Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 2. 2018 18:10

:( Degiro slibuje neuvěřitelně nízké poplatky, klidně si ale naúčtuje poplatek 9.700 korun za nákup akcií :(
Jestli někdo zvažuje nákup akcií na burze, mohla by ho zlákat nabídka brokerské firmy Degiro. Ta se chlubí tím, že její poplatky jsou pro investory neuvěřitelně nízké. Bohužel realita je odlišná. Poplatek ve výši 41% z celkové hodnoty transakce není nízký, ale neuvěřitelně vysoký.

Špatnou zkušenost s poplatkovou politikou nizozemského Degira udělal malý investor z Prahy. Rozhodl se koupit akcie malé těžařské firmy na kanadské burze TSX Venture Exchange, která se orientuje na začínající společnosti.
Investor koupil za 24 tisíc korun 50.000 akcií těžaře. „Pak jsem ale nevěřícně koukal na můj účet na Degiru, z něhož zmizelo o 9.700 korun víc, než byla hodnota toho obchodu."

Za nákup akcií v hodnotě něco přes 24 tisíc korun si Degiro strhlo 9.700 korun poplatek, tedy 41% z ceny investice. „Chlubení s neuvěřitelně nízkými poplatky mi v tomto kontextu zní jako hodně špatný vtip," dodal pražský investor. Tyto akcie také bude chtít jednou prodat, takže ty dva poplatky ho vyjdou na 20 tisíc korun.

Investor si pořádně neprostudoval ceník poplatků, který má Degiro na svém webu. Z něj vyplývá, že poplatek za Kanadu je dvě eura plus jeden kanadský cent za akcii. Při 50.000 akciích dělá poplatek 500 kanadských dolarů, v přepočtu výše zmíněných 9.700 korun = 373 euro. :(
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod treborit 10. 2. 2018 19:30

Chybu muze udelat kazdy, je ale velmi tezke si ji priznat, toto je tento pripad ....
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 11. 2. 2018 14:44

Ladislav svoji chybu nepopírá a je to dobré upozornění pro ostatní.
MildaX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Monostatos 23. 2. 2018 17:44

Strhává Degiro z USA dividend jen 15%? A z třeba irských 0%? Předpokladam že ano, když se tam vyplňuje formulář W8-BEN, ale rád bych si ověřil. Dík
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz01 21. 10. 2018 20:37

Na Degiru jsem si před delší dobou zakládal účet (~1,5 roku zpět) a bohužel jsem nevěnoval takovou pozornost rozdílům mezi profily a založil jsem Basic profil (při zákládání byly spíše více propagovány Basic a více rizikové profily, Custody byl v pozadí).

Nějakou dobu již nakupuji IWDA na měsíční bázi a jelikož toto ETF nevypláci dividendy a něco jsem si zjistil k rozdílům mezi Basic a Custody profily, tak mi přišlo výhodnější nechat si založit druhý Degiro účet s profilem Custody a na něm pokračovat v nakupování IWDA (pouhá změna dle podpory není možná). Jelikož Custody nepůjčuje CP a je tak bezpečnější a přitom cenově při nakupování IWDA stejný, tak mi to přišlo, jako krok správným směrem.

Otázka, myslíte, že má cenu převádět zmíněný ticker z původního Basic profilu na Custody (změna za poplatek 7,5€ možná je) ? Nedokážu posoudit, jak hrozí velké riziko a zda má smysl ho řešit zpoplatněným převodem na druhý profil, jaký je váš názor? Řešíte při nákupech tyto rizika, nebo máte rozdělené profily?

Původní Basic profil bych si ještě nechal na tituly, které by vyplácely dividendu / kupony, kde by se už na Custody platil poplatek. Zatím žádné takové tituly nemám a ani neplánuji v rámci Degiro, ale jeden nikdy neví.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 10. 2018 21:32

Já mám od začátku Custody, protože mi připadal bezpečnější. Plánoval jsem jenom nákup reinvestičních ETF, takže Basic jsem nepotřeboval.

Asi bych to sloučil pod Custody. 7,5€ x 25,85 = 193,88 Kč je pod mojí rozlišovací schopnost.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Monostatos 22. 10. 2018 18:54

No nevim o jak realne riziko se jedna. Pokud vim, tak CP pujcuji snad vsichni brokeri a vsechna ETFka, jezto z toho ziji....jedine lehce znepokojujici je, ze v podminkach DG neni uveden max. limit jake procento mohou pujcit, jen, ze protistrana musi poskytnout kolateral 104% hodnoty (tohle číslo byva jinde vyssi)
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodovson 6. 11. 2018 20:11

Zdravím, jsem dlouhodobý investor typu kup ETF a drž desítky let a chci se zeptat zkušenějších, jaká je bezpečnost, třeba právě u Degira? Z toho, co jsem si nastudoval chápu, že je mi vlastně jedno, co s Degirem bude, ať si klidně zkrachuje, protože moje cenné papíry jsou držené odděleně u nějaké "třetí osoby".

Viz. citace z jejich stránky: "DEGIRO využívá oddělenou správcovskou entitu za účelem držení Vašich aktiv. To znamená, že vaše aktiva jsou oddělena od aktiv DEGIRO. Jedinou úlohou této správcovské entity je správa a úschova vašich investic. V souladu se zákonem nevykonává žádné jiné činnosti. V nepravděpodobném případě, že se DEGIRO dostane do problémů, Vaše investice nespadají do konkurzní podstaty, ale zůstanou pod správou dané správcovské entity."

Ale NIKDE už jsem nedohledal, KDO to je ta správcovská entita a nakolik je důvěryhodná? Máte k tomuhle někdo podrobnější informace?
Protože v tomhle momentě vlastně celé moje portfolio svěřuji do rukou nějaké "entitě" o které nemám absolutně tušení, co je zač a dost mne to děsí (byť tam zatím mám jen pár drobných).
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TnT2 6. 11. 2018 22:51

Přečtěte si https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-i ... io-patria/ a hlavně komentáře pod článkem (nechci to sem kopírovat). Jejich struktura a absence pojištění jsou jedny z věcí, které mě od Degira (alespoň zatím) na nějaké dlouhodobé držení ETF odrazují a raději zaplatím poplatek FIO. Ale při mém objemu nákupu je poplatek do 1 %, u Vás může hrát větší roli.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JPT666 7. 11. 2018 00:25

Chystám se taky investovat do ETF a i když má Degiro nějaké ETF zdarma a celkově nižší poplatky, tak podle toho co jsem tak různě četl, přemýšlím, jestli nebude rači lepší investovat přes Lynx i když se to trošku prodraží. A nebo možná je taky zajímavé Portu. Tam je v ceně 1% p.a. poplatku i měnové zajištění, ale zas dlouhodobě by měly vyjít líp nákupy např. u Lynx, když by člověk nakupoval tak, aby se vešel do poplatku 1%. Na Portu se dá ale investovat myslim od 1000 měsíčně a to měnové zajištění při dlouhodobých investicích je prej zbytečné. Tak nevím. Ještě popřemýšlím.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 11. 2018 00:53

Na 10 let při tisícovce měsíčně mi vyšla o fous líp Patria. S delším obdobím by se měl náskok ještě trošku zvýšit. Ale není to o moc.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2018 07:59

Spousta informací, ale jednoznačně rozhodnutí daleko. Potřeboval bych dát do ETF tak 1,5-2 mil., s co nejnižšími poplatky, bezpečné, nenechat se okrást na kurzu, měnit starostí se zdaněním, více méně to dlouhodobě držet, případně vašem dokupovat. Degiro se mi kvůli nepojištěni moc nezdá. Co zvolit?
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 11. 2018 09:00

Podle čl. 15.7 "Podmínek pro investiční služby" - https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/Podm_ ... sluzby.pdf - jsou fyzické osoby a drobní podnikatelé, kteří svěří prostředky Degiro, pojištěni pro případ úpadku společnosti do výše 20 000 EUR, takže je to stejné jako u jiných brokerů.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2018 09:11

Hmmm, tak to je sice hezký, ale při téhle výši investice to taky problém to neřeší.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mlsal 7. 11. 2018 09:25

Jaký problém?
mlsal
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků