Posílení koruny (ČNB) a cena zlata?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 2. 2016 09:24

jednadva:
Možná je to tím, že nešéfujeme žádnému podniku, tak se nás to moc netýká. Já osobně svých pár set euro v hotovosti měnit na koruny nebudu. A to platí i o mých dolarových investicích.
Kdybych tomu podniku fakt šéfoval, tak bych se na to díval asi tak, že pokud by mě případné posílení eura nepřivedlo ke krachu, ale jen mi snížilo zisky, tak bych nezajišťoval. Pokud bych věděl, že cena třeba pod 25,50 mě zlikviduje, zajistil bych se.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2016 09:35

radecekh píše:Možná je to tím, že nešéfujeme žádnému podniku, tak se nás to moc netýká.

Pokud máte třebas ETF, tak se Vás to týká víc než zdrávo.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 16. 2. 2016 11:29

Posun kurzu o Kč k euro je změna o necelá 4%. To mi za starost s hedgingem nestojí, navíc jsem dolarové pozice nakupoval při kurzu pod 20 korun za dolar.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2016 11:45

PetrAsch píše: navíc jsem dolarové pozice nakupoval při kurzu pod 20 korun za dolar.

Pokud Vám nebude vadit, až Vám kurz spadne z 25 na 20, a budete si říkat, že jste o nic nepřišel, poněvadž jste jenom nic nevydělal, tak v pořádku. Mně osobně by vadilo, že jsem věděl o možnosti ztráty 20 % a že jsem jí nezabránil.

Prostě mi nepřipadá racionální mít třeba ekvivalent 2 milionů Kč v dolarech a neřešit možnou ztrátu 400 tisíc Kč.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 16. 2. 2016 13:29

Proč by mě to mělo trápit? Hedging mám ve struktuře výdajů.

Bydlení mám a peníze na koruny převádět nehodlám.
Větší investice v řádu let bude auto z dovozu, k tomu nějaká ta elektronika nebo pravidelný zájezd do zahraničí k moři - tam je mi kurz koruny fuk, protože peníze v cizi měně mám už teď...

Přílišný hedging je často na škodu.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2016 14:00

PetrAsch píše:Větší investice v řádu let bude auto z dovozu, k tomu nějaká ta elektronika nebo pravidelný zájezd do zahraničí k moři - tam je mi kurz koruny fuk, protože peníze v cizi měně mám už teď...

To je fakt.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 2. 2016 15:08

jednadva píše:Pokud Vám nebude vadit, až Vám kurz spadne z 25 na 20, a budete si říkat, že jste o nic nepřišel, poněvadž jste jenom nic nevydělal, tak v pořádku. Mně osobně by vadilo, že jsem věděl o možnosti ztráty 20 % a že jsem jí nezabránil.

Co to je možná ztráta? Kdybych věděl, že kurz koruny k dolaru posílí o 20 %, tak své dolarové investice prodám, koupím koruny a po posílení se k těm samým investicím vrátím.
Jenže já to nevím. Vy odhadujete, že koruna po konci intervencí posílí, já si naopak myslím, že k posílení nebude mít žádný důvod. Když dolar stoupal, tak jsem v září 2014 prodal 1/3 svých dolarových aktiv a vyměnil je za koruny. Z pozdějšího vývoje to byla chyba, ale to jsem nemohl tušit.
Dneska spíš uvažuju, že do dolarových aktiv investuju, než že bych z nich stahoval peníze zpátky do korun. Navíc dolarová aktiva tvoří diverzifikaci portfolia. Pokud totiž koruna prudce posílí, zhodnotí se mi korunové úspory (budu si za ně moci koupit více), takže mě ta ztráta v dolarech nebude tak bolet. Naopak, pokud vývoj půjde opačným směrem, mohu se utěšovat, že alespoň část mého portfolia vydělává.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2016 15:30

radecekh píše:Vy odhadujete, že koruna po konci intervencí posílí, já si naopak myslím, že k posílení nebude mít žádný důvod. Když dolar stoupal, tak jsem v září 2014 prodal 1/3 svých dolarových aktiv a vyměnil je za koruny.

To teda svému úsudku neděláte moc dobrou reklamu. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 2. 2016 15:50

jednadva:
Nejsem žádný finanční poradce, abych si potřeboval dělat reklamu. Tenkrát mi přišlo, že ten dolar už posílil příliš, a že by mohl začít klesat. Proto jsem udělal to, že jsem tam v korunovém vyjádření nechal tolik, co jsem do toho původně vrazil a zisk vybral (část zisku byla zhodnocením akcií a druhá část zhodnocením dolaru).
Sice by bylo výhodnější, to tam nechat, ale zas tak špatné rozhodnutí to nebylo.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 2. 2016 15:57

No ale netrefil jste to. Tak proč bych měl věřit, že to trefíte teď?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 2. 2016 16:31

jednadva:
Já vás nenutím, abyste mi věřil, že to trefím. Já vám jen můžu zopakovat argumenty, proč koruna podle mě neposílí.
1) ČNB se svých devizových rezerv zbavovat nebude, zatímco protistrana se svých korun, zakoupených s vidinou zhodnocení, bude chtít zbavit.
2) Ti, kdo chtějí nakoupit korunu, tak učiní dokud bude závazek ČNB trvat, protože by byli na hlavu, kdyby to odkládali a riskovali tak, že ji nakoupí o dost dráž.
3) Ti, co chtějí prodávat cizí měnu (exportéři) se proti posílení kurzu zajistí. A to zajištění není v konečném důsledku nic jiného, než že někdo prodá cizí měnu a nakoupí za ni koruny v době, dokud závazek trvá.
4) Ti, kdo chtějí nakoupit něco za cizí měnu a nepospíchají na to, tak budou nákup této měny odkládat. Jenže to znamená, že po ukončení intervence budou prodávat koruny.
Prostě neexistuje jediný důvod, proč by měl někdo po ukončení intervencí chtít koruny nakupovat dráž, než před ukončením intervencí.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 16. 2. 2016 16:56

Já souhlasím s tím, že koruna nebude razantně posilovat po ukončení intervencí. Jistě dojde k prudkým výkyvům, aby investoři otipovali, zda-li bude ČNB nějak reagovat. Poté bude následovat postupné posilování které ale bude závislé na ekonomickém cyklu ČR. Pokud bude přetrvávat růst HDP budou přirozené tlaky na posilování. Jinak bude kurz v lepším případě stagnovat.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 16. 2. 2016 17:13

osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 16. 2. 2016 20:31

jednadva píše:
PetrAsch píše: navíc jsem dolarové pozice nakupoval při kurzu pod 20 korun za dolar.

Pokud Vám nebude vadit, až Vám kurz spadne z 25 na 20, a budete si říkat, že jste o nic nepřišel, poněvadž jste jenom nic nevydělal, tak v pořádku. Mně osobně by vadilo, že jsem věděl o možnosti ztráty 20 % a že jsem jí nezabránil.

Prostě mi nepřipadá racionální mít třeba ekvivalent 2 milionů Kč v dolarech a neřešit možnou ztrátu 400 tisíc Kč.


To je jak z učebnice o behaviorálním investování. Když se něco stane, tak rozhodně ne s jistotou. Prostě je to klasické kdyby.

Tomu, komu se to vyplatí, se zajistí. Tomu, komu to je šumák, nechá průběh kurzu na trhu.
Kvůli pár tisícům se nikdo zajišťovat nebude. Tahle diskuse nemá žádnou přidanou hodnotu.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2016 16:04

saabik píše:Tomu, komu se to vyplatí, se zajistí.

No, ehm, já právě řeším, jestli se mi to vyplatí. Vyplatí? Mám se podle Vás zajistit? Kolik %?

(A mám se zabývat Siegelovým paradoxem? Korelací nominálního a reálného kurzu? Mám se řídit obchodní bilancí ČR a efektivním nominálním kurzem? Nebo efektivním reálným? Zvažovat PPP v absolutním pojetí, resp. relativním pojetí? Platí v mezinárodním srovnání spíš CAPM, nebo vícefaktorové modely a co z toho pro měnové zajištění plyne?)

Díky za odpovědi.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků