kde si založit penzijní spoření

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 10. 2014 08:24

xmart píše:No to by ale musela reportovaná míra inflace opravdu odpovídat nárůstu cen na živobytí!

Míra inflace ale nemá odpovídat nárustu cen na živobytí. Chápu, že cena základních životních potřeb roste rychleji, než inflace, ale vy pochopte, že v inflaci jsou zahrnuty i ty věci, které člověk k životu nepotřebuje a přesto za ně utrácí. A ceny těchto "zbytečností" sráží cenu inflace dolů. Pokud se vám nelíbí celková míra inflace, klidně se řiďte nějakou dílčí, kterou statistický úřad také zveřejňuje. Pokud vás zajímá, co za posledních 10 let nejvíce zdražilo, tak je to zboží z kategorie alkoholické nápoje a tabák, kde cena šla nahoru o 56 % a zboží a služby z kategorie zdraví, kde šla cena nahoru dokonce o 86 %. Naopak ale jsou kategorie, které zaznamenaly za posledních deset let pokles. Nejvíce kleslo odívání a obuv a to o 25 % a v poklesu je též vybavení domácnosti a to o 9 %. Celkově byla oficiální míra inflace něco přes 28 %.
Nevěříte tomu a chcete nás o tom přesvědčit? Není nic snazšího. Český statistický úřad zveřejňuje ta data celkem detailně, takže určitě nebudete mít problém, najít jim tam chyby, které nám podle vás podstrkuje, aby manipuloval se skutečností.
A až budete v hledání, doporučuji vám najít si nějaký starý leták ze supermarketu a porovnejte ho s letákem aktuálním. A můžete zkusit, o kolik zdražilo akční zboží.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmart 23. 10. 2014 17:21

jednadva: Nevím co vše pan Traxler prodává, ale s mnoha závěry jeho analýz se dá souhlasit.

Jinak se opět ukázala obvyklá taktika, když dojdou argumenty - útok na osobu.

radecekh píše: Naopak ale jsou kategorie, které zaznamenaly za posledních deset let pokles. Nejvíce kleslo odívání a obuv a to o 25 % a v poklesu je též vybavení domácnosti a to o 9 %. Celkově byla oficiální míra inflace něco přes 28 %.


Je mnoho způsobů, jak upravit statistiku, aby vypadala lépe.

Nominální cena sice poklesla, ale to nic nevypovídá o kvalitě substitutů, které se ve spotřebním koši objevují. Vezměte si např. kvalitu obuvi - před lety vydržely kvalitní boty 4 i pět let. Dnes jste rád za 2 roky.

Výborně to můžeme vidět také na elektronice. Mám známé, kteří do nedávna používali Nokii 6310. V době svého příchodu v roce 2002 stál tento manažerský telefon kolem 16 000Kč. Tj. vydržel 10 let a více. Před nedávnem jsem se musel rozloučit s Nokii E52, která mi odešla po 4 letech. Tento manažerský telefon se začal vyrábět v roce 2009 a stál přes 8500 Kč. A nebyl jsem to jen já, komu odešel tento telefon po přibližně 4 letech. Dnes se za manažerský telefon telefon považuje většinou iPhone, jehož cena začíná na 13 000 Kč. Jeho vlastník bude rád, když mu vydrží více než 2 roky. Opravdu se však vaše inflace snížila, když během deseti let koupíte 4 iPhony za 13 000Kč místo jednoho mobilu za 16 000? Mimochodem krásný příklad plánovaného zastarávání - někteří tuto skutečnost znají pod jiným velmi přiléhavým českým názvem *****ítka.

Snižování kvality není jediným faktorem, jak uměle snížit inflaci. Také asi všichni znáte zmenšování balení a to raději nemluvím o hedonistické úpravě

Abychom se však vrátili k tématu:
Dnes jsou dluhopisy značně nadhodnocené viz. můj předchozí příspěvek a to nejen u nás. Navíc stále velká většina prostředků v penzijních fondech jde právě na nákup státních dluhopisů. A během 30 až 40 let, na které se předpokládá toto spoření se může stát cokoliv. Můžete velice lehce skončit podobně jako v Polsku, kdy penzijním fondům byly zabaveny polské státní dluhopisy.

A předpokládaný vývoj ratingu mluví zemí mluví za vše. Opravdu si myslíte, že státy dostojí svým závazkům?
Obrázek
Poznejte, jak fungují peníze a udělejte ty správné kroky k jejich ochraně.

Vyměňte své papírové peníze za OPRAVDOVÉ HODNOTY, nejlépe za AKTUÁLNĚ NEJVÍCE PODHODNOCENÉ hmotné aktivum - INVESTIČNÍ STŘÍBRO.
xmart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 10. 2014 00:32

Telefony vydrzi dneska taky dlouho. Nesmis s nim triskat (driv to slo, ale nebyl to ucel) a pripadne vymenit baterku. Ve svem okoli znam jen nekolik pripadu, kdy odesel telefon (po zaruce). U sebe jeden.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 10. 2014 04:30

xmart píše:jednadva: Nevím co vše pan Traxler prodává, ale s mnoha závěry jeho analýz se dá souhlasit.
Jinak se opět ukázala obvyklá taktika, když dojdou argumenty - útok na osobu.

Polemizovat s Vámi? To už radši polemizovat o víře s jehovistou nebo o vzdělání žen s tálibáncem. (Ale s těma botama máte pravdu.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 24. 10. 2014 06:02

xmart píše:Nominální cena sice poklesla, ale to nic nevypovídá o kvalitě substitutů, které se ve spotřebním koši objevují. Vezměte si např. kvalitu obuvi - před lety vydržely kvalitní boty 4 i pět let. Dnes jste rád za 2 roky.


Jenže tohle je kupodivu ve spotřebním koši zahrnuto a to tím, že spotřební koš je pravidelně aktualizován podle toho, za co lidé utrácejí své peníze. Pokud tedy klesá kvalita a lidé kupují daného zboží čím dál víc, tak roste jeho zastoupení ve spotřebním koši. A obráceně, pokud klesá cena, tak i podíl tohoto zboží na spotřebním koši klesá a tento pokles ceny má tedy čím dál tím menší podíl na inflaci.
Ke kvalitě mobilních telefonů. Vy vycházíte z manažeských telefonů, které cenu víceméně nemění, ale jejichž kvalita klesá (tedy podle vás skutečná inflace roste). Ale co se na to podívat obráceně. Lidé, kteří kupují to nejlevnější, si před lety koupili nějakou obyčejnou Nokii za 5 tisíc a vydržela jim 10 let a dneska si koupí obyčejnou Nokii za pětistovku a vydrží jim pět let (z jejich pohledu inflace klesá).

xmart píše:Dnes jsou dluhopisy značně nadhodnocené viz. můj předchozí příspěvek a to nejen u nás. Navíc stále velká většina prostředků v penzijních fondech jde právě na nákup státních dluhopisů. A během 30 až 40 let, na které se předpokládá toto spoření se může stát cokoliv. Můžete velice lehce skončit podobně jako v Polsku, kdy penzijním fondům byly zabaveny polské státní dluhopisy.
A předpokládaný vývoj ratingu mluví zemí mluví za vše. Opravdu si myslíte, že státy dostojí svým závazkům?


Cena dluhopisů odpovídá výnosům, které je možné dosahovat jinde. Že jde většina prostředků penzijních fondů na nákup dluhopisů, je pravda, ale otázkou je, kam by podle vás měly ty prostředky jít? V dnešním (civilizovaném) světě je nadbytek peněz. Vy samozřejmě řeknete, že je to proto, že se tisknou jako o život, já bych spíše řekl, že je to proto, že pracujeme a vyděláváme více, než potřebujeme na živobytí. My nevíme co s penězma, tak je půjčíme státu, ten je rozfofruje, my za to dostaneme trochu úroků, stát trochu úroků zaplatí.
Ukazuje se, že to nemá řešení, protože čím víc budeme šetřit (třeba na penzi), tím více peněz budeme mít k dispozici. Pokud by začaly šetřit i státy, tak jsme totálně v hajzlu. Nikdo nebude chtít peníze, úroky spadnou do záporu a spoření přestane mít smysl.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod PavelKotas 30. 6. 2015 03:53

no hlavně doporučím nic nerušit..přijde to draze
Pavel
PavelKotas
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chaki 6. 11. 2018 00:15

Dobrý den všem diskutujícím, měl bych dotaz na oživení, také zvažuju založení DPS (asi ČSOB, nebo NN) kvůli příspěvku zaměstnaatele (1000kč) co jsem nějak obecně vyčetl se v podstatě jedná o fondy s trošku jinými pravidly... :) nákladově to vychází v podstatě stejně (1% správa, 15% ze zisku). na důchod chci investovat ca 3000 měsíčně jen nevím jestli vše do DPS, příspěvky od státu, daňový efektem. pokud ovšem minimální měsíční platba na DPS tak kam s tím zbytkem? :?: :hm
Chaki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomaslany 6. 11. 2018 04:31

Zbytek na stavebni sporeni nebo sporici ucet.
tomaslany
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků