Kam/Co s 650 000 Kč

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod _FrOst_ 16. 8. 2017 20:44

Dobrý den,
Ruším stavebko a mám k dispozici cca 650 000 Kč a tak mě napadla otázka co s tím..
Poradil jsem si s finančním poradcem ze skupiny Partners a ten mi nabídl řešení v podobě podílových fondů na 10 let a více s alokací Dluhopisy 30 % a akcie 70%
Jedná se o tyto nástroje:
Conseq korporátních dluhopisů ISIN: CZ0008473873
Pioneer funds - strategic income ISIN:LU0648618758
Franklin mutual european fun ISIN: LU0768356080
Franklin global small mid cap growthISIN: LU144644332
Fidelity ISIN: LU0979392764
ISIN: LU0979392924
ISIN:LU0261950470

zajímá mě Váš názor zda je toto dobrá strategie nebo zda v tom číhá nějáké úskalí. Již teď měsíčně dávám na podílové fondy přes 5 tisíc .
Děkuji za případný názor nebo radu
_FrOst_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 8. 2017 21:02

Je to špatná strategie. Naučte se investovat sám bez prostředníků. Určitě se to vyplatí.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 16. 8. 2017 21:03

100 lidí, 100 názorů.
Hlavně si ale musíš ujasnit, co vlastně chceš. Tzn. jaký je investiční horizont, jak moc likvidní musí investice být pro nečekané události, jakou máš averzi k riziku, kolik jiných prostředků máš a kde je máš, jaký je výhled tvých příjmů a výdajů apod.
Takhle se dozvíš akorát snůšku dojmů, bez reálné relevance k tvému případu.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 8. 2017 21:41

Koupit si umělou ledvinu a zbytek prochlastat.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 8. 2017 21:52

Ono si to chce spočítat, kolik za těch 10 let poradci a správci zaplatíš skrze poplatky - nejen za nákup, ale především i průběžné správcovské... pak by tě ta ochota cpát do fondů každý měsíc peníze začala brzy přecházet.

Neříkám, že všechny fondy jsou špatné a pokud je tvůj rizikový profil vzhledem k horizontu takový, tak dejme tomu, 30 % do dluhopisů a 70 % do akcií může mít smysl, ale pokud ti poradce to nesmyslně doporučuje to rozposílat nesmyslně do 4 dluhopisových fondů a z akcií jen do small caps a emerging markets, tak bys ho měl vyhodit přes zavřené dveře, ten tě chce jen oškubat...

Nejvýnosnější investicí by mělo být se o to začít aktivněji zajímat sám, poté se i dotazy typu "kam s penězi" stanou podružnými.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xcmaniax 17. 8. 2017 07:00

Záleží kolik % z Tvých prostředků ta částka je. Když to není ta nejvýznamnější část, tak fondy mohou být jedna z cest. Když je to většina Tvých volných prostředků, tak bych do toho nikdy nešel, ale pokračoval bych v pravidelném investování menší částky. Nevím kolik Ti je, ani jaká je Tvoje celá situace, ale já osobně bych jel na hezkou dovolenou a zbytek průběžně investoval do volného času, který ušetříš tím, že přestaneš přemýšlet jak z 650 udělat 670:-)
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _FrOst_ 21. 8. 2017 22:11

Děkuji za názory..
Je mi 26 let.. jedná se o horizont 10+ s tím že poté by měli být peníze určeny na bydlení, rodina. jedná se o 85% mých úspor, s tím jak jsem již psal že dalších 6 tisíc měsíčně odchází na penzijní pojištění, životní pojištění metlife, dále pak podíl. fondy na rentier3S a pioneer all star selection s tím že držím na spořícím účtu nějákých 120 tisíc plus měsíčně mi tak 6 tisíc zbyde..
_FrOst_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 8. 2017 06:11

U finančního poradce bych si hlavně dal pozor, jestli se ti nesnaží prodat "investiční plán" s dopředu (třeba i na desítky let) zaplacenými poplatky. Je to pro ně velmi lákavé, jedním podpisem tak získají mnoho desítek tisíc korun.

Obecně není úplně rozumné "nalít" hromadu peněz jednorázově do některého z fondů, protože to můžeš učinit v době, kdy je na vrcholu a pak může i velmi dlouho jít dolů a ani během těch 10 let se nemusí vrátit na původní hodnoty, známý právě v Pioneeru prodělal tímto způsobem mnoho set tisíc korun. A nebyl sám - http://www.vorisek.cz/_text.php?clanek=83

Koukám, že už nyní poměrně dost peněz uvazuješ do dlouhodobých produktů, tyhle peníze ti za těch 10 let budou chybět, až si budeš potřebovat vzít hypotéku a právě těch chybějících několik desítek tisíc může být rozdílem mezi tím, jestli hypotéku dostaneš, nebo ne. Navíc je otázkou, jestli si je nebudeš v hypotéce půjčovat dráže, než je tvůj aktuální výnos (zejména po odečtení poplatků).

Tvůj způsob investice má ještě jednu achilovu patu - předpokládám, že dům budeš chtít koupit v době, kdy (možná) ceny klesnou. Jenže pokud k tomu dojde, tak nejspíše přesně ve stejné době, kdy budou klesat i finanční trhy, tedy kdy tvoje investice budou mít nižší hodnotu.

Každý máme jiný vztah k riziku, já jsem extrémně konzervativní a do fondů (krom "skalpování bonusů") neinvestuji. Je také možné, že o koupi bydlení budeš nakonec uvažovat i dříve, takže bych se moc neuvazoval a raději bych ty peníze držel na spořáku, už tak investuješ každý měsíc docela dost. Spíše bych se poohlížel po vhodné nemovitosti, správným načasováním můžeš ušetřit poměrně dost peněz.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 8. 2017 10:30

PatrikChrz píše:Obecně není úplně rozumné "nalít" hromadu peněz jednorázově do některého z fondů,

PatrikChrz,

Proč si po těch x diskusích pořád a dokola pletete jabka s hruškama? Nechcete se natruc poučit a změnit názor, nebo to jenom nedokážete pochopit? Fond je NÁSTROJ. Vehikulum. Říct "neinvestuju do fondů" nevypovídá o Vaší rizikové toleranci absolutně nic. Musíte specifikovat co ten fond VLASTNÍ.

Představte si, že by jeden fond držel (aproximované) globální tržní portfolio. Myslíte, že by takový fond byl a priori pro defaultního investora nevhodný? Proč?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 22. 8. 2017 13:02

jednadva: Kdyby byly v ... ryby, ....
Existuje takový fond? S tím, že ho nezabíjejí poplatky?
Já nejsem obecně proti investicím skrze fondy - taky tak investuji, ale považuji to za z nouze ctnost (nestíhám) a určitě bych to nikomu nedoporučil.
Protože (pro drobného investora) fondy obecně zabíjejí poplatky (jejich struktura) a rád se nechám přesvědčit o opaku (a tím nemyslím, že fond XYZ v letech 2006 - 2016 generoval čistý roční výnos 20%) a začnu inevstovat skrze fondy efektivně
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 8. 2017 13:23

libol,

Teď jste to celé zavedl někam úplně jinam. Řeč byla o banalitě, že pojem "fond" neříká nic o aktivech v tom fondu.

O možnosti investovat přes DEGIRO, Lynx a podobné low-cost brokery předpokládám víte.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 22. 8. 2017 14:30

Řeč byla o banalitě, že pojem "fond" neříká nic o aktivech v tom fondu.
Takhle abstraktně řečeno je to pravda, ale když nebudeme zase tak moc abstrahovat, v běžných objemech jsou různé zvýhodněné spořicí účty daleko lepší než fondy peněžního trhu, a dost možná to platí i o termínovaných vkladech vs. dluhopisové fondy s kratší durací.

Takže není úplně nerozumné se tvářit, jako by jiné než akciové (nebo pro retail zvrácené, např. strukturované a commodity futures) fondy neexistovaly.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Inev 22. 8. 2017 14:38

jednadva píše:
PatrikChrz píše:Obecně není úplně rozumné "nalít" hromadu peněz jednorázově do některého z fondů,


Proč si po těch x diskusích pořád a dokola pletete jabka s hruškama? Nechcete se natruc poučit a změnit názor, nebo to jenom nedokážete pochopit? Fond je NÁSTROJ. Vehikulum. Říct "neinvestuju do fondů" nevypovídá o Vaší rizikové toleranci absolutně nic......


Jsem přesvědčený, že v té větě to hlavní je " nalít HROMADU peněz JEDNORÁZOVĚ". A nikde nevidím, že Patrik píše neinvestujte do fondů. Ať to čtu i pozpátku :-)

A když už jsem napsal. Budu se ptát asi po 4. Nevím. Kde máš ty své reálné investice? Ať to není " Káže vodu, pije víno " :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod miroňňň 22. 8. 2017 15:36

Kámoš zhodnocuje prachy 10% měsíčně, ovšem co umí on, umí jen 5% lidské populace :D
miroňňň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dr.D 22. 8. 2017 17:49

A co umí?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků