Kam nacpat peníze?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bigboban 19. 7. 2015 19:19

Asi 1000x omílaná otázka - kam dát peníze?

V mém případě jde o volných cca 50 tisíc měsíčně. Kam to dát? Předně chci upozornit že mi nejde o to vydělat závratné/zázračné sumy ale spíš mi jde o uchování hodnoty. Mojí prioritou jsou byty ale minimálně v Praze je teď situace dost pitomá i když by se ještě nějaký byt hodil. A "na vsi" se zase bojím "sociálních" nájemníků. Navíc levné byty mají drastický poměr nájmu/poplatků tedy měsíční poplatky klidně 2x tolik co nájem. Takový byt mít prázdný je dost krize. Co dál? Předem upozorňuji že nemám zájem o rady na nějaké virtuální "produkty" tedy cokoliv co je vedené a existuje pouze v počítači.

Dík za názory.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 7. 2015 19:36

Můžeš půjčovat lidem v nouzi... Když jim odpustíš 30% hned a na zbytek dáš 30letý odklad, tak by to mohlo mít úspěch a třeba by tě ani nenařkli z vydírání.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2015 19:39

Tohle teda asi nepomůže, ale v čem si myslíte že existuje vlastnictví bytu, a v čem existuje katastr?

Kdosi tu říkal, že člověk opravdu vlastní jen to, co se mu vejde do batohu a s olovnicí v ruce dokáže ubránit; všechno ostatní je vedené a virtuální právo závisející na shodě spoluobčanů. To, jestli si na byt nebo továrnu můžu sáhnout, nic nemění na tom, že vlastictví může zmizet zápisem na nějaký počítačový disk.

Když nemáš zájem o byty, bankovní vklady, akcie, dluhopisy, tak toho moc nezbývá… Diamanty reálně nepříchází v úvahu, jestli zlato uchová hodnotu je diskutabilní, konzervy nemá smysl kupovat po 50 tisících.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod bigboban 19. 7. 2015 19:52

To jste mě asi nepochopili. V Cimrmanovi taky bylo o tom že důl nelze ukrást že je to jen díra v zemi. Spíš mi jde o to, že jsou věci co reálně existují - zlatá cihla, auto, dům, pole, les, důl :-), loď, obraz, .. A všechno z toho jde nejspíš ukrást. Ale pak jsou věci co ve skutečnosti neexistují už ve chvíli kdy je "kupuju" - akcie, bitcoiny, podíly v různých fondech atd atd. Takže mezi tou první skupinou a tou druhou vidím dost propastný rozdíl. A ano můžu přijít o dům stejně jako o vklad v nějakém fondu, ale furt vidím asi tak 100x pravděpodobnější že přijdu o to numero v počítači než o něco hmotného.

A druhé nepochopení - neřekl jsem že nemám zájem o byty právě naopak. Akorát jsem ze současné situace celkem zklamaný a rád si nechám poradit kde a co koupit. Sám jsem uvedl dva extrémy, ale třeba je "něco mezi tím".

A mimochodem teď šel v telce film "Signál" (pěkná kravina) ale zazněla tam jedna zajímavá myšlenka. Starosta tam měl ve stodole 10 starších motorek a říkal že až jim bude 50 let tak je prodá a zajistí se tím na důchod. To mě vždycky přišlo jako dobrej nápad. Ale co schovat? Auta a motorky jsou moc velký. Vždycky mě lákalo uchovat pár desítek let nějakou elektroniku menších rozměrů. Zkoušíte něco podobnýho někdo?
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gotesák 19. 7. 2015 21:17

bigboban píše: Ale co schovat? Auta a motorky jsou moc velký. Vždycky mě lákalo uchovat pár desítek let nějakou elektroniku menších rozměrů. Zkoušíte něco podobnýho někdo?


To zálezi, co prijde:
1) bude pokračovat nynější bezstarostný (jen na Západě) blahobyt: pak muzeš sbírat cokoli cenneho-hodinky, známky, obrazy, rádia i motorky

2) prijde průser(celosvětový) pak je zajímave vlastnit chlast, cigarety, trvanlive potraviny a strelivo a zbraně - zeptej se prababičky nebo jiných pamětníků nebo treba Chorvatů, co se šmelilo u nich pred 20 lety

Z toho vyplývá, ze za obou variant bys mohl sbírat starozitne, ale strelbyschopne zbraně a naboje. :idea:
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2015 22:10

bigboban píše:To jste mě asi nepochopili. V Cimrmanovi taky bylo o tom že důl nelze ukrást že je to jen díra v zemi. Spíš mi jde o to, že jsou věci co reálně existují - zlatá cihla, auto, dům, pole, les, důl :-), loď, obraz, .. A všechno z toho jde nejspíš ukrást. Ale pak jsou věci co ve skutečnosti neexistují už ve chvíli kdy je "kupuju" - akcie, bitcoiny, podíly v různých fondech atd atd.


O bitcoinech se hádat nebudu, to je naivní nesmysl. Ale mezi akciemi a domem (nebo ještě lépe, podílem v bytovém družstvu) z hlediska nějaké existence nebo jistoty žádný rozdíl nevidím. Obojí je zapsané právo na nějaký fyzický majetek (stěny a podlaha, soustruh) a na nějaké výdělečné vztahy (smlouva s nájemníky a správci domu, smlouva s dodavateli a odběrateli), které dohromady znamená nějaký potenciál budoucích výdělků.

Nechceš si přesně rozmyslet a napsat, čím se to podle tebe liší?

Starožitnosti apod… všechny tyhle věci mají s časem stav horší a horší, je potřeba je udržovat, což je práce i náklady. Takže spíš než uložení peněz je to druhé zaměstnání. Určitě s tím někdo peníze vydělat nebo ušetřit umí, ale je to odbornost, těžko něco, kde může člověk bezpracně uspět v libovolném oboru jen proto, že ten obor někdo poradil na fóru.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod bigboban 20. 7. 2015 07:56

Čistě prakticky za posledních 20 let. Kolik bylo případů kdy někdo prodělal kalhoty na:
- fyzický majetel - vlastnictví bytu, domu, pole, ..
- virtuální majetek - vlastnictví akcií, fondů a podobně
?

Čekal jsem kreativnější odpovědi než jen zpochybňování samoztného dotazu. To opravdu všichni cpou peníze jen do akcií a bytů?
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2015 10:48

Tak čistě prakticky:
1) Virtuální = neskutečný, v tomto okamžiku neexistující.
Domníváš se, že akciové firmy ve skutečnosti neexistují? Že je to jen nějaký přelud? Možná tvůj. Akcie je podíl na skutečné akciové firmě a podílový fond je jen soubor těchto skutečných akcií.

2) K tvé otázce: za posledních 100 let bylo příčinou většiny krizí splasknutí bubliny na nemovitostech, které se následně přelilo na akciové trhy, např. krize hypoték v roce 2007, kdy si kdejakej vocac díky nízkým úrokovým sazbám pořídil dům na hypotéku, a když došlo ke zvýšení sazeb, tak neměl na splátky a o dům přišel. Takže nemovitosti nejsou imunní proti krizím, naopak často jsou jejich příčinou.

3) Samozřejmě můžeš investovat do různých sbírek (motorky, umělecké předměty...) nebo fyzické komodity (zlato...). U těchto investic musíš mít vyřešené skladovací prostory, o sbírky se musíš patřičně starat a udržovat je v dobrém stavu a musíš mít velké znalosti v daném oboru, aby si za čas třeba nezjistil, že přechováváš padělky. To stojí plno času a peněz. Je to dobré tak pro excentrické milionáře, kteří nevědí co s časem a penězi. Nebo to musí být obrovský koníček.

Do čeho má smysl investovat?
- nemovitost na bydlení
- nemovitosti na pronájem
- vlastní firma nebo jako společník ve firmě
- finanční cenné papíry (peníze, dluhopisy, akcie, komodity), nejlépe pomocí fondu nebo ETF.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 7. 2015 11:03

Pro jedince s tímto problémem vychází časopisy: How to spend it?!, nebo české Luxury Guide a Proč ne? (příloha Hospodářských novin). Tady ti nikdo své know-how asi nepoví a taky to dost závisí na osobním vkusu. Je k zamyšlení, jestli to, co děláš, má nějaký cíl nebo smysl, protože otázka "co s prachama?" by se v ideálním případě neměla v hlavě vůbec objevit.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 20. 7. 2015 11:16

Tak na otázko Co s prachama jsou jen dvě odpovědi - utratit nebo se je snažit uchovat. V mém případě asi každý pochopil řešíme druhou možnost tedy asi ten dotaz úplně mimo nebude.

Cíl je jasný - dnes vydělané peníze ještě za 20 let najít v podobě že si za ně koupím to co dneska. Tedy pokud mám dneska meloun a koupím za to X kubíků vody, X kWh elektrky, X tisíc chlebů, .. tak chci aby to platilo i za 20-30 let.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2015 12:23

bigboban píše:Cíl je jasný - dnes vydělané peníze ještě za 20 let najít v podobě že si za ně koupím to co dneska.

To chtějí všichni, kteří nežijí jen z ruky do huby, ale šetří si něco na horší časy. Nikdy ale nevíš, co bude za 20 let, nevíš ani co bude zítra. Od určitého věku jsi rád, že se vůbec ráno probudíš. ;-)

Co ale vím, že nefungují sázky na jednu kartu, protože můžeš buď hodně vydělat, nebo také o všechno přijít. Vždy je lepší mít majetek rozložený do více aktiv. Když něco prodělá, něco jiného zase vydělá.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 7. 2015 12:30

No já myslím, že jsem odpověděl taky zcela jasně, ještě bych to mohl odlehčit a říct: Neuč Ladislava1 investovat do nemovitostí, stejně se ti na to vykašle a koupí si akcie na dividendy :-)

Pokud máš rád třeba dobré víno nebo pronajímáš byty, k čemu ti bude dobré vědět, že se dá vydělat investováním do veteránů, měn, drahých kovů nebo diamantů?
Hlavně mým cílem nemůže být něco z křišťálové koule, jestli si za dnešní peníze koupím to stejné i za 20 let, tím méně to ještě měřit cenou komodit, to je jedna rovnice o dvou neznámých. Neprodělek musí být prakticky jistota, jinak je nutné cíl přehodnotit.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 21. 7. 2015 00:06

Hehe zajímavý.
Akcie jsou virtuální, ale nemovitost ne :-D Já tedy nevidím moc rozdíl mezi zápisem o majiteli akcie a zápisu v katastru nemovitostí. Firmy mají svoje sídla a to jsou nemovitosti, stroje, pole, ...

Tohle dost vylučuje a omezuje pouze na fyzické věci, které nejsou nikde zapsané (například to vylučuje plán ála starosta s veterány).
U komodit nikdo neřekne, jakou to bude mít cenu a tedy jestli si ji alespoň uchovají.

Takže zbývají snad jenom sbírky. Těžko říct kupuj tohle, to uchová (vydělá). Ale zase se dá sbírat všechno. Od miniatur a textů na papíře, co moc prostoru nezabere až třeba po sbírku nemovitostí (ale tady bod jedna) :-D

bigboban píše:Čistě prakticky za posledních 20 let. Kolik bylo případů kdy někdo prodělal kalhoty na:
- fyzický majetel - vlastnictví bytu, domu, pole, ..
- virtuální majetek - vlastnictví akcií, fondů a podobně
?


Tak čísla k dispozici nemám, ale můj odhad je, že na světě to bude víc v bodě jedna (krádeže, přírodní katastrofy, stáří a jiné druhy znehodnocení atp.).


A bonus nakonec. Inflace je nízká a hodnotu ti tedy může zachovat i spořící účet, ale prakticky vzato ta banka ty prachy fyzicky mít nebude...virtuálněí :-D
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigboban 21. 7. 2015 06:28

"Firmy mají svoje sídla a to jsou nemovitosti, stroje, pole, ..." HEHE! A proto stojí akcie firem jako Facebook miliardy že. Kolikpak políček a s trojů asi ten Cukrberg má. :D

Tohle jsou kecy z (před)minulýho století :!:
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 7. 2015 08:01

Hold některé firmy mají víc toho železa a některé víc know-how. Některé se jen trefily do momentálního vkusu a potřeb lidí a až opadne nadšení, hodnota firmy klesne. Nikdo ti neříká, abys kupoval akcie pochybných firem u kterých nikdo neví jak vydělávají peníze.

Ty ale dáváš přednost jen tomu železu.
Předpokládám, že s nádorem nepůjdeš k doktorovi, který má potřebné znalosti, ale požádáš snědého spoluobčana, aby ti ho vyškrábnul krumpáčem. :D
mlsal
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků