3%??? Obrovská hloupost a omyl. Proč? Predikce Inflance je v totmo roce někde mezi 2,8 - 3,5%. A není nějaký poplatek za vedení takového účtu?

No pokud ani nevíte, že naprostá většina spořících účtů je zadara.. Pán bude expert..

Acronix píše:Ale i kdyby nebyl, tak zisk se u takovéto investice daní, a to myslím 15%, takže budeme-li pracovat jen s inflací a daňovým aspektem, tak investor dosáhne čeho? Záporného zisku!

Ne, dosáhnu nejmenší ztráty a o to tady jde. Jak psal i kolega nade mnou, jsou kolem mě mraky lidí co nacpali prachy do fondů, pojištění a podobných hovadin a jsou desítky ale i 100% v mínusu. Co je potom lepší?

Acronix píše: 2. Stavební spoření (SS) pro dítě? Vy nevíte, že pakliže se investor ocitne v problémech a bude chtít SS zrušit, nebude moci,

Jasně a pokud to dá do jiných produktů tak při předčasném zrušení bude v mínusu, u SS zůstane +- aspoň na nule. Z tohodle ohledu jsou nejlepší spořící účty a ty jsem poradil jako první.

Acronix píše: A že jsou třeba i zajitěné fondy?

Já vím přesně jaké jsou fondy. A taky vím na jakých principech často fungují ony zajištěné fondy. Např. nedávno jsem ve spořitelně viděl fond, kde byl zisk navázaný na držení kurzu po nějakou dobu v nějaké naprosto minimální mezi. Tedy pro 99% lidí úplně stejná loterie jako sportka se stejnou šancí vyhrát. Tohle přece nebudu nikomu radit. A nebo nemovitostní fond, který v inzerátu malým písmem píše že od založení je v mínusu? Obecný problém fondů je poplatek správci ne ze zisku ale z investice. A podle toho na to správci taky příslušně se*ou.

Acronix píše:A tvrdíte, že investice do akcií je obrovské riziko? Není to úplně tak pravda a je vidět, při vší úctě, že jste do nich nikdy neinvestoval. Koupit 380,- Kč za 79,- Kč je špatná investice,

Do akcií jsem investoval a neprodělal ale neznalému bych to v životě neporadil jako investici pro dítě. A honit si tu triko stylem "koupil jsem před lety akcie a teď mají hodnotu 500%" je asi stejně vypovídající jako "vsadil jsem ve sportce stovku a měl jsem kliku a vyhrál 5 stovek"!

Kdyby to bylo táák jednoduchý tak jsou bohatý všichni. Kontrolní otázka - jakou akcii dneska koupit a mít z ní 5x tolik. Proč to neporadíte tazateli?

Tedy kdo tady tazateli lépe poradil? Nebo kdo vůbec něco poradil a kdo si tu jen honí triko?
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 8. 1. 2012 02:32

Acronix píše:A tvrdíte, že investice do akcií je obrovské riziko? Není to úplně tak pravda a je vidět, při vší úctě, že jste do nich nikdy neinvestoval. Koupit 380,- Kč za 79,- Kč je špatná investice, jde-li o kapitálově silnou společnost, s dobrým managentem, nízkým zadlužením, solidním P/E, pravidelným vyplácením dividend, s dobrým výrobkem, produktem, službou, částečnou nebo ideálně trvalou konkureční výhodou atd. atd.??? Tak zase někdy...

Akcie jsou zajímavý investiční instrument, akorát u něj platí to stejné jako dnes u všech finančních aktiv:
Vypůjčím si k tomu citát pana Štěpána Pírka
"Nyní jsou trhy výrazně manipulované centrálními bankami. Když budou kohoutky centrálních bank otevřené, bude růst akcie i krachujícího podniku. Když budou zavřené, bude padat akcie i té nejlepší firmy."

PatrikChrz: výborný článek, jen tam chybí položka o půdě.
Samozřejmě každý máme trochu jiné preference, potřeby, informace i možnosti a od toho se odvíjí naše investice.

Ti co jsou líní myslet a zvyšovat své finanční vzděláni, vždycky budou snadnou kořistí finančních bouchačů.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 8. 1. 2012 15:04

Nejen obětí bouchačů. Stačí se podívat kolik milionu lidí má účet u spořitelny a kolik z nich se chytne na ty jejich "úžasné" produkty, jako různé "zázračné" fondy apod. Víte vůbec kolik lidí má spoustu prachů doma pod polštářem nebo na běžném účtu? Miliony! A není pro takové lidi v rámci možností nejlepší řešení aspoň nějaký spořící účet za 2-3%? A stejně to z nich udělá minimum! :/
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 9. 1. 2012 00:53

bigboban: Když se chtějí prospořovat k chudobě bránit jim v tom nebudeme. Spíše jim však chybí správné informace a také důvěra.

Mnoho lidí má špatné zkušenosti s bouchači, kteří bohužel na trhu finančních poradců převládají. No a ti zbývající, co se snaží klientovi opravdu poradit mívají často zkreslené a nedostatečné informace od mateřské firmy. Neboť zájem firmy prodat co nejvíce produktů bývá často v rozporu s nejlepším řešením pro klienta.

Ti co nevědí, diversifikují, nejlépe vše ve finančních aktivech. Ti co vědí spíše koncentrují a rozkládají riziko spíše pomocí různých tříd aktiv.

Jinak lidé mají na účtech v bankách v ČR skoro 3 biliony Kč (a to neuvažujeme firemní účty) a kolik mají schovány domácnosti těžko odhadnout.

xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod slapetka 20. 1. 2012 11:51

Když si čtu zde Vaše příspěvky, napadá mě otázka, kdo z Vás má děti?
slapetka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 1. 2012 11:57

Já ano, a žádné peníze jim na spořící účty nedávám.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 20. 1. 2012 12:05

slapetka píše:Když si čtu zde Vaše příspěvky, napadá mě otázka, kdo z Vás má děti?

Jo. A založil jsem pouze další stavební spoření. :D
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 1. 2012 12:29

slapetka: moje děti má moje bývalá manželka, díky za optání. Jak přesně to souvisí s tématem?
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 1. 2012 12:30

A to ti nějak brání jim založit Berušku nebo Včeličku? :-))
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 1. 2012 12:53

4honza: jako mě? mám pocit že jim poslílám měsičně dost...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod saabik 20. 1. 2012 17:37

byvala manzelka urcite takovej pocit nema:)))
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 1. 2012 17:39

saabik: to je vcelku její problém, ona se chtěla rozvádět... :P
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 1. 2012 20:24

bigboban píše:
slapetka píše:Když si čtu zde Vaše příspěvky, napadá mě otázka, kdo z Vás má děti?

Jo. A založil jsem pouze další stavební spoření. :D

+1 8-)
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 20. 1. 2012 23:05

máme 3měsíčního novorozence a k narození dostal 2 stříbrné uncové mince, žena dostala zlatou :D

xmart
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lukas063 8. 7. 2018 13:05

Zdravím a predem se omlouvám za vytahování starých témat...

Řešíme s manželkou spoření pro děti a nějak se nemůžeme rozhodnout,co a kde uzavřít...
Děkuji předem za tipy!
Lukas063
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 7. 2018 15:25

Chtělo by to trochu víc informací - jak na tom jako rodina finančně jste - třeba jestli máte nějaké dluhy. Protože pak mi stále přijde nejlepší řešení nejdříve umořit dluhy a teprve pak spořit.

Jestli financím ani jeden z vás nerozumí, pak bych velmi zvažoval, jestli jít do nějakých složitějších produktů. Sice jsou potenciálně výnosnější, ale zase je tu větší šance, že vás "šikovný" finanční poradce nějak oškube.

Také nejsem úplně příznivcem dětských produktů. Jednak je to často "navoněná bída" a pak peníze jsou jednou pro vždy dítěte a nelze je použít na nic jiného, třeba když v 18 začne "dělat blbosti", nemáte nejmenší šanci ovlivnit na co peníze použije.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Lukas063 8. 7. 2018 20:41

dluhy nejsou, to je podstatné. Řekněme litr měsíčně dávat bokem... asi máš pravdu v tom, že je lepší, mít peníze "volné", kdyby nedejbože dítě v 18 začlo dělat blbosti...

Pak možnost, co jsem koukal, založit nějaký ten dětský účet (třeba mKonto pro děti)... jak jsi psal, "šikovný poradce"...proto bych to chtěl zmáknout bez nich, nemám je rád.
Lukas063
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikka1 9. 7. 2018 09:40

Dětský účet u Monety (1,5% do 30 000), vkladní knížka u ČS (1%), ostatní banky nabízejí 0,5% nebo taky nic. Na malé částky je to celkem funkční, větší peníze na jméno dítěte radši ne, chceš-li o nich rozhodovat :-).
Jinak v poslední době banky nabídku dětských účtů ruší (ČSOB Slůně, KB Beruška), zajímalo by mě proč.
Mikka1
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 9. 7. 2018 20:37

Tak částku do 1700 mesíčně je asi nejlepší dávat na stavební spoření. Furt to hodí možná i 4% ročně, ale nesmí se na to 6 let šáhnout. Výhoda je, že zrušili tu krávovinu, že to rodiče nesměj vybrat bez soudu.
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 7. 2018 20:51

Vlastní stavební spoření máš? Pokud ne, založil bych ho a spořil tam dítěti.
Občas mají stavební spořitelny akci, kdy je založení zdarma, případně bych možná přes kamaráda zařídil.
Asi bych počkal na konec roku, mohly by trochu stoupnout úrokové sazby.

-- 9. 7. 2018 21:53 --

Vlastní stavební spoření máš? Pokud ne, založil bych ho a spořil tam dítěti.
Občas mají stavební spořitelny akci, kdy je založení zdarma, případně bych možná přes kamaráda zařídil.
Asi bych počkal na konec roku, mohly by trochu stoupnout úrokové sazby.

Snažil bych se přiblížit těm 20 tisícům za rok, ať většinu výnosu nesežerou poplatky.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Lukas063 10. 7. 2018 08:15

stavebko nám před měsícem skončilo, tak klidně založím nové, popravdě mě tahle varianta nenapadla.

ČS nebo něco lepšího?
Lukas063
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 7. 2018 14:17

Zaloz to kde budes mit nejmensi poplatek za zalozeni ci vedeni uctu.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod sorra 10. 7. 2018 14:26

Se stavebkem vzdy lepsi pockat na prosinec, byvaji akce.
sorra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 10. 7. 2018 16:24

Lukas063:
Jestli stavebko skončilo před měsícem a vy jste byl dostatečně rozumný, abyste na něj letos vložil dostatek peněz pro získání plné státní podpory (případně je tam měl z minulosti), tak se vyplatí další založit až koncem příštího roku.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 7. 2018 05:00

Přesně tak, za letošek už státní podporu stejně nedostaneš, akorát bys zbytečně platil poplatky za vedení účtu. Založ si to příští rok. Možná budou i vyšší úrokové sazby. A sleduj akce na založení zdarma (často přes Internet)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Lukas063 11. 7. 2018 09:52

super super, díky moc za info, počkáme tedy do příštího roku, ono se to nezblázní.
Lukas063
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 11. 7. 2018 19:23

Zas pokud letos zalozis zadarmo, tak si zkratis dobu do konce.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 7. 2018 23:10

S474N,
S474N píše:Zas pokud letos zalozis zadarmo, tak si zkratis dobu do konce.

Dobrý fígl.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 12. 7. 2018 08:32

Co se týče stavebka ta máme na všechna rodná čísla v rodině. Ty co byly na děti jsem přestal na chvíli financovat v době kdy si soudy řekly že rodina je jen sdružení jednotlivců a umořit dluh rodičů není v zájmu dítěte. Od té doby na děti pouze stavebko nic dalšího na jejich r.č. - ještě abych pak dokazoval na co jsem to použil >:-( :!: :-l

Jaký máte názor na penzijní spoření pro děti?
blackwork
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomasvlasak 12. 7. 2018 14:44

pro děti ideálně 300 kč měsíčně, protože v tu chvíli je procentuálně nejvyšší státní příspěvek a zároveň i takto malá částka díky dlouhému investičnímu horizontu naroste, ale zas mi přijde vhodné penzijní uzavřít co nejdřív (pokud finanční možnosti rodiny dovolují odkládat peníze úplně mimo dosah)

stejně tak bych se nebál i rizikovějších fondů, protože první roky jsou tam částky max nižší desetitisíce, takže případná ztráta třeba 10% za rok je ve výsledku relativně malá částka a po započtení státní podpory je to i tak ziskové
Věnuji se stavebnímu spoření, doplňkovému penzijnímu spoření, úvěrům a investicím. Osobní konzultace v Praze a Středních Čechách zdarma.
tomasvlasak
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 12. 7. 2018 14:57

Penzijní spoření pro děti… no možná lepší než nic, ale pokud je to v trošku větších objemech a člověk ustojí akciové riziko, na 18 let už asi vyjde líp koupit akciové ETF ( viewtopic.php?p=11613288#p11613288 ), a nejsou s tím žádná omezení na možnost výběru (penzjiní spoření pro děti umožňuje vybrat jen třetinu??!) nebo riziko vracení příspěvků.

Je potřeba se na to dívat tak, že ten státní příspěvek řádově zaplatí bankovní poplatky, není to ve skutečnosti prospěch pro klienta, který umí totéž udělat sám. (Klient, který to sám udělat neumí, a beztak by za to bance platil, může samozřejmě být rád, že to za něj zaplatí jiní daňoví poplatníci.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod sorra 12. 7. 2018 15:25

CSOB ted dava 500 Kc poukazku do Mall pri uzavreni penzijka na deti.
https://www.csob-penze.cz/deti/
sorra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 7. 2018 15:58

Dětem bych možná radši zaplatil co nejlepší vzdělání. To jim v životě pomůže nejvíc. Má vysoký střední výnos.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod filas81 12. 7. 2018 16:36

Taky mi přijde lepší dětem zaplatit vzdělání, kroužky /třeba hudební, jazykové/ než takhle dlouhodobý spoření jako je penzijko; Sám teda mám na každý malý dítě stavebko, který používám jako "termínák" /mám tam dvě procenta a cílovku na 2 mil/
filas81
Diskutér

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor