Akcie na stálo pro dividendy = důchod = 2. pilíř

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 11. 2016 17:05

Já dávám přednost slušném příjmu z dividend, nechci srazit dnes hodnotu portfolia na polovinu a dividendy na polovinu, abych koupil vlastní byt.
Však za 20 let budu mít asi víc dividend, než bude moje rodina potřebovat, tedy za 20 let bych mohl třetinu akcií prodat a koupit vlastní byt v Benidormu u moře, jestli tam nebude moc Rusů.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 13. 11. 2016 18:26

Ladislav 1.:
No vidíte. A já 12 let dával veškeré příjmy do bydlení a nelituju toho. Těch peněz, co jsem si za těch 12 let vydělal, si totiž každý den užívám, na rozdíl od peněz v akciích, které už nějaké mám, ale kdybych o všechny přišel, nepohne se moje životní úroveň ani o píď.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 14. 11. 2016 17:31

Zdá se, že vyjma bank, dividendové akcie moc nemusí Trumpa :)
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 12. 2016 15:57

Dnešní ocenění mých 21 akcií na stálo, pro dividendy
Jméno ...... P/S ..... P/B ..... P/E .... dividenda
BASF SE .... 1,1 .... 2,7 .... 19 .... 3,5%
BMW ST .... 0,6 .... 1,4 .... 8,0 .... 4,0%
Munich Re ... 0,6 .... 1,0 .... 11 .... 4,9%
AT&T Inc. ... 1,5 .... 1,9 .... 14 .... 5,0%
Bk. America . 2,5 .... 0,9 .... 15 .... 1,4%
Cisco Syst. ... 3,0 .... 2,3 .... 14 .... 3,5%
Johnson & J. . 4,4 .... 4,2 .... 17 .... 2,9%
Pfizer Inc. .... 4,0 .... 3,0 .... 13 .... 4,1%
Procter & G. . 3,4 .... 3,9 .... 23 .... 3,2%
United Tech. . 1,7 .... 3,0 .... 16 .... 2,5%
Wells Fargo ... 3,1 .... 1,6 .... 14 .... 2,8%
Bo. Bilbao ..... 1,1 .... 0,8 .... 11 .... 6,2%
Bo.Santander . 0,9 .... 0,7 .... 11 .... 4,4%
Iberdrola ...... 1,2 .... 1,0 .... 14 .... 4,9%
Telefonica ..... 0,8 .... 2,4 .... 11 .... 6,9%
Sanofi SA ..... 2,8 .... 1,9 .... 19 .... 4,0%
R.D. Shell A .. 0,6 .... 1,1 .... 30 .... 7,2%
BHP Billiton ... 2,9 .... 1,6 ... 76>17 .. 1,7%
HSBC PLC ..... 2,1 .... 0,9 .... 18 .... 6,2%
Lloyds B.G. ... 1,7 .... 1,0 .... 12 .... 4,0%
Tesco PLC ..... 0,3 .... 2,9 ... 28>20 .. 0,0%
:( Příliš drahé jsou dnes jen akcie Johnson & Johnson, Procter & Gamble a Pfizer.
U firem BHP Billiton, Royal Dutch Shell a Tesco je nutno sledovat P/S a P/B. Čistý zisk těch firem poroste 2017,
tedy P/E akcií klesne na normální hodnotu až koncem roku 2017.

To je jasné, každý důchodce má příjem z jiných zdrojů. Poslanci a ministrovi stačí v důchodu jen jeho 5.000 euro vysoký důchod.
Já však v důchodu od dubna 2019 budu mít nejvyšší příjem z dividend, pak nízký důchod od státu, pak 380 euro státní příspěvek na 2 děti. Značně kolisavý je příjem z mojí knihy ''Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ'' a příjem z reklamy Google AdSense na mojí webstránce. Vše dohromady mi postačí k uživení mé 4-člené rodiny a placení nájemného z bytu ve Španělsku.

:-) Německo posílá ročně 200 milionů euro příspěvek na děti jen do Čech, Polska a Rumunska, protože jejich otec pracuje v Německu. A další miliony posílá Německo na děti po celém světě, když jejich otec pracuje v Německu. 190 euro na 1 dítě 0-18 let, 380 euro na 2 děti měsíčně. :-)
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 3. 2. 2017 21:59

:idea: Akcie na stálo jen pro dividendy :idea:
Když Warren Buffett na podzim 1988 koupil poprvé akcie Coca Cola, výnos dividendy byl 2,87%. Ta dividenda rostla průměrně 10,97% ročně. Během roku 2016 dividenda 1,40 USD činila už 52,93% z toho nákupního kurzu roku 1988. Po 28 letech vyrostl výnos dividendy na 52,93 %. Přičemž všechny dividendy dohromady za těch 28 let už několikrát zaplatily ten investovaný kapitál.

Nyní je na vás, abyste zanechali rychlé spekulace na burze a na forexu, nenechali se na ně lákat od místních daytraderů a přestali zkoušet, zda na burze rychle zbohatnete. Když dáte dnes nebo později všech 50.000 euro, co máte nebo během let ušetříte, do 10 až 20 solidních dividendových akcií z indexu Dow Jones, DAX, Eurostoxx50 a Stoxx50, od podniků které nemíří k bankrotu, pak můžete mít každý rok vyšší příjem z dividend a jen během toho jednoho roku, který přijde za 27 let, bude dividenda 24.000 euro, nebo 2.000 euro měsíčně, což značně pomůže vašemu důchodu 300 euro měsíčně.
Samozřejmě není dobré kupovat akcie kdykoliv, ale jen když budou levné. To znamená P/E co nejhlouběji pod 15, P/S co nejhlouběji pod 3, P/B co nejhlouběji pod 3. A tak levná akcie Coca Cola asi nikdy nebude. Což vůbec nevadí. BASF, BMW, Sanofi, Shell a jiné solidní bluechips akcie poslouží stejně dobře, když se drží doživotně přes všechny rally a krachy a neprodávají se v panice, když klesnou 20% či 50% pod vrchol, až přijde za několik let další velký dvouletý crash na burze.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2017 05:35

To tedy nevim, jestli poslouzi stejne jako akcie cola coly. 1/2 z z tveho vyberu dividendy v poslednich letech snizuje. 1/4 je rozhodne nezveda o 10% rocne.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 2. 2017 08:37

A neni tedy lepsi s nakupem nekolik let pockat, az prijde dalsi velky dvoulety crash na burze a koupit je o tech 20% ci 50% levneji? ;-)
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2017 14:02

levněji než kdy? Před krachem? Nejsou levnější dneska?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 2. 2017 15:00

No, já jsem poučen z krizového vývoje :-[ a řídím se, dle mého názoru, rozumným přístupem
"Nakupuj v okamžiku kdy všichni prodávají a říkají, že burzy už nikdy a prodávej, když nakupuje i poslední uklízečka."
Bohužel toto je dnes deformováno QE centrálních bank. To ale neznamená, že není špatné mít dostatek hotovosti nachystané na případný výprodej. Ostatně je to doporučení mnoha zde zmiňovaných "hvězdných" investorů.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 4. 2. 2017 16:40

sniper76:
Problém tohoto přístupu je, že pak čekáte a čekáte a nic se neděje. Poslední pořádný sešup amerických akcií byl na začátku roku 2009 a od té doby vyrostly ceny na trojnásobek. Teď dejme tomu přijde krize a klesnou o 30 %, tedy na úroveň roku 2013 a vy budete nakupovat. Ovšem kdybyste nakoupil rovnou v tom roce 2013, máte už dividendový výnos za 4 roky.
A naopak, pokud jste začal nakupovat, když český PX 50 začal v roce 2009 strmě padat, je dost možné, že dodnes nejste na svém.
Proto si myslím, že je lepší investovat pravidelně (tedy ne, že bych to dělal) a jen v době krizí nakupovat o trochu víc (o což se snažím).
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2017 23:48

radecekh píše:Proto si myslím, že je lepší investovat pravidelně (tedy ne, že bych to dělal) a jen v době krizí nakupovat o trochu víc (o což se snažím).


Viděl jsem kdesi kdysi četl, tak jednorázová investice je v průměru téměř stejná, jako pravidelná. Nekontroloval jsem to, nevím, jestli je to pravda.
Často spíš člověk nemá u sebe celý balík, ale čas od času něco uspoří. Pak nemá na výběr. A z pravidelné investice se stává spíše nutnost než vybroušená strategie. Obráceně pokud balík má a hází to na trh postupně, zbylé peníze může použít jinde. Nevím, jestli to bylo započítáno.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 5. 2. 2017 22:49

U jednorázové investice je riziko, že se zrovna trefíš kolem vrcholu trhu, a pak jsi první roky ve ztrátě.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 6. 2. 2017 12:29

'''A neni tedy lepsi s nakupem nekolik let pockat, az prijde dalsi velky dvoulety crash na burze a koupit je o tech 20% ci 50% levneji?'''

Levné akcie je vhodné koupit hned. Dnes drahé akcie je dobré koupit levněji až po krachu.

Pokud by někdo chtěl držet akcie jen pro dividendy a pak je zdědí jeho děti, mohl by koupit dnes ještě nepředražené akcie: BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Franklin 6. 2. 2017 12:59

Doporučuji využívat tlačítka CITOVAT, diskuze je pak mnohem přehlednější. Je pak dobře vidět, co je ještě citace a co už nový text, dále pak je jasné, na koho reaguji.

Ukázka:

osobne2 píše:A neni tedy lepsi s nakupem nekolik let pockat, az prijde dalsi velky dvoulety crash na burze a koupit je o tech 20% ci 50% levneji? ;-)
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 6. 2. 2017 13:04

Ale zase všeho s mírou, protože někteří užyłatelé toho pak zneužívají... :hm
fremantle
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků