Výnos z pozemku

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 8. 2016 16:13

Jaký výnos můžu čekat z nezastavěného pozemku určeného k bydlení? Jak kovariuje s výnosy z jiných aktiv atd. atd.? Každý názor je vítán a jeho původce bude následně po zásluze zpranýřován. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 8. 2016 17:06

Hrozně záleží na lokalitě. U nás na vsi se pozemky prodávají posledních 10 let stále za 1000 korun za metr. Před 10 lety jsem si říkal, že jsme dražší, než třeba Liberec. Dneska už to pravda není.
Někdy dokonce cena nezastavěného pozemku klesá. To, když ten pozemek vypadá krásně v nezastavěné krajině, člověk si ho nechá jako investici, okolo vyrostou baráky a už tak hezky nevypadá.
Ale samozřejmě statisticky cena těchto pozemků roste a statisticky je tento růst nepřímo úměrný úrokové sazbě.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 28. 8. 2016 17:13

Někdy velmi zajímavý.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 8. 2016 04:11

Nekdy to ani nepokryje dan. :D
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 8. 2016 06:26

Kdyby někoho zajímal index: http://www.csas.cz/static_internet/cs/O ... d_2015.pdf

-- 29. 8. 2016 07:40 --

A index cen pozemků ČSÚ: https://www.czso.cz/documents/10180/205 ... ersion=1.1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 21. 9. 2016 06:46

radecekh píše:Ale samozřejmě statisticky cena těchto pozemků roste a statisticky je tento růst nepřímo úměrný úrokové sazbě.

radecekh:
Díky za odpověď. Mohl byste prosím odkázat na nějaký článek?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 23. 9. 2016 08:43

radecekh píše:Hrozně záleží na lokalitě. U nás na vsi se pozemky prodávají posledních 10 let stále za 1000 korun za metr


No u nás se to taky říká, ale jelikož kolem toho chodím, tak je to od cca 400-1300. Průměr je pak těch 900 kč/m2. Ale rozdíly zde jsou a někdy podstatné. Ty statistické průměry jsou velmi ošemetné a matoucí.

radecekh píše:Někdy dokonce cena nezastavěného pozemku klesá. To, když ten pozemek vypadá krásně v nezastavěné krajině, člověk si ho nechá jako investici, okolo vyrostou baráky a už tak hezky nevypadá.


No praxe je z mých zkušeností jiná. Většinou nerozhoduje ani tak cena, jako správný kupec. On je rozdíl, když je kupec postarší bezdětný pár, který hledá klid nebo mladá rodina s dětmi, která chce společnost jiné rodiny s dětmi. Někdo chce mít vedle baráku les, někdo zastávku MHD, někdo obchod, někdo barák.

K tomu se pojí další technické věci. Idylický pozemek bez zástavby se může změnit v noční můru při řešení sítí a příjezdové cesty :-) On je rozdíl dělat příjezdovku 132 m sám nebo pro 5 domů. U sítí to může (ale nemusí) být obdobné. Navíc když není třeba volná kapacita a musí se dělat různá opatření.

Budu parafrázovat Kiyosakiho. Jakou hodnotu má pozemek xx akrů.......pro zemědělce, který v tom vidí pastvinu....developera, který v tom vidí kšeft a zisk......pro rodinu, která v tom vidí nový domov.......

Zrovna v úterý mi volal kamarád, že by chtěl prodat starší, ale veliký (dvougenerační) dům v centru. Chtěl vědět odhad ceny. Řekl jsem mu, že o veliké domy není zájem. Rodiny dneska nechtějí bydlet spolu. A najít samotnou rodinu, která by chtěla tak veliký dům bude problém. Ale hned jsem mu řekl, že zde vidím v přízemí ordinaci (zubař, obvodák atd) a nahoře bydlení. To ho ani nenapadlo, ale věděl, že někdo z jeho okolí to sháněl. U nás se toto poměrně rozjelo, že soukromí lékaři kupují starší domy a dělají si tam svou praxi i bydlení. A přesně to je najít správného kupce.

Pro mě osobně je pozemek výborná investice. Znalost lokality,stavebních věcí, poptávky, nabídky a vše okolo je samozřejmost. Já pozemky dále zhodnocuji svou prací a časem. První jsem prodával jen tak, holý. Další s projektem nebo s finální stavbou. Je to velmi dobrá přidaná hodnota. Ale záleží na co si troufneš. Dá se toho o tom napsat hodně.

Jelikož jsem u spousty obchodů (i vlastních) byl, tak říkám. Každá nemovitost má svou cenu i kupce. Jen je otázka času, kdy se najde. Prostě nemovitosti nejsou rohlíky a jejich prodej je lehce náročnější.

Toto vše podle mě může fungovat všude, pokud je -+ vyrovnaná nabídka a poptávka. Pokud bude mezi poptávkou a nabídkou nějaký extrémní rozdíl může se to odvíjet jinak.

Samotnou kapitolou jsou pak parcely, na které se vejde více domů.

Odhadovat výnos je velmi těžké. Je to jak u jiných typů investic. Někdo udělá na akciích 10-15% někdo 4% a někdo uletí. To samé u pronájmu bytů. Některé články mluví o 3%-4%, někdo o 5%. Někdo o prodělečné investici :-) V praxi je to pak velmi rozdílné. Já osobně se statistikou a indexy moc nezabývám. Pro mě má každá investice konkrétní parametry.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 30. 9. 2016 08:25

Děkuji všem za odpovědi.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 1. 10. 2016 20:42

Sjednocování malinkých pozemků na velké
Kvůli hloupému dělení každého pozemku na každé dítě a pak zase dělení na děti dětí, se po několika generacích došlo k tomu, že lidi vlastní 1/32 z každého hektarového pole po pradědovi. A mají z toho veliký chaos na katastr. úřadu a těžko ty zlomky pole prodají. Je jasné, že 4 děti měli dědit z každého ze 4 polí jedno pole celé a ne z každého pole 1/4. A pak zdědily děti dětí zase zlomky z každého zlomku.

Dnes existuje několik firem, které ty zlomky pozemků od lidí nakupují a sjednotí je na velké pozemky, které pak zas dále prodají.

'''V nedávné době bylo potřeba mít vytištěny archy katastrálních map a do nich zakreslovat jednotlivé vlastníky. K tomu si složitě z katastru získávat informace o těchto vlastnících. To už v současné době není potřeba. S novinkou přichází společnost ADOL Group, která je schopna dodat komplexní a podrobná data dané lokality v digitální podobě včetně tabulky až 30 klíčových ukazatelů o jednotlivých vlastnících.
Po získání informací a vyfiltrování nejvhodnějších vlastníků přichází mravenčí práce a to je jejich oslovení s nabídkou ke koupi. Zde se dá postupovat dvěma způsoby. Buď osobními setkáními, což zabere mnoho času a také vlastníci území v jednom katarálním území bývají rozeseti po celé ČR, a tedy jsou zde vyšší finanční náklady anebo písemně. Program společnosti ADOL je schopen pomoct s vyfiltrováním potencionálních prodejců včetně vzorového dopisu k jejich oslovení.'''

Také já jsem měl v mnoha malinkých kouscích pozemků bordel, nevim, co to je a kde to je a jakou to má cenu a jak to komu prodat. Nyní mne taková jedna výkupní firma sama našla a v emailu mi poslala nabídku odkoupení pole, louky, lesa, vody i strouhy. A tak budu mít od toho pokoj a získám peníze na nákup dalších akcií.

Část smlouvy, kterou mám podepsat a pak mám od pozemků pokoj:
'''Prodávající Lad. Konečný prohlašuje, že v jeho výlučném vlastnictví je ideální
1/2 nemovitostí: p. parcely 486/66 a p. parcely 487/42
1/4 nemovitostí: p. parcely 452/12 a p. parcely 456/16 a p. parcely 456/24 a p. parcely 461/37, p. parcely 79/4 a p. parcely 88/2 a p. parcely 102/29 a p. parcely 102/37 a p. parcely 102/59 a p. parcely 230/18 a p. parcely 230/34, p. parcely 486/2 a p. parcely 498/23 a p. parcely 498/35 a p. parcely 513/53 a p. parcely a p. parcely 515/40 a p. parcely 515/44 a p. parcely 519/6 a p. parcely 519/11 a p. parcely 522/13 a p. parcely 522/14 a p. parcely 522/46 a p. parcely 522/59 a p. parcely 1052/4 a p. parcely 1052/57
1/32 nemovitostí: p. parcely 522/24 a p. parcely 522/25
1/104 nemovitostí: p. parcely 486/26 a p. parcely 498/27 a p. parcely 500/28
:info: Kupní cenu za předmětné parcely ve výlučném vlastnictví prodávajícího sjednali prodávající a kupující na částku 151 000,-K, slovy sto padesát jeden tisíc korun českých.'''

To by mohlo být 5.592 euro a ty dám do akcií Munich RE a Cisco Systems.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Greny 12. 10. 2016 05:41

No tak pokud máte pozemek například u nás, tak Vám gratuluji, protože v Boskovicích je takový hlad po nzeastavěných pozemcích a nových bytech, že zde není absolutně k sehnání. Každá nová výstavba bytů je netrpělivě očekávána ... Takže jak se psalo výše záleží na lokalitě.

to Ladislav1: v tomto, že se pozemky dělí máte pravdu, ale zrovna můj táta musel toto bohužel řešit. A pole, dům, zahrada se bude dělit na 1/4. Ten by to chtěl prodat, ten ono, třetí toto atd. prostě se nedohodnou.....
Greny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 16. 10. 2016 23:01

Ladislav 1. píše:Také já jsem měl v mnoha malinkých kouscích pozemků bordel, nevim, co to je a kde to je a jakou to má cenu a jak to komu prodat. Nyní mne taková jedna výkupní firma sama našla a v emailu mi poslala nabídku odkoupení pole, louky, lesa, vody i strouhy. A tak budu mít od toho pokoj a získám peníze na nákup dalších akcií.

Nic ve zlém pane Ladislave, ale ty firmy pěkně vydělávají na nevědomosti lidí. Přitom katastr je veřejně dostupný, stačilo pár kliknutí a věděl byste přesně, co máte a pokud jde o zemědělské pozemky, tak přes bonitu i orientační cenu.
Můj návod je:
1) zjistit si, co vlastním - pokud mám starší výpisy, tak přes Nahlížení do KN zdarma, jinak na každém Czech pointu za pár korun podle RČ
2) pokud jsou zemědělské pozemky, zjistit, kdo užívá - třeba i bez právního titulu - může mít reálný, nikoliv spekulativní zájem koupit
3) pokud je spoluvlastnictví, oslovit další spolumajitele - i když to nejsou žádné sestřenice, tak adresa je zase dostupná v katastru a dopis stojí pakatel - buď bude mít někdo zájem, nebo v případě společného prodeje je vždy šance na větší výnos
Využít letákovou nabídku je poslední zoufalá šance. Obvykle nejméně výhodná ...
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 17. 10. 2016 14:49

Zemedelske pozemky uz skoro vsechny skoupil Babis.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 17. 10. 2016 20:04

:-D :-D :-D
Poslední dostupné údaje ÚZEI uvádějí, že soukromé zemědělci, ZD a obchodní korporace vlastní v ČR asi 1500 tis. ha změdělské půdy, ale FO nehospodařící v zemědělství asi 2500 tis. ha.
Otázka jen je, kolik z těch má slušnou pachotní smlouvu a kolik o svém majetku pomalu ani neví ...
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 10. 2016 13:08

Máte někdo zkušenost s prodejem nemovitosti v dobrovolné dražbě? Nebo jak jinak byste vytlačili cenu co nejvýš?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 23. 10. 2016 13:34

Mám zkušenost s exekuční dražbou. Vestavena garáž v panelovém domě v Praze Letňanech. Odhad 210 tisíc, nejnižší podání 105 tisíc, já měl podání za 130 tisíc, nakonec to někdo vydražil za 270 tisíc!
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků