dluhopisy, nejaka rada pro laika?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sniper76 18. 1. 2016 16:32

Pokud bych volil dluhopisy, tak bych šel do dluhopisových ETF. např:
http://etfs.cz/databaze-etf/dluhopisove ... dluhopisu/
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 1. 2016 16:52

A existuje nějaké dluhopisové ETF zajištěné do Kč? :-)

-- 18. 1. 2016 16:56 --

Myslím si, že dluhopisové OPF na tom nákladově špatně až tak nejsou, že by bylo třeba mermocí hledat vhodné ETF, ostatně i u výšeuvedených bylo TER kolem 1,5 % a vstupní poplatek bývá kolem 1 %. Samozřejmě výnos je nižší, ale pro menší objemy vzhledem ke zpravidla kratšímu investičního horizontu ETF taky nemusí pro typicky větší vstupní náklady taky vyhovovat...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod sniper76 18. 1. 2016 18:56

fremantle: Kratší investiční horizont a nákup dluhopisů v době, kdy jsou úrokové sazby u dna, je cesta k jisté ztrátě.
Jistě, investice v cizí měně před očekávaným ukončením intervencí ČNB může znamenat ztrátu. Já osobně všechny své investice v EUR už nikdy nepřevedu na CZK.
Dluhopisy nesleduji, odkaz co jsem tu hodil byla jenom ukázka, že existuje alternativa k podílovým fondům. Pasivně spravované ETF bývá obvykle poplatkově zajímavější než aktivně řízené podílové fondy. Najít v česku podílový fond který dlouhodobě a opakovaně dosahuje zajímavých výnosů a zároveň má nízké poplatky je náročný úkol.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 1. 2016 10:12

sniper76 píše:Pasivně spravované ETF bývá obvykle poplatkově zajímavější než aktivně řízené podílové fondy.

Tento výrok žel není tak úplně pravdivý. Zapomínáte na (i) poplatek brokerovi, např. Lynx od 5 dolarů, resp. 6 eur, a (ii) poplatek za nákup deviz (devizovka spread cca 0,5 %).

Za investici do ETF na Xetře ve Frankfurtu za 3 000 Kč zaplatíte: 2 x 160 Kč (= 10,7 %) + 0,5 % za konverzi = celkem 11,2 %.

Za investici do korunového OPF s podobným složením za 3 000 Kč zaplatíte: cca 1 %.

Uvážím-li roční TER ETF 0,25 % a roční TER OPF 1,25 %, tak se Vám investice do ETF vyplatí až zhruba za 10 let.

A dluhopisová ETF nejsou zajištěna do koruny. To většině lidí bude velmi silně vadit, protože roční kolísání kurzu je o řád vyšší (desítky procent) než kolísání hodnoty dluhopisů (procenta).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 19. 1. 2016 11:26

Proč jste si zrovna zvolil částku 3000 Kč tedy cca 110 EUR? Všeobecně se doporučuje investovat do ETF od částky 10 000 EUR/USD. Pokud tazatel jenž vznesl dotaz by 20% investoval do "rizikovějších" instrumentů, tak by z vaší logiky měl celkem 15 000 Kč. Pro tuto částku pak doporučuji termíňák a nic dalšího neřešit.
Já kdysi měl taky nainvestováno do OPF. Moje zkušenost je jasná a to, OPF již nikdy. Za celou dobu jsem jen slyšel výmluvy, proč nebylo dosaženo výnosu. Vždy byl na vině někdo jiný. Nikdy nic nepřiznali. Nicméně je pravda, že každý investor si musí projít tzv. popálením prstů. Pak již si dá pozor.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 1. 2016 11:37

sniper76 píše:Proč jste si zrovna zvolil částku 3000 Kč tedy cca 110 EUR? Všeobecně se doporučuje investovat do ETF od částky 10 000 EUR/USD. Pokud tazatel jenž vznesl dotaz by 20% investoval do "rizikovějších" instrumentů, tak by z vaší logiky měl celkem 15 000 Kč.

Což nelze tak úplně vyloučit, poněvadž OP neřekl, kolik peněz má. A Vy jste pozapomněl dodat, že investice na burze není pro drobné částky v řádu tisíců korun. (O měnovém zajištění dluhopisů raději nemluvě.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod qsubt 20. 1. 2016 23:01

tato debata uz jde dyl mimo mne - autora prvniho topicu, uz je tu moc zkratek o kterych nemam paru :D ale klidne v debate mezi sebou pokracujte...

Ja si dam u JT ten mix https://www.jtbank.cz/produkty/j-t-combi.html
maji u TV diky v tomto kombu pomerne vyrazne zlepseny urok oproti holemu TV.
A testnu podilovy fond v praxi..., dost mozna jsem nej obdobi minul, no ale zkusim a uvidim. Jeste nevim jestli dam tu 1rocni nebo 3rocni variantu, myslim ze to bude prast jak uhod.. uvidim.

byl tu polodotaz na me finance... no k dispozici tu pro tento topic jsem pocital maximalne s 6 nulama a jednickou pred nema.
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rochus 21. 1. 2016 05:23

A co ty vstupní poplatky 3% do těch fondú Money a Bond?Budou při Combi sníženy nebo dokonce odpuštěny?
Rochus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 1. 2016 06:54

J&T BOND CZK
- výnos do splatnosti 4,82%
- modifikovaná durace 2,34 R
- TER 1,26%
- vstupní poplatek 1,5% (pro investici nad 500 tis. viz ceník)
- kreditní riziko - rating jednotlivých dluhopisů se nezveřejňuje, ale jedná se o fond vysoce rizikových dluhopisů
- měnové riziko - "Zajišťujeme část měnového rizika u investic v EUR a většinu USD". V roce 2017 se předpokládá posílení Kč vůči EUR proto by byl lepší měnově zajištěný fond.

Váš pravděpodobný výnos na horizontu 3 let = 4,82% - 1,26% - 1,5%/3 = 3,06% p.a. Můžou se ale projevit zmíněná rizika a tohoto výnosu nedosáhnete.

Na závěr hezká ukázka rizika dluhopisů CPI
http://archiv.ihned.cz/c1-65115010-vite ... n=mediafed
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 21. 1. 2016 10:07

Narazil jsem na JT webu na dluhopisy. Nicmene jsem v teto oblasti doslova nepolibeny, a ocenil bych nejake informace - idealne od nekoho jineho nez samotne banky... proto pisu sem.
-----------------------

Chtel bych poprosit neznamou dusi, jestli by nenapsala par radku, ve kterych by shrnula hlavni nevyhody teto investice... bavme se treba primo konkretne:
https://www.jtbank.cz/produkty/dluhopisy.html

podle "číselek" se mne libi treba ten:

CPI VAR / 19 (CZK)
Název emise CPI VAR/19 CZK
Měna emise CZK
Datum emise 29.3.2012
Celkový objem emise 2 000 000 000 CZK
Jmenovitá hodnota dluhopisu 1 CZK
Emisní kurz 100 % jmenovité hodnoty + AÚV
Úročení 6M PRIBOR + 6,5 % p.a.
Výplata kupónu pololetně, vždy k 29. 3. a 29 9.
Datum splatnosti 29.3.2019
ISIN CZ0003501868
Kotace BCPP (volný trh)
Finanční výkazy Finanční výkazy Czech Property Investments, a.s.


NA tom DL se aktuálně mění podmínky!!!
http://www.kurzy.cz/zpravy/393591-cpi-u ... -var-2019/
(jen jsem narazil na zprávu při monitoringu dnešních eZ a nemám čas na rozbor, oč jde.... předp. nějaké snížení ÚS, když nabízejí předč. vyplacení nesouhl. investorů...)
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 21. 1. 2016 17:10

qsubt píše:tato debata uz jde dyl mimo mne - autora prvniho topicu, uz je tu moc zkratek o kterych nemam paru :D ale klidne v debate mezi sebou pokracujte...

OP = original poster
ETF = exchange-traded fund
OPF = otevřený podílový fond
TER = total expense ratio
Nic moc víc asi nebylo...

qsubt píše:Ja si dam u JT ten mix https://www.jtbank.cz/produkty/j-t-combi.html
maji u TV diky v tomto kombu pomerne vyrazne zlepseny urok oproti holemu TV.
A testnu podilovy fond v praxi..., dost mozna jsem nej obdobi minul, no ale zkusim a uvidim. Jeste nevim jestli dam tu 1rocni nebo 3rocni variantu, myslim ze to bude prast jak uhod.. uvidim.

Testněte. Kdo nehraje, nevyhraje. Za 3 roky uvidíte. Přinejhorším o něco přijdete, nic víc se Vám stát nemůže. Pokud jste srozuměný s tím, že ten fond je hodně rizikový a že nemůžete 3 roky vybírat z TV pod sankcí 1,2 % z jistiny (?), tak je to v pořádku.
qsubt píše:byl tu polodotaz na me finance... no k dispozici tu pro tento topic jsem pocital maximalne s 6 nulama a jednickou pred nema.

V takovém případě ovšem odvolávám, co jsem odvolal, poněvadž by možná nebylo od věci zkusit to, co říkal sniper76. Pokud chcete koupit dluhopisový fond za cca 500 000 Kč, tak byste mohl koupit ETF na burze a poohlédnout se po měnovém zajištění vlastnoručně. Např. Patria Direct nabízí měnový forward právě pro tyto účely. Možná by se našel i levnější broker, který něco podobného nabídne. Zkusil bych se být Vámi ještě poptat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 21. 1. 2016 20:10

Vyměnit Kč za EUR na devizovce nebo přes Valuto a koupit ETF na burze je celkem triviální. Velký problém je ale najít vhodné dluhopisové ETF. Mě se to zatím nepodařilo. Skoro si už myslím, že takové neexistuje.

Požadované parametry: reinvestice výnosů, nižší durace (2-4), výnos alespoň 4%, střední rating max BBB.

Použití měnového forwardu je už vyšší level. Vzhledem k tomu, že qsubt se označuje za laika, by byl IMHO lepší ten fond.

IMHO...In My Humble Opinion (Podle mého skromného názoru) ;-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 21. 1. 2016 22:56

mlsal píše:Vyměnit Kč za EUR na devizovce nebo přes Valuto a koupit ETF na burze je celkem triviální. Velký problém je ale najít vhodné dluhopisové ETF.

Co tohle: https://www.spdrseurope.com/product/fun ... SYBK%20GY&?
Až na vyplácení výnosů by mohlo vyhovovat. Do podobného ETF investuje i fond J&T Bond: https://www.jtbank.cz/fund/jtbbcz/cs/JT ... 1.2016.pdf (Tím pádem se taky zdvojují poplatky: jednou se platí poplatek za ETF a jednou za fond.)
mlsal píše:Použití měnového forwardu je už vyšší level. Vzhledem k tomu, že qsubt se označuje za laika, by byl IMHO lepší ten fond.

Nijak složitě se mi to nejeví: https://www.patria-direct.cz/produkty-a ... e-forwardy
Naposledy upravil jednadva dne 22. 1. 2016 09:22, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2016 08:21

za 500 tis už se možná dají koupit dluhopisové fondy v institucionální třídě. Tam je ta nákladovost taky dost nízká. Otázkou je, jak se k nim dá dostat :)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 1. 2016 08:56

Fantucci píše:za 500 tis už se možná dají koupit dluhopisové fondy v institucionální třídě. Tam je ta nákladovost taky dost nízká. Otázkou je, jak se k nim dá dostat :)

Jak?
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků