Kam investovat 5000kč/měsíčně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2017 19:40

mlsal,

Samozřejmě to je Váš příjem. Vaše plus. Nemůže to být dnes Váš výdaj a za 10 let Váš příjem. Stejně jako když nemůžete 6 let čerpat stavebko, tak to není Váš závazek vůči stavební spořitelně - je to jenom míň "likvidní" pohledávka za SS než třeba běžný účet v bance. Ale pořád je to Vaše aktivum, nikoli pasivum.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 6. 2017 20:12

Nevedu podvojné účetnictví. Zajímá mě, kolik mi dnes přišlo na účet a kolik odešlo. Příjmy a výdaje.
Např. mi přišla čistá mzda a příspěvek na penzijko tam nebyl. Smůla. Ten dostanu až za 10 let.

Chápu, že je to moje aktivum, můj majetek. Není to ale můj příjem.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 15. 6. 2017 20:55

Podle téhle logiky má dostat od zaměstnavatele stravenky bez vlastního příspěvku nekonečně vysokou úrokovou míru, protože jsem nic nevložil a něco jsem dostal.

Jak už tu jednadva psal, Vy se na to dívejte, jak chcete a jak Vás to těší.

Já bych na druhé straně rád, aby se tenhle způsob počítání nepoužíval při radách pro nově příchozí, protože myslím, že nepomáhá a jen věci komplikuje.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod taylor729 15. 6. 2017 21:00

Uz toho nechte, to je jak u blbych, pojdte diskutovat na nejake jine tema, napr kdy se vyplati si drzet vlastni akciove portfolio a kdy prejit na etf.
Ja zatim jedu indiv. akcie, mirne rizikovejsi a vynosnejsi profil portfolia a premyslim ze casem prejdu na indexy jako konzervativnejsi profil.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 6. 2017 21:34

fc70 píše:Podle téhle logiky má dostat od zaměstnavatele stravenky bez vlastního příspěvku nekonečně vysokou úrokovou míru, protože jsem nic nevložil a něco jsem dostal.

Podle jaké logiky? Benefity jsou samozřejmě odměna za práci, takže žádná nekonečně vysoká úroková míra se nekoná. Jen je rozdíl mezi benefitem, který můžu čerpat hned a mezi benefitem, který můžu čerpat za 10 let.

fc70 píše:Já bych na druhé straně rád, aby se tenhle způsob počítání nepoužíval při radách pro nově příchozí, protože myslím, že nepomáhá a jen věci komplikuje.

Jaký způsob počítání máte na mysli. Myslíte výpočet "efektivního výnosu"? Myslím, že to naopak věci zjednodušuje.

taylor729 píše:Uz toho nechte, to je jak u blbych

Je mi to jasný. Jenom nevím jestli ten blbej jsem já, nebo mám pokřivený pohled na svět. Myslím, že se to musí dořešit.

taylor729 píše:pojdte diskutovat na nejake jine tema, napr kdy se vyplati si drzet vlastni akciove portfolio a kdy prejit na etf.

To je těžký. Do nedávna tady byla doktrína, která říkala, že trhy jsou efektivní a že je třeba investovat do indexů. Tato doktrína už neplatí. Takže, jestli máte důvod držet akciové portfolio, tak směle do toho. Určitě máte vypracovanou nějakou fundamentální analýzu, která funguje a jste v tom kurevsky dobrý.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod taylor729 15. 6. 2017 21:45

Nemam nejakou nadstandardne sofistikovanou fundamentalni analyzu, proste vybiram firmy co vyplaci stabilne dividendu a pravidelne ji navysuji a dovedly se dobre vyporadat s krizí.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 6. 2017 22:00

Najděte si lidi, co to dělají jako vy a učte se od nich. Např. p.Hájek z Top Stocks vybírá akcie. Učte se od lidí, kteří používají vaší metodu.

Chci jen říct, že způsobů, jak investovat je víc.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 15. 6. 2017 22:09

I pro individuálního investora skoro vždy platí, že levné ETF je na tom líp než aktivní správa, protože aktivní správa bude mít v průměru stejný hrubý výnos (což je tedy u amatéra spíš optimistické), ale bude mít vyšší náklady – i když v tomto případě jsou náklady na aktivní správu časové a ne finanční. Při investici 1M korun a 0,1% TER to i při ohodnocení vlastního času minimální mzdou odpovídá jen 15 hodinám analýzy ročně – dostatečně poctivý výběr a sledování situace zabere víc, ne?

Samozřejmě pokud to člověka baví tak moc, že by za to klidně i platil… ;-)

A pak je tedy velká otázka, jestli má neprofesionál šanci aspoň na průměrný výsledek, nebo o kolik jsou průměrná amaterská portfolia horší než trh, a jak moc se ten konkrétní investor liší od průměru, ať už schopnostmi nebo nějakými neobvyklými okolnostmi (co já vím, zaměstnání u nějakého regulátora znemožňující používat regulované produkty). To už si musí každý rozmyslet sám.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2017 22:59

mlsal píše:Chápu, že je to moje aktivum, můj majetek. Není to ale můj příjem.

mlsal,

Je. Co jiného by to bylo? Přece ne výdaj? Ten by to byl v okamžiku, až byste to vybral a utratil.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 16. 6. 2017 20:28

mlsal píše:Nevedu podvojné účetnictví. Zajímá mě, kolik mi dnes přišlo na účet a kolik odešlo. Příjmy a výdaje.
Např. mi přišla čistá mzda a příspěvek na penzijko tam nebyl. Smůla. Ten dostanu až za 10 let.

Chápu, že je to moje aktivum, můj majetek. Není to ale můj příjem.


Já na pásce příspěvek na penzijko mám. Je hned pod řádkem částka na účet.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 4. 7. 2017 14:04

Pročetl jsem si celou diskusi, vskutku zajímavá. Podobně jako mlsal jsem v situaci, kdy mi zaměstnavatel může dát cca 1500,- příspěvek na DPS a není možné tento benefit změnit. Do důchodu mám 35 let. Proto přemýšlím a) jaký dynamický fond zvolit b) jakou částkou do něj přispívat sám vzhledem k ETF (se kterým nemám zkušenosti).
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chaki 5. 7. 2017 23:10

a jaký máte názor na to neinvestovat a raději splácet hypotéky, úvěry ze stavebek? třeba právě 5 měsíčně ušetřit a jednou ročně umořit část dluhu?
Chaki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 6. 7. 2017 03:41

Nesplácet a půjčit si co to dá. Vždyť to banky dávaj skoro zadarmo.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chaki 6. 7. 2017 11:16

OK beru ale to by znamenalo nabrat hypošky a z těch peněz investovat? Nejsem si úplně jistý...
Chaki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 6. 7. 2017 11:49

Nabrat tolik, abys to mohl hned zase splatit, kdyby se situace změnila.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků