Investice 300 tisíc korun

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pokusinvestovat 18. 11. 2017 08:20

Zdravím všechny.
Mám k dispozici cca 300 tisíc korun a uvažuji o jejich investování. Pozorně sleduji zdejší témata a přemýšlím o akciích na dividendu. Váhám mezi investováním přímo do akcií nebo do ETF.
Trochu mám obavy se zdaňování dividend, předpokládám, že se tomu dá vyhnout reinvestováním příjmu z dividend.
Také nejsem rozhodnut definitivně o brokerovi, nevládnu totiž příliš AJ, takže spíš čeština.
Po úvodní jednorázové investici předpokládám dále pravidelně cca 100 tisíc ročně.
Investiční horizont vidím cca 12 - 15 let a potom využít peníze na přilepšení k důchodu.
Hlavně mi vrtá hlavou, zda přímo do div. akcií nebo ETF?
Díky za jakékoliv doporučení.
pokusinvestovat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 18. 11. 2017 10:10

Já bych se přikláněl k akciím. Zdanění dividend je v pohodě, alespoň já žádný problém nepozoruju. Obchoduju přes Fio, to vyplácí dividendy z USA zdaněné 15% daní. Já jen do českého daňového přiznání přiložím výpis z Fio, přiznám příjem z dividend, vypočtu českou daň 15 %, odečtu americkou daň 15 % a je to. No a jelikož daňové přiznání stejně podávat musím, není to pro mě žádná zátěž.
Nechá se sice najít levnější obchodník, ale Fio preferuju proto, že za ním stojí česká banka, je to česky, finančák o doložených dokladech nepochybuje (snadno si je může ověřit) a těch 8 dolarů za obchod, kterých provedu maximálně pár do roka, mě nezabije.
ETF mě zatím nezaujalo. Příčí se mi investovat do toho, do čeho investovat nechci. A s ETF vzniká jen další prostředník, který může škodit. Když investuju do akcií, může mi moji investice vytunelovat stát, obchodník a ta samotná akciová společnost, kdežto s ETF přichází ještě možnost vytunelování ze strany správce ETF. Ale chápu, proč má zde ETF tolik příznivců a myslím si, že v porovnání s podílovými fondy je ETF lepší. Stejně ale dám asi vždycky přednost investicím přímo do jednotlivých akcií.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Martinski 18. 11. 2017 21:53

Zdravím, před investorem začátečníkem stojí vždycky několik otázek z nichž asi nejdůležitější je definovat si investiční horizont a míru rizika, kterou je schopen zvládat. Předtím bych ale doporučil si co nejvíc nastudovat. Shánět informace k zásadním otázkám po internetových fórech je možná sexy, ale člověka to tak maximálně přivede do potíží.

Já sám investuji také na americké burze, jako kolega výše. Důvodů je několik, předně se v americkém prostředí více vyznám než v evropském (můžu eventuelně dát tipy), české burze nevěřím, potenciální výnosy jsou tam vyšší a hlavně šetřím na budoucí nákup nemovitosti v dolarech. K otázce zda investovat do ETF nebo přímo akcií - asi je to zase o tom riziku. Zejména pro někoho, kdo neví co dělá a bojí se velkého rizika, je lepší ETF. Pokud ale máte hravého ducha a zvládnete hned všechno neprodávat, když vám akcie klesnou (jsou obecně volatilnější než fondy), pak jen houšť. Není ale úplně od věci to kombinovat. Já např donedávna měl vedle akcií dost velkou část potrfolia v MORL (což je ETN) s krásnou 20% roční dividendou. (U ETN je příjemné, že podle amerických zákonů se jejich vyplacená dividenda rovnou v americe nedaní, jako u běžných akcií). Když se ale začaly hýbat úroky úvěrů směrem nahoru, začalo to být s výhledem výnosu horší, a riziko poklesu výrazně vzrostlo, takže jsem to raději prodal. Čímž naznačuji, že rizikovost u tohoto konkrétního je spíš vyšší než u akcií a nedoporučoval bych ho nyní kupovat. Jsou ale další s dvoučíselným procentním výnosem, které jsou stále ještě aktuální.
Stran brokera, doporučuji Lynx. Je nejlevnější na českém trhu a má výbornou českou podporu. Na americké burze zprostředkuje obchody Internet brokers, kteří jsou ještě mnohem levněší, ale podpora slabá, a pouze anglicky.
Martinski
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pokusinvestovat 19. 11. 2017 07:52

Díky oběma za doporučení.
Určitě jsem přemýšlel o cizích trzích, hlavně USA, možná západní evropa. U toho brokera zatím váhám mezi FIO a LYNX. Inv. horizont už jsem uváděl, cca 12 - 15 let, míra rizika bych řekl střední (přece jenom už nejsem nejmladší a budu prostředky časem potřebovat).
Kromě informací z netu mám samozřejmě i publikace, začal jsem studovat knihu: Benjamin Graham - Inteligentní investor a dále mám: Daniel Gladiš - Naučte se investovat. Pokud máte další užitečné tipy (ne reklamu), tak budu vděčný.
Co se týče tipů na USA trhy, budu za ně rád.
pokusinvestovat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 19. 11. 2017 08:40

Pokud hodláš využít strategii buy&hold (tedy nakoupit a držet, maximálně 1x za rok mírně předělat portfolio), mohu doporučit tzv. lazy portfolio (líné portfolio) - na internetu článků spousta (ale především v AJ). Jedná se opět o věc využitelnou na USA trzích, ale dalo by se s trochou zamyšlení zreplikovat i pro trhy Evropské. Zákaldem jsou pasivně spravované ETF sledující nějaký index s velice nízkými náklady (smrt Consequ a jejich 5% load fee). Na českou burzu bych se vykašlal. Na stock picking (vybírání jednotlivých akcií) bych se také vykašlal, aby to člověk dělal efektivně, tak toho musí hromadu nastudovat a to za ten čas nestojí. Maximálně, pokud děláš v nějakém odvětví, např. v cloud computingu a věříš nějaké firmě z oboru (a nejlépe znáš i jejich expanzní plány a souhlasíš s nimi), vezmi si k těm ETF jejich akcii jako malé eso. Já jsem si takhle přikoupil MSFT a nyní jsem s portfoliem +25% a u MSFT +98% :)
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 19. 11. 2017 10:27

Devět různých akcií. ETF jsem nikdy neměl a mít nebudu. Fondy jsem měl jen pár týdnů roku 2000.

Už pár měsíců kupuji pro ''se mnou bydlící'' Mary Ann s P/E, P/B, P/S levné akcie s výnosem dividendy 3% až 6%. Akcie od společností, kterým nehrozí asi nikdy bankrot a je možno je držet pro dividendy až do smrti.
Vždy koupíme akcie za něco přes 1.000 euro (27.000 kč) na německých trzích Tradegate nebo Xetra přes banku Consors.de od BNP Paribas.
Konto má Mary Ann u Consors zadarmo, poplatek za nákup je kolem 12 euro.
Naplánoval jsem pro Mary Ann koupit po tisíci 9 různých akcií a pak každou po tisíci eur přikupovat.
Už jsou koupeny ze seznamu 4 akcie a příští rok koupíme dalších 5.

Royal Dutch Shell PLC - B = ISIN GB00B03MM408
HSBC Holdings PLC = ISIN GB0005405286
AT&T Inc. = ISIN US00206R1023
Munich Re Ges.AG = ISIN DE0008430026
Iberdrola SA = ISIN ES0144580Y14
BHP PLC = ISIN GB0000566504
BMW AG - ST = ISIN DE0005190003
BASF SE = ISIN DE000BASF111
Cisco Systems Inc. = ISIN US17275R1023
Grafy a kurzy těchto 9 akcií :arrow: http://nr1a.com/Mary-Ann-shares.htm
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 19. 11. 2017 21:13, celkově upraveno 1
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 19. 11. 2017 12:43

Ahoj Ladis, ještě držíš GE? Hodláš přikupovat za aktuální ceny?
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 11. 2017 16:11

pokusinvestovat píše:Zdravím všechny.
Mám k dispozici cca 300 tisíc korun a uvažuji o jejich investování. Pozorně sleduji zdejší témata a přemýšlím o akciích na dividendu. Váhám mezi investováním přímo do akcií nebo do ETF.
Trochu mám obavy se zdaňování dividend, předpokládám, že se tomu dá vyhnout reinvestováním příjmu z dividend.
Také nejsem rozhodnut definitivně o brokerovi, nevládnu totiž příliš AJ, takže spíš čeština.
Po úvodní jednorázové investici předpokládám dále pravidelně cca 100 tisíc ročně.
Investiční horizont vidím cca 12 - 15 let a potom využít peníze na přilepšení k důchodu.
Hlavně mi vrtá hlavou, zda přímo do div. akcií nebo ETF?
Díky za jakékoliv doporučení.

pokusinvestovat,

ETF s tickerem EUNL (iShares MSCI World). Prodat až tehdy, až budete potřebovat peníze. "Přímo do akcií" ne - nedokážete takové portfolio spravovat. EUNL dividendy nevyplácí, ale reinvestuje.

Zavedený český broker je např. FIO. Lynx je tuším anglicky, ale nevím to jistě. (Je to vlastně InteractiveBrokers, ale asi má evropskou nebo britskou odnož, takže by tam neměla hrozit americká "estate tax" - pokud tedy nekoupíte napřímo americké ETF nebo americké akcie, což byste v případě EUNL neudělal, protože to je irské ETF.) Eura na nákup EUNL nakoupíte levně třeba na EasyChange.

Možná by nebylo od věci mít brokery + ETF alespoň po dvou (alespoň dvě ETF od dvou různých emitentů, dva brokery). Možná i z různých zemí (Irsko, Lucembursko apod.). Nedávat všecko na jednu hromadu, minimálně kvůli kybernetickým rizikům. A mít dobré kyberzabezpečení na straně brokera + na Vaší straně. Jednou za měsíc zkontrolovat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod eL Ká 19. 11. 2017 16:19

K Ládisově portfoliu doplním jen, že není vůbec diverzifikované. Neznevalidňuji jeho investiční strategii, jen doplňuji nepopulární fakta :)
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 19. 11. 2017 21:17

Před lety jsem měl jen několik měsíců akcie General Electric a za pár měsíců je s malým výdělkem prodal. General Electric je nemocný jak Siemens a asi dlouho nemocné zůstanou. To nejsou akcie na stálo pro dividendy. To jsou akcie na krátké spekulace.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 19. 11. 2017 22:11

eL Ká píše:K Ládisově portfoliu doplním jen, že není vůbec diverzifikované. Neznevalidňuji jeho investiční strategii, jen doplňuji nepopulární fakta :)

To moje také není, jednoduše každý má své názory, strategii a představy o budoucnosti ;-]

Ladislav 1. píše:Před lety jsem měl jen několik měsíců akcie General Electric a za pár měsíců je s malým výdělkem prodal. General Electric je nemocný jak Siemens a asi dlouho nemocné zůstanou. To nejsou akcie na stálo pro dividendy. To jsou akcie na krátké spekulace.

Díky, právě jsem si vzpomněl, že kolem 2010 jsi je zmiňoval a myslel jsem si, že jsou nedílnou součástí pevného jádra Tvého ptf. , ale beru na vědomí, že ne.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 11. 2017 10:19

gotesák,

To s představami o budoucnosti nesouvisí. Zvětšujete rozptýlení výnosů "kolem" průměru, ale ne průměrný výnos samotný. Za větší riziko (propad) v průměru nezískáte větší výnos.

A oblíbený argument "fond je drahý" použít nejde, protože existují ETF s téměř nulovými náklady a při vlastní správě portfolia vygenerujete velké náklady na obchodování.

Nevidím zkrátka rozumný důvod, proč kupovat jednotlivé akcie místo levného + diverzifikovaného ETF nebo podobného nástroje kolektivního investování.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 20. 11. 2017 19:31

""Nevidím rozumný důvod, proč kupovat jednotlivé akcie místo levného a diverzifikovaného ETF nebo podobného nástroje kolektivního investování."" Jenda Dva

Když se člověku žádný manažer fondu na světě nelíbí.
Když člověk nechce mít všechny akcie z fondu, ale ani jednu, nebo jen desetinu z nich.
Když člověk nechce mít všechny akcie z indexu, ale jen desetinu z nich.
Když se člověk chce podílet jen na jemu sympatických podnicích a na žádných jiných.
Když člověk chce koupit jen levné akcie s dobrou dividendou od podniků, kterým neškodí konkurence.
Když člověk chce dostávat každý měsíc dividendy a v 65 letech mít víc peněz z dividend než z důchodu.
Když člověk chce nechat děti dědit každý měsíc dividendy.
Když člověk chce být manažer fondu a nikde ho nechtějí zaměstnat.
Pak nezbývá nic jiného, než vytvořit si sám svůj vlastní fond z 10 až 20 akcií ze západní Evropy a USA.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 11. 2017 22:28

...nebo když je člověk směšný polovzdělaný trotl.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 20. 11. 2017 23:05

Dobrá volba Ladislave to AT&T. Jen letos 25% dolů ale to neva, že jo? Přeci dají 5% dividendu.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků