Dividendové akcie - RM x Pražská burza, Fio x jinde

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod alariska 19. 9. 2016 10:34

Zdravím,
prosím o radu ohledně dividendových akcií. Chtěla bych využít lépe peníze ze spořícího účtu. Něco chci dát do fondů a něco do českých dividendových akcií. Zajímaly by mě ale některé věci ohledně fungování burzy a poplatků.

Dívala jsem se zatím jen na Fio eBroker. Pokud nakoupím jednorázově dividendové akcie Kofola, Philip Morris a Komerčky nebo ČEZ a ty pak budu držet - jde mi o částku 10-12 tisíc do Kofoly, jednu akcii Philip Morris a pak možná tu KB nebo ČEZ - cca v hodnotě 5 tisíc.

Kde je výhodnější nakoupit? Na Pražské burze nebo RM-systému? Jak se liší? Poplatek je při koupi podobný (cca 40Kčx3) a poplatek za případný prodej v budoucnu (ten je cca jako při koupi, že). Co ale držení akcie? Na Pražské burze je jakýsi poplatek za správu? Na RM nic? Zaplatila bych jednorázově poplatek za koupi a pak je prostě měla a jen čekala na výplatu dividend (z těch si bere Fio 0,2% poplatek pokud vyplácí na účet).

Jak to je prosím? A doporučily byste uvedený postup? A Fio nebo to někde vychází líp s poplatky? Do zahraničních dividend se mi jít moc nechce a beru to jako alternativu ke spoření, která se v případě potřeby dá odprodat po nějakém čase.
alariska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alariska 19. 9. 2016 14:15

Jen bych doplnila, že mi jde tedy hlavně o poplatky za držení českých dividentových akcií na Pražské burze a RM-S. Jestli je nějaký rozdíl a jaké ty poplatky případně jsou? Děkuji.
alariska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 19. 9. 2016 15:32

Jenom pár postřehů:
1/ FIO broker je dobrý a specializuje se na české burzy, takže proč ne.
2/ Na BCPP probíhá větší množství obchodů než na RM-S (např. Kofola se obchoduje v jednotkách až desítkách kusů). Tady jsou informace o obchodování v ČR:
http://www.akcie.cz/radce-investora/inv ... aklady/cz/
3/ Poplatky jsou na obou burzách stejné - 0,35% z objemu, min 40 Kč.
4/ Za držení CP neplatíte nic, viz ceník FIO oddíl (P).
5/ Kofola je na burze krátce. P/E = 40,74!!!. Za 2015 vyplácela dividendu ve výši 0,9% (viz Výroční zpráva),
není to moc dividendová akcie.
6/ Z dividendy vám strhnou 15% daň, to není moc efektivní.
7/ Co budete dělat s obdrženými 15 stovkami. To je utratíte na Vánoce (přijdete o tzv. složený úrok) nebo reinvestujete (další poplatky)-
8/ 3 akcie z české burzy není zrovna ukázka dobré diverzifikace. Česká burza tvoří jen 0,5% světové tržní kapitalizace. Navíc tady chcípnul pes. :-)

Já bych se na dividendové akcie vykašlal. Část finanční rezervy (40%) bych dal do levného akciového fondu (Amundi) a zbytek bych nechal na spořáku.
Nechci vás ale nějak odrazovat. Pokud si to chcete zkusit, jděte do toho.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 19. 9. 2016 16:15

Ono na ceske burze opravdu neni moc z ceho vybirat. Navic ted na to asi neni doba, cena CEZu jeste ujde, ale treba Philip Morris je pomerne vysoko. KB mi prijde relativne dobra k nakupu, protoze dost klesla. Ale to je muj osobni nazor, nemusi se shodovat s ostatnima.
Jinak treba dividendy CEZu mi neprisly na ucet, ale dopis a pak s obcankou bud na overeni podpisu nebo do CS. A pozor na to, ze dividendu z firem, ktere maji SIDLO v zahranici musite danit sama a nestrhava se automaticky.
Zadnou velkou slavu s tim neudelate, ale treba to bude zacatek neceho vetsiho.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gigi 19. 9. 2016 18:19

Několik poznámek:
1. daně z dividend se po třech letech neplatí.
2. částka 20 000,- je na akcie málo, je to málo na jakékoliv investice. Ačkoliv - každý nějak začíná...
3. Pražská burza je na dividendové tituly skvělá, prakticky většina firem vyplácí hodně nadprůměrnou dividendu (ČEZ, O2, KB, Moneta, PhilipMorris, ...)
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 19. 9. 2016 18:21

jednička je nesmysl
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 9. 2016 18:29

alariska:
Nebuďte srab (srabka) a nakupte zahraniční dividendové akcie. Klidně jen za těch 20 tisíc.
Je to stejně snadné, jako nákup těch českých.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 19. 9. 2016 21:35

radecekh: To není příliš dobrá rada. Vzhledem k částce, která je k dispozici, budou poplatky a náklady na směnu obrovské.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 20. 9. 2016 05:20

Jack111:
Asi máme každý jinou představu, co znamenají obrovské náklady. Při 20 tisících korunách investovaných do amerických akcií jsou náklady menší než 3 % z investované částky i v tom případě, že se nebude snažit srazit nevýhodný kurz Fio banky. To je sice více, než zaplatí na BCP či RMS, ale vzhledem k nesrovnatelně větší nabídce je to rozdíl zanedbatelný.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod alariska 20. 9. 2016 06:57

Děkuji všem za info. Mrknu na to. Ty poplatky za správu jsem našla toto: Převod cenných papírů z vybraného majetkového účtu v nezařazené evidence CDCP je nevratný. Převádí se všechny cenné papíry, které leží na daném majetkovém účtě v nezařazené evidenci (včetně neobchodovatelných cenných papírů). Za správu cenných papírů si CDCP účtuje poplatky. Jejich aktuální výši naleznete v Příloze ceníku základních služeb, bod G. Cenné papíry, které leží v nezařazené evidenci jsou od těchto poplatků osvobozeny..

A v ceníku pak: Poplatek za vedení českých ne/kotovaných akcií Ox n p.a
Takže poplatek je momentálně 0Kč, ale případně by nějaký být mohl?

Kofola se přiznám, že je dost srdcovka, nerada bych se spálila, ale láká mě to (zatím podle dostupných info nevyplácely letos dividendy, ale nikde není uvedeno kdy tak mají učinit a do kdy je nutné akcie koupit)
Morris - tam mám trochu morální problém se zaměřením firmy, ale je to pro mě schůdnější než některé jiné oblasti (třeba herny a podobně, myslím obecně, ne v akciích). Tu akcii bych zatím nekupovala a počkala na případný pokles.
Komerčka - do toho nevidím, ale cena je teď celkem slušná a případná dividenda byla letos taky dobrá.
02 - nemám je ráda a nevěřím v další růst firmy
ČEZ - opět nevím, nakolik firmě věřit, to už mi připadá lepší ta KB

A poplatek 0,2% za převod divi na účet by se dal vyřešit vyzvednutím divi osobně ve Fio nebo to by bylo jinde než ve Fio? Myslím divi u Kofoly, Philip Morris a Komerčky.

Zahraniční divi akcie: tam mám problém, že nevidím do systému poplatků a kterou vybrat. Nebo je ten poplatek taky jen jednorázový a za držení se nic neplatí? Jen poplatek z dividendy 0,2%?

Vím, že na tom v těchto částkách nezbohatnu, ale lepší než spořící účet, taky si aspoň nebudu připadat tolik bohatá, jako když to mám na spořáku a budu míň utrácet :-D. Je tu taky možnost akcie časem odprodat a mít z toho případně zisk.

Jo a ještě poslední věc (pardon za ten dotaz) - co znamenají ty sloupce pod aktuálním vývojem ceny akcie? Je to kolik se v tom okamžiku prodalo akcií nebo koupilo nebo snad kolik společnost vydala k dispozici nových akcií? Kofola tam má na RMS jeden větší výkyv ze 425 na 388 a pod tím je psáno objem 940... Tak bych tomu chtěla porozumět :-[
alariska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 9. 2016 11:16

Poplatky viz ceník FIO oddíl (P):
RM-S má samostatnou evidenci CP a je zdarma. Při obchodování na BCPP jsou dvě možnosti. Buď je budeš mít na svém účtu v CDCP nebo na společném účtu.
1) svůj účet: poplatek CDCP se počítá O x k p.a., kde O je objem, k = 0,0005 ...koeficient. To se vynásobí a vydělí 360 a výsledek se zaokrouhlí na koruny. Výsledek je denní poplatek. Když vyjde méně než 0,50 Kč, poplatek se neplatí. Do objemu 360 tis. se tedy poplatek neplatí.

2) společný účet: pro kotované CP je zdarma.

Prakticky se mě při uzavírání smlouvy s FIO nikdo na nic neptal. Prostě tam napsali že to budu mít na účtu obchodníka a hotovo.

alariska píše:co znamenají ty sloupce pod aktuálním vývojem ceny akcie?

Jaké sloupce. Já tam napravo od grafu vidím Hloubku trhu a Přehled burzovních obchodů.
Hloubka trhu znamená, jaká je okamžitá nabídka a poptávka po akcii. Nahoře je nabídka, dole je poptávka. Z toho burza určí jaké obchody budou uspokojeny a další kurz.

alariska píše:Kofola se přiznám, že je dost srdcovka

Do investic se nemají míchat emoce. Co když se dostane firma do problémů a ty jí nebudeš chtít prodat, protože je to srdcovka. Když dáš psovi jméno, tak už ho taky nemůžeš sežrat. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jack111 20. 9. 2016 12:44

radecekh píše:Jack111:
Asi máme každý jinou představu, co znamenají obrovské náklady. Při 20 tisících korunách investovaných do amerických akcií jsou náklady menší než 3 % z investované částky i v tom případě, že se nebude snažit srazit nevýhodný kurz Fio banky. To je sice více, než zaplatí na BCP či RMS, ale vzhledem k nesrovnatelně větší nabídce je to rozdíl zanedbatelný.


A budeš mít jednu akcii. Diverzifikace žádná. Nebo to rozdělit mezi více a náklady rostou.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 20. 9. 2016 17:22

alariska píše:Zahraniční divi akcie: tam mám problém, že nevidím do systému poplatků a kterou vybrat. Nebo je ten poplatek taky jen jednorázový a za držení se nic neplatí? Jen poplatek z dividendy 0,2%?


Poplatky Fio pro USA jsou následující: Jednorázový poplatek při obchodu do 100 kusů akcií 7.95 dolarů, nad 100 akcií 9.95 dolarů. Pokud člověk nemá akciový účet navázaný na dolarový účet, ale na účet korunový, tak ještě platí poplatek za konverzi korun na dolary. Tento poplatek je 2 % z objemu, což je celkem dost, ale pro objemy v desítkách tisíc korun bych to neřešil a nekomplikoval si život.
Další poplatky se neplatí. Tedy ony se asi platí nějaké poplatky 0,000x dolaru z každé akcie, ale pro nízké počty akcií je to nula a nikdo nic neplatí. Ani z těch dividend žádný poplatek neplatím.

Kterou akcii vybrat, neporadím. Osobně neinvestuji do toho, co se mi nelíbí. Proto jsem nikdy neinvestoval do Philip Morris, i když mi kdysi v kalkulacích vycházelo, že bych do toho jít měl (ale to už je 20 let, aktuálně jsem na české akcie zanevřel úplně).
Na druhou stranu má Fio v e-Brokeru Vyhledávání, kde se nechá vybrat akcie podle nějakých kritérií. To používám často, abych se podíval, jestli je na trhu něco zajímavého. Dám si třeba podmínku, že tržní kapitalizace musí být větší než 50 miliard dolarů, P/E maximálně 20 a dividendy minimálně 2 %. A z toho co mi vyjede hledám něco, co by mohlo být srdcová záležitost.

-- 20. 9. 2016 18:26 --

Jack111 píše:A budeš mít jednu akcii. Diverzifikace žádná. Nebo to rozdělit mezi více a náklady rostou.


Každá diverzifikace stojí 7,95 dolaru, tedy necelé dvě stovky. To mi nepřijde tak hrozné. Na druhou stranu u dividendových akcií asi nemá smysl na 20 tisících korunách diverzifikovat riziko. Spíš za 20 tisíc koupit jednu a až ušetří, tak za dalších 20 tisíc jinou.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod alariska 21. 9. 2016 11:04

Mno trochu mi z toho vybírání jde hlava kolem, ale nejde o milony, že (zdaleka ne, bohužel :-D ). Ale nějaké divi akcie koupím. Chci to vyzkoušet. A Kofola :love: . To prostě musí být. Zítra jdu založit ten jejich účet u Fio. Chtělo by to aspoň ten info kurz, co Fio nabízí, ale zatím nejsou termíny.

mlsal píše:Do investic se nemají míchat emoce. Co když se dostane firma do problémů a ty jí nebudeš chtít prodat, protože je to srdcovka. Když dáš psovi jméno, tak už ho taky nemůžeš sežrat. :-)

Kdo pojmenuje psa, tak už ho nesní, ale kdo by taky kupoval psa k jídlu? Pes je na mazlení ^^ . Kdo chce něco k jídlu, koupí si kilo kýty :mrgreen: . To by bylo k těm přirovnáním
alariska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alariska 24. 9. 2016 13:49

Tak už mám přístup do Fio a v pátek jsem zkoušela nakoupit, ale neuspěla jsem. Cenu jsem dala asi moc nízkou. Kofolu nakonec zatím nechávám Kofolou. Chci KB, nějaký ČEZ a pak 1-2 Philip Morris. Jen nevím, jestli očekávat nějaký výraznější pokles nebo jednu PM vzít i za těch 12500. Případně pak přikoupím dál, až něco víc klesne. Alternativa ke spořícímu účtu mi to připadá dobrá. Do Amerických divi teď nejdu, jsou přehnaně vysoko ty ceny a blbý kurz dolaru. Jedině až se něco z toho hne... :-) Teď ještě zvládnout to nakoupit, ale asi nebudu řešit 10Kč sem nebo tam, na ty moje objemy je to asi stejně fuk. Jaký byste doporučily poměr uvedených akcií vzhledem k současné ceně a divi výnosu? Finance 35-50 tisíc. Případně samozřejmě možnost koupit jen něco a počkat na další pokles. Říjen je prý pro akcie smolný měsíc, tak teď nevím, jestli nedat zatím radši zpátečku a nepočkat s nákupy na ten říjen :-D
alariska
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků