Měnové zajištění

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 5. 2016 07:59

Nero73:
Ok. Díky. Teď už je mi to jasné. Tak proto ten vzorec. Poněvadž se počítá rozptyl, resp. SD součtu 2 proměnných (= 2 logaritmů) a v tomto případě se uvažuje nulová korelace. Tak zaplaťpánbu že se to vysvětlilo. Holt na mě se musí pomalu. :)

1. O nestálosti korelaci výnosů v obecné rovině vím. Nebylo by v takovém případě bezpečnější uvažovat pozitivní korelaci? Teď po finanční krizi se vyrojilo spousta (chytrých) lidí, kteří tvrdí, že korelace se zvyšují v krizích.* Zrovna v takovou dobu bych potřeboval co nejmíň nejistoty.

2. Mohl byste mi něco říct k vztahu spotřebního koše a zahraničních investic? Pokud bych měl v určité zahraniční měně stejnou váhu investice a spotřeby, tak bych nepotřeboval měnové zajištění ani u dluhopisů denominovaných v této zahraniční měně? Hraje v té úvaze nějakou roli platnost/neplatnost PPP?

[*EDIT: Tam teda šlo o korelace mezi akciemi, ale říkám to jenom pro ilustraci. Jako jednu z možností.]

-- 1. 5. 2016 08:09 --

fc70 píše:(Snad i výnosy akcií opravdu jsou líp modelované lognormálním než normálním rozdělením, ale to, že pak výpočty vypadají líp, je v praxi dost možná důležitější důvod.)

Rozdělení výnosů akcií viz např. https://www.dimensional.com/famafrench/ ... buted.aspx
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 5. 2016 11:22

Pro zajímavost něco o měnovém zajišťování akcií od Vanguardu:

https://personal.vanguard.com/pdf/ISGCMC.pdf
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 27. 5. 2016 14:48

the direct transaction costs of currency hedging have generally been low to moderate, historically in the range of 1 to 18 basis points annually for developed-market currencies


To by bylo hezké, kde to ale má český retailový investor takhle pořídit?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 31. 5. 2016 11:47

No tak my jsme spíš tak emerging nebo frontier market, takže nikde. Tam se píše o developed. Důležitá je ta tabulka na str. 7.

Forwardy viz např. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/284 ... kurzu.html Pokud dobře počítám, tak to vychází proti dolaru na necelých 0,5 % p. a.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 6. 2016 11:16

Oživím opět téma: Máte někdo nějakou představu, co bych spáchal, kdybych v globálním portfoliu (akciovém) zajistil jenom USD do koruny a všecky ostatní měny zůstaly nezajištěné? Je to nějaký velký průšvih, nebo je to ok?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kvinto 20. 2. 2018 15:44

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat, zda-li jste někdo absolvovali školení na měnové zajištění od Finlordu? Pokud ano, zajímalo by mě, jestli to stojí za ty prostředky? 2500,- Kč za pdf soubor + konzultace se mi zdá moc. Můžete někdo poskytnout recenzi? Je případně nějaká alternativa? Díky.
Kvinto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 2. 2018 16:01

Kvinto,

K čemu to potřebujete?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kvinto 20. 2. 2018 22:29

Chci nejake prostredky investovat do P2P pujcek. Dekuji.
Kvinto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 2. 2018 22:42

Proč ne Zonky?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Kvinto 20. 2. 2018 22:59

Zonky mám, ale prostředky již jen stahuji. Změna jejich poplatkové politiky mi nepřijde jako férová hra.
Kvinto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 2. 2018 23:17

Změna poplatků mě nejdřív taky naštvala, ale způsobila jen, že teď jsou k dispozici i půjčky s horším ratingem. Jenom odpadli šílenci, co investovali do nejhorších ratingů. Já myslím, že pohoda. Mám přes 300 půjček s výnosem 8,4%.

To pdf nekupuj. Stáhl jsem si to bezplatné a vypadá, že to psal žák základní školy. 2500 to rozhodně cenu nemá.

Co se týká měnového zajištění, minimum je 10 tis. EUR a budou chtít zajištění 10%. Takže to je nepoužitelné.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Kvinto 21. 2. 2018 06:44

Dobře, ale vzhledem k tomu že Zonky nemá buyback garanci očekávám, že se výnos bude zhoršovat. Když zainvestuji třeba na Mintosu na 11%, tak kolaterálem si snížím prostředky o 10% - tedy i zisk z výnosu o 10%, z 11% to je nějakých 1,1%, výnos tedy 9,9%. Jsou tam i vyšší % a hlavně s buyback garancí. Taky se jedná o diverzifikaci. Zatím mám jen Zonky a není dobré dávat všechny vajíčka do jednoho košíku :-) Můžu se alespoň zeptat, která finanční instituce z hlediska měnového zajištění vycházela nejlépe? Možno i do SZ. Děkuji.
Kvinto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 2. 2018 12:55

Kvinto,

Spíš naopak: buyback garance je pro Vás větší jistota, tím pádem nižší požadovaný výnos.

Ten kolaterál na Mintosu je cash? Je to úročené?

Každopádně P2P půjčky nedávají smysl vůbec. Podobně jako kryptoměnám se jim úplně vyhněte. Kupte si za to nějaké akciové ETF a na všecko ostatní zapomeňte. I na měnové zajištění.

(Když už jsme u toho, neumíte mi někdo spočítat optimální zajišťovací poměry dvou a vícesložkového cizoměnového portfolia při konstantních parametrech (volatilita podkladů, volatilita měn, korelace)? Nevím, od čeho se odpíchnout.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kvinto 22. 2. 2018 14:19

Jedna dva,

myslel jsem kolaterál u měnového zajištění, prostředky, které se musí složit např. u některé banky a které tedy nejdou zainvestovat na platformě s půjčkami. To znamená, že z nich není žádný výnos, jen slouží, jako pojistka pro případ špatného vývoje kurzu atd. Většina ETF je také v zahraničních měnách, tedy taky by bylo dobré je zajistit, a nejsem si jist, že chci nyní vkládat nějaké prostředky do trhu na konci býčího cyklu. Samozřejmě je možné oponovat, že se to týká i trhu půjček a s příchodem recese se zhorší platební morálka. Nicméně věřím, že pokud je poskytující firma zdravá a má dobré zajištění půjček dostojí buyback garanci.

Nicméně nerozumím, proč by větší jistota měla znamenat nižší výnos? Neberu to jako klasický trojúhelník riziko, termín, výnos. Na Mintosu jsou poskytovány půjčky s vyšším úrokem a buyback garancí, je tam větší konkurence. Zonky nemá na našem trhu zatím nějakou vážnější konkurenci a s investory si tedy dělají co chtějí, viz jejich změna podmínek. Dávají přednost lidem co si potřebují půjčit, to není vyrovnaný vztah. Mají vlastní peníze v rámci finanční skupiny, kterými investory nahrazují, ať už se tváří že jsou to půjčky od lidí pro lidi, což není ve velké míře pravda, ale spíše jen marketing.

Proč nedávají P2P půjčky smysl, jako součást portfolia? Můžete něčím podložit?

Ad dotaz, rád bych pomohl, ale neumím.
Kvinto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 2. 2018 14:42

Kvinto,

ten kolaterál není úročený vůbec?

Ano, měnové zajištění akciového ETF by nejspíš prospělo.

Buyback garance asi nebude důvod toho vyššího úroku. Tím bude vyšší riziko. Pokud to dobře chápu, tak buyback garance je pro investora vyšší jistota. Proč by měla vyšší jistota vést k vyššímu úroku?

Pokud máte na mysli konkurenci mezi investory (těmi, kdo půjčky poskytují), tak ta vede ke snižování výnosů, ne k jejich zvyšování. Ke zvyšování výnosů by vedl převis poptávky po půjčkách (více žadatelů): každý další žadatel musí strpět vyšší úrok, aby půjčku vůbec dostal. Naopak každý další poskytovatel půjček musí nabídnout nižší úrok, aby někdo jeho peníze vůbec chtěl.

P2P půjčky jsou jen zlomeček aktiv, do kterých můžete investovat. Proto nemá smysl se jimi zabývat. Jestli ignorujete třeba HY dluhopisy, tak proč P2P?
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků