Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 14. 1. 2015 17:55

Degiro, maji velmi nizke ceny, ale dve veci me trochu vyplasily.

1. V jejich podminkach se pise:

Půjčování cenných papírů Do Smlouvy o investičních službách je zahrnuto právo společnosti DEGIRO používat Cenné papíry, které Beleggersgiro drží pro své klienty. Používat je může například, aby mohla realizovat (realizovat zde znamená dodat Cenné papíry proti platbě) Nekrytý prodej (transakci, kdy zákazník prodává Cenné papíry, které nemá). Společnost DEGIRO používá Cenné papíry, které Beleggersgiro drží pro zákazníka A, aby mohla realizovat Nekrytý prodej zákazníka B. To umožňuje společnosti DEGIRO poskytovat službu Shortování cenných papírů.
Když společnost DEGIRO půjčuje Cenné papíry, pak od okamžiku půjčení nemá Beleggersgiro dostatek Cenných papírů tohoto typu. Riziko, že nedostatek povede ke škodě klienta, je však velmi nízké.
A.
Za prvé platí, že protistranou Beleggersgiro je vždy DEGIRO (a ne strana, která si půjčuje) a tudíž svým vlastním majetkem garantuje včasné vrácení Půjčených cenných papírů.
B.
Kromě toho platí, že DEGIRO požaduje zajištění od strany, která si půjčuje. Pokud je strana, která si vypůjčuje, zákazníkem společnosti DEGIRO, poskytuje tato strana zajištění prostřednictvím zástavy, kterou má DEGIRO na její Zůstatek, a u vypůjčené pozice je společností DEGIRO monitorováno riziko. V jiných případech musí strana, která si půjčuje, poskytnout zajištění tak, že převede na Beleggersgiro peníze nebo Cenné papíry, které může Beleggersgiro v případě ztráty strany, která si vypůjčuje, použít, aby vykoupilo zpět Půjčené cenné papíry.
Škoda pro klienta, jehož Cenné papíry byly vypůjčeny, vzniká tudíž až v okamžiku, když jak strana, která si půjčila, tak společnost DEGIRO nejsou schopni dostát svým závazkům (tedy jsou v úpadku) a hodnota zajištění klesla nebo hodnota Půjčených cenných papírů stoupla. Výše škody je přitom omezena na rozdíl mezi hodnotou Půjčených cenných papírů a zajištěním poskytnutým vypůjčitelem.


Je tohle bezna praxe i jinde? Neni to prilis riskantni? Vase aktiva jim v podstate pujcujete ale risk nesete vy. A pokud jim to neumoznite, zalozenim tzv. "custody" uctu, mate pak podstatne horsi ceny kdy vam napriklad z kazde dividendy seberou poplatek za zpracování dividend € 1,00 + 3,00% z dividendy (maximálně 10,00%) - coz je podle me prilis, zvlast kdyz investuji prevazne do dividendovych akcii

Mate nekdo s Degirem vic zkusenosti? Ceny maj v CR asi nejlepsi ale to jen pokud je nechate aby vami zakoupené cenné papíry půjčovali ostatním zákazníkům k shortování s riskem na vasi strane, ochranenym pouze tim, ze ten komu umozni shortovat vase akcie, musí mít na investičním účtu Degira aspon 104 % hodnoty tech shortovaných akcií. Budu rad za kazdou radu zkusenejsich zda se tomu radsi nevyhnout a pokud ano - kdo tu ma podobne nizke poplatky s mensim rizikem?
Naposledy upravil SUM1WIM dne 15. 1. 2015 09:37, celkově upraveno 1
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 15. 1. 2015 09:08

Taky by mne zajímala odpověď na vaši otázku. Jinak v souvislosti s používáním Degira se mi teď stalo, že mi nebyla připsána dividenda. Nicméně na emailovou korespondenci reagují rychle a je to snad v řešení. Poplatky jsou opravdu nízké, ale otázka bezpečnosti mi u Degira vrtá hlavou. Psal jsem dotaz na ČNB, ale bez odpovědi.
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 17. 1. 2015 09:09

To SUM1WIM: celkem zajimava diskuse, zkuste vznést svůj dotaz tam. http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=3&page=46
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 20. 1. 2015 02:27

Nasel jsem spousty diskuzi v holandstine a anglictine - bohuzel spis negativni - pro me asi hlavni problem je u jejich normalniho uctu velke riziko a u custody uctu velke ceny - a u obou variant dost oklestene sluzby - ale problemu je jeste vic. Budu Degiro sice nadale sledovat ale nakupovat budu spis u mirne drazsiho ale jiz osvedceneho spolehliveho Lynxe.

TO headshottt: Uz Vam odpovedela CNB? A dividendu Vam pripsali? Dik za odkaz - uz to tam procitam.
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod headshottt 22. 1. 2015 09:45

CNB neodpověděla a dividendu zatím nepřipsali.
headshottt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mad.snowman 3. 9. 2015 13:10

Také jsem se nechal zlákat nízkými poplatky u Degiro a teď toho lituju, asi využiju možnost převést zdarma portfolio jinam. Jejich Webtrader spíš nefunguje a podpora problémy neřeší :( Poslední kapkou byla výplata dividend ČEZ, kdy mě strhli 35% daň místo 15%, takže co jsem ušetřil na poplatcích, o to jsem několikanásobně přišel :(
Za sebe Degiro nedoporučuju.
mad.snowman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SUM1WIM 13. 9. 2015 21:28

Poslední kapkou byla výplata dividend ČEZ, kdy mě strhli 35% daň místo 15%,


Jak se k tomu vyjadrili?
SUM1WIM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mad.snowman 10. 11. 2015 19:17

SUM1WIM: Nakonec mi z Degiro napsali, že aktuálně nemají podchycené všechny procedury pro správné danění ve všech zemích, takže dividendy z českých akcií se v ČR daní 35%. Náprava se očekává v průběhu 2016. Možná by mohl napsat ještě někdo jiný, kdo měl přes Degiro dividendy třeba KB, Pegasu nebo PM a jak to dopadlo.
Podle mě je to docela problém a minimálně by na to měli nové klienty upozornit. Ačkoliv mě rozdíl v Degiro kompenzovali, nevím jak se k tomu postaví příští rok, takže jsem se rozhodl minimálně tu českou část portfolia převést jinam (i za cenu poplatků to vyjde levněji).
mad.snowman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 13:55

Mohu potvrdit, že mi dividendy od KB zdanili 35% sazbou. Pokud mi to nevykompenzují, tak od nich odejdu.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2016 14:27

Co to je proboha za diletanty? Spíš to DEGIRO vypadá jako poněkud líná firma. Což nevěstí nic moc pěkného.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 14:38

Asi jsem plašil zbytečně, tady je odpověď Degira (odpověděli na email dotaz v 10 minutách):

Aktiva našich klientů jsou držena na omnibus účtu u neziskové společnosti Stichting Degiro, která se stará pouze o správu a úschovu investic. Je to z důvodu bezpečnosti (v případě nějaký problému DEGIRO) a také nám to umožňuje nabízet tak nízké poplatky. Jelikož Stichting Degiro je zahraniční správce aktiv, není možné aplikovat lokální zdanění českých dividend.

Našim klientům poskytneme veškerou sounáležitost a potřebnou dokumentaci, potvrzující, že naši klienti jsou konečnými vlastníky akcií. Pro klienty, kteří drží akcie KB v rozhodný den, poskytneme toto potvrzení v příštím týdnu. K dispozici bude ve WebTraderu v položce Výkazy.

KB po prokázání daňové rezidence klienta doplatí rozdíl mezi sazbou 35% a
15%, viz. https://www.kb.cz/cs/o-bance/vztahy-s-i ... -dividend/


Takže to KB doplatí, ale je to zbytečné papírování.
Naposledy upravil Gigi dne 15. 4. 2016 18:40, celkově upraveno 1
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 15. 4. 2016 16:30

Tvl to je firma. KB doplatí, u jinejch neví... a klioš si bude dopisovat s holanďanama.... ještě, že jsem tam nakonec nepreved ani stock...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 15. 4. 2016 18:40

Tohle bude platit u všech "českých" akcií, pokud doložíš, že jsi český daňový rezident, tak ti to doplatí všechny firmy. Jen je to vopruz, ale o peníze nepřijdeš. Doufám, že to půjde řešit elektronicky.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 4. 2016 21:22

Tak ale postupují v souladu s legislativou, ne? Jinak to řešit v tomto případě asi nejde...
fremantle
Inventář


Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron