Posílení koruny (ČNB) a cena zlata?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 3. 2017 19:40

jarouuss:
ČNB jasně v minulosti řekla, že tvrdý závazek trvá minimálně do konce března. Tedy dneska mohla jen konstatovat, že se nic nezmění. Taky konstatovala, že se něco může změnit už v dubnu.
Nějak z toho nevidím, kde vy vidíte ten strach s intervencemi přestat.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jarouuss 30. 3. 2017 20:27

Jasne bylo receno, ze intervence pokracuji dal.
jarouuss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 31. 3. 2017 05:03

Ano, bylo to jasně řečeno, protože nic jiného být řečeno nemohlo, když stále trvá ten tvrdý závazek. To ale neznamená, že klidně už zítra nemůže být řečeno, že intervence byly ukončeny.
Stejně si ale myslím, že je to jedno, protože intervence už prakticky ukončeny byly. Kdo si chtěl koruny koupit, udělal to před včerejším zasedáním bankovní rady, protože dál už to je nejisté. Ano, včerejší zasedání jim potvrdilo, že to mohli nechat ještě na dnešek, ale to už nehraje žádnou roli. I když ČNB nechá závazek intervencí celý duben, nevěřím, že by objem intervencí v tomto měsíci nějak pohnul s devizovými rezervami. Z tohoto pohledu už nemá ČNB kam spěchat.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 3. 4. 2017 11:23

ČNB má drží střední kurz 27,02. Teď, v první den bez závazku je kurz kolem 27,05. Což bych si vykládaj jako, že se teď moc neobchoduje a všichni vyčkávají.

Ale v podstatě kurz bude prostě takový, jaký ČNB bude chtít. Má dost prostoru k intervencím na obě strany. Velkou zásobu devizových rezerv a možnost vytvářet nové koruny. Právě jedině ČNB je ten, kdo může způsobit trvalé posílení. Pokud se rozhodne, že inflaci je už třeba trochu přibrzdit, může si stanovit třeba kurz 26,50 a dosáhnout ho.

Pro mne je celé tohle krásná ukázka toho, jak jsou dnešní peníze virtuální záležitost. Většina věcí je založena jen na důvěře a psychologii. Člověk by si myslel, že jednotka měny je taková akcie představující podíl na bohatství dané ekonomiky. Ale víme vlastně, kolik těch akcií existuje? ČNB mohla zvýšit množství peněz třeba o 25%, ale kurz je oproti listopadu 2013 nižší jen o 5%. Neměl by spravedlivý kurz teď místo 27 být 32?
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 11:30

Delas, jak kdyby se Eura netiskla stejne jako koruny. :D
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod outlier 3. 4. 2017 11:38

To ano. Ale ne tak rychle vzhledem k velikosti ekonomiky. Ale stejně by se to tam mělo započítat. Taky možná na začátku byl kurz už trochu podhodnocený... takže možná to nemá být 32 ale 30... ale tak jako tak, těch peněz bylo vytvořeno víc, než odpovídá poklesu o 5% z 25,70 na 27,00...
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 13:16

USD byl za cca 20 Kc, nyni je za cca 25 Kc, je to o cca 5 Kc, cili o 25 %.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nikko 3. 4. 2017 13:53

outlier píše:...Pro mne je celé tohle krásná ukázka toho, jak jsou dnešní peníze virtuální záležitost. Většina věcí je založena jen na důvěře a psychologii. Člověk by si myslel, že jednotka měny je taková akcie představující podíl na bohatství dané ekonomiky....

V současné ekonomice není jednotka měny jakási "akcie" představující podíl na bohatství dané ekonomiky. V minulosti byly peníze kryty zlatem a aktivy ČNB, nyní ne.
Hodnota peněz je z ekonomického pohledu zaručena tím, že centrální banka svou měnovou politikou pečuje o cenovou stabilitu, tj. stabilní kupní sílu peněz. Reálná hodnota české měny jako takové je v čase uchovávána díky tomu, že ČNB plní své zákonné úkoly. Centrální banka v rámci provádění mikro- a makro-obezřetnostní politiky dohlíží na řádné fungování jednotlivých bank a pečuje o stabilitu finančního systému jako celku.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 3. 4. 2017 18:50

outlier:
Nějak nechápu, kde jste přišel na to, že je dnes první den bez závazku. Dnes je maximálně první den, kdy může být závazek zrušen, ale pokud se tak nestane, závazek trvá.
A odpověď na váš dotaz. Když ČNB zvýší množství peněz v oběhu, nemá to negativní vliv na cenu jedné koruny, protože ty další koruny nebyly emitovány za nic, ale byl na ně zakoupen jiný majetek.
Jinak koruna není podíl na bohatství dané ekonomiky, ale spíš podíl na aktivech ČNB. To jsou naprosto odlišné pojmy. Kdyby dneska česká ekonomika úplně zkolabovala a nebyl tu jediný ekonomicky vydělávající subjekt, koruna by měla stále slušnou cenu, protože by byla stále ještě kryta částí majetku (dokonce většinovou částí majetku) ČNB, která je v jiných měnách.

-- 3. 4. 2017 19:56 --

nikko:
Z čeho soudíte, že koruna není kryta aktivy ČNB?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 3. 4. 2017 20:42

nikko píše:
V současné ekonomice není jednotka měny jakási "akcie" představující podíl na bohatství dané ekonomiky. V minulosti byly peníze kryty zlatem a aktivy ČNB, nyní ne.


Tomu nerozumím. V rozvaze centrální banky je oběživo - měnová báze (stejně jako emitované vlastní cenné papíry) pasivem a je "kryto" aktivy. V případě naší ČNB jsou to z více než 90 % devizové rezervy.
Takže i dnes jsou peníze "kryty"...

Naprosto drtivá většina bilančních operací probíhá bezhotovostně. Pasiva v bilanci ČNB jsou druhy peněz, které jsou pod kontrolou ČNB. A jelikož u nás ČNB neposkytuje bankám téměř žádné úvěry (jak vyplývá z bilance aktiv a pasiv), naopak je často stahuje od nich prodejem vlastních cenných papírů, je v tomto postavení ČNB dokonce specifické i ve světě. Není totiž k obchodním bankám v postavení věřitele.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nikko 3. 4. 2017 22:20

radecekh píše:nikko:Z čeho soudíte, že koruna není kryta aktivy ČNB?

saabik píše:
nikko píše:V současné ekonomice není jednotka měny jakási "akcie" představující podíl na bohatství dané ekonomiky. V minulosti byly peníze kryty zlatem a aktivy ČNB, nyní ne.

Tomu nerozumím. V rozvaze centrální banky je oběživo - měnová báze (stejně jako emitované vlastní cenné papíry) pasivem a je "kryto" aktivy. V případě naší ČNB jsou to z více než 90 % devizové rezervy.
Takže i dnes jsou peníze "kryty"...


Vyjádřil jsem se nepřesně. Peníze jsou "kryty" aktivy ČNB z účetního hlediska.
Myslím si, že ve skutečnosti jsou peníze jen papíry s natištěnými čísly (elektronickými čísly na účtech) a ty jsou "kryty" jen dalšími natištěnými papíry (čísly) na účtech v jiných měnách. V podstatě je "krytí" peněz založeno pouze na důvěře lidí (ve stát, v bankovní systém, národní banku) a na zákonech (povinnost lidí peníze přijímat). Z mého pohledu tak peníze nejsou kryty vůbec.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 4. 4. 2017 05:20

nikko:
Ale takhle snad funguje každé krytí. Kreditka je kryta důvěrou banky, že jim dlužnou částku zaplatím, hypotéka je kryta důvěrou banky, že ta nemovitost má tu hodnotu, kterou za ni jsou lidé ochotni dát, zlato či diamanty jsou jen o důvěře, že za pár let budou mít hodnotu podobnou. Na světě neexistuje nic, co má hodnotu samo o sobě. Dokonce i hodnota života člověka může lítat nahoru a dolů podle vnějších okolností. Asi si jinak vážíme života v době blahobytu, kdy umírá minimum lidí a jinak si budeme vážit života v době nějaké apokalypsy.
Korunu samozřejmě mohou politici zcela znehodnotit, ale úplně stejně mi mohou politici zabavit nemovitost nebo mi dokonce vzít život. A je to jen o tom, že jim "důvěřuju", že to neudělají a nebo se pokusím předejít následkům, pokud to bude vypadat, že se to udělat chystají.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 4. 4. 2017 11:38

Závazkem jsem myslel to, že intervence neskončí dřív než 31.3. Jinak zajímavé příspěvky k hodnotě peněz. Než to člověk zažije na vlastní kůži, tak o tom vlastně ani moc nepřemýšlí. Peníze mohou svým způsobem vytvářet i komerční banky, takže je to celé složitější. Ale mně by se líbilo mít hodnotu peněz nějak exaktně definovanou, tohle jsou všechno dost vágní pojmy.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 4. 2017 12:09

To radeček: Důvěra obvykle nestačí. Proto byly vymyšlený zákony a v rámci nich se musí CNB i politici pohybovat. Pokud se pokusí zákony změnit, důvěra končí... .
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 4. 4. 2017 12:16

outlier:
Když navrhujete hodnotu peněz nějak definovat, tak navrhněte i jak. Mě totiž nenapadá, k čemu byste ji chtěl vztahovat.
radecekh
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků