Výběr brokera pro ETF(v USD, EUR)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod leader0010 7. 7. 2017 16:09

Mohli by jste mi tedy jako začátečníkovi, který chce prozatím investovat pouze do S&P 500 ETF a nesežere mu to vše brooker ?
leader0010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 13. 7. 2017 15:43

fremantle píše:K tomu Degiro - přímo cizí měnu tam zasílat nelze, lze si jen volit mezi způsobem konverze - 0,1 % je AutoFx, manuální konverze pak probíhá fixním poplatkem 10 € + 0,02 % (tzn. není to poplatek za obchod) - interně tam pak jsou jakési cizoměnové podúčty, u nichž si lze zvolit vypořádání (AutoFx nebo manuálně - pokud se pak přepne zpět na AutoFx, případný zůstatek třeba po prodeji CP se pak již provede přes AutoFx...

fremantle píše:Ta marže u Degiro ve výši 0,1 % u AutoFx konverze, resp. 10 € + 0,02 % u manuální konverze je přímo ke spotovému kurzu, tedy cca. střed, jiné kulišárny typu bid/ask či další spready tam už nejsou, takže ono to ještě docela ujde. Nicméně eura jsem dokázal sehnat o chlup levněji, než u AutoFx, tak jsem je tam posílal rovnou (škoda, že to nejde i u dalších měn)...

Jak to teda u Degira vlastně funguje? Uvažuji, že si ho pořídím. Koruny naliju na účet v CZK, a pak směním na další podúčty v různých měnách? Sám uvažuji jen o USD a EUR. Existuje nějaká maximální doba, do kdy musím nalité peníze proinvestovat?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 13. 7. 2017 19:56

Ano, mají sběrný účet v CZK, kde lze zaslat koruny. Zůstatek se pak automaticky zkonvertuje při nákupu v dané měně (při nastaveném AutoFx) a použije se celý pro obchod, včetně případných poplatků a pod. - na daném cizoměnovém "podúčtu" nezůstane žádný zůstatek. Leda by se u daného podúčtu zvolilo manuální vypořádání, ale pak tam lze peníze poslat jen manuální konverzí za příslušný poplatek, což je výhodnější jen u vyšších objemů (u AutoFx je marže 0,1 %, při manuálním vypořádání vždy fixních 10 € + 0,02 % - tzn. nákladově se to vyrovná až u konverze 12500 €)...

Na druhé straně tohle může být pro někoho problém třeba při dividendách, které jsou pak automaticky konvertovány na koruny a nemůžou být případně přímo reinvestovány (zaplatíš si vždy spread 0,2 % za prodej a nákup), i když teoreticky se to vychytat dá, protože co jsem pozoroval, tak zůstatek z podúčtů se vypořádá do korun až po skončení obchodního dne a nikoliv okamžitě, takže měla by být možnost si třeba titul koupit, danou měnovou složku přepnout do manuálního vypořádání, takže dividendy by měly zůstat na ní a při případné reinvestici přepnout na AutoFx a realizovat obchod - měl by se použít zůstatek na podúčtu i korunový zůstatek.

S tím pak souvisí i problém nemožnosti uskutečnit výběr v dané měně, vždy je pak nutno konvertovat do korun (ať už přes AutoFx nebo manuálně). Tohle šlo trochu obejít tím, že si šlo otevřít účet v nějaké jinojazyčné mutaci v eurozóně (podle preferencí třeba irské nebo německé) a převody realizovat jako SEPA. Ale pak to taky znamená i další náklady, hlavně dvojí konverze při investicích v USD (nejprve si někde musím eura koupit, pak je ještě u Degira konvertuji). A aspoň nyní lze už u českého Degira eura aspoň vkládat...

Co se týče lhůt, tak o žádných nevím, nemyslím, že nějaké jsou.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod sniper76 14. 7. 2017 05:46

fremantle píše:A aspoň nyní lze už u českého Degira eura aspoň vkládat...

předpokládám, že tím vkladem rozumíš SEPA platbu?

Nejsem moc velký investor, jen nějaké indexové ETF u Degira zdarma by byly fajn. Při současných cenách se nikam moc neženu. Problém je, že při korekci která dřív nebo později přijde, současně asi i oslabí CZK (viz roky 2000, 2008/2009), takže celkový efekt nebude v částkách 10-15k EUR/USD moc velký. Můj plán byl postupně si směňovat EURa a USD a až nastane vhodný čas tak začít postupně nakupovat ETF. Budu to muset ještě propočítat a pozjišťovat u jiných brokerů. Jen ty jejich poplatky...
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 7. 2017 08:01

Je to tak, SEPA platba. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak musí být odeslána z "českého" účtu (tedy český IBAN s prefixem CZ) a na jméno majitele, takže odpadají devizovky, případně obecně služby třetích stran a chce to mít účet, z něhož lze odeslat levně eura (pokud je to jedna měsíčně, tak poslouží RB eKonto Komplet, pak jednu odchozí SEPA platbu v kalendářním čtvrtletí má spořicí účet v cizí měně u Expobank CZ, s přihmouřením oka pak třeba Fio za 20 Kč, Air Bank za 25 Kč či Creditas za 50 Kč).

Ale tím půjde vyřešit jenom eura, dolary a další měny vkládat přímo nelze (pokud mají zůstat na tom podúčtu, pak je prakticky jediným řešením je ta manuální konverze za 10 € + 0,02 %...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod sniper76 14. 7. 2017 09:32

Protože už FIO CZK mám, tak si k tomu přidám ješte EUR účet a přes devizovku to pořeším. Jak to tak zde sleduji, tak ani devizovky sice již nejsou co bývaly, ale co nadělám. Děkuji za Tvé postřehy a rady.
P.S. co ten roklen, je ještě použitelný, nebo zvolit něco jiného? Někde jsem zaslechl Creditas, ale tam dosud nic nemám.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 7. 2017 09:54

U Creditas taky nemám uzavřenou rámcovou smlouvu, tak nemůžu hodnotit, ale podle toho, co mají na webu se individuálním dealingem zabývají až při směnách nad 100 tisíc Kč: https://www.creditas.cz/bezhotovostni-smena, zatímco u RoklenFx šlo bez větších potíží zobchodovat třeba i těch 1000 €.

Ale nyní nevím, jak to bude, posledně, co jsem se díval, tak marži jsem měl nastavenou ještě tu původní, nyní by měli mít nově příchozí na směny nižších částek marži asi jako všude jinde - EasyChange, Akcenta a pod., je to asi jak píšeš - není to ono, chtělo by to asi zase nějakou konkurenci...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Karel M. 5. 5. 2018 15:52

Mám degiro a provedl jsem nákup akcií v USD přes AutoFx (z Kč do USD). Pokud nyní provedu manuální převod např. 100.000 Kč do USD na podúčet a následně prodám akcie v USD, které jsem nakoupil již dříve, připočtou se mi tyto USD za prodej dříve nakoupených akcií k již směněným 100.000 Kč, které budou také v USD? Moc děkuji za info.

Jak je to v případě, že manuálně mám převedeno z Kč do USD např. 100.000 Kč a chci realizovat nákup v hodnotě 150.000 Kč (v USD)...těch zbylých 50.000 Kč se počítá přes AutoFx? Díky!

fremantle píše:Ano, mají sběrný účet v CZK, kde lze zaslat koruny. Zůstatek se pak automaticky zkonvertuje při nákupu v dané měně (při nastaveném AutoFx) a použije se celý pro obchod, včetně případných poplatků a pod. - na daném cizoměnovém "podúčtu" nezůstane žádný zůstatek. Leda by se u daného podúčtu zvolilo manuální vypořádání, ale pak tam lze peníze poslat jen manuální konverzí za příslušný poplatek, což je výhodnější jen u vyšších objemů (u AutoFx je marže 0,1 %, při manuálním vypořádání vždy fixních 10 € + 0,02 % - tzn. nákladově se to vyrovná až u konverze 12500 €)...

Na druhé straně tohle může být pro někoho problém třeba při dividendách, které jsou pak automaticky konvertovány na koruny a nemůžou být případně přímo reinvestovány (zaplatíš si vždy spread 0,2 % za prodej a nákup), i když teoreticky se to vychytat dá, protože co jsem pozoroval, tak zůstatek z podúčtů se vypořádá do korun až po skončení obchodního dne a nikoliv okamžitě, takže měla by být možnost si třeba titul koupit, danou měnovou složku přepnout do manuálního vypořádání, takže dividendy by měly zůstat na ní a při případné reinvestici přepnout na AutoFx a realizovat obchod - měl by se použít zůstatek na podúčtu i korunový zůstatek.

S tím pak souvisí i problém nemožnosti uskutečnit výběr v dané měně, vždy je pak nutno konvertovat do korun (ať už přes AutoFx nebo manuálně). Tohle šlo trochu obejít tím, že si šlo otevřít účet v nějaké jinojazyčné mutaci v eurozóně (podle preferencí třeba irské nebo německé) a převody realizovat jako SEPA. Ale pak to taky znamená i další náklady, hlavně dvojí konverze při investicích v USD (nejprve si někde musím eura koupit, pak je ještě u Degira konvertuji). A aspoň nyní lze už u českého Degira eura aspoň vkládat...

Co se týče lhůt, tak o žádných nevím, nemyslím, že nějaké jsou.
Karel M.
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků