ISČS Top Stocks

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 16:34

radecekh,

Kolik peněz budete mít za 30 let v každém fondu?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 7. 3. 2017 16:50

Já to mu rozumím, co řešíš a že v tvém příkladu bude druhý fond výnosnější. Ale k čemu Ti ty výpočty poplatků jsou? Hrubý výnos mě jako investora stejně nezajímá a fond zveřejňuje už výnosy a ceny podílů po těch poplatcích... To bych se k hrubému výnosu a hlavně poplatkům musel složitě jako Ty dopočítávat a nevidím vůbec důvod proč to dělat... V tvém příkladu bude prostě první fond zveřejňovat výnos cca 7,29 % a druhý 10% a rozhodnutí je jasné hned bez nějakých složitých výpočtů... Možná v obou fondech rozhoduje stejný člověk a rozdíl výnosů je dán opravdu jen díky tomu TER, možná že taky ne. Ale to mi může být fuk. Výnosnost je jasně vidět... A třeba kdyby ten první fond neměl TER 2,71% ale nula, tak by dosáhl úplně jiný hrubý a tím i čistý výnos - větší nebo menší to je jedno. Prostě nejde jednoduše předpokldádat, že když bude jiné TER, bude pořád stejný hrubý zisk a čistý automaticky vzroste... Třeba při nulovém TER nebude mít fond na "špičkové" dobře placené odborníky a investiční příležitosti bude vybírat jen cvičená opice taháním lístečků z klobouku :D Neříkám, že musí být méně úspěšná, může být i lepší, ale je malá pravděpodobnost, že vývoj výnosů bude zcela stejný...

Když bude mít jeden fond stabilně 10% čistý výnos a druhý 7,5% tak co si vybereš? TER ti může být ukradený, protože i kdyby měl první TER 5% a druhý 0%, tak stejně to rozhodnutí nezmění... A jestli dám pvnímu za 30 let 800 tis. na poplatcích a druhému nic, mi bude fuk, když mi ten první vydělá v čistém víc. Chápu, že Ti může vadit, že jsi zdánlivě zbytečně přišel o 800 tis. na poplatcích a že kdyby TER nebylo 5%, ale jen 1%, měl bys teoreticky možná víc, ale taky třeba ne, protože by pak fond vůbec nemusel vydělat stejný hrubý zisk...
Naposledy upravil Markil dne 7. 3. 2017 17:08, celkově upraveno 1
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 17:07

Markil,

Hrubý výnos mě jako investora stejně nezajímá

To by měl. Vám nevadí ten rozdíl 20 milionů proti 9 milionům?

Markil píše:A třeba kdyby ten první fond neměl TER 2,71% ale nula, tak by dosáhl úplně jiný hrubý a tím i čistý výnos

Manažer fondu stockpickingem žádnou hodnotu nepřidává.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 7. 3. 2017 17:25

Pro mě to už nemá cenu víc pitvat. Takže poslední příspěvek na toto téma:

Mě by zajímalo to, co mi přijde do kapsy (což asi každého ;-)) a to je čistý výnos. Pokud pominu nejistotu a dokázal bych dopředu určit výnosnost všech fondů, tak si asi logicky vyberu pouze ten, který mi dá nejvyšší výnos do kapsy tj. ten čistý výnos.

Jestli budou na celém trhu jen dva a jeden přinese 10%, druhý 8% tak beru první a hrubý výnos je mi v tomto ohledu ukradený. Může mi sice vadit, že ten s 10% má vysoký TER a "dal" jsem mu hodně na poplatcích, můžu závidět manažerům či majitelům fondů jejich zisky a říkat, že mi to vadí, ale co jako? Půjdu kvůli tomu investovat s fondem, který má malé TER, ale vynese mi méně? Nepůjdu. Takže k čemu mi bude, že si vyčíslím, kolik jsem jim dal na poplatcích? Abych záviděl? Nebo se naštval? Nebo se kvůli tomu iracionálně zřekl svého zisku? Samozřejmě když se objeví konkurent, který díky menšímu TER (ale klidně i díky většímu, to mi fakt může být jedno) bude přinášet 11% čistý výnos, tak půjdu tam...

A k tomu, jestli manažer fondu přidává nebo nepřidává hodnotu, to může být diskuze na dlouhé hodiny a bez jakéhokoli jasného závěru. Jediným měřítkem je opravdu až reálný výnos fondu pro investora. A i kdyby nikdy žádný manažer fondu neměl pro výkon fondu žádný přínos, tak můj výběr fondu stejně spíš ovlivní to, jaký výnos mi fond přinese, než kolik si ten fond strhává za správu. (Ale tím neříkám, že TER nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu...)
Naposledy upravil Markil dne 7. 3. 2017 17:31, celkově upraveno 1
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 3. 2017 17:31

jednadva píše:radecekh,
Kolik peněz budete mít za 30 let v každém fondu?

Když vás to zajímá, tak si to spočítejte. Jen už proboha pochopte, že rozdíl nejsou poplatky, které platíte.
Když mám 100 tisíc ne běžném účtu na 0 % a jiných 100 tisíc v investičním fondu s výnosem 10 %, tak to neznamená, že jsem na běžném účtu zaplatil 10 tisíc v poplatcích.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 17:39

radecekh,

Ty fondy jsou úplně stejné. Jediný rozdíl v nich je nákladovost. Právě nákladovost dělá rozdíl cca 11 milionů Kč. Nic jiného než odlišná nákladovost nezpůsobuje Vaši ekonomickou ztrátu v této výši.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 3. 2017 18:09

jednadva:
Vaši ztrátu způsobuje jen a pouze vaše rozhodutí, co s penězi uděláte. Jestliže jste si ze dvou fondů, u kterých jste dopředu věděl, že budou mít během příštích 30 let stejný hrubý výnos, vybral ten s vyšším poplatkem za správu, přišel jste o těch vašich 11 milionů, ale ani tak jste těch 11 milionů nezaplatil jako poplatek tomu fondu.
Důvod, proč investuju sám a do akcií, které uznám já za vhodné, a které si nechávám dlouho (pokud se neobjeví nějaký výhodný prodej), je ten, že si myslím, že na tom vydělám víc, než kdybych investoval do fondu, který vždy musí mít nějaký poplatek. Ale já mám samozřejmě také nějaké poplatky. Musím zaplatit za obchod, zaplatím něco za směnu korun na dolary, zaplatím časem při podávání daňového přiznání atd.
Ale to, že vydělám víc, přeci neznamená, že rozdíl mezi tím, co jsem vydělal já a to, co vydělal fond, jsou poplatky fondu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 18:43

radecekh píše:Vaši ztrátu způsobuje jen a pouze vaše rozhodutí, co s penězi uděláte. Jestliže jste si ze dvou fondů, u kterých jste dopředu věděl, že budou mít během příštích 30 let stejný hrubý výnos, vybral ten s vyšším poplatkem za správu, přišel jste o těch vašich 11 milionů, ale ani tak jste těch 11 milionů nezaplatil jako poplatek tomu fondu.

radecekh,

Ano, promiňte, správci odteklo méně. Investor kvůli tomu ovšem nějakým zázrakem přišel o víc, jmenovitě o 11 milionů. Skutečně se velice omlouvám za nepřesnou formulaci.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 3. 2017 19:07

jednadva:
Háček je v tom, že nejste vědma a netušíte, jak se bude fond během těch 30 let chovat. Tedy netušíte, jestli bude výhodnější nějaký fond s větším poplatkem a nebo jiný s poplatkem menším. Prostě jste vymyslel stupidní příklad a snažíte se na něm dokázat něco, co dokázat nejde.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 7. 3. 2017 19:42

Co je podstatou této diskuze? - Že nákladovost 2,71% je více než 0,2% a tím pádem matematicky vydělá méně? To snad neřešíte....
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 19:51

radecekh,

Prostě nákladovost 2,71 % p. a. znamená za 30 let ztrátu: (exp-(0,0271*30))-1=-56 %. Co je na tom stupidního?

Fantucci,

Ano, řešíme, že Top Stocks je předražený fond.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 7. 3. 2017 20:30

Nikde jsem nenašel informaci o tom druhém fondu s nízkým TER. Jaký má ISIN? Co to je za fond?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 3. 2017 20:51

saabik,

Který fond? Bottom Stocks?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 7. 3. 2017 21:09

ano, omlouvám se, neznám. co to je za fond?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 7. 3. 2017 21:11

:))
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků