Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 14. 1. 2015 17:55

Degiro, maji velmi nizke ceny, ale dve veci me trochu vyplasily.

1. V jejich podminkach se pise:

Půjčování cenných papírů Do Smlouvy o investičních službách je zahrnuto právo společnosti DEGIRO používat Cenné papíry, které Beleggersgiro drží pro své klienty. Používat je může například, aby mohla realizovat (realizovat zde znamená dodat Cenné papíry proti platbě) Nekrytý prodej (transakci, kdy zákazník prodává Cenné papíry, které nemá). Společnost DEGIRO používá Cenné papíry, které Beleggersgiro drží pro zákazníka A, aby mohla realizovat Nekrytý prodej zákazníka B. To umožňuje společnosti DEGIRO poskytovat službu Shortování cenných papírů.
Když společnost DEGIRO půjčuje Cenné papíry, pak od okamžiku půjčení nemá Beleggersgiro dostatek Cenných papírů tohoto typu. Riziko, že nedostatek povede ke škodě klienta, je však velmi nízké.
A.
Za prvé platí, že protistranou Beleggersgiro je vždy DEGIRO (a ne strana, která si půjčuje) a tudíž svým vlastním majetkem garantuje včasné vrácení Půjčených cenných papírů.
B.
Kromě toho platí, že DEGIRO požaduje zajištění od strany, která si půjčuje. Pokud je strana, která si vypůjčuje, zákazníkem společnosti DEGIRO, poskytuje tato strana zajištění prostřednictvím zástavy, kterou má DEGIRO na její Zůstatek, a u vypůjčené pozice je společností DEGIRO monitorováno riziko. V jiných případech musí strana, která si půjčuje, poskytnout zajištění tak, že převede na Beleggersgiro peníze nebo Cenné papíry, které může Beleggersgiro v případě ztráty strany, která si vypůjčuje, použít, aby vykoupilo zpět Půjčené cenné papíry.
Škoda pro klienta, jehož Cenné papíry byly vypůjčeny, vzniká tudíž až v okamžiku, když jak strana, která si půjčila, tak společnost DEGIRO nejsou schopni dostát svým závazkům (tedy jsou v úpadku) a hodnota zajištění klesla nebo hodnota Půjčených cenných papírů stoupla. Výše škody je přitom omezena na rozdíl mezi hodnotou Půjčených cenných papírů a zajištěním poskytnutým vypůjčitelem.


Je tohle bezna praxe i jinde? Neni to prilis riskantni? Vase aktiva jim v podstate pujcujete ale risk nesete vy. A pokud jim to neumoznite, zalozenim tzv. "custody" uctu, mate pak podstatne horsi ceny kdy vam napriklad z kazde dividendy seberou poplatek za zpracování dividend € 1,00 + 3,00% z dividendy (maximálně 10,00%) - coz je podle me prilis, zvlast kdyz investuji prevazne do dividendovych akcii

Mate nekdo s Degirem vic zkusenosti? Ceny maj v CR asi nejlepsi ale to jen pokud je nechate aby vami zakoupené cenné papíry půjčovali ostatním zákazníkům k shortování s riskem na vasi strane, ochranenym pouze tim, ze ten komu umozni shortovat vase akcie, musí mít na investičním účtu Degira aspon 104 % hodnoty tech shortovaných akcií. Budu rad za kazdou radu zkusenejsich zda se tomu radsi nevyhnout a pokud ano - kdo tu ma podobne nizke poplatky s mensim rizikem?
Naposledy upravil SUM1WIM dne 15. 1. 2015 09:37, celkově upraveno 1
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 15. 1. 2015 09:08

Taky by mne zajímala odpověď na vaši otázku. Jinak v souvislosti s používáním Degira se mi teď stalo, že mi nebyla připsána dividenda. Nicméně na emailovou korespondenci reagují rychle a je to snad v řešení. Poplatky jsou opravdu nízké, ale otázka bezpečnosti mi u Degira vrtá hlavou. Psal jsem dotaz na ČNB, ale bez odpovědi.
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 17. 1. 2015 09:09

To SUM1WIM: celkem zajimava diskuse, zkuste vznést svůj dotaz tam. http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=3&page=46
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 20. 1. 2015 02:27

Nasel jsem spousty diskuzi v holandstine a anglictine - bohuzel spis negativni - pro me asi hlavni problem je u jejich normalniho uctu velke riziko a u custody uctu velke ceny - a u obou variant dost oklestene sluzby - ale problemu je jeste vic. Budu Degiro sice nadale sledovat ale nakupovat budu spis u mirne drazsiho ale jiz osvedceneho spolehliveho Lynxe.

TO headshottt: Uz Vam odpovedela CNB? A dividendu Vam pripsali? Dik za odkaz - uz to tam procitam.
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 22. 1. 2015 09:45

CNB neodpověděla a dividendu zatím nepřipsali.
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mad.snowman 3. 9. 2015 13:10

Také jsem se nechal zlákat nízkými poplatky u Degiro a teď toho lituju, asi využiju možnost převést zdarma portfolio jinam. Jejich Webtrader spíš nefunguje a podpora problémy neřeší :( Poslední kapkou byla výplata dividend ČEZ, kdy mě strhli 35% daň místo 15%, takže co jsem ušetřil na poplatcích, o to jsem několikanásobně přišel :(
Za sebe Degiro nedoporučuju.
mad.snowman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 13. 9. 2015 21:28

Poslední kapkou byla výplata dividend ČEZ, kdy mě strhli 35% daň místo 15%,


Jak se k tomu vyjadrili?
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mad.snowman 10. 11. 2015 19:17

SUM1WIM: Nakonec mi z Degiro napsali, že aktuálně nemají podchycené všechny procedury pro správné danění ve všech zemích, takže dividendy z českých akcií se v ČR daní 35%. Náprava se očekává v průběhu 2016. Možná by mohl napsat ještě někdo jiný, kdo měl přes Degiro dividendy třeba KB, Pegasu nebo PM a jak to dopadlo.
Podle mě je to docela problém a minimálně by na to měli nové klienty upozornit. Ačkoliv mě rozdíl v Degiro kompenzovali, nevím jak se k tomu postaví příští rok, takže jsem se rozhodl minimálně tu českou část portfolia převést jinam (i za cenu poplatků to vyjde levněji).
mad.snowman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 13:55

Mohu potvrdit, že mi dividendy od KB zdanili 35% sazbou. Pokud mi to nevykompenzují, tak od nich odejdu.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2016 14:27

Co to je proboha za diletanty? Spíš to DEGIRO vypadá jako poněkud líná firma. Což nevěstí nic moc pěkného.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 14:38

Asi jsem plašil zbytečně, tady je odpověď Degira (odpověděli na email dotaz v 10 minutách):

Aktiva našich klientů jsou držena na omnibus účtu u neziskové společnosti Stichting Degiro, která se stará pouze o správu a úschovu investic. Je to z důvodu bezpečnosti (v případě nějaký problému DEGIRO) a také nám to umožňuje nabízet tak nízké poplatky. Jelikož Stichting Degiro je zahraniční správce aktiv, není možné aplikovat lokální zdanění českých dividend.

Našim klientům poskytneme veškerou sounáležitost a potřebnou dokumentaci, potvrzující, že naši klienti jsou konečnými vlastníky akcií. Pro klienty, kteří drží akcie KB v rozhodný den, poskytneme toto potvrzení v příštím týdnu. K dispozici bude ve WebTraderu v položce Výkazy.

KB po prokázání daňové rezidence klienta doplatí rozdíl mezi sazbou 35% a
15%, viz. https://www.kb.cz/cs/o-bance/vztahy-s-i ... -dividend/


Takže to KB doplatí, ale je to zbytečné papírování.
Naposledy upravil Gigi dne 15. 4. 2016 18:40, celkově upraveno 1
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 15. 4. 2016 16:30

Tvl to je firma. KB doplatí, u jinejch neví... a klioš si bude dopisovat s holanďanama.... ještě, že jsem tam nakonec nepreved ani stock...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 18:40

Tohle bude platit u všech "českých" akcií, pokud doložíš, že jsi český daňový rezident, tak ti to doplatí všechny firmy. Jen je to vopruz, ale o peníze nepřijdeš. Doufám, že to půjde řešit elektronicky.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 4. 2016 21:22

Tak ale postupují v souladu s legislativou, ne? Jinak to řešit v tomto případě asi nejde...
fremantle
Diskutér


Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2016 12:40

To vypadá zajímavě, ale pořád ještě je tam možné posílat jen koruny.

Mají aspoň interní hotovostní účty v jiných měnách, aby bylo možné reinvestovat dividendy bez dvojí měnové konverze skrz CZK?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 4. 2016 12:47

Mají, ale pokud tomu dobře rozumím, je třeba vypnout "AutoFx" (realtime směna za spotový kurz s marží 0,10 % - pak lze směňovat "ručnĕ" za 10 € + 0,02 %, ale cizí měny by se pak neměly konvertovat na CZK)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod 227cb 27. 4. 2016 18:46

Taky jsem u degiro držel přes rozhodný den akcie KB. Včera mi od degiro došlo potvrzení, že jsem byl koncovým vlastníkem akcií a že mám kontaktovat KB. Z KB mi odepsali, že degiro není v Centrálním depozitáři v databázi akcionářů a že o refundaci daně je musí požádat správce, který je veden v této databázi. To jsem přeposlal do degira a jejich odpověď: "Jelikož Komerční banka uplatnila 35% daňovou sazbu, kterou dle jejího vyjádření nemůžete nárokovat od nich zpět, je potřeba nárokovat přeplatek daně od FÚ v rámci Vašeho daňového přiznání. Společnost DEGIRO poskytne podklady pro daňové přiznání za kalendářní rok 2016 na začátku roku 2017."
Pokud bude mít někdo jinou zkušenost, jak na refundaci, budu rád, když mi poradíte.
227cb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gigi 28. 4. 2016 09:06

Pokud to odmítá KB doplatit, tak budeš muset tyhle úroky uplatnit v daňovém přiznání, tuším řádek 87a (Sražená daň podle § 36 odst. 7 zákona) - což znamená, že ten rozdíl mezí 35% a 15% sazbou dostaneš (nebo si o to snížíš daň) až za rok.

Upřímně řečeno, nejde mi vyplnění jednoho řádku v daňovém přiznání , ale o to, že ten systém je komplikovaný a zbytečně mě zatěžuje. Asi zvážím přechod jinam, protože na US a evropské trhy používám mnohem lacinější Interactive Brokers a na českou burzu je zbytečný nízkopoplatkový broker, vzhledem k počtu transakcí.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xkanourek 28. 4. 2016 09:51

Díky za info kucííí....u čezu to bude najisto stejný....to to raděj všechno prodám se ziskem před dividendou_přiznání rozhodně podávat nehodlám, i když toho je víc než za 100_určitě lepší nějaký zisk před dividendou než časová a nervová byrokratická ztráta...
xkanourek
Diskutér

Odeslat příspěvekod 227cb 28. 4. 2016 10:41

Ono by to šlo asi vyřešit už příští měsíc, podle toho jak jsem pochopil vyjádření z KB. Ale musela by o o refundaci požádat společnost, kterou degiro má oddělenou od svého majetku za účelem bezpečnější úschovy majetku klientů. Tím, že by KB dostala podklady, kdo byl skutečným vlastníkem akcií od vlastníka akcií zapsaného v Depozitáři, by potom stačilo dojít do KB s občankou. Bohužel degiro nemá tyto věci zvládnuté a rozesílá klientům e-maily s nesmyslnými informacemi ... daň za nízké poplatky...
Informaci o danění dividendy z českých akcií mají na svém webu a týden před dividendou mi ji poslali i do zpráv v obchodním účtu, takže toto mají v pořádku.
227cb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gigi 29. 4. 2016 09:52

xkanourek píše:Díky za info kucííí....u čezu to bude najisto stejný....to to raděj všechno prodám se ziskem před dividendou_přiznání rozhodně podávat nehodlám, i když toho je víc než za 100_určitě lepší nějaký zisk před dividendou než časová a nervová byrokratická ztráta...


Nejsem odborník na daně, ale jako majitel akcií MUSÍŠ podat daňové přiznání vždy, když překročíš obrat 100 000,-/rok. Tím, že akcie prodáš před rozhodným dnem, tím si ušetříš problém s dividendami, ale zase přijdeš o možnost osvobození od daně po 3 letech.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drozden 7. 5. 2016 07:03

To by snad mohlo mnohé zde zajímat: DEGIRO nyní nabízí klientům možnost obchodovat ETF bez transakčního poplatku.

Podrobně jsem to nezkoumal, ale je tam spousta produktů iShares, Schwaba a Vanguard, takže by si mohli mnozí indexoví investoři vybrat.
drozden
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 5. 2016 08:49

drozden:
Příjemná zpráva. To jste našel velice pěkně. :)

Trochu jim nerozumím, jestli ta první transakce musí být taky nad 1000 eur/dolarů, nebo až ty následné ve stejném směru na stejný ISIN. Ale předpokládám, že ta první bude spíš taky muset být nad 1000 eur/dolarů (a ty následné budou muset být ve stejném kalendářním měsíci).

Od Vanguardu nabízí dokonce Total International Stock (VXUS; US9219097683), Vanguard Total Stock Market (VTI; US9229087690) nebo Vanguard Total World Stock (VT; US9220427424).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 5. 2016 11:29

18. dubna jsem to tady už postoval...

viewtopic.php?f=312&t=1227249&p=11143743#p11143743

První nákup v kalenářním měsíci je bez transakčního poplatku bez omezení výší transakce, další transakce už jsou bez komise jen nad 1000 $/€, ale jen ve stejném směru (tzn. nakoupím-li ETF za 600 €, je to bez poplatku, nakoupím-li stejný měsíc stejný ISIN za 1000 €, je to taky bez poplatku, ale prodám-li ve stejném měsíci za 1200 € , je to s poplatkem). Už jsem to testoval (nakoupil jsem si v dubnu třeba dokonce jen 1 jednotku ETF Lyxor na MSCI EM za nějakých 7 €)...

Jinak mezi vybranými ETF je i bestseller roku 2015 iShares Core MSCI World UCITS ETF: http://lipperalpha.financial.thomsonreu ... rket-2015/ (ale jen na Euronextu Amsterdam)

Navíc údajně Degiro chystá brzy i obchodování frakcí a dokonce úplně bezkomisní obchodování obchodování pod brandem Deziro: http://www.kurzy.cz/zpravy/385146-degir ... ni-zdarma/

Tole mi přijde jako velmi zajímavá alternativa k podílovým fondům...

Měl jsem v plánu založit zvlášť vlákno s možností obchodování bez komise (v rámci sparplanu umožňuje nakupovat vybrané ETF z nabídky db X-trackers a ComStage německý broker Maxblue a bez komise umožňuje obchodovat na burzách Euronextu britský iDealing.com), ale příšerně se mi nechce... :-)
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 5. 2016 13:22

Tak schválně který další broker v ČR bude následovat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 8. 8. 2016 00:01

Vztahuje se na "ETF bez poplatků" poplatek 2,50 € (maximálně 0,25 % z portfolia) ročně za každou burzu? Předpokládám že ano.
Považujete Basic účet za "bezpečný" nebo raději zvolit dražší Custody (bez vypůjčování CP)?
Nějaké další zkušenosti? :-)
Navstevnik123
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 8. 8. 2016 07:11

Jo, vztahuje. "ETF bez poplatků" se týká pouze transakčních poplatků, takže za každo burzu se těch 0,25 % platí, maximum je ale těch 2,50 €.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 8. 8. 2016 13:09

Kvůli tomu půjčování cp jsem se na degiro nakonec vys#@$.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 8. 8. 2016 14:09

CP půjčují všichni brokeři.
Dokonce je půjčují i samotné ETF. Je to hlavní zdroj jejich příjmů.
Na něčem se hold vydělat musí.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 2. 2018 18:10

:( Degiro slibuje neuvěřitelně nízké poplatky, klidně si ale naúčtuje poplatek 9.700 korun za nákup akcií :(
Jestli někdo zvažuje nákup akcií na burze, mohla by ho zlákat nabídka brokerské firmy Degiro. Ta se chlubí tím, že její poplatky jsou pro investory neuvěřitelně nízké. Bohužel realita je odlišná. Poplatek ve výši 41% z celkové hodnoty transakce není nízký, ale neuvěřitelně vysoký.

Špatnou zkušenost s poplatkovou politikou nizozemského Degira udělal malý investor z Prahy. Rozhodl se koupit akcie malé těžařské firmy na kanadské burze TSX Venture Exchange, která se orientuje na začínající společnosti.
Investor koupil za 24 tisíc korun 50.000 akcií těžaře. „Pak jsem ale nevěřícně koukal na můj účet na Degiru, z něhož zmizelo o 9.700 korun víc, než byla hodnota toho obchodu."

Za nákup akcií v hodnotě něco přes 24 tisíc korun si Degiro strhlo 9.700 korun poplatek, tedy 41% z ceny investice. „Chlubení s neuvěřitelně nízkými poplatky mi v tomto kontextu zní jako hodně špatný vtip," dodal pražský investor. Tyto akcie také bude chtít jednou prodat, takže ty dva poplatky ho vyjdou na 20 tisíc korun.

Investor si pořádně neprostudoval ceník poplatků, který má Degiro na svém webu. Z něj vyplývá, že poplatek za Kanadu je dvě eura plus jeden kanadský cent za akcii. Při 50.000 akciích dělá poplatek 500 kanadských dolarů, v přepočtu výše zmíněných 9.700 korun = 373 euro. :(
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod treborit 10. 2. 2018 19:30

Chybu muze udelat kazdy, je ale velmi tezke si ji priznat, toto je tento pripad ....
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 11. 2. 2018 14:44

Ladislav svoji chybu nepopírá a je to dobré upozornění pro ostatní.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Monostatos 23. 2. 2018 17:44

Strhává Degiro z USA dividend jen 15%? A z třeba irských 0%? Předpokladam že ano, když se tam vyplňuje formulář W8-BEN, ale rád bych si ověřil. Dík
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz01 21. 10. 2018 20:37

Na Degiru jsem si před delší dobou zakládal účet (~1,5 roku zpět) a bohužel jsem nevěnoval takovou pozornost rozdílům mezi profily a založil jsem Basic profil (při zákládání byly spíše více propagovány Basic a více rizikové profily, Custody byl v pozadí).

Nějakou dobu již nakupuji IWDA na měsíční bázi a jelikož toto ETF nevypláci dividendy a něco jsem si zjistil k rozdílům mezi Basic a Custody profily, tak mi přišlo výhodnější nechat si založit druhý Degiro účet s profilem Custody a na něm pokračovat v nakupování IWDA (pouhá změna dle podpory není možná). Jelikož Custody nepůjčuje CP a je tak bezpečnější a přitom cenově při nakupování IWDA stejný, tak mi to přišlo, jako krok správným směrem.

Otázka, myslíte, že má cenu převádět zmíněný ticker z původního Basic profilu na Custody (změna za poplatek 7,5€ možná je) ? Nedokážu posoudit, jak hrozí velké riziko a zda má smysl ho řešit zpoplatněným převodem na druhý profil, jaký je váš názor? Řešíte při nákupech tyto rizika, nebo máte rozdělené profily?

Původní Basic profil bych si ještě nechal na tituly, které by vyplácely dividendu / kupony, kde by se už na Custody platil poplatek. Zatím žádné takové tituly nemám a ani neplánuji v rámci Degiro, ale jeden nikdy neví.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 10. 2018 21:32

Já mám od začátku Custody, protože mi připadal bezpečnější. Plánoval jsem jenom nákup reinvestičních ETF, takže Basic jsem nepotřeboval.

Asi bych to sloučil pod Custody. 7,5€ x 25,85 = 193,88 Kč je pod mojí rozlišovací schopnost.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 22. 10. 2018 18:54

No nevim o jak realne riziko se jedna. Pokud vim, tak CP pujcuji snad vsichni brokeri a vsechna ETFka, jezto z toho ziji....jedine lehce znepokojujici je, ze v podminkach DG neni uveden max. limit jake procento mohou pujcit, jen, ze protistrana musi poskytnout kolateral 104% hodnoty (tohle číslo byva jinde vyssi)
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodovson 6. 11. 2018 20:11

Zdravím, jsem dlouhodobý investor typu kup ETF a drž desítky let a chci se zeptat zkušenějších, jaká je bezpečnost, třeba právě u Degira? Z toho, co jsem si nastudoval chápu, že je mi vlastně jedno, co s Degirem bude, ať si klidně zkrachuje, protože moje cenné papíry jsou držené odděleně u nějaké "třetí osoby".

Viz. citace z jejich stránky: "DEGIRO využívá oddělenou správcovskou entitu za účelem držení Vašich aktiv. To znamená, že vaše aktiva jsou oddělena od aktiv DEGIRO. Jedinou úlohou této správcovské entity je správa a úschova vašich investic. V souladu se zákonem nevykonává žádné jiné činnosti. V nepravděpodobném případě, že se DEGIRO dostane do problémů, Vaše investice nespadají do konkurzní podstaty, ale zůstanou pod správou dané správcovské entity."

Ale NIKDE už jsem nedohledal, KDO to je ta správcovská entita a nakolik je důvěryhodná? Máte k tomuhle někdo podrobnější informace?
Protože v tomhle momentě vlastně celé moje portfolio svěřuji do rukou nějaké "entitě" o které nemám absolutně tušení, co je zač a dost mne to děsí (byť tam zatím mám jen pár drobných).
chodovson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TnT2 6. 11. 2018 22:51

Přečtěte si https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-i ... io-patria/ a hlavně komentáře pod článkem (nechci to sem kopírovat). Jejich struktura a absence pojištění jsou jedny z věcí, které mě od Degira (alespoň zatím) na nějaké dlouhodobé držení ETF odrazují a raději zaplatím poplatek FIO. Ale při mém objemu nákupu je poplatek do 1 %, u Vás může hrát větší roli.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 7. 11. 2018 00:25

Chystám se taky investovat do ETF a i když má Degiro nějaké ETF zdarma a celkově nižší poplatky, tak podle toho co jsem tak různě četl, přemýšlím, jestli nebude rači lepší investovat přes Lynx i když se to trošku prodraží. A nebo možná je taky zajímavé Portu. Tam je v ceně 1% p.a. poplatku i měnové zajištění, ale zas dlouhodobě by měly vyjít líp nákupy např. u Lynx, když by člověk nakupoval tak, aby se vešel do poplatku 1%. Na Portu se dá ale investovat myslim od 1000 měsíčně a to měnové zajištění při dlouhodobých investicích je prej zbytečné. Tak nevím. Ještě popřemýšlím.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 11. 2018 00:53

Na 10 let při tisícovce měsíčně mi vyšla o fous líp Patria. S delším obdobím by se měl náskok ještě trošku zvýšit. Ale není to o moc.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2018 07:59

Spousta informací, ale jednoznačně rozhodnutí daleko. Potřeboval bych dát do ETF tak 1,5-2 mil., s co nejnižšími poplatky, bezpečné, nenechat se okrást na kurzu, měnit starostí se zdaněním, více méně to dlouhodobě držet, případně vašem dokupovat. Degiro se mi kvůli nepojištěni moc nezdá. Co zvolit?
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 11. 2018 09:00

Podle čl. 15.7 "Podmínek pro investiční služby" - https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Podm_ ... sluzby.pdf - jsou fyzické osoby a drobní podnikatelé, kteří svěří prostředky Degiro, pojištěni pro případ úpadku společnosti do výše 20 000 EUR, takže je to stejné jako u jiných brokerů.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2018 09:11

Hmmm, tak to je sice hezký, ale při téhle výši investice to taky problém to neřeší.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 11. 2018 09:25

Jaký problém?
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod doonio 7. 11. 2018 11:25

mlsal píše:Jaký problém?

Problém že 20 000 EUR je krapet míň než výše zmíněných 2mil, které chce xls ivnestovat.

Já teda mám účet CUSTODY (právě kvůli tomu půjčování, které se mě na začátku nelíbilo), ale narážím právě na limity, že mě každou dividendu zkrouhnou ještě jejim slavným poplatkem (tzn. ve výpisu vidím:
+ DIVIDEND INCOME
- DIVIDEND TAX
- DIVIDENT DEGIRO TRANSACTION FEE)
doonio
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2018 16:32

Je otázka, jestli by to Custody něco vyřešilo. Co si pamatuju třeba Private Investors, tak tam byl majetek klientů teoreticky taky na oddělených účtech zákazníků - a jak to skončilo.

Každopádně by to chtělo nějaké aktuální podrobné srovnání, podle ceníků to člověk všechno neodhadne a učit se pořád našlápnutím na hrábě mě už přestává bavit.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 7. 11. 2018 22:35

a u interactive brokers není naky pojistění ?, tam jsou poplatky taky nízký.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 7. 11. 2018 23:32

Tady je nějaké srovnání https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-ib-lynx-degiro-fio-patria/ , ale neni uplně aktuální. Lynx má větší pojištění, tak IB bude mít asi stejné.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodovson 8. 11. 2018 16:55

Degiro mi na můj dotaz odepsalo:

"V případě vašeho majetku jsou tyto aktiva drženy nadací SPV (Special Purpose Vehicle), která je mimo rozvahu společnosti DEGIRO, a proto v případě krachu DEGIRO zůstanou vaše aktiva v bezpečí. Tato entita má jediný účel spravovat aktiva držená klienty, jelikož tato nadace neprování žádné ekonomické aktivity, tak je její krach v podstatě nemožný."

Další informace jsou pod bodem 2.2, který začíná na konci strany 8 v dokumentu: https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Podm_ ... sluzby.pdf

Je toto standardní a není se čeho obávat? Resp. mají to takto i ostatní brokeři včetně třeba Interactive Brokers?
chodovson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomaslany 8. 11. 2018 17:09

Jsou to jen keci.
tomaslany
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 16. 11. 2018 07:40

Začínám na Degiro a chtěl bych investovat jednou měsíčně do ETF. Máte tip na nějaké a kterým se naopak vyhnout?
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 16. 11. 2018 08:39

Tímto, myslím, nic nezkazíš: iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISIN: IE00B4L5Y983).
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 11. 2018 10:37

Připojuju se ke Kolem.jdouci. iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISIN: IE00B4L5Y983) je dobrá volba. Vyhýbejte se nákladným (vysoké ter/ongoing charges) a nelikvidním. Na Xetře poznáte likvidnost podle měřítka Liquiditätsmass (likvidita tuším při roundtripu za 25k eur).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 16. 11. 2018 20:11

Co tohle: :hm 8-)

DEGIRO bude potřebovat, abyste zrušili trvalý příkaz do fondu FundShare Cash Fund denominovaného v české koruně a nahradili ho novým trvalým příkazem do fondu FundShare Cash Fund v eurech. Během následujícího týdne budete vyzváni, abyste tuto volbu provedli v programu WebTrader. Pokud se rozhodnete změnit váš trvalý příkaz do tohoto fondu, vaše stávající pozice v peněžním fondu v CZK bude převedena na investice do Euro Cash fondu.

Tento trvalý příkaz bude platný pro všechny neinvestované částky v českých korunách. Přepočet české koruny na euro bude proveden za tržní cenu (za střední hodnotu) a DEGIRO se vzdá všech poplatků spojených s převodem české koruny na euro a naopak. To se týká pouze českých klientů. Mějte na paměti, že investování peněz do fondu peněžního trhu v EUR znamená, že vaše investice bude podléhat kurzovému riziku.
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 11. 2018 20:42

Nic se neděje, jenom nezainvestované peníze budou v EUR a směna z korun na eura a naopak bude za středový kurz.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 16. 11. 2018 23:02

No pro mě to je dost problém. Znamená to nenechávat tam koruny, jinak mi to změní na eura a vystaví mě tak nechtěnému kurzovému riziko....ach jo. Nemáte tip na nějakého osvědčeného on-line brokera (kromě Lynx)? Co třeba XTB?
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blackwork 17. 11. 2018 13:44

mlsal píše:Nic se neděje, jenom nezainvestované peníze budou v EUR a směna z korun na eura a naopak bude za středový kurz.


Co když budu chtít nakupovat dolarové? Nebude těch směn už nějak moc?
Dají se tam posílat rovnou eura a dolary kdyz navázaný účet je multiměnový u RB?
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 17. 11. 2018 14:14

Podle nápovědy jdou posílat koruny a eura, dolary a jiné měny nelze. Vybírat jde jen koruny.

Napadá mě, že by to šlo využít jako levnou směnárnu z eur na koruny.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 17. 11. 2018 15:31

Na tuto smenu je lepsi Interactive Brokers nebo jejich cesky preprodej Lynx, pro prodej cizi meny si muzes primo zadat limitni FX prikaz, kde denni fluktuace hrave zaplati 1-2 EUR poplatku. Jeden vyber (prijde lokalne z ceske banky) je mesicne zdarma.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 25. 11. 2018 14:12

Je možné si zřídit DEGIRO (Custody) aniž bych hned musel investovat a platit poplatky – tedy se jen porozhednout a investovat až se mi bude chtít?

Jaký je názor na FIO vs DEGIRO z pohledu KUP A DRŽ?

Jde mi o ETF.

Diky
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cz01 25. 11. 2018 14:26

V podstatě ano, jen ověřovací aktivační platba se musí zaslat po registraci - stačí 1 Kč.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 28. 11. 2018 13:05

Pro dlouhodobé investvoání např. do S&P500 je vhodnější DEGIRO, nebo FIO, případně někdo jiný?
Nákup 1–4x za rok.

U DEGIRA jsem zaznamenal, že se odeslané koruny musí převádět do EUR fondu a pak z toho nakupovat, není to problém? A co pojištění u DEGIRO?

Díky
jiribednar
Kolemjdoucí


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Peťo6 a 1 návštěvník