Dluhopisy DRFG

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 9. 2015 13:34

Kamarád se chystá prodávat dluhopisy DRFG s úrokem až 7 %. Chce vědět, jestli může mít čisté svědomí tohle lidem nabízet. Těch 7 % mi přijde hodně, tak si říkám, jestli v tom není nějaký háček.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 26. 9. 2015 14:07

Hacek bude v tom, ze tem procentum bude umerne riziko. Byl bych zvedav na financi vykazy emitentu tech dluhopisu. On sam do nich investuje? Pokud ano, tak proc, pokud ne, tak taky proc ne? Ma rozmysleno, jak bude investici rozumnym zpusobem zduvodnovat?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gigi 27. 9. 2015 20:31

U firemních dluhopisů není 7% zas tolik. Výška úročení se rovná riziku a osobně nevím, zda by mi těch 7% stačilo. Záleželo by na parametrech toho dluhopisu.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 27. 9. 2015 22:03

No, není zas tolik… ČEZ vydal už v roce 2013, před posledním snížením tržních sazeb, 15leté dluhopisy s úrokem 3%. Pravda, ČEZ je jedna z největších českých firem.

Na druhé straně NWR, jestli si dobře pamatuji, v zhruba podobné době vydávalo dluhopisy a dostávalo půjčky s úrokem někde mezi 7 a 8%; a prošli si restrukturalizací, která znamenala pro držitele dluhopisů slušnou ztrátu.

Tím netvrdím, že „DRFG“ nutně zkrachuje, ale 7-8% p.a. je opravdu výnos daleko bližší akciím než konzervativním dluhopisům, a ta investice se skoro určitě bude chovat podobně. (Jen možná, protože nebudou vůbec nebo aspoň ne aktivně obchodované, nebude ta rizikovost a volatilita každý den vidět, ale to neznamená, že neexistuje.)


To, že DRFG nezveřejňuje na svých stránkách normální finanční výkazy, je pro vydavatele dluhopisů poměrně neobvyklé. Že Google vůbec nenajde prospekt, už je neobvyklé dost. Že najde http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites ... NB_573.pdf , svědčí přinejmenším o nepečlivosti.

Ta stránka naznačuje, že „dluhopisy DRFG“ se možná formálně jmenují jinak a Google je tedy nenajde; našel jsem něco o 2 Crown Capital, což není na první pohled extra lichotivé, ale zas až tak dalece se mi v tom teď vrtat nechce, když to může být úplně jiný cenný papír.

Z výroční zprávy v obchodním rejstříku nedokážu nic určitého říct. Pár věcí mi tam připadá divných, ale nemám formální vzdělání a bez podrobnějšího transparentního rozvedení těch položek bych to nechal na někoho, kdo se v českém účetnictví běžně pohybuje a dokáže říct, jestli to vypadá normálně nebo ne.

-- 27. 9. 2015 23:20 --

Možná ještě jinak: Vůbec není nepředstavitelné investovat do třídy aktiv „korporátní dluhopisy s podobným úrokem“. Je ale dost těžko představitelné nabízet to retailovým klientům s tím, ať si sami udělají due diligence a rozhodnou se, jestli do téhle jedné investice (bez diverzifikace!) dají znatelnou část svého portfolia.

Čekal bych, že běžný finanční poradce pracující podle šablony nějaké velké poradenské skupiny bude klientům převážně nabízet nějakou sadu fondů (podle klientova postupu k riziku), kde klidně bude, co já vím, až možná 30% nějaký high-yield corporate bond fond (ne že bych 30% doporučoval, ale a priori to nedokážu odmítnout). Naproti tomu dát neznalému klientovi i jen 10–15% do jednotlivého dluhopisu je nečekané, a myslím, že to může udělat jen poradce, který osobně tu due diligence s odbornou péčí udělá, a ne někdo, kdo se přes kamarády ptá na fórech anonymních komentátorů – a pak ještě by měl dokázat klientovi vysvětlit, co přesně navrhuje a jaký to bude mít dopad.

(Pokud vím, žádný srovnatelný fond českých dluhopisů vynášejících kolem 7% snad ani neexistuje; nejblíž by možná byl J&T Bond, ale i ten má výnos do splatnosti pod 6%. Nevím, jestli to spíš znamená, že o tak rizikové dluhopisy svědomitý správce kupovat nebude, nebo že se v ČR převážně financuje bankovními půjčkami a dluhopisů je zkrátka moc málo na sestavení rozumného fondu; dost možná obojí. To, že dluhopisy existují, ale fondy už nemohou, by bylo možné vysvětlení toho, proč by se jednotlivé dluhopisy přes poradce nabízely – ale zase bych čekal, že poradce bude rozumnět, vyhodnocovat jednotlivé nabídky, a diverzifikovat.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fantucci 27. 9. 2015 22:36

Pokud se nemýlím, tak 2 Crowns Capital padá do holdingu DRFG. A celý holding vystupuje jen jako zprostředkovatel mezi dlužníky a investory.
Osobně o skupině DRFG vím jen zprostředkovaně, ale z informací které mám a na základě kterých je mohu porovnat s výše zmíněnou J&T, bych šel jednoznačně cestou J&T(to je pravděpodobná alternativa k těmto jednotlivým dluhopisům, se kterým se poslední dobou poměrně roztrhl pytel). Souhlasím s argumenty fc70.
Jen aby o těchto dluhopisech ještě nebylo "slyšet"...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 28. 9. 2015 14:17

No nedělejme si o těch fondech J&T kdovíjaké iluze, 6% není o tolik míň než 7% a dost z firem, do kterých ty fondy investují, je zadlužených dost nadoraz (na úroky z dluhopisů třeba vydělají v EBIT, ale ne v EBITDA; nebo ani v EBIT ne). Ale jak jsem psal, když už člověk chce investovat do téhle třídy aktiv, fondy J&T aspoň trochu diverzifikují.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fantucci 28. 9. 2015 17:03

Souhlasím, já je ani nedoporučuji, ani v nich nemám peníze.
Ale furt jsou lepší alternativou právě kvůli Vámi zmíněné diverzifikaci
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod goob 11. 12. 2018 21:57

Nějaké další zkušenosti po letech? Přemýšlím nad zařazením do portfolia. Dělají podobnou práci jako např. Českomoravská nemovitostní, která nedávno koupila Nestlé za 600 milionů v Modřanech.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 10. 5. 2019 21:51

Klasika, tyhle dluhopisy jsou stejná sorta jako ostatní bondy bez ratingu. Navíc pohledem do účetnictví firmy lze najít, že jsou dost napákovaný. Pokud uvážím, že prodejci dostávají nesmyslně vysoké provize, nevyvolává to ve mně moc serióznosti. Majitel je zeťák Schillerky a celá ta famílie nemá dobrou pověst.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/21 ... -babisovou

Podobný kupon sliboval i Zoot :). Závěr: Jistinu kuponem nenahradíš.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 14. 12. 2020 00:45

Historický dodatek: https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/ ... NB_573.pdf za tehdejší veřejnou nabídku bez uveřejnění prospektu.
fc70
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků