Alokace úspor rada

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 8. 2017 06:58

mlsal píše:Ač se to bude zdát někomu divné, vaše portfolio je efektivní.

mlsal,

To byste musel spočítat. Podobně jako to měnové zajištění. Rozptyly + kovariance + střední výnos (mean-variance). Pokud byste vzal CAPM za platný, tak to efektivní být nemůže. Musel byste držet tržní portfolio +/- bezrizikovou sazbu (RF). Efektivní portfolio v CAPMu není na hyperbole, ale na tečně spojující RF a tržní portfolio.

mlsal píše:Zlato tuto podmínku nesplňuje. Je to investice s malým výnosem a velkým rizikem, je tedy naprosto nevhodné pro investování.

To takhle nejde říct. I kdyby mělo vysokou volatilitu a malý střední výnos, tak to ještě nic neznamená. Záleží nejen na volatilitě, ale taky na kovarianci. Tedy ani ne tak "jestli" jako spíš "kolik". V tržním portfoliu je zlata malinko, takže nemá smysl se jím příliš trápit. Daleko důležitější je neopomíjet akcie - ty tvoří řádově desítky procent.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 10. 8. 2017 10:10

jednadva, mlsa: Děkuji Vám za názor. O peníze se člověk musí starat. Já jsem šel tou nejlehčí cestou (garantované produkty) , bez akcií nedosáhnu slušného výnosu.
- Co se týče Zonky, tak to je trochu rozporuplný názor. Zrušit vs. nezrušit. Než jsem tam vložil peníze, tak jsem se o to zajímal a nepřidá mi to jako špatný koncept. Oproti bankeratu, benefi apod. Zonky se vymyká právě kvalitou prověřování. Od září se mění poplatky pro investory a za 5 dní se spustí sekundární trh. Je vidět, že oproti ostatním chtějí Zonky fungovat. Já opravdu nevím... a kdyby tak, 70 tisíc, co tam mám není velká suma
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 8. 2017 10:25

Nevrtal bych se v tom. Tohle "prodat na narvat do do..." většinou končí špatně. Pokud máš pocit, že by ses chtěl ubírat jiným směrem, tak bych za nové příjmy postupně přikupoval, dodržíš tím i základní strategii - investovat postupně.

Mně se to, jak sis to rozvrhl líbí a nic bych na tom neměnil. Možná bych šel víc do těch mincí a bankovek (ať už zlatých nebo z obecných kovů či papíru), když tomu rozumíš a baví tě to. Kromě zisku to je i příjemné naplnění volného času. Máš dost peněz na to, abys v kombinaci s předpokládanými příjmy mohl žít pohodlný život, tak proč si to zkazit nějakým zbytečným riskováním. Můj názor je, že "hlavně nejít s proudem", protože když je průšvih, tak je o to větší, že hodně lidí investuje do stejné komodity, pokles její hodnoty je pak o to rychlejší.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 8. 2017 10:36

PatrikChrz,

Ještě přidejte astrologii a homeopatika a Vaše argumentace nebude mít chybu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 10. 8. 2017 11:20

PatrikChrz: Pročítal jsem si diskuze a zjistil jsem si, že jste něco jako expert na účty, na různé bonusy od bank a také jste zdatný cestovatel. Na měšci jste to také vy ohledně směnných kurzů platebních karet že? To, co říkáte má také logiku - vy se řídíte pravidlem - nemusí pršet, stačí když kape. Vaše úspory rostou, ale pomalu, ale jistě. Vy byste nejspíše neinvestoval do Zonky, do podřízeného vkladu, jako já. Jste spíše zastánce termínovaných vkladů a jiných garantovaných produktů + umíte skvěle ušetřit a využít různých nabídek bank. To znamená, že máte dost účtů a díváte se na jejich výhodnost. To je také strategie.
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 8. 2017 11:41

Venn,

Proč aspoň v prvním přiblížení neaplikujete jednoduchou logiku CAPM? Koupit v co nejméně levných fondech aproximované tržní portfolio + zbytek dát na spořák? Nějaké Zonky, zlato a podobné nesmysly jsou podružné věci. Takhle si zbytečně zvyšujete riziko.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Venn 10. 8. 2017 11:45

jednadva: Souhlasím, ale musím s tím počkat. Peníze ze stavebka příjdou až v listopadu a výběr peněz z Creditas (20 %) také chvilku potrvá, ale hlavně si chci o tom něco přečíst. Dal jste mi odkazy, tak si to chci prostudovat. Ano fondy s co nejmenší TER. Chce to čas. Dali jste mi směr, za což jsem vděčný.
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 8. 2017 11:55

Jo, je to přesně tak :). Díky bonusům jsem vydělal velmi zajímavé částky, ale kde že loňské sněhy jsou :). Ale nikomu nenutím svoji strategii. Naopak si myslím, že člověk by měl využít zejména vlastní invenci, najít "niku na trhu" Investovat do něčeho, čemu rozumí víc, než ostatní.

Proto doporučuji zůstat u zvolené strategie. Je to TVOJE strategie, víš, proč sis jí vybral, přijde mi to lepší, než se slepě spoléhat na to, že ti někdo poradí lépe. Každý je nějak motivován a to ovlivňuje jeho úsudek, pokud už v tom není přímo zainteresován - např. zde na fóru se objevuje jeden uživatel, který obchoduje s drahými kovy a tak je doporučuje "i na zlomenou nohu". Navíc nepovažuji za vhodné "dělat to, co ostatní", nevím kdo to řekl, ale znělo to nějak takhle "když o investování do akcií mluví i obsluha výtahu, je nejvyšší čas se stáhnout".

Já jsem zajímavého zhodnocení dosáhl třeba i nechtěně. Třeba jsem si před nějakými 3 lety koupil SA 58 (samopal) za 4,5 tisíce. Dneska bych ho prodal za 9 tisíc. Stejně tak šly nahoru náboje (ať už 7,62x39 nebo 9 mm Luger).

Nemám rád zbytečné ode zdi ke zdi. V současném portfoliu bych se nevrtal a případně přikupoval něco nového až z dalších příjmů, vyhnul by ses tím hlavní chybě typu "v nevhodnou dobu jsem nakoupil jednu konkrétní komoditu, která byla zrovna na vrcholu"
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 10. 8. 2017 12:26

50% bych dal do akci, resp. ETF pro mene finacne gramotniho cloveka. Treba indexove ETF jsou vhodne, tam inflaci predbehnes a jeste vydelas. Zalozit ucet v Degiro bude prvni krok. Na Zonky se vykasli uplne, za 5% takove riziko nestoji. Zruseni terminovanych vklad bankstru a kampelicek bude druhy krok

Venn, jsi konzervativni, ale to byl ja take. Nyni co nevydela pres 10% rocne po odecteni inflace pokladam za spatnou investici(takovou nemam)
Naposledy upravil slavo963 dne 10. 8. 2017 12:29, celkově upraveno 1
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 8. 2017 12:29

PatrikChrz píše:Já jsem zajímavého zhodnocení dosáhl třeba i nechtěně

S jistou nadsázkou se dá říct, že zhodnocení je vždycky "nechtěné". Výnos je pro nás náhodný. Proto sestavujeme portfolia. Ta optimalizují riziko a výnos a jejich podoba závisí mj. na kovariancích (např. výnosů z nábojů Luger, samopalu AK 47 a zlata, chcete-li).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 10. 8. 2017 12:36

Pro zacatecniky staci 3 tituly na rozjezd: SPY, BRK-B, MSCI.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod JPT666 10. 8. 2017 13:22

Venn píše:Od září se mění poplatky pro investory a za 5 dní se spustí sekundární trh. Je vidět, že oproti ostatním chtějí Zonky fungovat.


Jo chtějí fungovat, ale nahrabat si pro sebe co nejvíc. Co na tom, že všude jinde to funguje, že se platí stejný poplatek a za větší riziko je větší výnos pro investora ? Zonky dá takové poplatky u horších ratingů, aby si člověk vydělal jen o trošku víc a nebo spíš ani nevydělal. I když tvrdí, že to dělají jinak než banky, tak těma poplatkama se z toho stala vpodstatě banka, která se snaží, aby si lidi vydělali na všem (skoro) stejně. Jako to, aby byly větší poplatky za horší ratingy to mě taky napadlo, když je jich nedostatek, ale dal bych tak 1% navíc a ne co z toho udělali oni - to je šílené.

Jinak o tom ETF taky přemýšlím a vypadá to, že celkově akcie pořád rostou a ETF má nejnižší poplatky, takže by to měla být na dlouhodobé investice dobrá volba. Ale já jsem zatim jen začínající "investor" tak asi nemůžu moc radit.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 10. 8. 2017 13:33

zajímavé vlákno, díky za něj .. ta převaha dluhopisů v portfoliu mě tedy zarazila také
slavo963 píše:Pro zacatecniky staci 3 tituly na rozjezd: SPY, BRK-B, MSCI.

v jakém poměru?
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 10. 8. 2017 14:37

Nelibi se mi, jak tu vetsina hani zlato, takze za sebe k nemu dodam:
Zlato je dobre k tomu, ze kdyz tady vypuke neco velkeho (valka, revoluce, masove vrazdeni, atd.), vezmes si je do kapsy a uteces o stat nebo jeste lepe o kontinent dale.
Jinak sis vybudoval slusne, byt velice konzervativni portfolio. akorat ted asi bude otazka, kam ty penize ze skoncenych veci dat, nebot uroky jsou dneska podstatne nize. To uz sis musis rozhodnou sam, zda se smirit s nizsim vynosem, nebo zda jit do neceho noveho, rizikovejsiho a o kolik. Me se treba libi predstava dividendovych akcii, to tu tusim jeste nepadlo.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 10. 8. 2017 15:26

jednadva píše:Proč aspoň v prvním přiblížení neaplikujete jednoduchou logiku CAPM? Koupit v co nejméně levných fondech aproximované tržní portfolio + zbytek dát na spořák?

Tržním portfoliem máte na mysli globální akciové portfolio? Nedokážu si totiž představit, že bych měl investovat vše do akcií a spořáku. Tak to asi Sharpe nemyslel. Spíš se jedná o globální tržní portfolio, které ale nejde podle tohoto článku sestavit. Takže nakonec se tržní portfolio zdrcne na 60% akcií a 40% dluhopisů.
mlsal
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků