PAMM účty a jiné možnosti investice

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kristynag123 16. 4. 2015 08:34

Zdravím, mám v současnosti nějaké volné finance (kolem 150tis.), které bych chtěla dále investovat. Bohužel jsem jako investor totální začátečník. Četla jsem o různých možnostech - podílové fondy apod, ale odrazují mě poplatky za správu, malé zhodnocení apod. Zaujala mě možnost investovat např. s pomocí PAMM účtu (četla jsem nabídku od LiteForex) nebo přímo poskytnout peníze obchodníkům (dozvěděla jsem se zatím jen o existenci myfxmoney). Prosím o rady/zkušenosti, kam byste mi v případě naprostého začátečníka v tomto oboru doporučili investovat. I bych si dokázala představit rozdělit se o podíl s obchodníkem, který rozumí akciím apod. Víte o někom takovém? Nechci naletět.
Díky všem za rady!
kristynag123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 4. 2015 08:49

Nějak si protiřečíš....

"podílové fondy apod, ale odrazují mě poplatky za správu" x "bych si dokázala představit rozdělit se o podíl s obchodníkem"

Co taky jiného než o "rozdělení" se s obchodníkem je manažerský poplatek...

Každopádně jednak tady dost mícháš investice a spekulace (pokud celý příspěvek není reklama na výšeuvedenou společnost, což podle všeho je). A druhak, existují i podílové fondy s TER třeba i do 0,5 %, abys mohl nějak zobecňovat...

Závěrem se 150 tisíc toho moc nevykouzlíš, nejlépe uděláš, když je investuješ především do svého vzdělání - kup si třeba knížky a na základě toho se rozhodni co dál.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod kristynag123 16. 4. 2015 09:14

Já se ptám na zkušenosti s uvedenými firmami či prosím o doporučení jiných, nevím jak jsi přišel na reklamu. Nijak je nedoporučuji, nemám s nimi žádné zkušenosti, jen jsem je našla na internetu jako možnost volby. Asi jsem to napsala špatně. Jde mi o to, že počítám s odečteným podílem, pokud obchod půjde dobře, ale u různých podílových fondů jsem četla jen o poplatcích z každé strany a téměř za vše, takže se člověk dostane ve finále na opravdu nízký zisk.
kristynag123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrAsch 16. 4. 2015 10:03

Podívejte se na tento blog: http://www.martinkopacek.cz/
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ivo_2 16. 4. 2015 12:46

Na internetu jde najít takových firem tisíce .
českých desítky .
Před cca 2-4 roky sem našel web ,kde byla databáze většiny firem působící v čr . Včetně jejich popisu a historie.
Vlastně celý ten web byl speciálně dělaný na toto téma -
Obchodování na forexu a burze .

A tento článek ?
Česká národní banka varuje před firmou MYFXMONEY. Nemá v Česku licenci
http://byznys.ihned.cz/c1-63525590-cesk ... ku-licenci

blesk -
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live- ... money.html

Myslím ,že už se to tu někdy řešilo .
Hledat stejné nebo podobné témata by bylo na "týdny" čtení .
I když je to místy hodně poučné .

Podle mě je investice ,když koupím Auto ,byt .

Toto je spíš jako sázení na ruletě .
Někdo něco vyhraje ,ale zbytek prohraje.
A ještě sem nečetl ,že by nějaký broker neměl vůbec žádné poplatky .

A že někde mají nějaké stop lossy . Na záchranu ?

Tak to řekněte těm lidem co sázely na frank nebo Švýcary. Jakjim nepomohly a prodělaly .
Psali o tom i na Novinkách na Seznamu .
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod firstshot 20. 2. 2017 10:53

tak se z toho myfxmoney vyklubal pekny podvod a mr. kuba z marianek teda klobouk dolu za takovyhle letadlo. viz diskuse na http://www.payout.cz/investicni-fondy-f ... -t160.html
firstshot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 2. 2017 17:11

"kup si knížky ..." nj., ale co od takovýho americkýho gurua se člověk dozví kam aktuálně investovat v rámci kurzovýho rizika (Kč), jak vyřešit brokera v ČR, daně, apod. Podle mě ta "teorie investování" je relativně jednoduchá, na to člověk ani nepotřebuje moc číst nějaký knihovny od Bafetů, spíš by to chtělo někde zjistit, jak to prakticky provést teď a tady v ČR ...
BTW. - co si myslíte o: http://www.socialnitrading.cz/ - tedy kopírovat nějakýho protřelýho obchodníka ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 2. 2017 16:58

stormborec píše:"kup si knížky ..." nj., ale co od takovýho americkýho gurua se člověk dozví kam aktuálně investovat v rámci kurzovýho rizika (Kč), jak vyřešit brokera v ČR, daně, apod. Podle mě ta "teorie investování" je relativně jednoduchá, na to člověk ani nepotřebuje moc číst nějaký knihovny od Bafetů, spíš by to chtělo někde zjistit, jak to prakticky provést teď a tady v ČR ...

stormborec,

Broker např. Lynx nebo Degiro. Daně Vám vyřeší účetní v práci. Držte co nejlevněji aproximaci globálního portfolia a měnové riziko nezajišťujte. Pokud nemáte dobrý (= levný diverzifikovaný globální) dluhopisový fond, tak se na dluhopisy vykašlete a držte stavebka a spořáky.

Tj. např. 50 % VT přes Lynx + 50 % spořák kdekoli.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 23. 2. 2017 18:47

Mslíte 50 % aktiv v globálním fondu akcií (otázka jaký/větší?/ podíl českých - kvůlí té nešťastné Kč - asi neřešit, nebo počkat na konec intervencí?)
Účetní v práci vyřeší tak leda tak, že si ty daně budu muset celý přiznávat sám ...

Co by se dalo vyčíst z těch moudrých zahraničních knih:
Ten podíl 50 % v akciích předpokládám podle věku (předpokládaného inv. horizontu), vztahu k riziku a hlavně asi objemu volných prostředků (čím víc, tím větší podíl do těch akcií, kvůli finanční rezervě).
Předpokládám - podíl v akciích neřešit podle stavu na trhu (akcie nejsou "levné" ani "drahé"), maximálně tak v případě poklesu dokoupit, nebo růstu odprodat kvůli zachování té vhodné "alokace" ...

Zapmněl jsem na něco?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 2. 2017 19:07

stormborec,

Přesně tak. Vždy držet aproximované globální portfolio a neřešit měny. Váhy podle tržní kapitalizace. Zbytek na spořák.

Dluhopisové fondy kvůli transakčním nákladům nekupovat. Ale se sumou tak od milionu výš by to možná smysl dávalo. Pak byste mohl držet Sharpem doporučované four-fund portfolio VTI+VXUS+BND+BNDX (+bezrizikový inflačně chráněný dluhopis, což my tady nemáme, takže třeba ten spořák). A periodicky rebalancovat, např. ročně. BNDX byste musel zajistit proti dolaru.

Nebo přes Degiro zdarma jednou měsíčně ITOT+IXUS a periodicky rebalancovat. Zbytek na spořák (stavebko, ...). V jednoduchosti je síla. Hlavně levně.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 23. 2. 2017 19:46

Rebalancovat - jaká je vhodná perioda - tak často jak umožní fond bez poplatků, nebo je nějaká empiricky zjištěná optimální doba s ohledem na cyklický vývoj světové ekonomiky - tedy využití "nakupuj levně, prodávej draze"?
Ale to se už asi pouštíme na tenký led ... časování trhu ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 2. 2017 20:09

stormborec,

To není kvůli market timingu, ale proto, aby ty váhy těch fondů byly "pořád" v tržních proporcích. Ideálně by to měl Vanguard dělat za Vás a držet pro Vás pořád tržní portfolio, ale zatím se k tomu neodhodlal.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 23. 2. 2017 20:44

Fajn - Vanguard je ta akciová část - ten market timing jsem myslel ve smyslu - když ty akcie rostou - např. za rok se to teoreticky dostane z 50 akcie - 50 spořák na 60 akcie - 40 spořák - nebo naopak když dojde k propadu ... jestli má smysl to nějak reflektovat při tom rebalancování, nebo natvrdo jít disciplinovaně - "jednou za rok to vyvážit"

-- 23. 2. 2017 20:46 --

Pak je tu ještě teoreticky nějaké ty rekurzivní křivky a podobný 3,14čoviny nad S&P 500 apod., a podle toho rebalancovat - ale to už je dost za hranou solidního investování ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 2. 2017 22:51

stormborec,

Co Vás celé ty roky tak fascinuje na market timingu? Každé jaro přicházíte s naprosto totožným tématem. Já Vám samozřejmě rozumím, už jste to tu probíral několikrát. Proto na to radši poprvé nereaguju, protože doufám, že Vás to mezitím přejde. :)

Ne, pokud chcete mít dobrý výnos, tak market timing nedělejte. Kupte si radši VT+IJS+MTUM a nějaké high-yield + dlouhé dluhopisy. Nebo si kupte za všecky úspory akcie a zapákujte to. Anebo VT+IJS+MTUM+páka. Anebo zkuste prodat nakrátko nějaké microcaps a koupit small value. Nebo zkuste vypisovat put opce. Atd.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 24. 2. 2017 09:56

Nj, serme na to
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků